Źle zapala - N108,measuring blocks

TDI, TD, D.... Piszemy tutaj TYLKO O PROBLEMACH Z SILNIKAMI DIESLA!

Moderatorzy: Michał_1977, italiano_83, G0 Karcio, Haki, Qto, marcin7x5, VIP

Awatar użytkownika
seba198666
Gadatliwa bestia
Gadatliwa bestia
Posty: 703
Rejestracja: ndz kwie 12, 2009 00:05
Lokalizacja: Kazimierza Wielka

Źle zapala - N108,measuring blocks

Post autor: seba198666 » pt sty 28, 2011 20:39

pico pisze:.Po odpaleniu silnik przerywa i biały gryzący dym,odciołem n108 silnik zaczyna głośniej klekotać
takie własnie objawy swiadczą o tym ze;
1-spalone śa swiece zarowe lub nie dochodzi do nich prąd
2-leją wtryskiwacze
oraz
3-jest za późny kąt wtrysku paliwo sie nie zapala i po odpaleniu czesc paliwa wydostaje sie w postacji nieprzepalonej ropy-białego czy siwego gryzącego dymu.
u mnie tak było. jak kupiłem golfa było ok. wymieniłem rozrzad zrobiło sie chłodniej i zaczeły sie jaja. a ze to mój pierwszy tdi nie miałem pojecia o niczym.
to znaczy u mnie palił ładnie ale jak było zimno kopcił tak niebiesko biało i kilka sekund nie równo chodził. jezdziłem tak dwa miesiące ale było mi wstyd tak odpalac pod pracą po nocy. kupiłem kabel i koledzy z forum powiedzieli co sprawdzić. i sprawdziłem okazało sie ze ten idiota co zmieniał mi rożrząd nie ustawił kąta wtrysku i miałem kąt 8-10 ustawiłem na 49 i jest super.jak śa duze mrozy to chodzi nierówno przez 5 sekund ale odpala od strzała jak w lecie.teraz to ja sie śmieje jak duzo nowsze tdi krecą w mrozy 20 sekund rozrusznikiem zeby odpalic :grin:


seba

Awatar użytkownika
pico
Mały gagatek
Mały gagatek
Posty: 134
Rejestracja: czw sie 04, 2005 00:34
Lokalizacja: pomorskie
Kontakt:

Źle zapala - N108,measuring blocks

Post autor: pico » śr lut 02, 2011 19:29

Dzisiaj tknęło mnie by odpiąć czujnik G72 w gumowym wężu idącym do intercoolera .Odziwo zapalił szybko jak nigdy (1 stopień powyzej zera) i wydaje mi się że chodził równo ,już sam nie wiem bo akurat dostałem telefon ale bynajmniej tak mi się wydaje.Przelukałem moje stare logi robione na zimnym przed odpaleniem i na ciepłym i w czasie jazdy.I wydaje mi się że coś jest nie halo.Na zimnym silniku przed odpaleniem w pozycji 8 w grupie 000 mam 58. Na nagrzanym do przeszło 80 stopni wartość w pozycji 8 - 70.Czyli moje wartosci w pozycji 8 zawsze oscylują 60-70 bez znaczenia czy ciepły czy zimny lato czy zima.
Poprzeglądałem różne fora i we wszystkich napotkanych logach wartość ta oscyluje w granicach 160 jednostek.
Znalazłem tabelę z przelicznikiem i według niej jest tak
182 do 50 jednostek odpowiada temperaturze 10 - 100 stopni celcjusza.Czyli wychodzi mi na to że u mnie na zimnym silniku pokazuje coś około 90 stopni.
Dodam że na odpiętym G72 przejechałem 30 kilometrów nie odczuwając żadnych różnic względem wpiętego.
Za bardzo nie wiem czy ta temperatura dolotu ma wpływ tylko na doładowanie czy też na dawkę i dlatego poszarpuje.
Co o tym myślicie ?
Przed wyciąganiem N108 chciałbym się upewnić czy to czasami nie broi ten czujnik G72.
I jeszcze jedno .Nie jestem też przekonany czy pozycja 8 idzie z tego czujnika a nie z przepływomierza (bosch klapkowy)



Awatar użytkownika
seba198666
Gadatliwa bestia
Gadatliwa bestia
Posty: 703
Rejestracja: ndz kwie 12, 2009 00:05
Lokalizacja: Kazimierza Wielka

Źle zapala - N108,measuring blocks

Post autor: seba198666 » czw lut 03, 2011 19:19

nie wiem jak na boschu ale u mnie na pierburgu pozycja 8 idzie własnie z tego czujnika.nawet jak wyciągne wtyczke z przepływki to pozycja numer 8 jest ok. ale nie wydaje mi sie zeby ten czujnik miał wpływ na odpalanie według mnie na odpalanie ma wpływ temperatura płynu chłodniczego i temperatura paliwa ale moze faktycznie ten czujnik ma wpływ a na wypietym silnik chodzi w trybie awaryjnym komputer daje swoje wartosci i odpala od strzała.
na boschu jest własnie ten minus ze nic nie mozna vagiem sprawdzic na pierburgu doszedł bys bez problemu co jest do wymiany ale jesli jest uszkodzony to i tak musisz go wymienić wiec warto zacząc od niego


seba

Awatar użytkownika
pico
Mały gagatek
Mały gagatek
Posty: 134
Rejestracja: czw sie 04, 2005 00:34
Lokalizacja: pomorskie
Kontakt:

Re: Źle zapala - N108,measuring blocks

Post autor: pico » pt lut 04, 2011 17:19

No i znowu pech.Miała być sobotnia wymiana n108 ale chyba nie da rady.Dziś następna usterka ,ruszam ze świateł a tu nie gaśninie ładowanie - jaży się i pulsuje kontrolka wody,przygazówka i powyżej 2000 tysiące gaśnie.Na jałowym pali się .Zmierzyłem napięcie na klemach i nie ładuje na klemy ani na wolnych ani na wysokich obrotach.Trochę dziwne bo na wysokich obrotach kontrolki gasną a na klemach bez zmian.Możliwe że szczotki sie kończą.Pewnie bez kanału nic nie zrobię .



mizu
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 47
Rejestracja: ndz kwie 13, 2008 14:46
Lokalizacja: poznań

Źle zapala - N108,measuring blocks

Post autor: mizu » sob lut 05, 2011 22:07

jak odciąć zawór N108?
2 kable z niego wchodzą do 10 pinowej kostki
nożyczkami po kablach?



Awatar użytkownika
pico
Mały gagatek
Mały gagatek
Posty: 134
Rejestracja: czw sie 04, 2005 00:34
Lokalizacja: pomorskie
Kontakt:

Źle zapala - N108,measuring blocks

Post autor: pico » sob lut 05, 2011 23:10

Jeżeli chcesz tylko sprawdzić czy coś w tym rodzaju to szkoda przecinać ,odłącz 3 pinową kostkę od pompy a zasilanie na elektrozawór odcinający paliwo n 109 daj z akumulatora.Jeżeli już chcesz ciąć to dwa dolne to N108 ,środkowy to minus a dolny plus ,ja odcinałem plusa (tak jest w audi a nie mam pewności czy tak jest w vw)



Awatar użytkownika
pico
Mały gagatek
Mały gagatek
Posty: 134
Rejestracja: czw sie 04, 2005 00:34
Lokalizacja: pomorskie
Kontakt:

Re: Źle zapala - N108,measuring blocks

Post autor: pico » sob lut 12, 2011 19:01

Alternator zrobiony skończyły się szczotki a na dodatek jedna tulejka ślizgowa była tzn już jej prawie nie było tak sie wytarła.

Rano zabrałem się za podmianę N108 ale zrezygnowałem bo znalazłem inną nieprawidłowość - tak mi się wydaje.Przed odpaleniem zmierzyłem napięcie na trzypinowej wtyczce od N108 (drugi i trzeci pin patrząc od góry).Ukazało się napiecie akumulatora ,czyli ok.Drugi to minus trzeci to plus.Tknęło mi by sprawdzić jak ma się napięcie na wtyczce względem zacisków akumulatora i tu małe zdziwienie.Przykładając miernik do drugiego pina wtyczki i do plusa akumulatora pokazało się napiecie 12 v (czyli ok) ale jak przyłożyłem do minusa akumulatora (cały czas druga końcówka miernika na drugim pinie) znowu pokazało 12v.Czyli by prościej wytłumaczyć jeżeli przyłożę miernik do drugiego pinu wtyczki to obojętnie czy dotknę plusa czy minusa akumulatora i tak pokazuje 12v.Po nagrzaniu sprawdziłem jeszcze raz i pomiar taki jak według mnie powinien być czyli napięcie 12v jet tylko wtedy gdy przyłożę drugi pin wtyczki do plusa akumulatora.
Wydaje mi się że cały problem wynika z tych napięć na wtyczce w niskich temperaturach.Jeszcze raz jutro to sprawdzę. Tylko teraz co dalej gdzie to szukać.Bo raczej tak nie powinno być ?



arturo
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 314
Rejestracja: pn mar 26, 2007 01:11
Lokalizacja: Podlaskie
Kontakt:

Źle zapala - N108,measuring blocks

Post autor: arturo » ndz lut 13, 2011 18:43

Jakieś dziwne zdarzenia opisujesz "Przykładając miernik do drugiego pina wtyczki i do plusa akumulatora pokazało się napiecie 12 v (czyli ok) ale jak przyłożyłem do minusa akumulatora (cały czas druga końcówka miernika na drugim pinie) znowu pokazało 12v.". Jakim miernikiem to mierzyłeś? bo jak takim za 15PLN to jest to mozliwe. Zawór 108 jest z jednej strony podłączony pod +12V, a druga końcówka zamykana jest na masę poprzez ECU. ECU natomiast steruje zaworem impulsowo zmieniając czas załączenia czyli modulacja PWM. Nie pomierzysz tego zwykłym miernikiem, a już na pewno nie takim za 15PLN bo ma on za małą częstotliwość próbkowania. Mozna orientacyjnie zmierzyć za pomocą analogowego miernika.



Awatar użytkownika
pico
Mały gagatek
Mały gagatek
Posty: 134
Rejestracja: czw sie 04, 2005 00:34
Lokalizacja: pomorskie
Kontakt:

Źle zapala - N108,measuring blocks

Post autor: pico » ndz lut 13, 2011 19:22

Miernik nie za 15 zł ,to Unit-T UT6A.Sprawdzałem to kilkakrotnie bo mi to nie pasowało.
Dzisiaj ponowny pomiar i jest tak jak powinno być czyli napięcie 12v jest tylko jak dam minus z w tyczki i plus akumulatora ale i tak jak zapalił to poszarpuje czyli to nie to.Już sam nie wiem co się dzieje.Możliwe że pochrzanione jest coś w instalacji .W skrzynce bezpieczników nie mam bezpiecznika nr 28 jak go założę na pracującym silniku auta nie zgaszę z kluczyka dopiera jak wyjmę bezpiecznik auto gasnie ale zapala się kontrolka CHECK pomimo wyłączonej stacyjki -
Teraz to już nie wiem na czym się skupić na instalacji czy mechanice.Wniosek na pewno jest jeden jak zapalam z odciętym N108 pali od kopa i nie poszarpuje.Dlaczego ?



Awatar użytkownika
seba198666
Gadatliwa bestia
Gadatliwa bestia
Posty: 703
Rejestracja: ndz kwie 12, 2009 00:05
Lokalizacja: Kazimierza Wielka

Źle zapala - N108,measuring blocks

Post autor: seba198666 » ndz lut 13, 2011 20:59

pico pisze: jak zapalam z odciętym N108 pali od kopa i nie poszarpuje.Dlaczego ?
mysle ze wtedy silnik odpala w trybie awaryjnym i komputer daje swoje wartosci nie zwracajac uwagi na n108. ale faktycznie cos jest na in stalacji jesli po włozeniu bezpiecznika nie mozesz zgasić samochodu


seba

grzego2409
Mały gagatek
Mały gagatek
Posty: 72
Rejestracja: ndz gru 30, 2007 13:26
Lokalizacja: świdnik/sandvika
Kontakt:

Źle zapala - N108,measuring blocks

Post autor: grzego2409 » ndz lut 13, 2011 23:37

Witam wszystkich mam podobny problem moj silnik to 1,9 tdi ahf zrobilem logi tylko ze w programie vwtool. Niestety nie wiem jak je tutaj umieścic



Awatar użytkownika
pico
Mały gagatek
Mały gagatek
Posty: 134
Rejestracja: czw sie 04, 2005 00:34
Lokalizacja: pomorskie
Kontakt:

Re: Źle zapala - N108,measuring blocks

Post autor: pico » pn lut 14, 2011 16:42

seba198666 pisze:mysle ze wtedy silnik odpala w trybie awaryjnym i komputer daje swoje wartosci nie zwracajac uwagi na n108
Całkiem możliwe że tak jest
W wolnej chwili podepnę inny N108 pod wtyczkę do auta bez jego wymiany tak na sucho.Czyli ten w pompie nie będzie działać a Ecu wykryje ten drugi i nie powinien wchodzić w tryb awaryjny.



macem
Mały gagatek
Mały gagatek
Posty: 127
Rejestracja: ndz sie 31, 2008 12:30
Lokalizacja: okolice Krakowa
Kontakt:

Źle zapala - N108,measuring blocks

Post autor: macem » pn lut 14, 2011 19:22

ja mam podobny problem z odpalaniem na ciepłym VP ALH gilf IV, pozatym słychac na zimnym silniku dość głośne klepanie aż do rozgrzania silnika, kąt początku wtrysku jest bardzo wczesny 100-80 na zimnym i dopiero się stabilizuje jak się silnik trochę rozgrzeje 50stopni C. Pozatym telepie silnikiem od czasu do czasu, jakby sie zachłusnął paliwkiem :).
Pozatym jak juz się rozgrzeje do 80 st C to mi pompa juz nie przestawia tego kąta wtrysku na VAGU na kanale 4. Wcześniej tak nie miałęm, problemy zaczęły się po wymianie rozrzadu. owiem ze, kat wtrysku ustawiony byl idealnie, czujnik na wtrysku tez oki

1. może sprawdz czy masz sprawny N108, musi przestawiac kat na VAGU w basic setting w kanale 4 wczesnie/pozno.
2. sprawdz czy masz dobry czyjnik temperatury plynu zalozony, ten blizej silnika, temperatura w module silnika musi byc taka sama jak w module od zegarów (Instruments).
3. czy wyskakuja Tobie jakies bledy ? swieci sie kontrolka swiec zarowych itp ?

Ja obstawiam za złe zapalanie pompe VP, chyba już się kończy.


Golf IV ALH+, Astra J CDTI 160km Sport

Awatar użytkownika
pico
Mały gagatek
Mały gagatek
Posty: 134
Rejestracja: czw sie 04, 2005 00:34
Lokalizacja: pomorskie
Kontakt:

Re: Źle zapala - N108,measuring blocks

Post autor: pico » pn lut 14, 2011 20:21

macem pisze:1. może sprawdz czy masz sprawny N108, musi przestawiac kat na VAGU w basic setting w kanale 4 wczesnie/pozno.
Na Vag test elementów ecu przestawia na max wczesny -max późny -sprawdzane ttylko na ciepłym cilniku
macem pisze:2. sprawdz czy masz dobry czyjnik temperatury plynu zalozony, ten blizej silnika, temperatura w module silnika musi byc taka sama jak w module od zegarów (Instruments).
Sugerować się mogę tylko kontrolką grzania świec (dostępna tylko grupa 000 Audi na przepływomierzu Bosch) Niby ok tzn. świece załączają się od około 5 stopni na seukndę ,czym zimniej to dłużej grzeją
macem pisze:3. czy wyskakuja Tobie jakies bledy ? swieci sie kontrolka swiec zarowych itp ?
Nic się nie zapala i nie zapisuje błędów.
macem pisze:Ja obstawiam za złe zapalanie pompe VP, chyba już się kończy.
Pompa już swoje ma to fakt tylko wydaje mi sie że jeżeli była by zuzyta to odczuwalne było by to na ciepłym silniku i ciepłym paliwie i mogła by nie wytwarzać odpowiedniego cisnienia.
Ciśnienie w pompie było sprawdzane przez mechanika .Na ciepłym silniku na wolnych obrotach miałem 6,2 bara i zmniejszył mi do 5 barów .Czy to prawidłowe ciśnienie?
Jaka powinna być wartość kąta zaraz po odpaleniu zimnego silnika po nocy w grupie 000 w MS w temperaturze 0 stopni ?sprawdzę zaraz po odpaleniu i porówna się czy ecu wyprzedza prawidłowo



ODPOWIEDZ

Wróć do „Silniki Diesla-problemy dotyczące tylko silników”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 131 gości