Zderzenie na starym ubezpieczeniu - jak to działa?

Wszystko o ubezpieczeniach auta, problemach z rejestracją, papierami.
Porady prawne związane z autami i nie tylko.

Moderatorzy: jhosef, doggie, VIP

prockenzie
Mały gagatek
Mały gagatek
Posty: 104
Rejestracja: pt mar 20, 2015 21:30
Lokalizacja: Świdnica
Kontakt:

Zderzenie na starym ubezpieczeniu - jak to działa?

Post autor: prockenzie » ndz cze 28, 2015 16:05

Witam.
Mam od kilku m-cy golfika, ubezpieczenie do końca lipca. Co, jeśli pierdyknę kogoś np. jutro i trzeba będzie się starać o odszkodowanie?
Czy ma znaczenie to, że teraz ja jestem właścicielem auta, a ubezpieczenie jest jeszcze na dane starego właściciela? Wiem, że jazda z takim ubezp jest legalna, ale interesuje mnie jak to działa w przypadku kolizji.

Dzięki z góry.



hak64
Forum Master
Forum Master
Posty: 1069
Rejestracja: ndz mar 23, 2014 13:23

Zderzenie na starym ubezpieczeniu - jak to działa?

Post autor: hak64 » ndz cze 28, 2015 18:16

Jeśli "pierdykniesz" kogoś, to o odszkodowanie będzie się starał ten pierdyknięty. W takim zdarzeniu ubezpieczyciel wypłaca kasę poszkodowanemu, a ty tracisz zniżki (zapytanie o udział w zdarzeniu trafi pewnie najpierw do poprzedniego właściciela, ale ten zapewne pokaże umowę sprzedaży, więc drugie zapytanie trafi do ciebie). W sytuacji, gdyby to ciebie pierdyknięto, to ty będziesz zgłaszał szkodę i ty będziesz najpierw musiał udokumentować, ze samochód należy do ciebie (przesłać kopię umowy).


specjalista z zakresu rekonstrukcji wypadków drogowych i odszkodowań powypadkowych

prockenzie
Mały gagatek
Mały gagatek
Posty: 104
Rejestracja: pt mar 20, 2015 21:30
Lokalizacja: Świdnica
Kontakt:

Zderzenie na starym ubezpieczeniu - jak to działa?

Post autor: prockenzie » ndz cze 28, 2015 18:27

Czyli w sytuacji w której ja pierdyknąłem, dla ubezpieczyciela nie ma znaczenia kto jest teraz właścicielem samochodu, tak? :)



hak64
Forum Master
Forum Master
Posty: 1069
Rejestracja: ndz mar 23, 2014 13:23

Zderzenie na starym ubezpieczeniu - jak to działa?

Post autor: hak64 » ndz cze 28, 2015 19:53

No przecież napisałem wyraźnie. Ubezpieczyciel wypłaci, ale zniżki stracisz ty, a nie poprzedni właściciel. Tak właściwie to powinieneś do 1 mieś po zakupie dokonać rekalkulacji składki ubezpieczenia, bo poprzedni właściciel mógł mieć większe zniżki. Jeśli tego nie zrobiłeś, to nikt ci głowy nie urwie, co najwyżej zapłacisz jakieś groszowe odsetki.


specjalista z zakresu rekonstrukcji wypadków drogowych i odszkodowań powypadkowych

prockenzie
Mały gagatek
Mały gagatek
Posty: 104
Rejestracja: pt mar 20, 2015 21:30
Lokalizacja: Świdnica
Kontakt:

Zderzenie na starym ubezpieczeniu - jak to działa?

Post autor: prockenzie » pn cze 29, 2015 00:36

Ok, rozumiem, dzięki wielkie. Trzymaj się!



Awatar użytkownika
mfind
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 43
Rejestracja: pt cze 26, 2015 19:50
Kontakt:

Re: Zderzenie na starym ubezpieczeniu - jak to działa?

Post autor: mfind » pn cze 29, 2015 18:25

hak64 pisze:No przecież napisałem wyraźnie. Ubezpieczyciel wypłaci, ale zniżki stracisz ty, a nie poprzedni właściciel. Tak właściwie to powinieneś do 1 mieś po zakupie dokonać rekalkulacji składki ubezpieczenia, bo poprzedni właściciel mógł mieć większe zniżki. Jeśli tego nie zrobiłeś, to nikt ci głowy nie urwie, co najwyżej zapłacisz jakieś groszowe odsetki.
No tutaj jest troszkę inaczej. Nie ma czasowego limitu na rekalkulację, możesz jej w ogóle nie robić, ale tak jak wspomniał @hak64 poprzedni właściciel mógł mieć większe zniżki, a Ciebie może czekać dopłata składki jeśłi ubezpieczyciel przeliczy OC pod Ciebie.
Druga sprawa to to, że wtedy nie będą płacone żadne "odsetki", a normalna różnica składki za czas korzystania od dnia zakupu :) W przypadku nieopłacalnej dla Ciebie rekalkulacji możesz wypowiedzieć umowę OC powołując się na art.31 i wykupić OC w innej firmie, tam gdzie będzie najtaniej. Obecnie najlepsza opcja to wypowiedzieć otrzymaną umowę i wykupić OC na siebie.

Pozdrawiam,
Łukasz



ODPOWIEDZ

Wróć do „Ubezpieczenia, porady prawne”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 12 gości