Jaki olej?

TDI, TD, D.... Piszemy tutaj TYLKO O PROBLEMACH Z SILNIKAMI DIESLA!

Moderatorzy: Michał_1977, italiano_83, G0 Karcio, Haki, Qto, marcin7x5, VIP

Awatar użytkownika
Piasek
Mistrz KieroVWnicy
Mistrz KieroVWnicy
Posty: 6862
Rejestracja: sob mar 21, 2009 20:57

Re: Jaki olej?

Post autor: Piasek » śr mar 02, 2011 09:49

Qbaas pisze:Jest wiele parametrów istotnych dla pracy silnika od lepkości, gęstości, TBN po odparowalność i wiele innych istotnych parametrów, które zapewniają silnikom optymalną pracę.
Tylko z tego co podałeś oleje te różnią się od siebie jakimiś jednostkowymi parametrami. Nie sądzę że jakis tam parametr wynoszący dajmy na to 13,8 w przyp. np Motula będzie miał kolosalny wpływ na jakość oleju w porównaniu z np Lotosem u którego ten sam parametr wynosi 13,4...
Poza tym pozostaje jeszcze kwestia zgodności tego co zawiera ogólna karta charakterystyki produktu z tym co faktycznie otrzymujemy w bańce kupując olej od polskiego dystrybutora. Jak sam pisałeś Castrol made in Poland to zupełnie inny olej niż Castrol made in Germany...
riggs pisze:jest wiele przykładów gdzie ludzie na LOTOS jeżdżą od nowości i nie narzekają.
Rodzice kumpla przez szereg lat prowadzili autosalon Daewoo, obecnie on dalej prowadzi Chewroleta i przez te wszystkie lata z Daewoo nie lali nic innego w silniki jak Lotosy semisyntetic. Z silnikami do tej pory żadnych problemów. Nexie czy Espero mające przebiegi po ponad 200 tyś km i żadnych problemów z pierścieniami czy cokolwiek. Nawet silniki 16V borykające się z problemem przegrzewania: po 8-10 latach wystarczy wymienić uszczelniacze prowadnic i silnik grama oleju nie bierze.
riggs pisze:po tych kilkuset tysiącach km będzie w lepszym stanie niż np na LOTOS?? Nikt! Nie ma takiej odpowiedzi i takiego dowodu.
Ja mam. Poprzednim AHU na Lotosie minerlanym zrobiłem 340 tyś km i jakoś się silnik nie rozpadł - a powszechna opinia dla tego oleju jest taka... ze nie będę jej przytaczał publicznie... Stereotypy i powielana forumowa baśń. Mam paru klientów którzy uporczywie leją w silnik
http://www.castrol.com/castrol/sectiong ... Id=7028724" onclick="window.open(this.href);return false;
olej o jakości Superolu, ale w życiu go nie przekonasz ze Lotos Mineralny i tańśzy i lepszy... Nie. Bo to przecież Castrol... Odnoszę wrażenie (przepraszam za ordynarne słownictwo) że niektórzy się normalnie brandzlują nazwą oleju... Wlanie w silnik Castrolu to tak jak za komuny oryginalne adidasy na osiedlu.
riggs pisze:FILTRON robi na pierwszy montaż zarówno dla VW jak i FORDA,GM, SUZUKI a nawet ASTONA MARTINA i to nasz polski producent.
riggs pisze:Powiem szczerze że nawet jakbym miał w cenie MOTULa to i tak kupowałbym LOTOSA bo dla mnie nie jest w niczym gorszy a nawet pozytywny aspekt
taki że kupując polskie produkty dajesz pracę polakom. Najwyższy czas zacząć myśleć patriotycznie a nie udowadniać wszem i wobec że jesteśmy narodem "głupich kur" co to polecą kupić wszystko na co jest bardziej kolorowa reklama.
riggs pisze:Wlewając , zmieniając olej w aucie z pewnym przebiegiem nie będąc jego pierwszym właścicielem tak naprawdę mamy niewielki wpływ na zużycie jednostki bo jeśli już większość żywota przepracowała u kogoś innego i nie wiemy co wlewał albo jeśli właścicieli było kilku to już olejem silnikowi wiele nie pomożemy i wiele nie zmienimy.
Święta prawda. Zachwycamy sie tymi "naszymi TDI" z rzeczywistymi przebiegami min. 300 tyś km, lejąc w silniki płynny "miód ze złotem" łudząc sie ze fabryczna nówkę z niego zrobimy...
(a na zachodzie Belg, Włoch czy Holender butował nim dziennie po 400 km z 6m przyczepą kampingową zmieniając olej jak mu się przypomniało po 30 tyś km...) :rotfl:


https://forum.vwgolf.pl/viewtopic.php?f=91&t=538082&p=7130128#p7130128

Awatar użytkownika
Piasek
Mistrz KieroVWnicy
Mistrz KieroVWnicy
Posty: 6862
Rejestracja: sob mar 21, 2009 20:57

Jaki olej?

Post autor: Piasek » śr mar 02, 2011 09:57

bongo pisze:Niestety w 99% zachodnie jest lepsze...
Nie zdajesz sobie sprawy ile z tych "zachodnich" produkowane jest w Polsce...


https://forum.vwgolf.pl/viewtopic.php?f=91&t=538082&p=7130128#p7130128

Awatar użytkownika
italiano_83
V.I.P.
V.I.P.
Posty: 11896
Rejestracja: śr gru 03, 2008 21:21
Lokalizacja: NL/Zeeland
Auto: Alfa Romeo Giulietta 1.4 MA Turbobenzina
Silnik: 1.4T

Jaki olej?

Post autor: italiano_83 » śr mar 02, 2011 10:57

Piasek pisze:Święta prawda. Zachwycamy sie tymi "naszymi TDI" z rzeczywistymi przebiegami min. 300 tyś km, lejąc w silniki płynny "miód ze złotem" łudząc sie ze fabryczna nówkę z niego zrobimy...
(a na zachodzie Belg, Włoch czy Holender butował nim dziennie po 400 km z 6m przyczepą kampingową zmieniając olej jak mu się przypomniało po 30 tyś km...) :rotfl:
Amen.... wiesz Piasek, ludzi na zachodzie jak stać na MK4 to i stać i na wymianę oleju na czas, a to że dużo śmigają to norma, bo po kiego diabła komuś w Niemczech czy Holandii diesel jak mało jeździ opłaty za diesla są wyższe jak za benzynę więc jak ktoś kupuje to po to żeby jeździć i przebiegi 30-40kkm w rok to norma :bajer: Chyba, że jakiś holenderski rolnik sobie kupi bo ma taniej ON be vat, ale wtedy jeździ takiego Golfa do "końca" . Nie mówię, że nie ma rodzynków, są z udokumentowanym przebiegiem, zadbane, ale takie auta stoją w pod salonowych komisach i są dużo droższe od średniej, dużo, w Niemczech jest to około 1-1.5tyś euro, a w NL nawet 2tyś euro więcej, jak szukałem dla siebie auta to, takie różnice były w cenie takiego samego golfa *(rocznik, wyposażenie, silnik).
Piasek pisze:Nie zdajesz sobie sprawy ile z tych "zachodnich" produkowane jest w Polsce...
A to fakt ile razy sprzęt RTV się widzi na "zachodzie" a wlepka "made in Poland" i co śmieszniejsze, na zachodzie jest tańsze niż w Polsce :bajer:


Było MK4 1.9 TDI ALH Generation 151PS 309Nm Techno blue metalic Obrazek

Alfa Romeo Giulietta 1.4 MultiAir Turbo Benzina 170PS 250Nm

Ducati Monster 696+


Obrazek

riggs
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 498
Rejestracja: ndz lip 05, 2009 23:12
Lokalizacja: Jaworzno

Jaki olej?

Post autor: riggs » śr mar 02, 2011 11:39

Piasek dzięki za wsparcie, niestety nie do każdego docierają fakty , niektórzy wolą mity.

Qbaas to właśnie częściej zachodnie oleje są na HC np CASTROL. Nie mam dowodów ale gdzieś przeczytałem że SEMI LOTOSA jest oparte na PAO zaś wiadome jest że SEMI MOBILA to HC. Ponadto z tym czy HC czy PAO lepsze to już walka toczy się od lat i o ile sam fakt że PAO jest lepszą bazą od HC jest niezaprzeczalny o tyle który z nich jest lepszy dla silnika to nie jest do końca takie pewne. Na forum PEUGEOTA wyczytałem wypowiedź jakiegoś fachowca z branży olejowej który stwierdził że PAO o ile samo w sobie jest bazą lepszą niż HC to już zupełnie inaczej ma się sprawa w zastosowaniu. Nie wiem ile w tym prawdy ile nie ale fakty są takie że nasze produkty nie są gorsze od zachodnich.

bongo a jakieś dowody na to że zachodnie są w 99% lepsze???

I w ogóle czy ktoś ma jakiekolwiek dowody na to że silnik na zachodnim oleju wytrzyma dłużej niż na wschodnim :rotfl: ?

Ja przeszedłem na polskie i kompletnie nic mnie nie przekona że zachodnie są lepsze od polskiego.

Dodając małą dygresję wspomnę że moje pierwsze auto którym był VW JETTA II a było to lat prawie 15 temu , latało na semi LOTOSA u poprzedniego właściciela przez kilka lat. Silnik miał już w okolicach 400 tyś km kiedy go kupowałem i na początku przez rok też śmigałem na LOTOS, następnie nasłuchałem się BAD STORY o polskich olejach i przeszedłem na CASTROL na którym po niespełna 4 tyś km doszło do zatarcia silnika. Wniosek mechanika , zatarty silnik a jako przyczynę wskazał olej który wyglądał jakby był zważony, miał rozpadającą się strukturę i dziwną konsystencję choć datę produkcji świeżą i przy wlewaniu nie wzbudzał podejrzeń.

Później w innych autach były różne oleje m in ARAL,SHELL,MOBIL, QUAKER STATE , MOTUL a teraz powrót do rodzimej produkcji z czego jestem zadowolony i czego się nie wstydzę.



Qbaas
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 11
Rejestracja: ndz wrz 05, 2010 21:44

Jaki olej?

Post autor: Qbaas » śr mar 02, 2011 11:50

Nigdy nie napisałem, że polskie oleje są słabe, tutaj także zdarzają się wyjątki (przykład oleje Orlena, które jakością nie grzeszą). Przykładowo Fuchs(co prawda niemiecka marka), jest produkowany w Gliwicach, jest to bardzo dobry olej. Podejrzewam, że nikt temu nie zaprzeczy.

Castrol, Mobil od dłuższego czasu jest zalewany w Polsce, w rafinerii Lotosa(produkują oleje HC).

Jedno wyklucza drugie. Napisałeś, że baza olejowa oparta na PAO jest lepsza, a później piszesz, że nie wiadomo, który olej jest lepszy dla silnika PAO czy HC.
"Ponadto z tym czy HC czy PAO lepsze to już walka toczy się od lat i o ile sam fakt że PAO jest lepszą bazą od HC jest niezaprzeczalny o tyle który z nich jest lepszy dla silnika to nie jest do końca takie pewne."

Pozdrawiam



riggs
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 498
Rejestracja: ndz lip 05, 2009 23:12
Lokalizacja: Jaworzno

Jaki olej?

Post autor: riggs » śr mar 02, 2011 19:39

Qbaas Ja sobie nie zaprzeczam. Jak już wspomniałem były to wywody jakiegoś inżyniera z PSA którego zdanie przytaczano na forum PEUGEOTA. A to że sama baza PAO jest lepsza od HC twoim zdaniem z góry daje pewność że lepiej się spisze w silniku bo moim zdaniem to że sama baza lepsza jeszcze nie czyni zwycięstwa. To tak jakby dywagować czy silnik typu bokser jest lepszy od rzędówki albo rzędówka od widlastego a to zależy kto produkuje a zależy też w jakim aucie i do czego auto przeznaczone. Z rzędowych szóstek słynie np BMW a gdyby taką szóstkę zrobiło np AUDI skąd będziemy mieli pewność że będzie równie dobra jak ta z BMW? Z kolei skąd pewność że widlasta jednostka BMW podoła widlastej od AUDI? Więc sama baza PAO nie sprawia od razu że olej na PAO będzie lepszy od oleju HC dlatego że sama baza to dziś w oleju nie wszystko. Ponadto ten inżynier z PSA stwierdzał że niektóre silniki lepiej będą pracować na olejach HC niż PAO i przytaczał tam jakieś konkretne przykłady i wady bazy PAO a także ESTER. Ja w to głębiej nie wnikam bo nie znam się na temacie aż tak głęboko to już pewnie wiedzą inżynierowie i konstruktorzy silników najlepiej.

PS. Jakieś dowody że LOTOS jest HC ?? Bo ja słyszałem że wręcz odwrotnie.



Awatar użytkownika
bongo
V.I.P.
V.I.P.
Posty: 7767
Rejestracja: sob wrz 17, 2005 19:58
Lokalizacja: Londyn
Kontakt:

Jaki olej?

Post autor: bongo » śr mar 02, 2011 20:32

riggs pisze:bongo a jakieś dowody na to że zachodnie są w 99% lepsze???
Czemu jezdzisz golfem a nie polonezem :bajer:
Po drugie nie mam zamiaru niczego nikomu udowadniać ani do niczego kogoś przekonywać,po prostu robię to co ja uważam za dobre dla mnie,ot co.W przeciwieństwie do Ciebie,bo czasem mam wrażenie że prowadzisz jakąś dziwną krucjatę nawracania innych na polskie oleje :bajer: Oczywiście masz do tego pełne prawo,tak samo jak ja mam prawo wyrazić swoje zdanie.Jeszcze raz odniosę się do tego,że zachodnie lepsze.Jakie masz amortyzatory,czyżby Delphi bo popierasz polski przemysł?Bo ja śmigam na Bilsteinie i dobrze mi się auto prowadzi,mimo że niemieckie.Tak samo opony,też nie jeżdżę na polskich tylko Michelinie,filtry mam Manna,olej Motul...W chłodnicy mam G12 a nie borygo,bo tak zaleca producent mojego auta.Żaden ze mnie patriota,ale wiem że moje auto dostaje dobre części :bigok:
Piasek pisze: Zachwycamy sie tymi "naszymi TDI" z rzeczywistymi przebiegami min. 300 tyś km, lejąc w silniki płynny "miód ze złotem" łudząc sie ze fabryczna nówkę z niego zrobimy...
To powiedz mi,jaki polski olej mógłbym stosować do mojego PD i za ile?Pobije 104zł za mojego obecnego Motula?Ja raczej stwierdzę że będzie droższy :bajer:



Qbaas
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 11
Rejestracja: ndz wrz 05, 2010 21:44

Jaki olej?

Post autor: Qbaas » śr mar 02, 2011 20:40

Nie napisałem, że oleje Lotosa to HC, mowa w tym przypadku o bardzo dobrych olejach z serii Quazar (PAO i estrowe oleje bazowe oraz pakiet dodatków uszlachetniających o działaniu wielofunkcyjnym). Oleje najpopularniejszych producentów na Polskim rynku takich jak Castrol, Mobil to oleje HC (czyli to nie są oleje syntetyczne), które w polskiej dystrybucji są rozlewane w rafinerii Lotosa tak jak już wspomniałem. Sam napisałeś, że po Castrolu (czyli de facto oleju HC doszło do zatarcia silnika). Nie twierdzę również, że każdy olej HC jest bardzo słaby, również na takich bazach olejowych powstają dobre oleje, jednak zdarzają się producenci, którzy produkują słabe oleje HC jak i są producenci, którzy produkują bardzo dobre oleje.

Dla mnie osobiście paranoją jest, że taki Lotos Quazar 5W-40 4L w Intercars kosztuję 184zł, który jest produkowany w Polsce. Według mnie jego cena powinna być co najmniej o 40zł niższa. Praktycznie za tyle to ja mam Amsoila AFL 5W-40 5L, który w mojej opinii jest lepszym olejem, jednak ten Lotos to nadal bardzo dobry olej.

Tutaj możecie sobie sprawdzić dane standarty i aprobaty oraz je porównać.

http://sas-origin.onstreammedia.com/ori ... index.html" onclick="window.open(this.href);return false;

Pozdrawiam



Awatar użytkownika
Piasek
Mistrz KieroVWnicy
Mistrz KieroVWnicy
Posty: 6862
Rejestracja: sob mar 21, 2009 20:57

Jaki olej?

Post autor: Piasek » śr mar 02, 2011 21:43

bongo pisze:To powiedz mi,jaki polski olej mógłbym stosować do mojego PD i za ile?Pobije 104zł za mojego obecnego Motula? Ja raczej stwierdzę że będzie droższy
Miałem bardziej na myśli skrajności w jakie zwykliśmy popadać.
Jak się uparł na Superol to i w CR`a go wleje... Mam taki przypadek gościa co buzuje CC do Civica 1.7 i-CDTI
Mam też przykłady kompletnie zajeżdżonych TDI na VP (na słuch silnik ma ze 700 tyś km nabite) ledwie to zipie, oleju chleje ponad 10L na 10 tyś km ale Mobil 1 0W-40 idzie w silnik...
Owszem: ceny olejów to zupełnie inna bajka a pazerność polskiego fiskusa oraz zupełnie niezrozumiała polityka cenowa polskich koncernów sprawia że ceny niektórych są wręcz absurdalne, jakby co najmniej z księżyca były importowane w ilości jeden karton na prom. Ale, może jest w tym jakiś cel, może to cena, wysoka cena decyduje o jakości ?
Podam przykład:
Obok gigantycznego regału z olejami 3 wielkich, znanych przed którym każdy wchodzący zatrzymuje się na 3 min jak zahipnotyzowany, jest kolejny z mało znanymi, dużo tańszymi olejami. Jest tam Comma, jest grecki Cyklon, jest Kager, jest polski Lotos. Myślisz że kogoś idzie na mówić do przesiadki ? W życiu. Jak mu zasugeruję żeby zrezygnować z drogiego Magnateca 5W-40 (145zł za 4L) na rzecz Commy (to samo tyle że 97zł i za 5L) albo Cyklona za 90 zł to wyjdzie ze sklepu z przekonaniem że chcę go naciągnąć i oszukać. Pójdzie do konkurencji kupić Magnateca. Na olejach "tanich" jeżdżą dostawczaki , kurierzy (bo u nich każda złotówka jest ważna jak się 6-7 wymian w roku robi), kilku "swoich" i wszystkie moje auta.
Cała reszta jest gotowa "zginąć" udowadniając mi wyższość Helix`a 5W-30 za 190zł za 4L nad Commą ProLife 5W-30 za 141zł za 5L... zważywszy na fakt iż TDI PD już ledwo zipie i od wymiany do wymiany trzeba my ze 3L dolać...


https://forum.vwgolf.pl/viewtopic.php?f=91&t=538082&p=7130128#p7130128

Qbaas
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 11
Rejestracja: ndz wrz 05, 2010 21:44

Jaki olej?

Post autor: Qbaas » śr mar 02, 2011 22:05

Piasek zgadzam się z Tobą, że ludzi trudno przekonać do lepszych olei jednak w większości mało znanych na naszym rynku. Jednak z drugiej strony, gdyby ludzie używali od początku olejów z wyższej półki to by nie dochodziło do przypadków, że silnik łyka olej w przerażających ilościach(ostatnio miałem przypadek, że koleś zalewał Mobila 10W40 i brał mu 1,5L/1000km), taki silnik nadaję się bezapelacyjnie do remontu. Co prawda oleje z wyższej półki mają wyższą cenę jednak w ogólnym rozrachunku wychodzi dużo taniej niż remont silnika. Ludzi trudno przekonać, do zalewania silników lepszymi olejami w końcu to nie jest majątek, a z kupowania dobrych olei są same zyski. Nawet zmieniając olej 5-6 razy w roku, lepiej zalewać dobry olej niż później wozić 5L bańkę na dolewkę, taka niestety jest Polska rzeczywistość.

Pozdrawiam



riggs
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 498
Rejestracja: ndz lip 05, 2009 23:12
Lokalizacja: Jaworzno

Jaki olej?

Post autor: riggs » śr mar 02, 2011 22:51

bongo jeżdżę golfem a nie polonezem bo tak mi się podoba. Olej też mogę wlewać jaki zechcę. Co do olejów to wytłumacz mi jakim więc cudem mój golf ma przelatane 537 tyś km bez remontu z czego kilka lat poprzedni właściciel wlewał weń zwykłego minerala. Nie mów mi że jak teraz wleje do silnika olej na PAO to przedłuży mu żywota o kolejne 500 tyś km bo nie uwierzę. Jaki sens ma wlewanie do aut ponad 10 letnich olejów posiadających najnowsze technologie skoro silniki te były konstruowane w latach 90 tych i z myślą o pracy na ówczesnych olejach, nikt tam nie miał szklanej kuli która wiedziała jakie oleje będą dzisiaj. Chcesz czy nie chcesz jeśli masz GOLFA III (konstrukcja sprzed 20 lat) bądź GOLFA IV (konstrukcja sprzed 14 lat) to twój silnik jeździł na olejach o zdecydowanie gorszej jakości niż nawet dzisiejsze minerały.

Filtry masz MANNA i co w tym za powód do dumy?? Przez dwie ostatnie wymiany miałem MANNa który prędzej czy później zaczął podciekać spod uszczelki czego na FILTRONIE nie było a teraz jest MEYLE i też nie ma. Widzisz zakładasz co najlepsze a VW zakłada gorszego FILTRONA i jakoś leją na twojego MANNa.
I nie myl popierania polskiego przemysłu z jakością olejów!! Nie jest kwestią iż popieram polski przemysł za wszelką cenę ale jeśli mam 2 produkty w tej samej cenie i parametrach to wolę wesprzeć polski przemysł. W dalszym ciągu nie wskazujesz żadnych dowodów na wyższość zachodnich olejów nad naszymi. I nie jest prawdą że wszystko co niemieckie jest the best. Nie jedną już główn... część niemiecką kupiłem,dla mnie nie ma znaczenia czy ją wyprodukowano w DE tylko kto ją wyprodukował. W poprzednim aucie miałem ori amory i kiedy padły założyłem SACHSA taka super renoma a auto na nich jeździło beznadziejnie, więc też nie mylmy pojęć.

Qbaas mój silnik przelatał prawie 500 tyś km na minerale czyli nie miał zaszczytu ani na HC ani na PAO i go to nie wzruszyło , remontu jeszcze nie było. Dla mnie paranoją jest myślenie że olej PAO zmieni coś w ponad 10 letnim aucie, remontu ci nie zrobi a przebiegu nie cofnie a producent silnik skonstruował na lata w oparciu o oleje z tamtych lat.



Awatar użytkownika
bikerxc
Ma gadane
Ma gadane
Posty: 174
Rejestracja: pt lis 26, 2010 19:37

Re: Jaki olej?

Post autor: bikerxc » śr mar 02, 2011 23:23

ta dyskusja wchodzi na złą drogę :satan:



Awatar użytkownika
dimmer
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 327
Rejestracja: śr sty 28, 2009 18:26
Lokalizacja: małopolskie Tarnów

Jaki olej?

Post autor: dimmer » czw mar 03, 2011 09:44

Qbaas pisze:Piasek zgadzam się z Tobą, że ludzi trudno przekonać do lepszych olei jednak w większości mało znanych na naszym rynku
gdybym nie czytał tego forum i nie zagłębił sie choć troszeczkę w specyfikacje i producentów olei to też gdybym na półce zobaczył comme której opakowanie nie świeci sie jak opakowania wszystkich castroli to nawet do ręki bym jej nie wziął bo bym myślał ze to chinole wyprodukowali . ludzie często wiedzą to co zobaczą w reklamie jak zobaczą ze kuzaj czy chołowczyc castrola reklamuje to nigdy nie da się przekonać ze comma nie gorsza a wręcz i lepsza bo nie chrzczona dopóki nie poczyta i sam czegoś nie zrozumie, tak samo lotos szczerze to po kilku przeczytanych postach po przestudiowaniu specyfikacji osobiście teraz zalał bym lotosa a nie np castrola....obecnie śmigam na motulu specyficu ale dopiero 2000 km zobaczę jak się będzie zachowywał i ile będzie go spalał mój pocisk wcześniej maiłem castrola edge 5w30 i tak 400 ml mu dolałem na 12 tyś.


Jeśli Twój problem się wyjaśnił to wróć do tematu gdzie zadałeś pytanie i napisz jak go rozwiązałeś. To wiele nie kosztuje, a pomaga innym!

riggs
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 498
Rejestracja: ndz lip 05, 2009 23:12
Lokalizacja: Jaworzno

Jaki olej?

Post autor: riggs » czw mar 03, 2011 12:20

Racja. Dajmy temu spokój. Każdy leje to co chce ale uważam że jeśli ktoś nakłania kogoś do zastosowania jakiegoś oleju i szafuje stwierdzeniami że zachodnie są na 99% lepsze od krajowych to powinien to jakoś udowodnić w przeciwnym razie to czysty populizm w stylu A.Leppera , tymczasem charakterystyki fizyko-chemiczne mogą być jedynym miarodajnym dowodem, a te zaś stwierdzają że polskie oleje w niczym nie ustępują zachodnim. Jeśli ktoś twierdzi inaczej jego sprawa ale jeśli chce do tego przekonać czy nakłonić innych to powinien przedstawić jakieś konkretne dowody.

Qbaas zauważ że już nawet nie chodzi o oleje z tzw wyższej półki (ROYAL PURPLE etc) bo moim zdaniem takie są właśnie najmniej popularne a te popularne typu MOBIL,CASTROL,MOTUL,LOTOS to normalne oleje do normalnych pojazdów.Wydaje mi się że prędzej chodzi o fakt iż ludzie nie przestrzegają zalecanych norm. Mam kumpla który do TDI leje minerala i nic w tym strasznego tyle że on wlewa co popadnie nawet bez normy VW 505.00, inny osobnik wlewa do TDI PD olej niezgodny z normą VW 505.01 dziwiąc się później i psiocząc że ten silnik to jednak taki dobry nie jest bo jemu się wysypuje. Jeszcze inny wleje przysłowiowego selektola do silnika CR i strasznie narzeka że ten silnik to syf , i o ile często nie jest to wina samych właścicieli tylko niedouczonych mechaników gdzie liczy się marka oleju a jego parametry czy aprobaty dla mechesa są mało ważne. Sam zalecałem koledze zmianę oleju kiedy ten mnie wyśmiał że przecież jego meches wie lepiej ode mnie bo to fachowiec i ten pożal się boże fachowiec wlewa mu olej niezgodny z 505.00 gdzie jego silnik tego wymaga. Mało tego on wlał mu CASTROLA HIGH MILEAGE spełniającego normę API:SG/CD to to pożal się boże cholernie stara norma.
Więc sama marka nie jest moim zdaniem wyznacznikiem a to co sobą prezentuje , jakie ma parametry.

Co do LOTOSA to ma aprobatę SUBARU i KIA i owszem wiadomo że to umowa handlowa , pewnie mieli korzystne warunki ale byle czego też by nie rekomendowali prawda? Sprawa kolejna cena olejów polskich to inna rzecz,ale trzeba omijać stacje patronackie,sklepy firmowe a lepiej kupić w markecie gdzie zawsze mają taniej z racji sporych ilości i z moich obserwacji wynika że olej świeży i kombinowany.

PS. bongo to że w twoim mniemaniu używasz najlepszego oleju,najlepszych opon , najlepszego płynu , filtrów wcale nie oznacza że są one najlepsze! Od opon MICHELIN zdecydowaniu lepsze są CONTINENTAL i takich używam, płyn też mam G12 bo uważam Borygo za syf, filtry mam mieszane polskie i nie polskie a co do MANN to już wyżej pisałem żadna rewelacja, a oleje uważam że polskie nie są w niczym gorsze a na poparcie masz charakterystyki fizyko-chemiczne i to ty powinieneś udowodnić że zachodnie lepsze jeśli chcesz kogoś przekonać bo dowody na to że polskie jest równie dobre są a dowodów na to że zachodnie lepsze nie ma. I wbijmy sobie to wszyscy do głowy że MOBIL,CASTROL,LOTOS,MOTUL etc to nie jest żadna wyższa półka tylko zwyczajne oleje. Wyższa półka to kosztuje 50 zł za litr semisyntetyka.

I nie dajmy się nabić w butelkę reklamom bo sam widziałem oficjalny biuletyn VW z jego rekomendacjami olejowymi do norm 505.00 i 502.00 i jest tam masa nikomu nie znanych marek olejowych jest też LOTOSi KOMMA ale też marki olejów takich jak np LUKOIL więc chyba konstruktorzy VW wiedzą najlepiej co jest dobre do ich silników. Są tam też CASTROLE,MOBILE ale nie są ani trochę bardziej polecane od np LUKOILA. To chyba dobitnie świadczy o tym że marka oleju jest mało istotna.

I nie kupuje w ciemno wszystkiego co polskie tylko to co uznane i sprawdzone bo nie lubię mieć klapek na oczach i w ciemno wspierać zachodniego przemysłu skoro Polak robi równie dobre.



ODPOWIEDZ

Wróć do „Silniki Diesla-problemy dotyczące tylko silników”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 162 gości