Problem z turbo - mokre/pocące się rury do intercola

TDI, TD, D.... Piszemy tutaj TYLKO O PROBLEMACH Z SILNIKAMI DIESLA!

Moderatorzy: Michał_1977, italiano_83, G0 Karcio, Haki, Qto, marcin7x5, VIP

ryszkiewicz
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 23
Rejestracja: pn gru 18, 2006 15:57
Lokalizacja: Białystok

Problem z turbo - mokre/pocące się rury do intercola

Post autor: ryszkiewicz » pn sty 05, 2009 15:22

Witam,

Tak jak w temacie, prawdopodobnie mam problem z turbo - właściwie turbosprężarką - prośba o potwierdzenie oraz porady jeśli ktoś spotkał się już z takim problemem.

Opis problemu:
Pocące się wręcz mokre (krople oleju zwisające miejscami) rury, a właściwie rura wychodząca / łącząca Turbo z Intercoolerem, dodam przy tym że rura idąca z intercoolera do silnika jest sucha. Z tego co się dowiadywałem, przyczyna jest turbosprężarka, smarowana jest ona bowiem olejem s silnika, niestety u mnie jest stwierdzono wypracowane są już tuleje mosiężne na których obraca się wirnik, tamtędy przedostaje się olej który następnie "wpychany" jest do intercoolera - stąd mokra rura przy złącach.
Prośba o porady co mam w tej sytuacji robić, jakie są koszty regeneracji tulejek i czy jest tak własciwie ta przyczyna

dziękuje oraz pozdrawiam
Andrzej



Awatar użytkownika
damcio151
Mistrz KieroVWnicy
Mistrz KieroVWnicy
Posty: 9190
Rejestracja: wt sty 24, 2006 20:43
Lokalizacja: Koszalin

Post autor: damcio151 » pn sty 05, 2009 15:28

rury od IC są zawsze w oleju :bajer: jeżeli ubywa Ci tego oleju sporo i z IC leci strumyczek to wtedy możesz się martwić , a tak - popraw łączenie rur i powinno być dobrze



Awatar użytkownika
Sztomel
Mistrz KieroVWnicy
Mistrz KieroVWnicy
Posty: 5667
Rejestracja: czw wrz 20, 2007 23:10
Lokalizacja: Rybnik

Post autor: Sztomel » pn sty 05, 2009 15:34

ryszkiewicz pisze:niestety u mnie jest stwierdzono wypracowane są już tuleje mosiężne na których obraca się wirnik, tamtędy przedostaje się olej który następnie "wpychany" jest do intercoolera - stąd mokra rura przy złącach.
czy ten co to stwierdził rozbierał turbosprężarkę albo choć ją wymontował ?
ryszkiewicz pisze:co mam w tej sytuacji robić
sprawdź sobie najpierw wąż powietrzny, który idzie od filtra powietrza do turbosprężarki, założę się, że i w nim będzie olej bo dostaje się on z odmy tzn. - zaworu (tego czarnego dysku na pokrywie zaworów) do rury powietrznej filtr-turbina i dalej na łopatki strony zimnej turbiny i pchany jest do intercoolera, o tym piszę :

ObrazekObrazek


Obrazek

ryszkiewicz
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 23
Rejestracja: pn gru 18, 2006 15:57
Lokalizacja: Białystok

Problem z turbo - mokre/pocące się rury do intercola

Post autor: ryszkiewicz » pn sty 05, 2009 15:54

Szpec co stwierdził u mnie iż tuleje w turbospreżarce są wyrobione nie wyjmował jej.

Taj jak wyżej opisane, sprawdzałem u siebie, w tym przewodzie znajduje się olej - jest mokrawo.

Z powyższych wypowiedzi wynika iż mokre przewody są raczej sprawa normalną w silnikach TDI, choć powiem iż kiedyś było bardziej sucho, bardzo mokro jest przy wejściu przewodu do intercoolera, podociskam opaski i zobacze jaki to dąło rezultat.

Przy okazji, może posiadacie informację w jaki sposób można łatwo stwierdzić iż turbo jest sprawne, na jakaś stacje diagnodstyczną gdzie jest VAG (Białystok)



Awatar użytkownika
Sztomel
Mistrz KieroVWnicy
Mistrz KieroVWnicy
Posty: 5667
Rejestracja: czw wrz 20, 2007 23:10
Lokalizacja: Rybnik

Post autor: Sztomel » pn sty 05, 2009 16:38

ryszkiewicz pisze:w jaki sposób można łatwo stwierdzić iż turbo jest sprawne
najpewniejsze sprawdzenie turbiny na nieszczelność to dokładne rozebranie całego dolotu - wszystkie węże idące do turbiny i za nią aż do intercoolera i dokładne ich wymycie z oleju, potem ponowny montaż ale wtedy wężyk idący z z odmy do rury powietrznej wyjmujemy i wpuszczamy jego końcówkę najlepiej do butelki, butelkę wkładamy w wygodne miejsce w komorze silnika a otwór po wężyku w rurze powietrznej zaślepiamy :
Obrazek

robimy przebieg - to już indywidualna opcja - około 200 km lub więcej i ponownie zdejmujemy węże i przewody od turbo do IC i sprawdzamy czy pojawiły się ślady oleju - jeśli tak to turbo przepuszcza i wymaga regeneracji,
podana przeze mnie metoda wymaga trochę pracy i czasu i wygląda jak typowe druciarstwo ale wg mnie jest najpewniejsze, jeśli ktoś ma inną, skuteczniejszą metodę to pewnie ją tu poda.


Obrazek

Awatar użytkownika
cowboy
V.I.P.
V.I.P.
Posty: 7253
Rejestracja: czw wrz 15, 2005 13:27
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: cowboy » pn sty 05, 2009 16:50

film olejowy zawsze bedzie w dolocie... m.in. z odmy

dopóki nie trzeba dolewać wiecej niz 1L miedzy wymianami co 10 tys km i turbo nie wydaje przeraźliwych gwizdów nie należy sie tym bardzo przejmować

zdiagnozować dynamicznie jak pompuje i ewentualnie na spokojnie szukać nowej turbinki, najlepiej od razu wydajniejszej

jak działa to lepiej nie wyciągaj i nie wieź do regenracji bo możesz sobie przypadkiem pogorszyć, nie ma co na siłę szukać dziury w du... jak to mówią :P



ODPOWIEDZ

Wróć do „Silniki Diesla-problemy dotyczące tylko silników”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 168 gości