Obowiązek ubezpieczenia OC a jego brak.

Wszystko o ubezpieczeniach auta, problemach z rejestracją, papierami.
Porady prawne związane z autami i nie tylko.

Moderatorzy: jhosef, doggie, VIP

Awatar użytkownika
gruszon18
Mały gagatek
Mały gagatek
Posty: 69
Rejestracja: czw lip 11, 2013 14:46
Lokalizacja: Świdnik

Obowiązek ubezpieczenia OC a jego brak.

Post autor: gruszon18 » czw mar 12, 2015 17:11

Witam. Mój brat posiada samochód, jednak z niego nie korzysta i auto stoi w garażu ponieważ coś tam nawaliło i jest nie ubezpieczone od dwóch miesięcy. Z tego co mi wiadomo ubezpieczenie pojazdu jest obowiązkowe, i są kary za to, chyba ok 3 tys zł. Teraz moje pytanie, jak to w końcu jest, bo szukam odpowiedzi już pół dnia, a nie znalazłem nic jednoznacznego. Wiadome jest że auto trzeba teraz ubezpieczyć, bo jeździć nim będzie moja żona, ale co w końcu z całą tą sytuacją w sprawie tej dwu miesięcznej luki z ubezpieczeniem ? Nie raz widzę na olx że ktoś sprzedaje auto bez ubezpieczenia ani przeglądu, więc jak to wygląda gdy ktoś takie auto kupi ?



bioly05011
VWGolf.pl Killer
VWGolf.pl Killer
Posty: 2828
Rejestracja: ndz lut 13, 2011 21:36
Lokalizacja: Rzepin

Obowiązek ubezpieczenia OC a jego brak.

Post autor: bioly05011 » czw mar 12, 2015 17:16

owszem jest kara ,jeśli będzie jeździł bez OC i go złapią


Sprzedam części do pomp wtryskowych,całe pompy 110afn,90 1z, 90 Z górnym przelewem,pompa renault 1.9dti tłok 11

Awatar użytkownika
gruszon18
Mały gagatek
Mały gagatek
Posty: 69
Rejestracja: czw lip 11, 2013 14:46
Lokalizacja: Świdnik

Obowiązek ubezpieczenia OC a jego brak.

Post autor: gruszon18 » czw mar 12, 2015 17:19

No dobra, ale auto stoi bo ma tam jakiś czujnik jebnięty czy coś, nie wiem nie wnikam bo w sumie nie moja sprawa. Ale znudziło mi się żonę wozić do pracy i postanowiłem zrobić użytek z tego auta. Więc jego ubezpieczenie jest problematyczne czy nie ?



karkas
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 33
Rejestracja: wt mar 03, 2015 09:50

Re: Obowiązek ubezpieczenia OC a jego brak.

Post autor: karkas » czw mar 12, 2015 17:28

Nie. Ubezpiecz i zglowy.
Moje oc się teraz skonczylo, auto i tak będzie stać bo będę grzebać w nim. Wykupie oc jak skończę prace. Nie ma z tym problemu.



mlodypoznan
Mały gagatek
Mały gagatek
Posty: 129
Rejestracja: śr sty 26, 2011 10:48

Obowiązek ubezpieczenia OC a jego brak.

Post autor: mlodypoznan » czw mar 12, 2015 18:10

Za pzrerwe w oc jest kara i nie ma znaczenia czy auto stoi czy nie.Kazdy zarejestrowany pojazd musi posiadac ważne OC.Brat kolegi oraz kolega karkas czekajcie na pismo z UFG.Kara za brak oc powyżej 14 dni to 3500. Tutaj jest dokładnie https://www.ufg.pl/web/guest/informacje ... yc-brak-oc" onclick="window.open(this.href);return false;



Awatar użytkownika
gruszon18
Mały gagatek
Mały gagatek
Posty: 69
Rejestracja: czw lip 11, 2013 14:46
Lokalizacja: Świdnik

Obowiązek ubezpieczenia OC a jego brak.

Post autor: gruszon18 » czw mar 12, 2015 18:16

mlodypoznan, Czytałem własnie o tym na jakimś forum, i wypowiadał się jakiś facet który nie sprzedał auta po poł roku i nic. Wiec może i mi się uda ..



hak64
Forum Master
Forum Master
Posty: 1069
Rejestracja: ndz mar 23, 2014 13:23

Obowiązek ubezpieczenia OC a jego brak.

Post autor: hak64 » czw mar 12, 2015 19:31

mlodypoznan pisze:Za pzrerwe w oc jest kara
Tak jest kara z UFG (obecnie to 3500 zł). Kara dotyczy jednak pojazdów nieubezpieczonych i bynajmniej nie chodzi tu o zwłokę w opłaceniu składki OC. Mówiąc prościej: jeśli auto było ubezpieczone, nikt nie wypowiedział umowy ubezpieczenia, a jedynym przewinieniem jest nieopłacenie w terminie składki OC, to nie ma kary z UFG (jedynie ubezpieczyciel naliczy karne odsetki za zwłokę). Gorzej, jeśli poprzedni właściciel, sprzedał auto z kończącym się ubezpieczeniem i zgłosił ubezpieczycielowi fakt zbycia pojazdu, jednocześnie wypowiadając umowę OC. W takim przypadku UFG odszuka nabywcę (z chwilą rejestracji auta) i "poprosi" o należną karę umowną.


specjalista z zakresu rekonstrukcji wypadków drogowych i odszkodowań powypadkowych

Awatar użytkownika
gruszon18
Mały gagatek
Mały gagatek
Posty: 69
Rejestracja: czw lip 11, 2013 14:46
Lokalizacja: Świdnik

Obowiązek ubezpieczenia OC a jego brak.

Post autor: gruszon18 » czw mar 12, 2015 20:02

No to ładnie. Bo własnie ubezpieczenie było poprzedniego właściciela, a jedynie jedna rata była zapłacona przez brata. Więc bajkowo.



hak64
Forum Master
Forum Master
Posty: 1069
Rejestracja: ndz mar 23, 2014 13:23

Obowiązek ubezpieczenia OC a jego brak.

Post autor: hak64 » czw mar 12, 2015 21:39

gruszon18 pisze:ubezpieczenie było poprzedniego właściciela, a jedynie jedna rata była zapłacona przez brata.
Istnieje szansa, że sprzedający nie zgłosił ubezpieczycielowi zbycia pojazdu i nie wypowiedział umowy OC. Wtedy wystarczy opłacić zaległe składki (umowa OC przedłuża się automatycznie, o ile się jej nie wypowie), oraz odsetki. Jednak istnieje także ryzyko, że rejestrując pojazd i opłacając OC, nowego właściciela wyłapie program "wirtualny policjant". Program jest w posiadaniu UFG i ma on za zadanie odszukiwać pojazdy z przerwą w OC. Wtedy trudno będzie uniknąć kary. Ja bym w każdym razie nie ryzykował (chyba, że auto jest warte więcej niż ustawowa kara). Co ciekawe, nawet wyrejestrowanie pojazdu na podstawie zaświadczenia ze stacji demontażu, nie uchroni przed "wirtualnym policjantem", bo program porównuje daty zawarcia umów OC, z datami rejestracji (lub wyrejestrowania). Pozostaje tylko rozebrać na składniki pierwsze i sprzedać w kawałkach, lub też sprzedać auto za wschodnią granicę.


specjalista z zakresu rekonstrukcji wypadków drogowych i odszkodowań powypadkowych

Awatar użytkownika
gruszon18
Mały gagatek
Mały gagatek
Posty: 69
Rejestracja: czw lip 11, 2013 14:46
Lokalizacja: Świdnik

Obowiązek ubezpieczenia OC a jego brak.

Post autor: gruszon18 » czw mar 12, 2015 23:07

No auto jest więcej warte jak 3 tysiące. Więc nawet ubezpieczyć go teraz i sprzedać to zawsze jakoś można wyjść. Zobaczymy co będzie. Dam znać..



ODPOWIEDZ

Wróć do „Ubezpieczenia, porady prawne”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 10 gości