PYTANIA-ile dostanę za takie uszkodzenia, za ile to naprawię

Wszystko o ubezpieczeniach auta, problemach z rejestracją, papierami.
Porady prawne związane z autami i nie tylko.

Moderatorzy: jhosef, doggie, VIP

Awatar użytkownika
VWiater
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 414
Rejestracja: śr wrz 25, 2013 13:07
Lokalizacja: Kraków

Re: PYTANIA-ile dostanę za takie uszkodzenia, za ile to napr

Post autor: VWiater » pn kwie 11, 2016 22:17

hak64 pisze:Szkoda całkowita i tak nie uratuje twojego portfela. Trzeba podnieść wartość pojazdu przed szkodą. Najlepiej dokumentując nakłady poniesione na tuning dodatkowe wyposażenie, bądź wymianę całych podzespołów (silnik, skrzynia, kompletne zawieszenie sport). Bez tego wypłacą ci tylko różnicę pomiędzy wartością auta przed szkodą, a wartością wraku (raczej nie więcej niż 1200 zł).
Jeśli mam np. paragony i faktury na elementy zawieszenia, klocki hamulcowe itp. na tydzień z przed wypadku oraz fakture z wymiany tych rzeczy na dzień przed wypadkiem to podniesie to wartość auta?


Założyłeś temat z problemem swojego auta i ktoś Ci pomógł? Czuj się zobowiązany napisać co było przyczyną problemu i w jaki sposób go rozwiązałeś!

hak64
Forum Master
Forum Master
Posty: 1069
Rejestracja: ndz mar 23, 2014 13:23

PYTANIA-ile dostanę za takie uszkodzenia, za ile to naprawię

Post autor: hak64 » wt kwie 12, 2016 09:03

VWiater pisze:Jeśli mam np. paragony i faktury na elementy zawieszenia, klocki hamulcowe itp. na tydzień z przed wypadku oraz fakture z wymiany tych rzeczy na dzień przed wypadkiem to podniesie to wartość auta?
To tak, ale to też nie będą kokosy. Gdyby to był silnik i skrzynia (np 900 zł + 400 zł, + półosie i mcphersony 700 zł, do tego umowa na montaż tychże 900 zł), to już górka rośnie.


specjalista z zakresu rekonstrukcji wypadków drogowych i odszkodowań powypadkowych

ziela44
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 7
Rejestracja: wt maja 28, 2013 17:05

PYTANIA-ile dostanę za takie uszkodzenia, za ile to naprawię

Post autor: ziela44 » śr kwie 13, 2016 00:00

Samochod Audi a3 8p 2005r
Dostałem taki o to kosztorys i pierwsze co mi sie nasuwa:

1. Zderzak tylni był popękany wiec nalezy mi sie nowy, w kosztorysie jest do naprawy
2. Pas tylni takze powinien byc nowy a nie do naprawy
3. Stawka RBG 49zł jest conajmniej smieszna.

Będe pisał odwołanie , czy moge na cos jeszcze zwrocic uwage ?

Ze wstepnych ustalec u mechanika moze byc jeszcze belka tylnia pokrzywiona.

Myśle ze kwota odszkodowania powinna byc przynajmniej x2

Ubezpieczalnia to PZU

Jesli ktos sie odwoływał to prosiłbym o jakis wzor odwołania, mniej wiecej jak to powinno wygladac.

Obrazek



hak64
Forum Master
Forum Master
Posty: 1069
Rejestracja: ndz mar 23, 2014 13:23

PYTANIA-ile dostanę za takie uszkodzenia, za ile to naprawię

Post autor: hak64 » śr kwie 13, 2016 09:42

Przede wszystkim musisz uzyskać opinię fachowca (rzeczoznawca, biegły lub pracownik serwisu), na temat kwalifikacji uszkodzeń. Potrzebna jest "podkładka", że uszkodzenia tych elementów dyskwalifikują możliwość naprawy. Tym uzasadnisz odwołanie. Wzór poniżej(ten wzór wklejam tylko raz /mam tego na pęczki/ ja pomagam w walce z ubezpieczycielami, ale wolontariat mnie nie bawi...)

Imię Nazwisko miejscowość, data
Adres i kod pocztowy

Nazwa ubezpieczyciela
ODWOŁANIE

W związku z likwidacją szkody nr. …………….. dotyczącej mojego pojazdu m-ki ……………………. o nr rej. ……………………….. wnoszę o pełne zrekompensowanie powstałej szkody, z uwzględnieniem oryginalnych części zamiennych (nie zamienników), oraz aktualnych stawek roboczogodziny właściwych dla miejsca mojego zamieszkania.
UZASADNIENIE
Z otrzymanego kosztorysu naprawy wynika, że rzeczoznawca kalkulując nakłady materiałowe bezprawnie zastosował ceny części nieoryginalnych (zamienników), a nawet niewłaściwych dla danego modelu pojazdu. Przyjęto bowiem, ze jest to zderzak modelu A4 b5, zamiast S4 b5, jaki posiadam w swoim samochodzie. Za cenę 541, 48 zł nie jest możliwe kupno nawet używanego zderzaka modelu S4, gdyż takie wyceniane są w granicach 1500 - 2300 zł, natomiast nowy oryginalny zderzak dostępny w ASO Rybnik kosztuje… Niewłaściwa i oderwana od jakiejkolwiek rzeczywistości jest także cena kratki (7,44 zł), podczas gdy importer Audi taką kratkę wycenia na 141 zł.
W związku z powyższym wnoszę o korektę wyceny szkody z uwzględnieniem wartości części oryginalnych, bowiem rzeczywista wartość szkody przekracza 4500 zł.
Nadmieniam, że w przypadku nierespektowania mojego prawa do pełnej rekompensaty zaistniałej szkody skorzystam z prawa dochodzenia roszczeń na drodze sądowej, jednocześnie kierując skargę do Rzecznika Ubezpieczonych i KNF.
podpis


specjalista z zakresu rekonstrukcji wypadków drogowych i odszkodowań powypadkowych

Awatar użytkownika
krisLLU
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 19
Rejestracja: wt lis 25, 2014 19:09

PYTANIA-ile dostanę za takie uszkodzenia, za ile to naprawię

Post autor: krisLLU » czw kwie 14, 2016 16:34

Dzisiaj dostałem kosztorys po oględzinach i powiem wam, że wyszło 1631.36zł do zapłaty za golfa II. Odwoływać się czy brać kase :hmm: :hmm: :hmm:
Likwidator zapisał sobie, że kupiłem go za 2400zł 1.5 roku temu(umowa ks) i że są zamontowane fotele i boczki skórzane. Ogólnie to trafiłem na porządnego i konkretnego faceta.
Czy ja dobrze rozumiem, że zderzak zakwalifikował do naprawy a nie do wymiany? Jak to można naprawić?
Obrazek
Obrazek


Bez Krzycha i młota, to nie robota :)

Awatar użytkownika
VWiater
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 414
Rejestracja: śr wrz 25, 2013 13:07
Lokalizacja: Kraków

PYTANIA-ile dostanę za takie uszkodzenia, za ile to naprawię

Post autor: VWiater » czw kwie 14, 2016 16:46

krisLLU, ja sie nie znam za bardzo, ale z tego co się doczytałem na tym forum i nie tylko to się odwołuj. Na pewno stawka lakiernika i blacharza jest za niska!


Założyłeś temat z problemem swojego auta i ktoś Ci pomógł? Czuj się zobowiązany napisać co było przyczyną problemu i w jaki sposób go rozwiązałeś!

hak64
Forum Master
Forum Master
Posty: 1069
Rejestracja: ndz mar 23, 2014 13:23

PYTANIA-ile dostanę za takie uszkodzenia, za ile to naprawię

Post autor: hak64 » czw kwie 14, 2016 18:39

Tak, kosztorys naprawy jest rażąco zaniżony, ale odwołanie się i żądanie korekty wyceny też większego sensu nie ma, gdyż wyjdzie z tego szkoda całkowita i policzą to tak: Wartość auta przed szkodą 2 tyś minus wartość wraku 500 zł, do wypłaty 1500 zł. Można co prawda podwyższyć wartość pojazdu przed szkodą, ale wymaga to pewnych kombinacji (udokumentowanie nakładów poniesionych na tuning, dodatkowe wyposażenie, bądź wymianę całych podzespołów /silnik, skrzynia biegów, wydajniejszy układ hamowania, itp/).


specjalista z zakresu rekonstrukcji wypadków drogowych i odszkodowań powypadkowych

Awatar użytkownika
krisLLU
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 19
Rejestracja: wt lis 25, 2014 19:09

PYTANIA-ile dostanę za takie uszkodzenia, za ile to naprawię

Post autor: krisLLU » czw kwie 14, 2016 19:49

Jak czytam na internecie to z orzeczenia Sądu Najwyższego wynika, że minimalna stawka RGB dla wszystkich województw wynosi 85zł netto a maksymalna 174zł netto, także na pewno się odwołam co do stawki, a sprawy tego zderzaka nie będę poruszał, bo faktycznie wyjdzie szkoda całkowita. Jak wyrównają mi do 85zł netto za te 15,7 RGB to będę w pełni usatysfakcjonowany.
Dobrze, że jest to forum :bigok:


Bez Krzycha i młota, to nie robota :)

Awatar użytkownika
krisLLU
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 19
Rejestracja: wt lis 25, 2014 19:09

PYTANIA-ile dostanę za takie uszkodzenia, za ile to naprawię

Post autor: krisLLU » czw kwie 14, 2016 21:05

Już mam kasę na koncie WOW :shock: :shock: :shock:
Czy mogę się jeszcze odwołać w takiej sytuacji?
No nie wierze, że w jeden dzień mi rozpatrzyli haha


Bez Krzycha i młota, to nie robota :)

hak64
Forum Master
Forum Master
Posty: 1069
Rejestracja: ndz mar 23, 2014 13:23

PYTANIA-ile dostanę za takie uszkodzenia, za ile to naprawię

Post autor: hak64 » pt kwie 15, 2016 20:56

krisLLU pisze:Czy mogę się jeszcze odwołać w takiej sytuacji?
Tak, możesz się odwołać. Możesz także udokumentować ubezpieczycielowi zakup zderzaka i naprawę pojazdu w kwocie nieco niższej niż wartość pojazdu przed szkodą. Kupując używany ale oryginalny zderzak od kolegi (trzeba spisać umowę, bo to taki sam dokument, jak faktura). Do tego umowa z innym kolegą, który wykonał usługę naprawy oraz lakierowania i ... masz udokumentowane koszty naprawy :bigok: .


specjalista z zakresu rekonstrukcji wypadków drogowych i odszkodowań powypadkowych

esmoka
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 4
Rejestracja: wt kwie 19, 2016 09:15

Re: PYTANIA-ile dostanę za takie uszkodzenia, za ile to napr

Post autor: esmoka » wt kwie 19, 2016 09:29

Czesc. Mam problem i może ktoś będzie w stanie mi doradzić co zrobić.
Miałem kolizję moim golfem III. Zarysowany zderzak przy kole, pokrzywiona trochę felga stalowa, zarysowany i pogiety blotnik, zarysowane drzwi i listwy, porysowane lusterko i obudowa połamana, do tego błotniki cofniety bo jak otwieram drzwi to haczy i się odgina. Wszystko z lewej strony( od kierowcy). Sprawca się przyznał, pojechałem na ogledziny i tutaj szok. Wycena? 981 zł i jeszcze nie uwzglednili mi zderzaka, bo 2 lata temu miałem szkodę i jej nie usunąłem( szkoda za zderzaku ale w innym miejscu nie majaca zwiazku ze swieza kolizja). Dodam ze rocznik golfiny to 1997 rok, wersja z klima, elektryka itp. Czy maja prawo nie placic za zderzak? Czy koszt lakierowania drzwi to 120 zl? Mowa o wroclawiu. Wiec stawki sa wyzsze . ObrazekObrazekObrazek



hak64
Forum Master
Forum Master
Posty: 1069
Rejestracja: ndz mar 23, 2014 13:23

PYTANIA-ile dostanę za takie uszkodzenia, za ile to naprawię

Post autor: hak64 » wt kwie 19, 2016 09:47

Napisz odwołanie, bo zderzak musi być uwzględniony w kosztorysie naprawy (chyba że wcześniejsze uszkodzenie kwalifikuje go wyłącznie do wymiany). Błotnik masz do wymiany, to samo listwy na błotniku i drzwiach, płat drzwi także wymiana, bo ma zagięcie na wzmocnieniu. To jest szkoda na ponad 4 tyś, wiec może być całkowita.


specjalista z zakresu rekonstrukcji wypadków drogowych i odszkodowań powypadkowych

esmoka
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 4
Rejestracja: wt kwie 19, 2016 09:15

PYTANIA-ile dostanę za takie uszkodzenia, za ile to naprawię

Post autor: esmoka » wt kwie 19, 2016 10:06

To znaczy drzwi do wymiany? Ogladalem je I nie wyczulem nigdzie wgniotek. I ktore miejsce Ci chodzi? Tam przy blotniku gdzie teraz nachodzi na siebie?.
Zderzak byl tylko zarysowany, zadnych spekan. Jedyna rzecz jaka mi uwzglednili do wymiany to felga I obudowa lusterka. Reszta do naprawy I lakierowania. Koszt rbh wynecili na 50zl. Aha 2 tygodnie Remy ustawilem zbieznosc, mam papier na to. Jako ze dostalem w bok/w kolo mam to takze napisac w odwolaniu?.



hak64
Forum Master
Forum Master
Posty: 1069
Rejestracja: ndz mar 23, 2014 13:23

PYTANIA-ile dostanę za takie uszkodzenia, za ile to naprawię

Post autor: hak64 » wt kwie 19, 2016 13:54

Drzwi jakieś 15 cm poniżej lusterka masz odciśniętą krawędź wzmocnienia (zdejm tapicerkę to zobaczysz, ze prawdopodobnie odkleił się płat drzwi). Płaszczyzna drzwi ma to do siebie, że pod wpływem różnic temperatur będzie sobie pracować i to co uzupełnisz szpachlą może pękać. Takie uszkodzenie kwalifikuje płat drzwi do wymiany. Błotnik także musi być wymieniony, bo żadna profesjonalna technologia naprawy nie przewiduje nakładania szpachli na pogiętą blachę. Sądząc po uszkodzeniach błotnika, popękało także nadkole. Zastosowana w kosztorysie stawka rbg dotyczy chyba wioskowego kowala, bo w ASO zaczyna się od 110 zł w górę. Skoro masz uszkodzoną felgę, to każdy szanujący się rzeczoznawca, powinien uwzględnić w kosztorysie naprawy konieczność dokonania kontroli zbieżności, a nawet ewentualnej wymiany krzywego drążka, czy wahacza.


specjalista z zakresu rekonstrukcji wypadków drogowych i odszkodowań powypadkowych

ODPOWIEDZ

Wróć do „Ubezpieczenia, porady prawne”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 10 gości