Wycena szkody na własną rękę, ale z OC sprawcy

Wszystko o ubezpieczeniach auta, problemach z rejestracją, papierami.
Porady prawne związane z autami i nie tylko.

Moderatorzy: jhosef, doggie, VIP

hitchcock
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 27
Rejestracja: czw mar 07, 2013 10:53

Wycena szkody na własną rękę, ale z OC sprawcy

Post autor: hitchcock » pn mar 30, 2015 21:21

Witam.
Dziś na parkingu zarządzanym przez spółdzielnię mieszkaniową mój Golf dostał centralnie w szybę konkretnym kawałkiem betonu, który oderwał się od elewacji. Szyba cała w pajączkach, i masce też się dostało w postaci zadrapań (jakby ktoś maznął ją kilka razy kredą).
Policja sporządziła notatkę, spółdzielnia skierowała mnie do ichniego ubezpieczyciela. Zgłosiłem szkodę i dostałem propozycję: albo oni zabierają auto lawetą (w przeciągu 24h) do któregoś ze swoich warsztatów i naprawiają na swój koszt i oddają naprawione, albo zgłaszają do likwidatora i on wycenia szkodę, ale w ciągu 7 dni roboczych!
Wybrałem póki co, drugą opcję. Moje pytanie brzmi: z racji tego, że zaraz święta, auto stoi rozbite na niestrzeżonym parkingu i nie wiadomo w takim razie ile będzie tam stać, a znając życie pan likwidator wystawi zaniżony kosztorys, czy ja mogę zamówić kogoś, kto wyceni tą szkodę, jakąś prywatną firmę i to przekazać do TU? Bo zależy mi na czasie, tylko nie wiem czy za zrobienie takiego kosztorysu TU mi zwróci pieniądze.
Bardzo proszę o pomoc.

PS. Czy istnieją jakieś instytucje, które pomagają takim laikom jak ja w takich sytuacjach i doradzają jak zrobić wszystko po kolei?

Pozdrawiam

I jeszcze pytanie: jak to jest z samochodami zastępczymi? Czy ja mogę już jutro zadzwonić do firmy oferującej takie i nie martwić się o jakiekolwiek koszta, czy dopiero jak auto zacznie być naprawiane?



hak64
Forum Master
Forum Master
Posty: 1069
Rejestracja: ndz mar 23, 2014 13:23

Wycena szkody na własną rękę, ale z OC sprawcy

Post autor: hak64 » wt mar 31, 2015 09:47

Ubezpieczyciel nie ma prawa dysponować Twoim mieniem. Nie mogą więc zmusić Cie do korzystania z takiego, czy innego warsztatu. Obowiązkiem ubezpieczyciela jest dokonanie wyceny szkody i pełne jej zrekompensowanie (w pieniądzu). Powinieneś zwrócić się pisemnie (bo telefon oleją) do ubezpieczyciela i zagrozić im wysłaniem skargi do rzecznika ubezpieczonych.
hitchcock pisze:Czy istnieją jakieś instytucje,
Tak istnieją, ale nikt się nie podejmie sprawy wartej mniej niż 1000 zł.
hitchcock pisze:jak to jest z samochodami zastępczymi?
Daruj sobie. Auto zastępcze przysługuje:
- od momentu zgłoszenia szkody, do wypłaty odszkodowania (dotyczy szkody całkowitej),
- na technologiczny czas naprawy pojazdu (szybę wymienia się w kilka godzin).


specjalista z zakresu rekonstrukcji wypadków drogowych i odszkodowań powypadkowych

mlodypoznan
Mały gagatek
Mały gagatek
Posty: 129
Rejestracja: śr sty 26, 2011 10:48

Wycena szkody na własną rękę, ale z OC sprawcy

Post autor: mlodypoznan » wt mar 31, 2015 19:57

A co jak kilient nie ma na wymiane szyby?Wypożyczam auta z OC sprawcy i przy szkodzie częściowej jeżeli jest uszkodzony element który uniemożliwia jazde TU płacą za okres do wyplaty plus naprawa.



hak64
Forum Master
Forum Master
Posty: 1069
Rejestracja: ndz mar 23, 2014 13:23

Wycena szkody na własną rękę, ale z OC sprawcy

Post autor: hak64 » wt mar 31, 2015 22:00

mlodypoznan pisze:TU płacą za okres do wyplaty
To akurat dotyczy wyłącznie szkody całkowitej. Jadąc do warsztatu na umówioną wymianę szyby, robota zwykle jest zrobiona zanim właściciel dopije kawę...


specjalista z zakresu rekonstrukcji wypadków drogowych i odszkodowań powypadkowych

mlodypoznan
Mały gagatek
Mały gagatek
Posty: 129
Rejestracja: śr sty 26, 2011 10:48

Wycena szkody na własną rękę, ale z OC sprawcy

Post autor: mlodypoznan » wt mar 31, 2015 23:30

Miałem klienta gdzie naprawa wynosiła ponad 12 tys.Nie miał pieniedzy na naprawe i czekał na wypłate.TU zapłacilo za cały okres.Wypozyczam codziennie auta i zawsze TU płacą czsami adwokat napisze pismo bo sie ociągaja.



hak64
Forum Master
Forum Master
Posty: 1069
Rejestracja: ndz mar 23, 2014 13:23

Wycena szkody na własną rękę, ale z OC sprawcy

Post autor: hak64 » śr kwie 01, 2015 09:31

mlodypoznan pisze:TU zapłacilo za cały okres.Wypożyczam codziennie auta...
Z Twojego punktu widzenia nie ma problemu, bo Ty spisujesz umowę z poszkodowanym i to on zapłaci, jeśli odmówi ubezpieczyciel. Prawda jest jednak nie tak różowa, jak to przedstawiasz, bo przepisy mówią, co innego. Nawet to:
mlodypoznan pisze:Miałem klienta gdzie naprawa wynosiła ponad 12 tys.Nie miał pieniedzy na naprawe i czekał na wypłate
było do podważenia. Ubezpieczyciel nie musiał wypłacić za cały okres korzystania z samochodu zastępczego, bo poszkodowany mógł wybrać opcję naprawy bezgotówkowej. Tak więc samochód zastępczy przysługiwał jedynie na "technologiczny okres naprawy".


specjalista z zakresu rekonstrukcji wypadków drogowych i odszkodowań powypadkowych

mlodypoznan
Mały gagatek
Mały gagatek
Posty: 129
Rejestracja: śr sty 26, 2011 10:48

Wycena szkody na własną rękę, ale z OC sprawcy

Post autor: mlodypoznan » śr kwie 01, 2015 20:30

Ale sam kosztorys nie jest podjeciem odpowiedzialności za szkode TU.Kilka razy zdarzyły sie problemy ale nawet PZU w sądzie przegrało i zapłaciło.Klientów nie obciążam kosztami wszystko załatwiam bezgotówkowo.



hak64
Forum Master
Forum Master
Posty: 1069
Rejestracja: ndz mar 23, 2014 13:23

Wycena szkody na własną rękę, ale z OC sprawcy

Post autor: hak64 » śr kwie 01, 2015 20:47

mlodypoznan pisze:Ale sam kosztorys nie jest podjeciem odpowiedzialności za szkode TU.
Co nie znaczy, że ubezpieczyciel nie ma prawa go kwestionować i okroić o niektóre pozycje.


specjalista z zakresu rekonstrukcji wypadków drogowych i odszkodowań powypadkowych

ODPOWIEDZ

Wróć do „Ubezpieczenia, porady prawne”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 12 gości