Jaki olej?

TDI, TD, D.... Piszemy tutaj TYLKO O PROBLEMACH Z SILNIKAMI DIESLA!

Moderatorzy: Michał_1977, italiano_83, G0 Karcio, Haki, Qto, marcin7x5, VIP

Awatar użytkownika
Craash
Forum Master
Forum Master
Posty: 1706
Rejestracja: śr lip 03, 2013 20:39

Jaki olej?

Post autor: Craash » sob maja 30, 2015 11:45

Przeprowadzam testy olejowe na silniku 1.9 TDI PD.
Najpierw miałem zalanego Castrola Edge 5W 30, następnie Motula X-Clean + 5W 30, a teraz wlałem Millersa EE Longlife 5W 30.
Najlepiej z nich oceniam Millersa, a najgorszej Motula. Na Castrolu i Motulu silnik chodzi identycznie poza tą różnicą, że zaraz po odpaleniu na Motulu silnik chodzi bardziej twardo.
Na Millersie silnik pracuje najlepiej, bardzo gładko.


Mój Golf IV Generation - http://forum.vwgolf.pl/viewtopic.php?f=89&t=517692" onclick="window.open(this.href);return false;
BMW E93 320i
Mercedes W205 C180
Audi A3 8P

Awatar użytkownika
-michau-
Forum Master
Forum Master
Posty: 1013
Rejestracja: ndz paź 20, 2013 23:22
Lokalizacja: mazowieckie

Jaki olej?

Post autor: -michau- » sob maja 30, 2015 12:38

dzięki za podzielenie się opinią,

w takim razie po motulu x-clean przy następnej wymianie spróbuję MILLERS XF LONGLIFE 5W40 tak dla porównania


GTB... :satan:

Awatar użytkownika
wesol
Mistrz KieroVWnicy
Mistrz KieroVWnicy
Posty: 9231
Rejestracja: śr sie 13, 2008 14:01
Lokalizacja: Goleniów

Jaki olej?

Post autor: wesol » sob maja 30, 2015 16:01

Craash, ale skad wiesz jak powinien silnik chodzić. To ze cicho chodzi to nei znacyz ze jest okej. Trocin napchaj do skryzni i silnika to tez bedzie chodzic cicho. TO jest okej? Olej ma smarowac n tyle dobrze by zużycie elmentow bylo jak najmniejsze a tu wchodza czynniki takie jak czas kiedy dociera olej do wszytskich punktow w silniku, spoolczynnik tarcia i pryzwieranie do elementow. Gdyby nie splywal olej do miski i zostawal na elementach to chyba nie wystepowaloby tarcie zaraz po odpaleniu. A ponoc najwieksza degradacja silnika to rozruch zimnego silnika. Bardzo wysoka lepkosc i przywieranie do elementow bedzies zmial o dziwo na oleju mineralnym. Problem z olejami jest taki ze olej musi byc zarowno mocno plynny w niskiej temperaturze oraz nie za bardzo plynny wysokiej by zachowac odpowiednie parametry. Tak w skrócie.
Dlatego bede zawsz eoponowal ze klepanie popychaczy zaraz po odpaleniu przez pierwsze kilka sekund to wcale nic zlego. Klepac nie moze dlugi czas lub caly czas. Cisnienie oleju ma dotrzec w miare szybko do popychaczy, wypelnic je by zniwelowac luz zaworowy. Tyle w temacie. nie chcesz by klepalo to sobie zakladasz kasowniki luzu mechaniczne, płytkowe i po sprawie. Stwierdzenia ludzi ze jakies tam roznice czuja na milersie, mobilu czy innym pozadnym oleju to sa czasami niepowazne. Eksperci raczej nie podejma sie takich stwierdzen i wystawiania takich opini jak tu niektorzy wyglaszają. A silniki niekotre czy chodzą na lotosie mineralnym czy na wypasionym milersie w pelni syntetycznym maja prawie takie same zużycie elementów. I tak samo mamy silniki nawet niezlomne TDI PD ktore to pracuja caly czas na super oliwie a je diabli bierze po 150 tys km mimo wszystko. Olej nie zalatwia sprawy zawsze i nie daje zadnej gwarancji.


Touran bls+ oraz dwa razy Touran cayc+ to

Awatar użytkownika
Craash
Forum Master
Forum Master
Posty: 1706
Rejestracja: śr lip 03, 2013 20:39

Jaki olej?

Post autor: Craash » sob maja 30, 2015 16:19

Nie wiem jak chodził ten silnik wcześniej, bo nie mam tego samochodu od nowości. Na tę chwilę silnik jest sprawny, korekcje pompek praktycznie 0.0, nie ma wycieków, logi są w porządku.
Jak napcham trocin, to będzie bardzo cicho, bo się zatrze i nie będzie działał.
Na wszystkich 3 olejach po odpaleniu klepie przez jakieś 2 sekundy, a Motul ma taki minus, że nie dość że klepie na początku, to przez pierwsze kilkadziesiąt sekund po zimnym starcie silnik twardo chodzi.


Mój Golf IV Generation - http://forum.vwgolf.pl/viewtopic.php?f=89&t=517692" onclick="window.open(this.href);return false;
BMW E93 320i
Mercedes W205 C180
Audi A3 8P

Awatar użytkownika
markim321
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 318
Rejestracja: czw cze 25, 2009 18:37
Lokalizacja: New Dzikow

Jaki olej?

Post autor: markim321 » sob maja 30, 2015 17:31

Swego czasu też byłem uczulony na takie cechy jak klepanie na zimnym czy twarda praca. Po przetestowaniu kilku produktów min. Motul, Castrol, Valvoline, Platinum czy Millers wszystkie 5W-40 stwierdzam że większej różnicy nie ma. Jesli stoi długo na mrozie to klepie na każdym po rozruchu. Testowałem na 3 silnikach: 1.9 AHU, 2.5 ACV oraz 2.0D MB W124. Ten ostatni pomimo że z lat 80-tych, pomimo przebiegu ponad 400tys, gdzie wówczas nie był zalewany olejami o tak rygorystycznych parametrach, obecnie klepie sobie na Platinum 10W-40 i na słuch pracuje bardzo miękko i cicho (pomijając zimny silnik - charakterystyka wtrysku pośredniego) bez zauważalnych śladów zużycia. Także uważam że najistotniejsze czynniki długowieczności to kwestia wysilenia silnika, zastosowanych materiałów (kiedyś nie oszczędzano na kosztach produkcji) oraz poprawnego użytkowania. Olej i jego częsta wymiana też jest ważna, powiedziałbym nawet że najlepszy olej to ten najczęściej zmieniany, większość po ok 7tys km traci swoje parametry. Nawet najlepsze parametry nie pomogą gdy w silniku łuszczą się panewki z winy kiepskiego materiału (BXE) oraz pękają wałki (seria 2.5 V6).


viewtopic.php?f=88&t=351270" onclick="window.open(this.href);return false;

Awatar użytkownika
wesol
Mistrz KieroVWnicy
Mistrz KieroVWnicy
Posty: 9231
Rejestracja: śr sie 13, 2008 14:01
Lokalizacja: Goleniów

Jaki olej?

Post autor: wesol » sob maja 30, 2015 19:49

Mądrego to miło poczytać. No ale sa ludzie co wolą GULFa zalac i wymienic po 30 a czasami nawet 50 tys km. To juz poprostu debilizm. Nie interesuje mnie to co pisza i zapewniają- ja sie na to nigdy nie zdecyduje i nie zgodzę.


Touran bls+ oraz dwa razy Touran cayc+ to

Awatar użytkownika
piotrb79
Gadatliwa bestia
Gadatliwa bestia
Posty: 692
Rejestracja: pn maja 26, 2008 15:47
Lokalizacja: Jastrzębie-Zdrój
Kontakt:

Jaki olej?

Post autor: piotrb79 » ndz maja 31, 2015 00:04

Ale ze co Gulf to zly olej czy jak? Bo wymiana co 30tys to juz zbrodnia nieslychana.


Zawsze można pojechać SZYBKO.
Nie zawsze można dojechać SZYBCIEJ!!

Awatar użytkownika
Barton_
Gadatliwa bestia
Gadatliwa bestia
Posty: 768
Rejestracja: śr sty 14, 2015 13:18
Lokalizacja: Tu i Tam

Jaki olej?

Post autor: Barton_ » ndz maja 31, 2015 07:04

Gulf to dobry olej.
Co do wymiany co 30, 50 czy nawet więcej kilometrów to sprawdzała się tylko w przypadku częstych dolewek.
Jak silnik łyka tyle oleju, że trzeba dolewać co tankowanie, to wymiana następuje częściej niż trzeba.
Byle tylko o wymianie filtra nie zapomnieć :D


________________________
Wysłane ze schabowego przy użyciu widelca.

kali1209
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 345
Rejestracja: pn kwie 02, 2012 16:39

Jaki olej?

Post autor: kali1209 » ndz maja 31, 2015 10:13

golf II 1.6 TD 80km silnik SB jaki polecacie olej do silnika, poprzednie właściciel zalał Castrola 5W-40 a prawidłowo idzie Castrol Magnatec 10W-40?



Awatar użytkownika
Xarox
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 303
Rejestracja: czw wrz 10, 2009 15:43

Jaki olej?

Post autor: Xarox » ndz maja 31, 2015 13:36

kali1209 pisze:Castrola 5W-40 a prawidłowo idzie Castrol Magnatec 10W-40?
Jak się sprawuje 5w40? Jak dobrze to nie zmieniaj lepkości, co najwyżej markę - Lotos, Shell, Statoil, Gulf, do wyboru do koloru.
wesol jak Cie szanuję i widzę że masz dużą wiedzę, to tak czasami mi się wydaje że piszesz tylko żeby pisać :? Wszyscy wiedzą że zmiany longilfe są szkodliwe, że tanie oleje też dają radę... A jak Craash pisze że najlepiej silnik pracuje na Millersie, to znaczy że ten olej sprawuje się lepiej od innych. Bez badania oleju w laboratorium i rozebrania silnika nigdy nie dowiemy się jak jest naprawdę, dlatego metoda na 'słuch' jest jedynym do czego można się odnieść ;)



deskjet
Gadatliwa bestia
Gadatliwa bestia
Posty: 553
Rejestracja: czw sie 25, 2011 20:37
Auto: Golf IV
Silnik: ALH+

Re: Jaki olej?

Post autor: deskjet » ndz maja 31, 2015 14:26

Ja testowalem w swoim VP'ku Motula, Valvoline, Shella, Lotosa wszystkie 5W40. I musze stwierdzic ze na Motulu w zime mial ciezej obrocic walem jak na pozostalych. Dodam tylko ze aku nowy kupiony zaraz po zakupie auta, pierwsza zima na Motulu teoretycznie rozrusznik powinien miec najlzej obrocic walem bo aku nowka. Dodatkowo dluzej bylo slychac cykanie popychaczy po rannym odpaleniu. Przy nastepnych wymianach Valvo, Shell i Lotos. W zime na tych olejach lzej mial rozrusznik obrocic walem, krocej cykaly popychacze i silnik szybciej zaczyna miekko pracowac. Ogolnie na tych 3 oliwach podobne odczucia. Postanowilem dac jeszcze raz szanse Motulowi i efekt ten sam co przy pierwszym zalaniu. Zostalem przy Lotosie bo tanszy od Shella czy Valvo a silnik pracuje tak samo.Uzytkuje auto od 8 lat wiec wiem co pisze.. po takim czasie najmniejsze pukniecie stukniecie w silniku sie slyszy wiec mozna stwierdzic ktory olej lepiej nam pasuje, na ktorym silnik lepiej pracuje. Nie twierdze ze na tym czy na tamtym silnik sie bardziej/mniej zuzywa, chodzi o sam fakt pracy silnika na zimno, szczegolnie w zime


ALH + 205 + CHIP 140KM/318Nm :bigok:

kali1209
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 345
Rejestracja: pn kwie 02, 2012 16:39

Jaki olej?

Post autor: kali1209 » ndz maja 31, 2015 22:43

tylko nie pamiętam czy był zalany Ede czy magnatec, który bardziej lepszy cena nie gra roli



Awatar użytkownika
Xarox
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 303
Rejestracja: czw wrz 10, 2009 15:43

Jaki olej?

Post autor: Xarox » pn cze 01, 2015 13:54

Edge 5w40 jest olejem z ekologiczną normą ACEA C3, a Ty jej nie potrzebujesz. Magnatec to bardzo słaba seria. Szukaj 5w40 od producentów, których wymieniłem wyżej ;)



Awatar użytkownika
VW_seller
VWGolf.pl Killer
VWGolf.pl Killer
Posty: 2625
Rejestracja: sob cze 21, 2014 09:33
Lokalizacja: okolice kutna

Jaki olej?

Post autor: VW_seller » pn cze 01, 2015 15:06

pany .lotos 10w40 na ostre pałowanie się nie nadaje ,dziś się bardzo spieszyłem do tego upal na dworze i czuć że mocy brakowało jak się ostro nagrzał silnik. ciekwae jak bedzie się taki shell zachowywał


naprawa Smartfonów Telefonów,pc, laptopy tablety, diagnostyka vag, delphi itp actia multidiag PRO. serwis vag i innych samochodów wymiana podzespów oraz modyfikacje . regeneracja lub naprawa pomp vp37 wtryskow vp pompo wtrysków pd oraz CR . proszę pisać na priv

ODPOWIEDZ

Wróć do „Silniki Diesla-problemy dotyczące tylko silników”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Bing [Bot] i 137 gości