zanik mocy oraz olej w intercooler

TDI, TD, D.... Piszemy tutaj TYLKO O PROBLEMACH Z SILNIKAMI DIESLA!

Moderatorzy: Michał_1977, italiano_83, G0 Karcio, Haki, Qto, marcin7x5, VIP

Awatar użytkownika
kolas415
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 20
Rejestracja: czw kwie 01, 2010 18:32
Lokalizacja: PO

zanik mocy oraz olej w intercooler

Post autor: kolas415 » czw maja 27, 2010 22:28

Witam!

Jakiś czas temu zakupiłem autko Golf IV 1.9 TDI i od tego czasu mam problem z turbinką.
Mianowicie zawsze czułem zanik mocy po przekroczeniu 3 tys obrotów na 4 i 5 biegu.

Z tego co zdążyłem się zorientować może to być przeładowanie. Wiec zaopatrzyłem się w
fejs VAG K+CAN Commander full i sprawdziłem czy są jakieś błędy i były:

Błąd 17965 Ciśnienie doładowania - przekroczona granica regulacji
brak osprzętu/ nie związan ze sprzętem

Błąd 17664 - czujnik temperatury płynu chłodzącego

Chciałem jeszcze zrobić logi do oceny lecz program VAG-COM 311.2 nie może się połączyć ze sterownikiem, co może być przyczyną? (błędy sprawdzałem polskim vagiem 4.9)

Ostatnio gdy parę razy przebutowałem go na 3 biegu udało mi się osiągnąć 4 tys obrotów,
lecz niedługo potem autko przestało ciągnąć na 3 biegu w okolicy 4 tys. obrotów.

Innym problemem jest jeszcze olej w intercoolerze oraz mocno wydostający się olej przy EGR, zdjąłem więc wężyk od odmy i tam też było sporo oleju gdy byłem u mechanika powiedział mi, że turbo do wymiany bo puszcza olej.

Ale przecież autko nie bierze oleju zrobiłem nim prawie 3 tys kilometrów od wymiany i nie widać żadnego ubytku na miarce dlatego zwracam się do was koledzy bo nie wiem jak się za to zabrać. Czy pomogło by wyczyszczenie całego dolotu?

proszę o pomoc i wyrozumiałość gdyż jestem elektronikiem a nie mechanikiem :grin:



Awatar użytkownika
italiano_83
V.I.P.
V.I.P.
Posty: 11896
Rejestracja: śr gru 03, 2008 21:21
Lokalizacja: NL/Zeeland
Auto: Alfa Romeo Giulietta 1.4 MA Turbobenzina
Silnik: 1.4T

Post autor: italiano_83 » czw maja 27, 2010 22:42

Jakiś czas temu zakupiłem autko Golf IV 1.9 TDI i od tego czasu mam problem z turbinką.
Mianowicie zawsze czułem zanik mocy po przekroczeniu 3 tys obrotów na 4 i 5 biegu.
Wskazuje na NOTLAUF - reszta w wyszukiwarce
Jak wali olej z odmy to puść wąż od odmy do butelki lub załóż oil catch tank
http://www.google.pl/custom?domains=for ... %3A1&hl=pl
Olej w IC zbiera się zawsze bo to najniższy punkt układu dolotowego- fizyka, trochę to norma.
Wyczyść dolot EGR i kolektor dolotowy wymień orgi między EGR a kolektorem- jak jest zasyfiony mocno to zaczyna się pocenie, z odmą już wiesz co zrobić.
Jak chcesz wiedzieć czy turbo wali olejem to wystarczy wąż ściągnąć.
Nie daj się naciągnąć na bezpodstawną wymianę turbo, co by sobie mechanik zarobił.

[ Dodano: 27 Maj 2010 22:45 ]
kolas415 pisze:Błąd 17664 - czujnik temperatury płynu chłodzącego
czujnik G62 temperatury płynu chłodzącego. Przerwa lub zwarcie z potencjałem plus.
Na początek wyczyść kostkę przy czujniku skasuj błąd, jak powróci to czujnik do wymiany.
kolas415 pisze:Ostatnio gdy parę razy przebutowałem go na 3 biegu udało mi się osiągnąć 4 tys obrotów,
lecz niedługo potem autko przestało ciągnąć na 3 biegu w okolicy 4 tys. obrotów.
Jak się auto przegoni to kiery w turbo się rozruszają na tyle, że auto nie wpada w tryb awaryjny.


Było MK4 1.9 TDI ALH Generation 151PS 309Nm Techno blue metalic Obrazek

Alfa Romeo Giulietta 1.4 MultiAir Turbo Benzina 170PS 250Nm

Ducati Monster 696+


Obrazek

Awatar użytkownika
kolas415
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 20
Rejestracja: czw kwie 01, 2010 18:32
Lokalizacja: PO

Post autor: kolas415 » czw maja 27, 2010 23:01

Dzięki za szybką odpowiedź, muszę się zabrać w któryś dzień za czyszczenie dolotu i się
zobaczy czy coś pomoże.


Czy do ściągnięcia węża od turbo będę potrzebował wjechać na kanał czy da rade od góry zdjąć?

W którym miejscu znajdę ten czujnik temperatury?



Awatar użytkownika
Sztomel
Mistrz KieroVWnicy
Mistrz KieroVWnicy
Posty: 5667
Rejestracja: czw wrz 20, 2007 23:10
Lokalizacja: Rybnik

Post autor: Sztomel » pt maja 28, 2010 00:13

kolas415 pisze:W którym miejscu znajdę ten czujnik temperatury?
tutaj http://www.fotosik.pl/showFullSize.php? ... 66891aa55a

jeśli zaś chodzi o ściągnięcie węży powietrza z turbo to wszystko zależy jak masz założone klamry zaciskowe - jeśli uchwyty klamr do ich ściśnięcia będą od góry to wtedy ściągasz je od góry a jeśli od dołu to z kanału po uprzednim zdemontowaniu maty wygłuszającej silnika.
Czyszczenie dolotu pomoże ale tylko i wyłącznie wtedy jeśli wcześniej wywalisz z niego wężyk odmy.
Ostatnio zmieniony pt maja 28, 2010 00:14 przez Sztomel, łącznie zmieniany 1 raz.


Obrazek

Awatar użytkownika
kolas415
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 20
Rejestracja: czw kwie 01, 2010 18:32
Lokalizacja: PO

Post autor: kolas415 » pt maja 28, 2010 00:38

Jutro za dnia sprawdzę ten czujnik.

Co może być przyczyną, że odmy leci tyle oleju?
Jeśli zdejmę wąż od turbawki i nie będzie tam mokro to znaczy, ze turbo
mam sprawne?

pozdrawiam



Awatar użytkownika
Sztomel
Mistrz KieroVWnicy
Mistrz KieroVWnicy
Posty: 5667
Rejestracja: czw wrz 20, 2007 23:10
Lokalizacja: Rybnik

Post autor: Sztomel » pt maja 28, 2010 05:37

ależ będą tam ślady po oleju, przecież turbo nie zużywa oleju z odmy tylko go dalej przepycha do dolotu :grin:


Obrazek

Awatar użytkownika
Fahoo
TDI Power
TDI Power
Posty: 4038
Rejestracja: wt lut 06, 2007 11:57
Lokalizacja: Białystok
Kontakt:

Post autor: Fahoo » pt maja 28, 2010 07:58

Jeśli turbo bedzie suche to moze znaczyc ze ktoś nalał oleju na miarce pod max i jeździł na dużych obrotach, co doprowadziło do wywalenia oleju przez odme-gdzieś sie musiał wyrzygać ,a niemiecka ekologia zabrania rzygać gdzie popadnie- to wyrzygał się do dolotu

teraz czeka cie czyszczenie dolotu i odma na bok do butelki +sprawdzenie stanu oleju
...ma być pomiedzy min a max a nie na max jak niektórzy sugerują


https://www.facebook.com/fahoo.jedker
Kupię klape tył Golf IV/Bora Variant PW

Awatar użytkownika
kolas415
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 20
Rejestracja: czw kwie 01, 2010 18:32
Lokalizacja: PO

Post autor: kolas415 » ndz maja 30, 2010 21:56

Znaczy jest prawie maks:)

Oleju nikt nie mógł dolać gdyż był wymieniany na nowy.
Z chwilowego braku czasu muszę się trochę wstrzymać z czyszczeniem dolotu, lecz za nim
będę go czyścił zakupię wcześniej jakiś porządny oil catch tank myślę, że ten wystarczy

http://www.allegro.pl/item1050038428_zb ... rkiem.html

poza tym pewnie czeka mnie rozbieranie turbo gdyż cały czas przeładowuje.
Mam pytanko jaką mogę mieć turbinę ze zmienną geometrią czy bez skoro mój silnik to ALH.
(taki symbol mam na naklejce w bagażniku)

pozdrawiam



Awatar użytkownika
italiano_83
V.I.P.
V.I.P.
Posty: 11896
Rejestracja: śr gru 03, 2008 21:21
Lokalizacja: NL/Zeeland
Auto: Alfa Romeo Giulietta 1.4 MA Turbobenzina
Silnik: 1.4T

Post autor: italiano_83 » ndz maja 30, 2010 22:04

kolas415 pisze: Mam pytanko jaką mogę mieć turbinę ze zmienną geometrią czy bez skoro mój silnik to ALH.
Tak ALH ma turbosprężarkę typu VNT- czyli ze zmienną geometrią kierownic.


Było MK4 1.9 TDI ALH Generation 151PS 309Nm Techno blue metalic Obrazek

Alfa Romeo Giulietta 1.4 MultiAir Turbo Benzina 170PS 250Nm

Ducati Monster 696+


Obrazek

Awatar użytkownika
Łuki_79
Forum Master
Forum Master
Posty: 1694
Rejestracja: ndz lut 21, 2010 19:59
Lokalizacja: *̡͌l̡*̡̡ ̴̡ı̴̴̡ ̡̡__|̲̲̲͡͡͡▫ ̲͡ ̲̲̲͡͡π̲̲͡͡ ̲̲͡▫̲̲͡͡ ̲|̡̡̡__ ̡ ̴̡ı̴̡̡ *̡͌l̡* wieś w POS

Post autor: Łuki_79 » ndz maja 30, 2010 22:04

kolas415 pisze:mój silnik to ALH.
Masz turbinę ze zmienną geometrią :grin:



Awatar użytkownika
fleshu
Forum Master
Forum Master
Posty: 1018
Rejestracja: śr lut 11, 2009 02:22
Lokalizacja: Stronie Śląskie
Kontakt:

Post autor: fleshu » pn maja 31, 2010 00:16

kolas415 pisze:Jeśli zdejmę wąż od turbawki i nie będzie tam mokro to znaczy, ze turbo mam sprawne?
Należy zdjąć wąż przy turbawce idący do filtra powietrza, oraz odkręcić 3 nakrętki na klucz nr 13 na łączeniu rury wydechowej z turbo > w ten sposób uzyskasz dostęp umożliwiający kontrolę luzów wirnika > pionowe może mieć leciutkie > wzdłużnych nie powinna mieć wcale. Dodatkowo zobaczysz zaraz czy nie ma wycieku od strony wydechu z turbinki > jeżeli będzie tam czarny olejowy zaciek to tak samo turbinka do wymiany > w tym przypadku autko będzie kopciło na biało przy rozgrzanym silniku.
Sam stan wirników można ocenić raczej tylko po rozebraniu całości.
Dobrze by było żebyś zablokował nastawy w grupie 011 bloków pomiarowych silnika > kontrola ruchu sztangi > jeżeli jeszcze się rusza to jest do odratowania.
Wskazane jest zrobienie logów > przy informacji z twojej strony o ruchu sztangi (czy jeszcze dyga) oraz po logach można się domyślić czy siedzi mechanizm sterowania podciśnienia (wężyki,N75,króciec,zaworki zwrotne) czy może jednak to jest zacinanie VNT.
Pytałeś o VNT > tak to działa:

Przy zdejmowaniu turbo ściąga się kolektory > więc nowe uszczelki wskazane.
Przy rozbieraniu potrzebny jest palnik > inaczej można śruby pozrywać albo ogólnie mówiąc nie zrobić nic > bo część gorąca ci się nie rozejdzie.
Polerka > to podstawa > dokładnie, powoli, nie śpieszyć się > zachować kolejność składania > szczególnie dla pierścienia >>>> tak przygotowane turbo będzie dobrze działało.
Pamiętaj: Części środkowej z wirnikami nie rozkręcamy!

Po czyszczeniu log dynamiczny i korekta dla sztangi > żeby autko śmigało jak z fabryki wzięte.



arwam

Post autor: arwam » pn maja 31, 2010 00:25

zdjąłem więc wężyk od odmy i tam też było sporo oleju
ten objaw wskazuje na zużyte pierścienie tłokowe.
ale zanim to się potwierdzi to wyjmij turbinę i samemu wyczyść kierownice.
jeśli będą zapieczone w pozycji zamkniętej to wtedy będą powodować właśnie wyżucanie oleju przez odmę nawet w sprawnym silniku.

i na parę dni wypnij odmę z dolotu a otwór zaślep żeby żaden syf się nie dostał.

jeśli olej będzię się nadal pokazywał za turbiną ale nie będzie go w przewodzie od filtra powietrza do turba to wtedy faktycznie turbina bez dwóch zdań do wymiany.
a jak jak się zroi sucho tylko ścianki będą tłuste ale nie będą opływały olejem to wszystko jest OK



Awatar użytkownika
Sztomel
Mistrz KieroVWnicy
Mistrz KieroVWnicy
Posty: 5667
Rejestracja: czw wrz 20, 2007 23:10
Lokalizacja: Rybnik

Post autor: Sztomel » pn maja 31, 2010 07:39

fleshu pisze:kontrolę luzów wirnika > pionowe może mieć leciutkie > wzdłużnych nie powinna mieć wcale

moja podczas czyszczenia miała prawie zerowe luzy osiowe ale wzdłużne miała spore bo około 3 mm ale h...uj założyłem i olejem nie wali (odma dawno wypięta z wydechu), po czyszczeniu turbo, wkręca się silnik swobodnie na wysokie obroty prawie niezauważalnie, turbo mimo tych luzów wałka wcale nie rzyga olejem.


Obrazek

Awatar użytkownika
kolas415
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 20
Rejestracja: czw kwie 01, 2010 18:32
Lokalizacja: PO

Post autor: kolas415 » pn maja 31, 2010 10:59

Dziękuje wszystkim za cenne informacje, postaram się w niedługim czasie doprowadzić to auto do porządku. I będę zdawał relacje na bieżąco.
Póki co zrobił bym te logi lecz moim VAG-K+CAN Commanderem FULL (interfejs USB) nie mogę się porozumieć z żadnym sterownikiem poprzez VAG-COM 311 czy też 409.
Natomiast VWTool łączy się bez problemu tak samo jak Polski VAG 4.9 i tu moje pytanie czy którymś z tych programów mógł bym zrobić jakiś log albo sprawdzić chociażby tą grupę 011?

pozdrawiam

[ Dodano: 31 Maj 2010 11:57 ]
Nie będę kombinował innymi programami jeszcze dzisiaj postaram się zamówić jakiś niedrogi fejs, który będzie obsługiwał VAG-Coma i wtedy wrzucę logi.



ODPOWIEDZ

Wróć do „Silniki Diesla-problemy dotyczące tylko silników”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 256 gości