Awaria sprzęgła czy podciśnienia, doładowania ?

TDI, TD, D.... Piszemy tutaj TYLKO O PROBLEMACH Z SILNIKAMI DIESLA!

Moderatorzy: Michał_1977, italiano_83, G0 Karcio, Haki, Qto, marcin7x5, VIP

rhchp
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 14
Rejestracja: wt cze 12, 2007 14:18
Lokalizacja: warmińsko - mazurskie

Awaria sprzęgła czy podciśnienia, doładowania ?

Post autor: rhchp » pt lip 01, 2011 11:41

Witam serdecznie szanownych forumowiczów. VW Sharan 97r. 110KM AFN, turbo i n75 sprawne. Problem zaczął się około 4 miesięcy temu. Pojawił się parę razy i na jakieś 3 miesiące ustał i znów od tygodnia się pojawił. Problem jest taki, że na 4 i 5 biegu przy dodaniu gwałtownie gazu powyżej 2000 obr/min obroty wzrastają gwałtownie do 3500 a silnik nie ciągnie. Gdy odpuszczę gaz i dodam (kilkukrotnie) zaczyna iść i nabiera prędkości (wrażenie tak jak by się sprzęgło ślizgało). Jadąc na tempomacie pod górę, gdy poczuje obciążenie obroty lekko wzrastają i od razu wyłącza tempomat. Pedał sprzęgła pracuje poprawnie (nic nie bije, bierze w połowie). Byłem u paru mechaników, i żaden nie dał mi jednoznacznej odpowiedzi. Jeden mówi, że to koło dwu-masowe siada, inny mówi o przewodach od podciśnienia i przepływce. Mam pytanie do Was, może ktoś już przerabiał taki problem. Pozdrawiam.


VW Sharan 1,9 tdi 110 KM, AFN, 97/98r.

Awatar użytkownika
piotreq
Mały gagatek
Mały gagatek
Posty: 120
Rejestracja: sob lis 13, 2004 15:59
Lokalizacja: Płock

Re: Awaria sprzęgła czy podciśnienia, doładowania ?

Post autor: piotreq » pt lip 01, 2011 12:10

Kolego zrób prosty test: na postoju wrzuć 4 lub 5, zaciągnij ręczny (zakładam, że trzyma dobrze) i popuszczaj sprzęgło.

Jak uda się udusić silnik to sprzęgło RACZEJ nie jest tu problemem - w przeciwnym razie wymiana sprzęgiełka nieunikniona.



rhchp
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 14
Rejestracja: wt cze 12, 2007 14:18
Lokalizacja: warmińsko - mazurskie

Awaria sprzęgła czy podciśnienia, doładowania ?

Post autor: rhchp » pt lip 01, 2011 13:19

Zrobiłem ten test. Zadusiłem bez żadnych problemów silnik


VW Sharan 1,9 tdi 110 KM, AFN, 97/98r.

arwam

Awaria sprzęgła czy podciśnienia, doładowania ?

Post autor: arwam » pt lip 01, 2011 14:39

kolego taki test jest zabójczy i dla samego sprzęgła jak i samej turbiny.
jadąć pod górę poprostu wciskasz gaz i obserwujesz obrotomierz oraz prędkościomierz. jeśli obrotowmierz wyraźnie się podniesie a prędościomierz nie to na 100% nie domaga sprzęgło.
albo się dostaje olej na okładziny albo masz przypalone sprzęgło.



rhchp
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 14
Rejestracja: wt cze 12, 2007 14:18
Lokalizacja: warmińsko - mazurskie

Awaria sprzęgła czy podciśnienia, doładowania ?

Post autor: rhchp » pn lip 04, 2011 03:12

Chciałem dodać, że wczoraj robiłem krótką trasę i chodzi na wszystkich biegach ok, z przyczepką ładunek około 500 kg nic nie ciągnęło na żadnym biegu. Zaś dziś znów objawy się powtórzyły. Zauważyłem, że gdy jadę około 80 km/h i zaczynam dodawać gazu 4 lub 5 bieg to w zakresie 2000 do około 3000 obr/min występują objawy tego ślizgania, a gdy już osiągnę prędkość około 110 km/h i obroty są wyższe dodając gaz niknie ten objaw ślizgania. Na 1,2 i 3 biegu tego zjawiska nie ma w każdej prędkości obrotomierza ( przyspiesza płynnie bez tego objawu ślizgania aż do odcięcia). Myślę, że to nie sprzęgło. Tylko co innego.


VW Sharan 1,9 tdi 110 KM, AFN, 97/98r.

arwam

Awaria sprzęgła czy podciśnienia, doładowania ?

Post autor: arwam » pn lip 04, 2011 13:37

w takim układzie ja stawiałbym jhednak na sprzęgło lub na to że w jakiś sposób się tam dostaj na okładziny albo olej albo woda i jest mniejsza siła tarcia na okładzinach.
czy jak jedziesz w deszczu to wtedy objawy się nie nasilają?



Awatar użytkownika
Sztomel
Mistrz KieroVWnicy
Mistrz KieroVWnicy
Posty: 5667
Rejestracja: czw wrz 20, 2007 23:10
Lokalizacja: Rybnik

Awaria sprzęgła czy podciśnienia, doładowania ?

Post autor: Sztomel » pn lip 04, 2011 14:21

wszystko można przeanalizować na "chłopski rozum" - skoro prędkość samochodu nie wzrasta a obroty (niewspółmiernie do prędkości samochodu tak) to gdzie indziej szukać przyczyny jak nie w sprzęgle ? O tym czy sprzęgło siada czy też dostaje się na jego tarczę olej z uszczelnienia wału od strony skrzyni biegów to tylko jest możliwe po demontażu.


Obrazek

Awatar użytkownika
jhosef
_
_
Posty: 9172
Rejestracja: czw lis 16, 2006 21:12
Lokalizacja: Gdańsk
Kontakt:

Awaria sprzęgła czy podciśnienia, doładowania ?

Post autor: jhosef » wt lip 05, 2011 09:27

piotreq pisze:Kolego zrób prosty test: na postoju wrzuć 4 lub 5, zaciągnij ręczny (zakładam, że trzyma dobrze) i popuszczaj sprzęgło.
Ten test może dać wynik ślizgania jesli sprzęgło już jest zdrowo zjeżdżone. Szkoda auta na takie testy.
Jeśli sprzęgło się uślizguje to niestety trzeba szykować sie na zmianę, zwłaszcza, że w tym przypadku nie ma linki z samoregulacją, która ewentualnie mogłaby zawinić.



rhchp
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 14
Rejestracja: wt cze 12, 2007 14:18
Lokalizacja: warmińsko - mazurskie

Awaria sprzęgła czy podciśnienia, doładowania ?

Post autor: rhchp » pt lip 08, 2011 14:22

jeżeli to sprzęgło to mam pytanie czy wystarczy sama wymiana kompletu sprzęgła czy też muszę wymienić koło dwumasowe.


VW Sharan 1,9 tdi 110 KM, AFN, 97/98r.

arwam

Awaria sprzęgła czy podciśnienia, doładowania ?

Post autor: arwam » pt lip 08, 2011 19:12

jeśli tłucze Ci cię przy gaszeniu czy podczas przyspieszania na małych obrotach , to raczej zmiana wraz z dwumasą tylko że to już drogi gips się robi,
lepiej wtedy zastąpić jednomasem i dać mocniejsze sprzęgło, masz wtedy głowę spokojną że nic się nie skopie



rhchp
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 14
Rejestracja: wt cze 12, 2007 14:18
Lokalizacja: warmińsko - mazurskie

Awaria sprzęgła czy podciśnienia, doładowania ?

Post autor: rhchp » śr sie 03, 2011 20:25

Jednak sprzęgło, ale nic nie puka, stuka, nie drży. To może koła dwumasowego nie trzeba będzie wymieniać. Może , ktoś z Was ma instrukcję wymiany sprzęga w sharanie. Pozdrawiam.


VW Sharan 1,9 tdi 110 KM, AFN, 97/98r.

ODPOWIEDZ

Wróć do „Silniki Diesla-problemy dotyczące tylko silników”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Google Adsense [Bot] i 179 gości