Przekodowanie z manual na automat

TDI, TD, D.... Piszemy tutaj TYLKO O PROBLEMACH Z SILNIKAMI DIESLA!

Moderatorzy: Michał_1977, italiano_83, G0 Karcio, Haki, Qto, marcin7x5, VIP

pampalini
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 4
Rejestracja: sob sty 19, 2008 13:17
Lokalizacja: śląsk

Przekodowanie z manual na automat

Post autor: pampalini » sob sty 19, 2008 13:27

Witam wszystkich to mój 1 post mam pytanie: posiadam Golfa 4 silnik ALH i mam problem z odpalaniem na ciepłym silniku. Co prawda problem rozwiązałem poprzez przekodowanie kompa z manual na automat- ciekaw jestem jakie niesie to za sobą konsekwencje. Jak narazie auto pali za pierwszym razem bezproblemowo i nieważne czy silnik jest ciepły czy zimny więc cel został osiągnięty. Wiem najlepiej byłoby wgrać nowe mapy startowe ale takowej wiedzy nie posiadam. Proszę o odpowiedz jakie konsekwencje niesie przekodowanie sterownika. Pozdrawiam.



voss
Mały gagatek
Mały gagatek
Posty: 123
Rejestracja: czw cze 14, 2007 11:26
Lokalizacja: Obertshausen

Post autor: voss » sob sty 19, 2008 14:50

pampalini pisze:Co prawda problem rozwiązałem poprzez przekodowanie kompa z manual na automat- ciekaw jestem jakie niesie to za sobą konsekwencje.
no dwie podstawowe
1. ecu niereaguje na pedal sprzegla = klopoty np. z tempomatem i brak funkci "konfortowych" ale to jest malo / prawie nieodczowalne

2. wylaczyles tym calkowicie "ochrone " dwumasowki w czasie odpalanie
ta mapa starowa do manuale jest wlasnie dlatego tak zrobiona zeby cieply silnik startowal dopiero po osiagnieciu min. obr (> ~250 obr./min) bo to chroni dwumasowke a w automacie silnik dostaje paliwo praktycznie od obr. ponizej 100

Przerabiajac mape startowa robi sie to troche inaczej, tam pozostaja reszti tego zabezpieczenia do dwumasowki.
Przypuszczam ze tobie palil ciezko dopiero kiedy temp. silnika byla powyzej 40°C


pozdr.
voss

georg2601
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 13
Rejestracja: ndz sie 19, 2007 15:33
Lokalizacja: śląsk
Kontakt:

Post autor: georg2601 » ndz sty 20, 2008 15:25

Też zastanawiam się nad przekodowaniem na automat, nie rozumiem o co chodzi z tą ochroną koła dwumasowego rozrusznik daje chyba więcej obrotów jak 250.



daro31ie
Ma gadane
Ma gadane
Posty: 196
Rejestracja: ndz paź 01, 2006 20:23
Lokalizacja: Carlow
Kontakt:

Post autor: daro31ie » ndz sty 20, 2008 17:49

jak ta zmiana jest wykonywana bo nie rozumiem :blush:


nie ma glupich ludzi sa tylko trosze inni

pampalini
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 4
Rejestracja: sob sty 19, 2008 13:17
Lokalizacja: śląsk

Post autor: pampalini » ndz sty 20, 2008 23:58

Zmian dokonujesz w prosty sposób przez vaga. Zmieniasz w funkcji kodowanie z 0002 na 0001 i zatwierdzasz poprzez wyłączenie zapłonu i ponowne włączenie. 0002 to skrzynia manualna a 0001 automatyczna.



voss
Mały gagatek
Mały gagatek
Posty: 123
Rejestracja: czw cze 14, 2007 11:26
Lokalizacja: Obertshausen

Post autor: voss » pn sty 21, 2008 15:08

georg2601 pisze:nie rozumiem o co chodzi z tą ochroną koła dwumasowego rozrusznik daje chyba więcej obrotów jak 250.
no rozrusznik powinien krecic silnikiem powyzej 250 obr. ( szczegolnie cieplym ) ale niezawsze tak jest. VW podaje nawet 290obr. jako min.

a ta ochrona polega na tym ze ponizej 250 obr i temp >70°C silnik wcale niedostaje paliwa i nie odpala
Najwiekszego kopa dwumasowka dostaje w czasie rozruchu i to tym wiekszego czym mniejsze sa obr. rozruchu i wieksza dawka ( wieksza dawka = wieksze przyspieszenie walu w momecie sowu pracy ).

W automacie silnik dostaje paliwo praktcznei od pierwszego obr. niezaleznie od predkosci obr. w manualu dzieje sie tak samo ale tylko do 40°C . Miedzy 40° C a 70°C ta dawka ponizej 250obr. jest obnizana a powyzej 70° C i mniej niz 250obr. jest = 0
Zmieniaja codowania tej zaleznosci obr. temp niema ( inna mapa ) i silnik pali ale tez i dwumas dostaje. W dobrze zrobionej mapie ( a nie skopiowanej z automatu )
robi sie to ze obniza sie te granice obr. tzn te 0 paliwa jest np. dopiero od 70°C i 100 obr. to taki polsrodek ale lepszy niz nic.

pozdr.
voss


pozdr.
voss

pampalini
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 4
Rejestracja: sob sty 19, 2008 13:17
Lokalizacja: śląsk

Post autor: pampalini » pn sty 21, 2008 15:19

Więc co w takim wypadku mi radzisz, powrócić do manuala i dać sobie wgrać nowe mapy startowe za najmniej 400 zł a do końca i tak nie będę wiedział czy ktoś nie skopiował mi map z automata i nie skasował sobie 400zł. wydaje mi się że lepiej pozostawić tak jak jest i nie wk....ać się podczas każdego odpalania jak silnik jest ciepły. A powiem że po przekodowaniu a zrobiłem to sam więc gratis silniczek pali jak ta lala.



voss
Mały gagatek
Mały gagatek
Posty: 123
Rejestracja: czw cze 14, 2007 11:26
Lokalizacja: Obertshausen

Post autor: voss » pn sty 21, 2008 15:23

pampalini pisze:Więc co w takim wypadku mi radzisz
nic ci nie radze.

zadales pytanie
pampalini pisze: ciekaw jestem jakie niesie to za sobą konsekwencje.
to staralem sie, w miare jasno, odpowiedziec

pozdr.
voss


pozdr.
voss

TomTDI
Ma gadane
Ma gadane
Posty: 190
Rejestracja: czw sty 19, 2006 12:48
Lokalizacja: Wieliczka
Kontakt:

Post autor: TomTDI » pn sty 21, 2008 15:36

voss,

kiedyś goodhope prowadząc gorącą dyskusję pisał:
...Dlaczego Bosch w sterownikach od 2000r, już nie stosował więcej różnic w mapach dawki rozruchowej? (są one takie same) ...

...Dlaczego od 2000r, mniej więcej połowy, obie mapy wyglądają w każdym sterowniku identycznie?...
także opierając się na słowach goodhope zmiana na automat nie szkodzi dwumasówce aż tak bardzo skoro bosch stosuje takie same mapy


diagnostyka, nastawniki, rozrządy, wtryski .....

voss
Mały gagatek
Mały gagatek
Posty: 123
Rejestracja: czw cze 14, 2007 11:26
Lokalizacja: Obertshausen

Post autor: voss » pn sty 21, 2008 15:44

TomTDI,


niewiem dlaczego goodhope twierdzi ze one sa po 2000 takie same tzn do automatu i manualu.

Wiem jedno ze ten problem wystepowal w autach nawet po 2000 i ze do dzis sa rozne mapy do manuala i do automatu.

pozdr.
voss


pozdr.
voss

TomTDI
Ma gadane
Ma gadane
Posty: 190
Rejestracja: czw sty 19, 2006 12:48
Lokalizacja: Wieliczka
Kontakt:

Post autor: TomTDI » wt sty 22, 2008 10:37

w tej samej dyskusji
sawoj pisał
Może uda mi się ostudzić trochę emocje :)
Pompa w automacie i manualu ta sama :!: :arrow: Opory w momencie rozruchu różne :!: :arrow: Inna dawka rozruchowa :idea:
W nowszych sinikach zrezygnowano z tego gdyż okazało się to zbędne (zbyt mały efekt przy zbyt wielkim nakładzie pracy :D )
Powraca się do tego rozwiązania w silnikach CR ale to już inna bajka !
cała dyskusja
http://forum.axes.pl/viewtopic.php?f=2& ... b104b8872a


diagnostyka, nastawniki, rozrządy, wtryski .....

voss
Mały gagatek
Mały gagatek
Posty: 123
Rejestracja: czw cze 14, 2007 11:26
Lokalizacja: Obertshausen

Post autor: voss » wt sty 22, 2008 11:25

TomTDI,

wiesz dla mnie Goodhope to autorytet jesli chodzi o soft ( on naprawde duzo wie i jest wszechstronny ). Dlatego jeszcze wczoraj sie z nim skontaktowlem i spytalem o co chodzi.

I on wytlumaczyl mi ze o to wcale mu nie chodzilo i ze to troche wyrwane z kontekstu. Poza tym Goodhope( jeszcze w czasie rozmowy ) a ja wieczorkiem sprawdzilem to mapy w nowszych softach.
I uwierz nam mapa startowa do manuala rozni sie od mapy do automatu .

Wprawdzie w nowszych softach czesto rozwiazane jest to w ten sposb ze do kazdego kodowania masz die mapy ale mimo to one sie roznia.

A to ze nowsze manuale nie maja problemu z paleniam na ciepolo to nie wynika z faktu ze mapa jest taka sama jak w automacie. Tylko to ze zmieniona obr. graniczne tzn w nowszych softach dawka rosie juz od ponizej 200obr. i to wystarcza zeby silnik dobrze palil.

Stwierdzenie ze pompa w manualu ( caly uklad wtryskowy ) i automacie jest ta sama jest nie calkiem ok . Wiekszosc silnikow TDI ktore byly montowane z automatem ( mowie o silnikach na pompie a nie na PD ) mialy i inne wtryski i inne pompy niz manuale ( zazwyczaj pompa o wiekszej glowiczce a wtryski mniejsze niz manual) . Ale to nie mialo nic wspolnego z paleniem. Tak samo jak wypowiedz "Opory w momencie rozruchu różne " jest nie calkiem rozsadna. Roznice w oporow w momecie rozruchu miedzy manualem a automatem wcale nei sa takie duze, mysle ze nie wieksze niz np. roznica w oporach przy zalaniu silnika roznymi rodzajami oleju.
Wiec jeszcze raz:
1.roznica w mapach startowy miedzy manualem a automatem to przedewszystkim ochrona dwumasa a nie roznice w oporach ( choc moze i to bylo brane pod uwage ale jak przekodujesz automata na manuala to tez niezle pali )

2. roznica miedzy mapami miedzy manualem a automatem jest we wszystkich znanych mi softach vw gdzie w manualu wystepuje kolo dumasowe, nawet w tych
z EDC16 ( tam tez wystepuje problem z rozruchem na cieplo - wypowiedz Goodhope z wczorajszej rozmowy )


"W nowszych sinikach zrezygnowano z tego gdyż okazało się to zbędne (zbyt mały efekt przy zbyt wielkim nakładzie pracy )"
tego niemoge potwierdzic
moze ten ktos kto to pisal poda ci przyklad, wtedy to sprawdze i jesli sie zgadza to co napisal to zrewiduje moje poglady. I oczywiscie dam znac tu na forum .

pozdr.
voss


pozdr.
voss

TomTDI
Ma gadane
Ma gadane
Posty: 190
Rejestracja: czw sty 19, 2006 12:48
Lokalizacja: Wieliczka
Kontakt:

Post autor: TomTDI » wt sty 22, 2008 13:02

voss,
wiesz dla mnie Goodhope to autorytet jesli chodzi o soft
dla mnie też, dlatego ośmieliłem się go zacytować

też wczoraj napisałem do niego i odpisał dyplomatycznie że prawda leży po środku

czyli najlepszym wyjściem byłoby po kolei sprawdzać mapy w sterownikach i wiadomo by było w których się różnia a w których nie


diagnostyka, nastawniki, rozrządy, wtryski .....

voss
Mały gagatek
Mały gagatek
Posty: 123
Rejestracja: czw cze 14, 2007 11:26
Lokalizacja: Obertshausen

Post autor: voss » wt sty 22, 2008 13:22

TomTDI,
TomTDI pisze:czyli najlepszym wyjściem byłoby po kolei sprawdzać mapy w sterownikach i wiadomo by było w których się różnia a w których nie
no ale tu nie o to chodzi w ktorym sa identyczne a w ktorym nie. Tylko czy wogule sa dwie idynteczne ( albo jedna ktora obsuguje i automata i manuala ) mapy startowe w silnikach z dwumasem.
Bo to bylby dowod na to ze nawet vw uznal ze nie trzeba w ten sposob chronic dwumasowki.
Ja sie do tej pory z takim rozwiazaniem nie spotkalem. Dlatego uwazam ze te silniki wymagaja tego zabezpieczenia.


pozdr.
voss

ODPOWIEDZ

Wróć do „Silniki Diesla-problemy dotyczące tylko silników”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 191 gości