CB - pogaduchy ogólne

Wszystko o nawigacji i CB Radiu.

Moderatorzy: k0nr4d, VIP

Awatar użytkownika
Mako
Forum Master
Forum Master
Posty: 1030
Rejestracja: śr kwie 02, 2008 16:41
Kontakt:

Post autor: Mako » czw maja 06, 2010 09:39

VDO - Blink pisze:Jak to możliwe? Ja też mogę czasem odebrać taką rozmowę w szczycie propagacji przy moim sprzęcie?
kiedyś z kawałka druta słyszałem zagraniczne stacje jak była dobra propagacja, nie nadawałem z wiadomego względu.
Propagacja najczęściej latem występuje tzn już się zaczyna sezon na nią, różnie to bywa, nie ma czegoś takiego jak o tej i otej porze będzie propagacja.
http://pl.wikipedia.org/wiki/Propagacja_fal_radiowych
w skrócie...jak nadajesz fala twoja rozchodzi się po ziemi skacze sobie po dachach domów itd. jak "otwiera się niebo" fala leci aż do jonosfery i odbija się w kierunku ziemi co za tym idzie łączność z krajem oddalonym na drugim krańcu świata np japonia,, choć rzadko ale zdarza się



Awatar użytkownika
MaciekVW
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 442
Rejestracja: śr gru 13, 2006 19:04
Lokalizacja: Kraków

Post autor: MaciekVW » pt maja 07, 2010 00:21

poczytałem jeszcze trochę tematów i myślę o tym
http://allegro.pl/item1013056098_cb_tti ... sy_ss.html , cena w miarę rozsądna i podobno radio się sprawuje dobrze


ObrazekObrazek

Awatar użytkownika
Mako
Forum Master
Forum Master
Posty: 1030
Rejestracja: śr kwie 02, 2008 16:41
Kontakt:

Post autor: Mako » pt maja 07, 2010 07:26

MaciekVW pisze:poczytałem jeszcze trochę tematów i myślę o tym
http://allegro.pl/item101...gratisy_ss.html , cena w miarę rozsądna i podobno radio się sprawuje dobrze
na początek ci wystarczy :)



Awatar użytkownika
MaciekVW
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 442
Rejestracja: śr gru 13, 2006 19:04
Lokalizacja: Kraków

Post autor: MaciekVW » pt maja 07, 2010 08:41

Link pisze:na początek ci wystarczy :)
ok dzięki, a powiedz mi jeszcze jedno, do drugiego auta potrzebowałbym antene przykręcaną na stałe i co do tego radia będzie pasowało? nie chce przekładać anteny z auta do auta wiec myśle o kupnie od razu drugiej sztuki.


ObrazekObrazek

Awatar użytkownika
Mako
Forum Master
Forum Master
Posty: 1030
Rejestracja: śr kwie 02, 2008 16:41
Kontakt:

Post autor: Mako » pt maja 07, 2010 08:45

MaciekVW, jest tego sporo np. http://www.allegro.pl/item1015338887_an ... 115cm.html wystarczyłaby Tobie :), a jak ci nie pasuje to wybierz kilka sztuk z allegro bo troche tego jest i coś doradzimy



rusiu
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 15
Rejestracja: wt gru 30, 2008 03:00
Lokalizacja: OSTROW WLKP
Kontakt:

Post autor: rusiu » sob maja 08, 2010 00:40

Wczoraj np byla dobra propagacja slyszalem francje niemcow hiszpanie ruskich nawet 2 polakow z poludniowej francji ale niestety nieudalo mi sie donich dopukac na kolejne dni tez bedzie propagacja wiec powodzenia i dalekich potwierdzonych :grin:


Kobieta Za Kierownicą Jest Jak Gwiazda Na Niebie Ty Ją Widzisz Ale Ona Ciebie NIE

VDO - Blink
Gadatliwa bestia
Gadatliwa bestia
Posty: 550
Rejestracja: sob kwie 04, 2009 12:23
Kontakt:

Post autor: VDO - Blink » ndz maja 09, 2010 23:47

Byłem dziś z kuzynem w trasie, taki niedzielny spacer. Nowy Tomyśl - Pniewy - Kostrzyń nad Odrą - przez Niemcy do Frankfurtu nad Odrą - Świecko - Nowy Tomyśl. Zrobiliśmy prawie 300km i mieliśmy antenkę Floridę 50cm i Alana 102. Jak wracaliśmy to mocno było litwinów i ukraińców na radyjku słychać, ale to raczej z mobili, ale raz mieliśmy przez kilka km, że głośno krzyczała jakaś babka po angielsku na #19. Mogła to być jakaś propagacja czy nie bardzo? Jak to rozpoznać że słyszymy kogoś z 'innego' kraju :chytry:



Awatar użytkownika
Mako
Forum Master
Forum Master
Posty: 1030
Rejestracja: śr kwie 02, 2008 16:41
Kontakt:

Post autor: Mako » pn maja 10, 2010 08:31

VDO - Blink pisze:Mogła to być jakaś propagacja czy nie bardzo? Jak to rozpoznać że słyszymy kogoś z 'innego' kraju :chytry:
jak ktoś mówi w obcym języku heh na 28 kanale posłuchaj tam będziesz miał tłok ja będzie propagacja, litwini, białorusini to 12-13 kanał przeważnie urzędują. Na 19 nie często mi się zdarza propagacja ale 2 sytuacje się powtarzają, raz to słyszę szczecin, starograd gdański, miłe zaskoczenie jak w mojej pipiduwie nic nie slychać i po chwili mobile jak dróżka na starograd, odpowie ktoś potem ktoś się odezwie z bazy fajne uczucie :), albo białorusini z bazy sieją na 19 w 5, na 20 i tak do 26kanału, poprostu wsłuchaj się w te rozmowy, masz piękną czystą modulacja po chwili ścisza się za chwile znów super taka falująca, to w skrócie jak w AMie to wygląda aha



Awatar użytkownika
MaciekVW
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 442
Rejestracja: śr gru 13, 2006 19:04
Lokalizacja: Kraków

Post autor: MaciekVW » pn maja 10, 2010 10:25

Link pisze:MaciekVW napisał/a:
poczytałem jeszcze trochę tematów i myślę o tym
http://allegro.pl/item101...gratisy_ss.html , cena w miarę rozsądna i podobno radio się sprawuje dobrze
na początek ci wystarczy :)
zakupiłem ten zestaw, narazie jechałem tylko raz z nim wiec wiele nie moge powiedzieć, ale powinno byc dobrze. Link dzięki za pomoc :pub:


ObrazekObrazek

VDO - Blink
Gadatliwa bestia
Gadatliwa bestia
Posty: 550
Rejestracja: sob kwie 04, 2009 12:23
Kontakt:

Post autor: VDO - Blink » wt maja 11, 2010 21:18

Dziś tak otwarłem bagażnik i patrzę na uchwycik anteny, a tam na kablu uszczypnięcie od przyduszenia :grrr: Oplot gumowy delikatnie sie przedarł i widać druciki tam w środku :grrr: ale są całe. Będzie jeszcze cośz tego czy kabel do wymiany? Okleiłem to taśmą klejącą na wszeliki wypadek. Przy okazji sprawdziłem też SWR miarką jak tam zestrojenie sie ma i mi wyszło: 1 kanał 0,8 20 kanał 1,0 40 kanał ok 1,1 - 1,2. Tak moze być czy może podnieść do góry? Promiennik mam wsuniety na sam spód. Niżej już się nie da, chyba że go skrócę.



Awatar użytkownika
Mako
Forum Master
Forum Master
Posty: 1030
Rejestracja: śr kwie 02, 2008 16:41
Kontakt:

Post autor: Mako » wt maja 11, 2010 21:45

swr masz okej, zdarza się po co masz kase marnować i zmieniać kabel :) też kiedyś na uchwycie przetarłem kabel luzik
Ostatnio zmieniony wt maja 11, 2010 21:46 przez Mako, łącznie zmieniany 1 raz.



Chmarski
Gadatliwa bestia
Gadatliwa bestia
Posty: 542
Rejestracja: śr lut 11, 2009 14:14
Lokalizacja: mazowsze

Post autor: Chmarski » śr maja 12, 2010 00:10

VDO - Blink pisze:Przy okazji sprawdziłem też SWR miarką jak tam zestrojenie sie ma i mi wyszło: 1 kanał 0,8 20 kanał 1,0 40 kanał ok 1,1 - 1,2. Tak moze być czy może podnieść do góry?
Najpierw sprawdź na innej miarce. Najlepiej na analizatorze... Wszyscy zapaleńcy dążą do 1.0 (bardzo rzadko komu się udaje) a tu proszę 0,8... :goof:


Najlepsze przy kołku w serce jest to, że działa nie tylko na wampiry.

VDO - Blink
Gadatliwa bestia
Gadatliwa bestia
Posty: 550
Rejestracja: sob kwie 04, 2009 12:23
Kontakt:

Post autor: VDO - Blink » śr maja 12, 2010 14:56

Musialbym podjechać do serwisu CB, żeby tam mi dokładny pomiar zrobili. Postaram się niebawem tam podjechać i wtedy sobie porównam wskazania



Awatar użytkownika
promader
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 417
Rejestracja: sob lis 15, 2008 17:57
Lokalizacja: Lublin

Post autor: promader » czw maja 13, 2010 11:42

witam mam pytanko odnośnie radyjka Radio Alan 199-A ,czy warto kupić akurat to czy w podobnych pieniądzach będzie coś o wiele lepszego a może to totalny szmelc i w ogóle nie warto kupować...?chciał bym usłyszeć wasze opinie gdyż to moje 1 radyjko....


czerwone jest szybsze...! mój BYŁY karaVWanik:) viewtopic.php?p=2452282#2452282
kolejny karawan...viewtopic.php?f=91&t=442626

ODPOWIEDZ

Wróć do „Nawigacja i CB Radio”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 12 gości