cb radio,pomoc w wyborze, co i jak, na co zwracać uwage

Wszystko o nawigacji i CB Radiu.

Moderatorzy: k0nr4d, VIP

Awatar użytkownika
Yoo!
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 354
Rejestracja: pt sty 23, 2009 21:13
Lokalizacja: Chorzóvw

cb radio,pomoc w wyborze, co i jak, na co zwracać uwage

Post autor: Yoo! » sob lip 24, 2010 16:13

Witam, chciałbym się dowiedzieć czy warto inwestować w zestawy takie jak:
:arrow: zestaw 1

:arrow: zestaw 2

czy lepiej dołożyć trochę grosza i kupic inny.

- Chciałbym wiedziec też, czy długośc anteny ma aż takie znaczenie, czy dłuższa znaczy lepsza.

- Jak to jest z antenami dodawanymi do zestawów jak ten powyżej. Nie trzeba ich później zmieniać na jakieś lepsze.

- Czy każde cb trzeba stroić

- Na co zwracać szczególną uwagę przy zakupie cb radia

Z góry dzieki za odp :)



nigol_jom
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 485
Rejestracja: wt gru 04, 2007 11:29
Lokalizacja: SRC

Post autor: nigol_jom » sob lip 24, 2010 16:28

widzę że masz MKIV więc proponuję PRESIDENTA, któregokolwiek. Trochę porzeźbisz i idealnie wpasujesz radyjko w miejsce na popielniczkę. zasuniesz klapkę i nie masz radia :P

Antena oczywiście że im dłuższa tym lepszy zasięg. i powiem tak... marne radio to długa antena, dobre radio - krótka antena. dlaczego? :

Mam antenkę midlanda 140 cm na magnesie... radio takie przenośne INTEK z adapterem do auta... słychać około 5-7 km...

Antena 80 cm stała i radio president chyba Harry i miałem podobny zasięg...

większego zasięgu chyba nie potrzebujesz... miałem presidenta i midlanda 140 i miałem masę nieporozumień zasięg koło 15 km... ściągałem zaaaa dużo...

moja rada: president (ładnie schowasz) antenka 80 cm na stałe - będziesz mógł jeździć po wszystkich parkingach i nie będziesz dzwonił po instalacjach :D

na co zwracać uwagę... żeby miało ASC.. automatyczną blokadę szumów dla Twojej wygody.

Antena: pewnie są droższe i tańsze, lepsze i gorsze ale w sumie to kawałek drutu tylko... masz dobre radio może być gorsza antena o na odwrót...
Ostatnio zmieniony sob lip 24, 2010 16:34 przez nigol_jom, łącznie zmieniany 1 raz.



Awatar użytkownika
Yoo!
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 354
Rejestracja: pt sty 23, 2009 21:13
Lokalizacja: Chorzóvw

Post autor: Yoo! » sob lip 24, 2010 17:18

no i wszystko jasne, wielkie dzięki :)



VDO - Blink
Gadatliwa bestia
Gadatliwa bestia
Posty: 550
Rejestracja: sob kwie 04, 2009 12:23
Kontakt:

Post autor: VDO - Blink » pn lip 26, 2010 13:12

Yoo! pisze:czy lepiej dołożyć trochę grosza i kupic inny.
Dołożyć i kupić coś innego, najlepiej starą szkołę, czyli Alan 18 albo President Valery. Ale to zależy jak komu wygodnie. Ja akurat nigdy w życiu nie kupie 'nowego' radia, bo starsze dają radę o wiele lepiej niż nówki made in china
Yoo! pisze:Chciałbym wiedziec też, czy długośc anteny ma aż takie znaczenie, czy dłuższa znaczy lepsza.
Tak. Ale im wyżej tym więcej śmieci zbiera z eteru. Zalezy do czego chcesz używać CB? Z tych anten co podałeś w tych zestawach - odpuść. Po poł roku będziesz sie wnerwiał że nic nie słychać albo że Ciebie nie słychać. Kup porządną Sirio AS - 100 i będziesz zadowolony i po roku anteny nie zmienisz.
Yoo! pisze:Jak to jest z antenami dodawanymi do zestawów jak ten powyżej. Nie trzeba ich później zmieniać na jakieś lepsze.
Jeśli lubisz być głuchy w eterze to nie trzeba.
Yoo! pisze: Czy każde cb trzeba stroić
CB radia się nie stroi. Stroi się tylko antenę do miejsca montażu. Jeśli antena jest poprawnie zestrojona - wtedy możesz podpinać radio jakie chcesz.
Yoo! pisze:Na co zwracać szczególną uwagę przy zakupie cb radia
W sumie to na wszystko. Ale przede wszystkim - poczytaj trochę fora na temat CB i o różnych modelach, byś potem nie był rozczarowany z wyrzuconych pieniędzy w błoto. Pełno jest for z tematami "A jakie radio za 300PLN????" "Co dla początkującego za 250PLN?" itp itd. Nawet w google wpisz i Ci wyskoczy.
nigol_jom pisze:na co zwracać uwagę... żeby miało ASC.. automatyczną blokadę szumów dla Twojej wygody
ASC przy antenach takich jak w tych zestawach??? Toż to bedzie głuche radio i zasięg 200 metrów :panna: Wygoda wygodą, ale pytanie ile chcesz usłyszeć. ASC mocno przycina szumy i wybiera tylko najgłośniejsze stacje.



Chmarski
Gadatliwa bestia
Gadatliwa bestia
Posty: 542
Rejestracja: śr lut 11, 2009 14:14
Lokalizacja: mazowsze

Post autor: Chmarski » pn lip 26, 2010 15:06

nigol_jom pisze:widzę że masz MKIV więc proponuję PRESIDENTA, któregokolwiek. Trochę porzeźbisz i idealnie wpasujesz radyjko w miejsce na popielniczkę. zasuniesz klapkę i nie masz radia
Spróbuj z Presidentem Lincolnem, Herbertem czy Wilsonem. Nie wszystkie modele Presidenta są malutkie i się tam mieszczą.

nigol_jom, Twoje teorie na temat słabe radio + długa antena = dobre radio + krótka antena... są ciekawe... tyle, że nie uważam żeby były sensowne. Po prostu z miejsca wywaliłbym opcję "słabe radio". Bo jak słabe radio to i dobrą anteną go nie pogonisz, żeby było lepsze.
Z drugiej strony, jak dobre radio i jest mozliwość, to czemu radio ograniczać krótką anteną? Jak zasięg masz za duży to się można skrócić za pomocą RF-Gaina i uzyskać dużo lepsza jakość tego co przy krótkiej antenie jest szczytem możliwości do uzyskania, i nie słyszeć tego czego nie potrzeba.
nigol_jom pisze:Antena: pewnie są droższe i tańsze, lepsze i gorsze ale w sumie to kawałek drutu tylko... masz dobre radio może być gorsza antena o na odwrót...
Wbrew pozorom ten kawałek drutu jest bardzo istotny. I jeśli chodzi o zasięg jest bardziej istotny od samego radia.
Podam Ci przykład testu jaki kiedyś popełniłem.
Miałem dwie niezłe anteny Sirio T3-27 oraz Sirtel Gamma IIR. Różnica w długości pomiędzy nimi - jakieś 35cm.
Wynik uzyskany z tego samego miejsca, z tego samego radia i mikrofonu do tej samej stacji bazowej (ścisłe centrum Warszawy) z odległości 10km.
Dłuższa antena dała 2s różnicy w sygnale. Gdybyś chciał to uzyskać za pomocą radia na krótszej antenie, to musiałbyś jego moc zwiększyć 16-krotnie. Radio miało 4W. Czyli przy krótkiej antenie potrzebowałbyś 64W mocy wychodzącej z radia by uzyskać ten sam zasięg. Taką moca to dysponują radia za sporo ponad 1000 PLN.


Najlepsze przy kołku w serce jest to, że działa nie tylko na wampiry.

nigol_jom
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 485
Rejestracja: wt gru 04, 2007 11:29
Lokalizacja: SRC

Post autor: nigol_jom » pn lip 26, 2010 15:10

VDO - Blink pisze:ASC przy antenach takich jak w tych zestawach??? Toż to bedzie głuche radio i zasięg 200 metrów
mówiłem o moim zestawie... President harry i Surio 80 cm...



Chmarski
Gadatliwa bestia
Gadatliwa bestia
Posty: 542
Rejestracja: śr lut 11, 2009 14:14
Lokalizacja: mazowsze

Post autor: Chmarski » pn lip 26, 2010 15:43

Jak dla mnie to i stary President Harry (bez ASC) był głuchy. Ale ja mam inne oczekiwania.
Niestety, ASC rzadko w którym radiu działa poprawnie. Prawie wszystkie Presidenty i Stabo powinny pojechać do Sinadu na poprawę ASC. W Albrechtach ae6690 oraz ae6890 fabryka w ramach poprawek wprowadzanych na życzenie rynku niemieckiego przy okazji ukatrupiła pieknie działające ASQ w tych modelach. Gorzej, że w nich już słabo da się coś zrobić w tym temacie.


Najlepsze przy kołku w serce jest to, że działa nie tylko na wampiry.

nigol_jom
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 485
Rejestracja: wt gru 04, 2007 11:29
Lokalizacja: SRC

Post autor: nigol_jom » pn lip 26, 2010 20:23

Chmarski, wszystko zależy od wymagań... zazwyczaj to po prostu antyradar, nie oszukujmy się :P

Uważam że jak mam CB w aucie to chamstwem jest zapytać o drogę i po usłyszeniu odpowiedzi wyłączyć.... wiec dla wygody ASC, jak ktoś Cię będzie mijał i zapyta o coś to usłyszysz...

Mam INTEKA przenośnego bez ASC i to trochę denerwujące jechać i przykręcać i odkręcać itd... dla wygody lepiej ASC...

co do długości anteny kolegoChmarski, ja stawiam na wygodę ... po co mi 140 cm? na 80 cm mam realny zasięg około 5 km i to zupełnie wystarcza. Nie jeżdżę zawodowo i nie prowadzę długich rozmów z mijanymi kolegami a jak pisałem stawiam na wygodę... z 80 cm nie czepiam się instalacji w garażu, na parkinach podziemnych itd.


odezwałem się w temacie bo Yoo!, raczej nie szukał sprzętu z wyższej półki i nie wyglądało mi że jest CBmaniakiem :P i przedstawiam czysto pragmatyczny punkt widzenia użytkownika.

President ma dla mnie jeszcze jedną wielką zaletę. Da się w Golfie MKIV fajnie zabudować nie psując wyglądu wnętrza auta :D



Chmarski
Gadatliwa bestia
Gadatliwa bestia
Posty: 542
Rejestracja: śr lut 11, 2009 14:14
Lokalizacja: mazowsze

Post autor: Chmarski » pn lip 26, 2010 22:39

Ja nie mówię nie. Sam mam antenę, około 60-70 cm. Zakładam ją jak nie potrzebuję jakiegoś wielkiego zasięgu i będzie mi z nią wygodniej.
Inna sprawa, że nadal mam na niej te swoje 20-30 km, tyle że słabiej niż na 2m.

Jestem natomiast przeciwny teoriom, że jak lepsze radio to dać gorszą antenę. Można dać krótką i dobrą. I niech to nie będzie Presidetn, bo z anten Presidenta to ewentualnie długie są niezłe. A i to tylko niektóre. Właściwie tylko WA-27. Bo nawet Texas, którego mam jest kruchy mocno i szybko go trzeba reanimować.


Najlepsze przy kołku w serce jest to, że działa nie tylko na wampiry.

nigol_jom
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 485
Rejestracja: wt gru 04, 2007 11:29
Lokalizacja: SRC

Post autor: nigol_jom » wt lip 27, 2010 09:04

Chmarski, w sumie to się chyba źle wyraziłem... u mnie krótsza = gorsza :) bo nie widzę różnicy w antenie syrio (albo jakos tak) za 80-100 zł za 80 cm a inną za 70 zł za 100cm...



Chmarski
Gadatliwa bestia
Gadatliwa bestia
Posty: 542
Rejestracja: śr lut 11, 2009 14:14
Lokalizacja: mazowsze

Post autor: Chmarski » wt lip 27, 2010 11:29

Nie zawsze krótsza jest gorsza od dłuższej. Krótsza helikalna potrafi sporo nadrobić swoją budową w stosunku do dłuższej dolnocewkowej.
Ostatnio kolega wybierał pomiędzy oryginalnym Piratem i Presidentem Missouri. President zestroił się lepiej. Pirat lepiej działał i dawał większy zasięg.

Dodatkowo różne anteny różnie się stroją. Tanie badziewia potrafią się zestroić tak wąsko, że na granicach podstawowoej czterdziestki (kanały #1 i #40) SWR może być bardzo wysoki w porównaniu ze środkiem.

Dochodzą tez różnice w jakości wykonania anteny. Możesz kupic lepszą, dłuższą za mniejsze pieniądze. Tyle, że mogą się pojawić problemy z korozją, mocowaniami itp. Jak nie skontrolujesz tego na czas, to może się okazać, że radio będzie musiało pójść do naprawy.

Oczywiście nie namawiam do kupowania anten za bardzo duże pieniądze. To zostawiam cb-maniakom, którzy ich parametry wykorzystają. Jednak, lepiej czasem dołożyć te parę PLN by mieć lepiej i bezpieczniej.


Najlepsze przy kołku w serce jest to, że działa nie tylko na wampiry.

ODPOWIEDZ

Wróć do „Nawigacja i CB Radio”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 12 gości