Uszkodzona szyba na drodze a odszkodowanie

Wszystko o ubezpieczeniach auta, problemach z rejestracją, papierami.
Porady prawne związane z autami i nie tylko.

Moderatorzy: jhosef, doggie, VIP

Awatar użytkownika
zajac
Forumowy spamer :)
Forumowy spamer :)
Posty: 2492
Rejestracja: sob sty 21, 2006 23:18
Lokalizacja: krakow,skarzysko
Kontakt:

Uszkodzona szyba na drodze a odszkodowanie

Post autor: zajac » ndz mar 13, 2011 19:10

bufu, nie mylę się bo płacę codziennie takie szkody - warunkiem jest zatrzymanie pojazdu i potwierdzenie przez jego kierowcę, że mogło się coś takiego stać lub policja stwierdzająca taki fakt

Wynika to jak pisałem wyżej z zasady ryzyka. Zasada ryzyka oznacza, że posiadacz pojazdu mechanicznego ponosi odpowiedzialność za skutki szkód wyrządzonych w związku z ruchem lub postojem pojazdu niezależnie od wystąpienia elementu winy. Oznacza to, że zarówno winny jak i niewinny posiadacz pojazdu mechanicznego (samochodu) zobowiązany jest do naprawienia szkody.

Istnieją przesłanki wyłączające odpowiedzialność, które wskazany sprawca musi wykazać. Typowymi sytuacjami wyłączającymi odpowiedzialność posiadacza są: siła wyższa oraz wyłączna wina poszkodowanego lub osoby trzeciej za którą posiadacz nie ponosi odpowiedzialności (art. 435–436 Kodeksu Cywilnego).


Moje mark 4 http://forum.vwgolf.pl/viewtopic.php?t=251704&start=0

NARZĘDZIA I SPRZĘT WARSZTATOWY - SPRZEDAŻ
Pomoc prawna - ubezpieczenia
Ubezpieczenia PZU OC, AC, NNW, Pakiety - Tanio

Awatar użytkownika
doggie
V.I.P.
V.I.P.
Posty: 10545
Rejestracja: pt lis 23, 2007 00:13
Lokalizacja: GKA
Auto: Cupra Formentor DSG DQ381
Silnik: TSI

Re: Uszkodzona szyba na drodze a odszkodowanie

Post autor: doggie » pn mar 14, 2011 14:50

zajac pisze: Typowymi sytuacjami wyłączającymi odpowiedzialność posiadacza są: siła wyższa oraz wyłączna wina poszkodowanego lub osoby trzeciej za którą posiadacz nie ponosi odpowiedzialności (art. 435–436 Kodeksu Cywilnego).
i to jest istota sprawy, z drugiej strony jeszcze nie zdarzyło mi się w mojej karierze, abym kierował radiowóz na zdarzenie typu "wyskoczył kamień spod koła i uszkodził mi szybę"



Awatar użytkownika
zajac
Forumowy spamer :)
Forumowy spamer :)
Posty: 2492
Rejestracja: sob sty 21, 2006 23:18
Lokalizacja: krakow,skarzysko
Kontakt:

Uszkodzona szyba na drodze a odszkodowanie

Post autor: zajac » pn mar 14, 2011 17:59

doggie, może tobie się nie zdażyło, ale uwierz mi, że ja likwidując szkody znam takie przypadki , zakończone właśnie notatką policji , która nie stwierdza winy ale okoliczności


Moje mark 4 http://forum.vwgolf.pl/viewtopic.php?t=251704&start=0

NARZĘDZIA I SPRZĘT WARSZTATOWY - SPRZEDAŻ
Pomoc prawna - ubezpieczenia
Ubezpieczenia PZU OC, AC, NNW, Pakiety - Tanio

Awatar użytkownika
jhosef
_
_
Posty: 9172
Rejestracja: czw lis 16, 2006 21:12
Lokalizacja: Gdańsk
Kontakt:

Uszkodzona szyba na drodze a odszkodowanie

Post autor: jhosef » wt mar 15, 2011 15:05

Prawo jedno praktyka co innego.
Przepraszam za małe OT ale przypomniał mi się przypadek opisywany chyba Turbokamerze czy innym programie interwencyjnym.

Z ciężarówki jadącej drogą publiczną oderwała się część i uszkodziła inny pojazd. Ubezpieczyciel odmówił wypłaty odszkodowania z tytułu OC gdyż w momencie oderwania się tej części przestała być elementem pojazdu a "wolnym bytem" nie podlegającym ubezpieczeniu auta.

Absurd. Nie wiem jak się sprawa zakończyła.



Awatar użytkownika
doggie
V.I.P.
V.I.P.
Posty: 10545
Rejestracja: pt lis 23, 2007 00:13
Lokalizacja: GKA
Auto: Cupra Formentor DSG DQ381
Silnik: TSI

Re: Uszkodzona szyba na drodze a odszkodowanie

Post autor: doggie » śr mar 16, 2011 13:13

zajac pisze:uwierz mi, że ja likwidując szkody znam takie przypadki , zakończone właśnie notatką policji , która nie stwierdza winy ale okoliczności

zajac ja absolutnie nie podważam twoich kompetencji :wink: tylko na podstawie Ustawy o Policji a w szczególności art. 14 i ust. 1 i 2 nie widzę podstaw, aby kierować policjantów na takie zdarzenie celem sporządzenia notatki albo też wydawać polecenie policjantom, aby takie zdarzenie przyjmowali w ramach zgłoszenia, nie jest to czyn zabroniony w rozumieniu kodeksu wykroczeń, kodeksy karnego itp... tak więc ze strony Policji wystarczy ustne pouczenie co do dalszego trybu postępowania, a jeśli gdzieś się tak praktykuje to ich sprawa



Awatar użytkownika
zajac
Forumowy spamer :)
Forumowy spamer :)
Posty: 2492
Rejestracja: sob sty 21, 2006 23:18
Lokalizacja: krakow,skarzysko
Kontakt:

Uszkodzona szyba na drodze a odszkodowanie

Post autor: zajac » śr mar 16, 2011 23:32

doggie, nie wszystko co jest spisane w kodeksach musi być dokładnie jak napisane - co kraj to obyczaj :pub:


Moje mark 4 http://forum.vwgolf.pl/viewtopic.php?t=251704&start=0

NARZĘDZIA I SPRZĘT WARSZTATOWY - SPRZEDAŻ
Pomoc prawna - ubezpieczenia
Ubezpieczenia PZU OC, AC, NNW, Pakiety - Tanio

brxIII
Ma gadane
Ma gadane
Posty: 249
Rejestracja: czw lis 13, 2008 18:48
Lokalizacja: Świdnica

Uszkodzona szyba na drodze a odszkodowanie

Post autor: brxIII » pt maja 06, 2011 13:15

zajac, szanse marne ale są, jednak mi udało się dzisiaj dostałem decyzję ~560 zł, wycena z Audatax, więc bufu, może i prawdę piszesz, jednak mi udało się i dostałem odszkodowanie, więc WARTO zgłaszać takie sprawy niech płacą jak nie potrafią załatać dziury, ustawić znaku ostrzegawczego. W razie jakiś pytań chętnie pomogę :) Pozdrawiam



maniu2
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 17
Rejestracja: sob maja 14, 2011 12:49

Re: Uszkodzona szyba na drodze a odszkodowanie

Post autor: maniu2 » śr cze 01, 2011 22:01

A nie prościej doplacic 50zł do OC i mieć ubezpieczenie wszystkich szyb, wtedy nikt nie pyta o okoliczności. Po prostu sie zgłasza.



brxIII
Ma gadane
Ma gadane
Posty: 249
Rejestracja: czw lis 13, 2008 18:48
Lokalizacja: Świdnica

Uszkodzona szyba na drodze a odszkodowanie

Post autor: brxIII » czw cze 02, 2011 19:25

maniu2, może i prościej ale ja przy ściąganiu auta zapomniałem ubezpieczyć i jeździłem na próbnych tydzień bez OC, i jedyna opcja żeby kary nie płacić to było ubezpieczenie w Interisk, więc o szybach nie myślałem, bo kara była ok 100€. Ale jest sprawa do wygrania, i zawsze warto to zrobić.



Awatar użytkownika
Krakulec
Ma gadane
Ma gadane
Posty: 150
Rejestracja: wt lip 10, 2007 15:32
Lokalizacja: Legnica

Uszkodzona szyba na drodze a odszkodowanie

Post autor: Krakulec » czw cze 23, 2011 14:43

Witam! Dziś rano wsiadłem do samochodu i zauważyłem ze mam pęknięta szybę od kamienia nie wiem tak naprawdę kiedy to się stało i od czego . Na pewno nie od czyjegoś auta bo nie przypominam sobie żadnej takiej sytuacji . Wykupione mam ubezpieczenie na szyby . Teraz moje pytanie co mam zgłosić co powiedzieć w ubezpieczalni przecież nie pójdę i powiem że wieczorem nie było a rano przychodzę a tu pękniecie . Może coś z dachu spało ale nie jestem pewien bo wczoraj pogoda była wietrzna. Co im powiedzieć ????? Ubezpieczalnia PZU


Krakulec

Awatar użytkownika
zajac
Forumowy spamer :)
Forumowy spamer :)
Posty: 2492
Rejestracja: sob sty 21, 2006 23:18
Lokalizacja: krakow,skarzysko
Kontakt:

Uszkodzona szyba na drodze a odszkodowanie

Post autor: zajac » czw cze 23, 2011 21:33

powiedz , że kamień z auta przed tobą ci strzelił i po problemie


Moje mark 4 http://forum.vwgolf.pl/viewtopic.php?t=251704&start=0

NARZĘDZIA I SPRZĘT WARSZTATOWY - SPRZEDAŻ
Pomoc prawna - ubezpieczenia
Ubezpieczenia PZU OC, AC, NNW, Pakiety - Tanio

Awatar użytkownika
Krakulec
Ma gadane
Ma gadane
Posty: 150
Rejestracja: wt lip 10, 2007 15:32
Lokalizacja: Legnica

Uszkodzona szyba na drodze a odszkodowanie

Post autor: Krakulec » pt cze 24, 2011 09:49

Ale będę musiał podać dane jakiegoś auta ?? Czy po prostu powiedzieć że jechałem i kamień strzelił i na tym będzie sprawa zakończona


Krakulec

Awatar użytkownika
doggie
V.I.P.
V.I.P.
Posty: 10545
Rejestracja: pt lis 23, 2007 00:13
Lokalizacja: GKA
Auto: Cupra Formentor DSG DQ381
Silnik: TSI

Re: Uszkodzona szyba na drodze a odszkodowanie

Post autor: doggie » pt cze 24, 2011 10:08

Krakulec pisze:Ale będę musiał podać dane jakiegoś auta ??
to ty nie wiesz z jakiego auta a ja wiem :helm: przecież to był czerwony Ford Transit ale numerów nie zapamiętałem bo jechaliśmy z przeciwnych stron no i jak mogłem zapamiętać



Kenjifujima
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 3
Rejestracja: sob cze 25, 2011 10:28

Uszkodzona szyba na drodze a odszkodowanie

Post autor: Kenjifujima » sob cze 25, 2011 11:00

a ile w tym prawdy to nie wiem. Spróbuję może się coś uda, droga wcale nie była oznakowana, nic kompletnie. :okej:



ODPOWIEDZ

Wróć do „Ubezpieczenia, porady prawne”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 17 gości