Silnik SB świece żarowe

TDI, TD, D.... Piszemy tutaj TYLKO O PROBLEMACH Z SILNIKAMI DIESLA!

Moderatorzy: Michał_1977, italiano_83, G0 Karcio, Haki, Qto, marcin7x5, VIP

Sindbad
Mały gagatek
Mały gagatek
Posty: 61
Rejestracja: czw sie 11, 2005 17:59
Lokalizacja: Rzeszów

Silnik SB świece żarowe

Post autor: Sindbad » ndz sty 18, 2009 23:17

Mam problem z grzaniem świec żarowych. Za każdym razem jak odpalam samochód świece grzeją się 30 sekund nawet jak jest silnik ciepły. Po odpaleniu kontrolka na zegarach gaśnie ale podgrzewanie jest dalej sprawdziłem to za pomocą żarówki (podłanczając ją do listwy plusa świec żarowych oraz masy) obydwa czujniki na króćcu są wymienione.
Mam pytanie gdzie przy silnikach 59 KW jest umieszczone układy elektryczne do świec (jakie to są układy) bo w skrzynce z przekaźnikami na miejscu 12 nic nie ma.

Jak bym mógł to bym prosił o schemat tej instalacji elektrycznej wraz z opisem.



Awatar użytkownika
pao1908
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 36
Rejestracja: sob sty 03, 2009 00:57
Lokalizacja: Bielsko-Biała
Kontakt:

Post autor: pao1908 » pn sty 19, 2009 00:14

W silnikach z wtryskiem pośrednim (starszej generacji) ze względu na sposób podawania paliwa przy porannym rozruchu świece żarowe musiały pracować nawet w lecie, no chyba, że temperatura zasysanego powietrza przekroczyła ok. 20 stopni Celcjusza. Oczywiście, jeśli silnik był już wcześniej nagrzany, były już niepotrzebne. W nowszych silnikach z wtryskiem bezpośrednim świece żarowe wkraczają do pracy dopiero wtedy, kiedy temperatura za oknem, spadnie w okolice 0 stopni Celcjusza.

[ Dodano: 18 Sty 2009 23:19 ]
W silnikach wysokoprężnych świece żarowe wykorzystuje się także do dogrzewania pracującego silnika. Wydatnie podnosi to sprawność procesu spalania, poprawia kulturę pracy silnika i pozwala na redukcję szkodliwych substancji w spalinach.


http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/73d740ed57ea7a0b.html

Awatar użytkownika
kwietek
Gadatliwa bestia
Gadatliwa bestia
Posty: 779
Rejestracja: pt paź 10, 2008 23:11
Lokalizacja: Kraków

Post autor: kwietek » pn sty 19, 2009 00:21

Sindbad, padł Ci czujnik grzania świec, albo masz przerwę w obwodzie. Otwórz maskę i popatrz na wąż chłodnicy odchodzący z górnej części silnika. Tuż za króćcem są 2 czujniki: ten u góry to czujnik temperatury, ten z boku to czujnik grzania świec zarowych. Odepnij ten z prawej strony, włącz stacyjkę i zewrzyj jego styki. Jeśli kontrolka grzania świec będzie się świecić zarówno na zwartych jak i rozwartych - masz przerwę w obwodzie(najczęściej pojawia się blisko wtyczki), jeśli będzie gasnąć w jedny z wyżej wymienionych przypadków - padł czujnik.
Ostatnio zmieniony pn sty 19, 2009 00:25 przez kwietek, łącznie zmieniany 2 razy.



Sindbad
Mały gagatek
Mały gagatek
Posty: 61
Rejestracja: czw sie 11, 2005 17:59
Lokalizacja: Rzeszów

Post autor: Sindbad » pn sty 19, 2009 00:29

a ktoś powiada schemacik instalacji elektrycznej ??



Awatar użytkownika
kwietek
Gadatliwa bestia
Gadatliwa bestia
Posty: 779
Rejestracja: pt paź 10, 2008 23:11
Lokalizacja: Kraków

Post autor: kwietek » pn sty 19, 2009 00:31

Ostatnio zmieniony pn sty 19, 2009 00:42 przez kwietek, łącznie zmieniany 1 raz.



roman58
Gadatliwa bestia
Gadatliwa bestia
Posty: 907
Rejestracja: pn sty 05, 2009 22:34
Lokalizacja: Podkarpacie
Kontakt:

Post autor: roman58 » pn sty 19, 2009 03:22

Ale pisze że czujniki obydwa są zmienione to tylko przekaźnik świec siadł.



Sindbad
Mały gagatek
Mały gagatek
Posty: 61
Rejestracja: czw sie 11, 2005 17:59
Lokalizacja: Rzeszów

Post autor: Sindbad » pn sty 19, 2009 09:39

kwietek pisze:http://www.sendspace.com/file/71nru2 - proszę bardzo :)
Dzięki ale takowy schemat posiadam poszukuję jakiegoś bardziej szczegółowego.

roman58 pisze:Ale pisze że czujniki obydwa są zmienione to tylko przekaźnik świec siadł.
a możesz mi powiedzieć gdzie owy przekaźnik się znajduje ???
Ostatnio zmieniony pn sty 19, 2009 09:46 przez Sindbad, łącznie zmieniany 2 razy.



Awatar użytkownika
De'D
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 458
Rejestracja: ndz maja 28, 2006 15:02
Lokalizacja: West Side

Post autor: De'D » pn sty 19, 2009 11:44

Sindbad, nie panikuj. :bajer:

podj więcej jakis szczegółów... z instalacją świec walczyłem ze 3 m-ce jak miałem JP ... tylko za mało piszesz objawów zeby coś stwierdzic :helm:
Sindbad pisze:grzeją się 30 sekund nawet jak jest silnik ciepły
grzeje sama listwa czy świeci się także kontrolka na desce ?
Sindbad pisze:Za każdym razem jak odpalam samochód
ciepły czy niedogrzany ??
Sindbad pisze:Po odpaleniu kontrolka na zegarach gaśnie
a zanim przekręcisz na rozruch to nie gaśnie ?

Kontrolka powinna zgasnąć sama po około 11 - 7 sekund w zależnośc jak zimno jest na dworze.
Sindbad pisze:obydwa czujniki na króćcu są wymienione.
Kupiłeś tanie zamienniki czy ori? bo to moze mieć duze znaczenie
Ostatnio zmieniony pn sty 19, 2009 11:45 przez De'D, łącznie zmieniany 1 raz.



Sindbad
Mały gagatek
Mały gagatek
Posty: 61
Rejestracja: czw sie 11, 2005 17:59
Lokalizacja: Rzeszów

Post autor: Sindbad » pn sty 19, 2009 12:50

double-d pisze:
Sindbad pisze:grzeją się 30 sekund nawet jak jest silnik ciepły
grzeje sama listwa czy świeci się także kontrolka na desce ?
Sindbad pisze:Za każdym razem jak odpalam samochód
ciepły czy niedogrzany ??
tez podczas grzania świeci się kontrolka na desce rozdzielczej
nie ma znaczenia czy sinik jest ciepły czy zimny
double-d pisze:
Sindbad pisze:Po odpaleniu kontrolka na zegarach gaśnie
a zanim przekręcisz na rozruch to nie gaśnie ?

Kontrolka powinna zgasnąć sama po około 11 - 7 sekund w zależnośc jak zimno jest na dworze.
Gaśnie ale po 30 sekundach według objawów książkowych to powinien być czujnik albo przekaźnik ale moim zdaniem to nie może być czujnik bo jest on wymieniony co prawda nie na oryginał ale na bdb zmienik teraz nie pamiętam jakiej firmy on był.
A przekaźnik nie mam pojęcia gdzie się znajduje w moim samochodzie na pewno nie ma go na desce z przekaźnikami w gnieździe numer 12 bo ono jest puste.
I z tego co wyczytałem również u mnie w silniku jest jakiś układ elektronicy który odpowiada za sterowanie świecami który tez nie wiem gdzie jest.
Ostatnio zmieniony pn sty 19, 2009 12:55 przez Sindbad, łącznie zmieniany 3 razy.



Awatar użytkownika
De'D
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 458
Rejestracja: ndz maja 28, 2006 15:02
Lokalizacja: West Side

Post autor: De'D » pn sty 19, 2009 13:10

Jeśli kontrolka gaśnie dopiero po ok 30 sek i nawet na ciepłym to najprawdopodobniej będzie przekaźnik... buz jakaś przerwa na przewodzie .... warto to sprawdzic zanim wydasz 120 zł na nowy przekaźnik... najlepiej pozyczyć od kogoś na podmianke i sprawdzić. jak inny też bedzie wariował to usterka w instalacji a nie sam przekaźnik.
Sindbad pisze:A przekaźnik nie mam pojęcia gdzie się znajduje w moim samochodzie na pewno nie ma go na desce z przekaźnikami w gnieździe numer 12 bo ono jest puste.
Ja pamiętam zę u mnie przekaźnik był nr 2 .... w sumie to był największy ze wszystkich pod dechą więc trudno go pomylić. oczywiście były zmiany po 89 roku w instalacji i te nowsze miały inaczej.

ja miałem golfa 87r i miałem przekaźnik nr 2 :bajer:



Sindbad
Mały gagatek
Mały gagatek
Posty: 61
Rejestracja: czw sie 11, 2005 17:59
Lokalizacja: Rzeszów

Post autor: Sindbad » pn sty 19, 2009 13:40

double-d pisze:Jeśli kontrolka gaśnie dopiero po ok 30 sek i nawet na ciepłym to najprawdopodobniej będzie przekaźnik... buz jakaś przerwa na przewodzie .... warto to sprawdzic zanim wydasz 120 zł na nowy przekaźnik... najlepiej pozyczyć od kogoś na podmianke i sprawdzić. jak inny też bedzie wariował to usterka w instalacji a nie sam przekaźnik.
Sindbad pisze:A przekaźnik nie mam pojęcia gdzie się znajduje w moim samochodzie na pewno nie ma go na desce z przekaźnikami w gnieździe numer 12 bo ono jest puste.
Ja pamiętam zę u mnie przekaźnik był nr 2 .... w sumie to był największy ze wszystkich pod dechą więc trudno go pomylić. oczywiście były zmiany po 89 roku w instalacji i te nowsze miały inaczej.

ja miałem golfa 87r i miałem przekaźnik nr 2 :bajer:
Tylko w tym problem ze tego przekaźnika tam nie ma.



pawliszyn
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 26
Rejestracja: pn mar 05, 2007 16:09
Lokalizacja: Pasłęk
Kontakt:

Post autor: pawliszyn » pn sty 19, 2009 13:55

A bezpiecznik na podszybiu to on rozlacz swiece



Awatar użytkownika
De'D
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 458
Rejestracja: ndz maja 28, 2006 15:02
Lokalizacja: West Side

Post autor: De'D » pn sty 19, 2009 18:18

pawliszyn, bezpiecznik na podszybiu nie ma nic do tego ... skoro grzeje świece i listwa na napięcie to bezpiecznik dobry.



Awatar użytkownika
DJ_Mouse
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 281
Rejestracja: wt lut 22, 2005 20:33
Lokalizacja: Częstochowa
Kontakt:

Post autor: DJ_Mouse » pn sty 19, 2009 22:57

eh ludzie ludzie... A co ma przekaźnik do tego jak jednak odłącza te świece?

Temat był ostatnio wałkowany, o prosze:
http://forum.vwgolf.pl/viewtopic.php?p=2508029#2508029

Co należy zrobić? Podepnij przewód, który masz wpięty jak rozumiem w czujnik temperatury do masy czyli np. do głowicy i wtedy przekręć zapłon. Jeżeli świece będą grzać dalej jest przerwa na tym przewodzie.

Jeśli masz nowsze czujniki (nie na jeden bolec tylko na 2 piny, wpina się w nie prostokątną kostkę) to znajdź który jest od wskaźnika temp. (od świec powinien być ten niżej, ale ktoś mógł zamienić) Jak to zrobić? Wypiąć na ciepłym silniku jedną z kostek, jeśli wskaźnik temp. położy się na 0 lub max to w takim razie wepnij kostkę spowrotem i wyjmij drugą (ta będzie od przekaźnika świec) W jednym pinie powinieneś mieć mase, drugi pin to przewód idący do przekaźnika.

1. Albo sprawdź czy w jednym z nich jest masa (np. miernikiem sprawdź czy zamyka się obwód)

2. Jeśli masa jest, zewrzyj oba piny w tej kostce ze sobą (przekaźnik nie powinien zaskoczyć, czyt. świece nie powinny grzać)

3. Może się zdarzyć tak, że do czujnika nie dochodzi masa (z różnych przyczyn) i nawet jeśli przewód za nim i sam czujnik jest dobry to niestety nie działa. Aby to też wyeliminować (jeżeli np. nie masz czym sprawdzić czy we wtyczce znajduje się masa) podepnij dowolny przewód do klemy minusowej i do obydwóch pinów w tym wtyku przyłóż ten że przewód z "minusem". Jeśli świece się włączą musisz szukać uszkodzenia na lini przewodu łączącego ten czujnik z przekaźnikiem.

Przekaźnik w nowszych skrzynkach bezpiecznikowych wcale nie znajduje się w niej samej, lecz jest "dopinany" w górne gniazda. Jutro sprawdzę Ci jego oznaczenie, lecz po wyjęciu łatwo go rozróżnić po 2 szerokich pinach prądowych (konektory płaskie męskie, wielkości takiej jak w alternatorze) żaden inny przekaźnik w Twojej instalacji takich nie posiada. Jutro wkleje Ci zdjęcie.

[ Dodano: Pon Sty 19, 2009 21:58 ]
Przed "kup nowy przekaźnik" sprawdź najpierw jego działanie.


VW GOLF mk1 81' 1.8T AGU ++
SEAT TOLEDO 1M 01' 1.9 TDI ARL 150KM

ODPOWIEDZ

Wróć do „Silniki Diesla-problemy dotyczące tylko silników”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 199 gości