Porównanie dwóch silników

TDI, TD, D.... Piszemy tutaj TYLKO O PROBLEMACH Z SILNIKAMI DIESLA!

Moderatorzy: Michał_1977, italiano_83, G0 Karcio, Haki, Qto, marcin7x5, VIP

Awatar użytkownika
t0mal
VW Baron
VW Baron
Posty: 3332
Rejestracja: sob cze 30, 2007 11:34
Lokalizacja: Lublin
Kontakt:

Post autor: t0mal » ndz lis 22, 2009 00:39

Nie ładuj 1.6 bo to zły pomysł naprawdę, 1.9 będzie o niebo lepszy, ma między innymi cięższy wał inny stosunek skoku tłoka do średnicy cylindra i dwusprężynowe wtryski, dzięki temu powinien mieć lepszą kulturę pracy.
1V ma małą pompę i jest mniej elestyczny od sb ma 110 Nm, pozatym możesz być niemal pewny, że silnik 1.6 będzie w gorszym stanie.



KSikorski
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 17
Rejestracja: śr gru 24, 2008 08:40
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: KSikorski » ndz lis 22, 2009 11:04

Jedyne co sieje u mnie wątpliwość w sprawie 1,9, to jego masa. Samurai to nie jest kloc w stylu Patrola, jego atuty to małe wymiary i mała masa. Boję się, że 1,9 będzie u mnie jak kotwica z przodu. Z tego co wiem to 1,6 waży ok.107 kg.


Pozdrawiam | Suzuki Samurai 1,6 TD

Awatar użytkownika
t0mal
VW Baron
VW Baron
Posty: 3332
Rejestracja: sob cze 30, 2007 11:34
Lokalizacja: Lublin
Kontakt:

Post autor: t0mal » ndz lis 22, 2009 12:01

1.9 td waży około 50 kg więcej - ma mocniejszą głowicę, wał korbowy, kotby i tłoki.
Jeśli koniecznie już chcesz 1.6 to proponuję odrazu zdjąć głowicę i wymienić uszczelkę pod głowicą na metalową od tdi, albo 1.9 szpilki, i ogólnie sprawdzić stan. Najlepiej by było kupić silnik 1V i zmienić mu pompę na taką od SB lub JR, bo te silniki są najsłabsze i najmniej zajeżdżone. Silniki SB/RA mają niepotrzebny osprzęt i zazwyczaj są w gorszym stanie, a JR ma turbo jak w 3 - litrowej rzędówce i zbiera się od 3000obr/min.

Nie wiem jaka chłodnica pasuje do suzuki, ale musi być możliwie największa, w golfie td ma największą chłodnice (praktycznie od reflektora do reflektora i nawet 160 konne G60 nie miały takiej dużej) a i tak ma problemy z temperaturą, ja nawet na pompie z silnika 1V 3 razy zmieniałem uszczelkę.



arwam

Post autor: arwam » ndz lis 22, 2009 22:03

KSikorski pisze:Samurai to nie jest kloc w stylu Patrola, jego atuty to małe wymiary i mała masa. Boję się, że 1,9 będzie u mnie jak kotwica z przodu.
nie będzie aż tak źle będzie cięższy ale nie ak żeby Ci przód uziemił



KSikorski
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 17
Rejestracja: śr gru 24, 2008 08:40
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: KSikorski » pt lut 19, 2010 01:03

Efekt końcowy jest taki, że mam 1,6 TD JR, z turbiną KKK K24.
Do niego taki oto zestaw adaptacyjny: http://picasaweb.google.com/krzysztof.r ... estawACME#

Pytanie moje - Oryginalna chłodnica golfa nie zmieści mi się do komory silnika, jest za szeroka. Chcę dobrać coś popularnego, co przy okazji wchodzi na wymiar. Znajomy ma wsadzonego do samuraia 1,6 D z chłodnicą żuka od Andorii 2,5D, spisuje mu się to bez zastrzeżeń. Czy turbodoładowanie powoduje większe obciążenia termiczne silnika i w konsekwencji konieczność zastosowania większej chłodnicy? Żukowa łatwo dostępna i chyba największa jaka się sensownie mieści. Do niej oczywiście będzie wentylator elektryczny.

Druga rzecz - zdaję sobie sprawę, że na dużej sprężarce silnik będzie ożywał od jakiś 3 tysięcy. Jeździłem jednak wolnossącym i on bez doładowania radził sobie lepiej od seryjnej benzyny 1,3, a na samurajskich przełożeniach reduktora 3 tysiące obrotów i prędkość idącego człowieka jest możliwa :-) Tym jednak nie mniej - da się jakoś zamanipulować wartością ciśnienia doładowania w funkcji obrotów?

Trzecia kwestia - jakiej mocy, momentu (i przy ilu rpm) można się spodziewać po 1,6 TD JR z K24?
Silnik ma nowe broki, panewki wałka pośredniego, pierścienie, gniazda zaworów, prowadnice, komory wstępne, wszystkie uszczelki wymienione, szlifowane cylindry, ogarnięte tłoki itp. Warto do niego założyć intercooler? 80-90KM by mnie zadowalało, powyżej na zablokowanych dyferencjałach mógłby już ukręcać półosie...

Dużo czytam na forum, ale mody większości użytkowników to trochę inny świat niż moje toczydełko :-)


Pozdrawiam | Suzuki Samurai 1,6 TD

Awatar użytkownika
t0mal
VW Baron
VW Baron
Posty: 3332
Rejestracja: sob cze 30, 2007 11:34
Lokalizacja: Lublin
Kontakt:

Post autor: t0mal » pt lut 19, 2010 02:24

Tak 1.6 td ma tendencję do przegrzewania się, w golfie jak szybko jedziesz na trasie, zaczyna się olej gotować i temperatura rośnie.
Chłodnica w golfie ma wymiary 675x322 jak dobierzesz coś o podobnej powierzchni to powinno być ok, wskazane jest założyć metalową uszczelkę pod głowicę - oszczędzisz sobie nerwów.
Intercooler także warto założyć, dołożysz tochę koksu (zwiększysz dawkę) i silnik będzie elastyczniejszy. Żeby zwiększyć ciąg z dołu zrób układ wydechowy o takiej średnicy jaką ma wirnik na wydechu turbosprężarki czyli 60mm, najlepiej z jednym tłumikiem - nie więcej. Kolejna sprawa do dolot - filtr powietrza musi być odpowiednio duży tak samo jak airbox. Jeśli chcesz mieć naprawdę elastyczny silnik musisz założyć duży tłoczek do pompy, wtedy poprawa jest znaczna, golf przyspiesza z piątego biegu niemal od wolnych obrotów, co na standardowej pompie jest niemożliwe.
Jeśli masz możliwość to dołóż chłodnicę oleju z prawdziwego zdażenia (zamiast wymiennika przy filtrze) - powinno pomóc ogarnąć temperaturę, a i turbo dłużej pożyje.

[ Dodano: 19 Lut 2010 01:27 ]
Jak masz zdrowe turbo to możesz osiągnąć 200-220 Nm przy około 2500-2800obr/min z tym że diesel zachowuje się zupełnie inaczej niż bena, jak nie będzie miał obciążenia to nie będzie sprężarka ładowała i nie będzie niutonów, dlatego zakłada się długie skrzynie.
Ostatnio zmieniony pt lut 19, 2010 02:30 przez t0mal, łącznie zmieniany 1 raz.



KSikorski
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 17
Rejestracja: śr gru 24, 2008 08:40
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: KSikorski » pn maja 10, 2010 10:56

Obrazek
Obrazek

Silnik jest i zapierdziela :-) Chłodnica od audi (80 chyba, w każdym bądź razie był w nim ten sam silnik), intercooler wyrzeźbiony bo nic nie pasowało, przed chłodnicą wody schowany w atrapie, Puszka filtra oryginalna taka jaką dostałem z silnikiem, wydech z jednym przelotem, dorzucone zegary ciśnienia doładowania, ciśnienia oleju i temperatury oleju, K24 dmucha 0,8 bara. Skrzynia biegów samurai, adapter na skrzynię i koło zamachowe custom, rozrusznik vitara.

Po zimnej nocy silnik odpala, ale trzeba mu dodawać gazu i strasznie nim telepie, leci trochę dymu z okolic kolektora, turbiny... podejrzewam, że któryś wtrysk jest uszkodzony i nie chodzi na jednym cylindrze. Po chwili się uspokaja i wtedy jest całkowicie w porządku. Wolne obroty ma chyba za wysokie, ale będę wiedział jakie kiedy zrobi się obrotomierz :-)
Za jakiś czas wkleję coś z prób terenowych.


Pozdrawiam | Suzuki Samurai 1,6 TD

Awatar użytkownika
xxxGlaDxxx
...
...
Posty: 1200
Rejestracja: śr wrz 23, 2009 23:50
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: xxxGlaDxxx » pn maja 10, 2010 12:01

K24 no to szału nie będzie, turbodziura jak sie patrzy ;) ja uważam że jednak lepszy byłby AAZ. Podając prozaiczne porównanie, bardzo stromy podjazd na jednym z Wrocławskich parkingów podziemnych, ja musze redukowac na 1 bo na 2 nie ma pary z dołu żeby podjechac, a moj kolega AAZ-tem w 3 osoby na 2 biegu leciutko sobie podjezdzal taka sama predkoscia jak ja. Silnika nie mam dojechanego, bo tego AAZ-eta objezdzam z rollki, z kreski i z kazdej strony jak sie da, po prostu AAZ jakos żywszy jest z dołu i łatwiej reaguje na dodanie gazu, a zdaje mi sie ze w terenie to jest bardzo wazne. No, ale co tu prawic, musztarda po obiedzie, oby sie dobrze sprawowal i nie grzał zbytnio ;)



KSikorski
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 17
Rejestracja: śr gru 24, 2008 08:40
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: KSikorski » pn maja 10, 2010 12:08

Jakie masz przełożenia?

Ja na jedynce i reduktorze mam: 3.652 (jedynka w skrzyni) x 2.268 (reduktor na biegach terenowych) x 3.727 (dyferencjały) co daje całkowite przełożenie ok. 30,87:1, to wszystko na kołach 215/80R15. Jeszcze za dużo nie jeździłem, jak będzie duży problem z turbodziurą, to najwyżej wrzucę K14, ona chyba szybciej wstaje, prawda?


Pozdrawiam | Suzuki Samurai 1,6 TD

Awatar użytkownika
xxxGlaDxxx
...
...
Posty: 1200
Rejestracja: śr wrz 23, 2009 23:50
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: xxxGlaDxxx » pn maja 10, 2010 12:11

szybciej wstaje ale jest malutka więc dużego ciśnienia nią nie napompujesz go usmażysz sprzegło i wydmuchasz uszczelke pod głowicą ;) ogolnie lepiej wrzuć garetta T2, jak na moj gust jest lepszy. Rozumiem ze nie masz instalacji chłodzenia turbiny cieczą ? ja bym na twoim miejscu w to zainwestował jak masz zamiar wrzucać k14 albo t2 ;) a co do przełożeń to pytaj mnie jeszcze, nie znam sie na tym, mam serie skrzynie 4T, a jakie tam sa przełożenia to pewnie ktoś inny bedzie wiedział.



arwam

Post autor: arwam » pn maja 10, 2010 23:40

xxxGlaDxxx,

tam są takie same przełożenia jak w MK3 z silnikami D i TD
poprostu mniejsza pojemność i jedzie bardziej turbiną niż o własnych siłach.



anaba255
Gadatliwa bestia
Gadatliwa bestia
Posty: 611
Rejestracja: śr lut 27, 2008 22:46
Lokalizacja: SCZ
Auto: mk3
Silnik: 1Z
Kontakt:

Post autor: anaba255 » ndz maja 16, 2010 14:12

KSikorski pisze:Po zimnej nocy silnik odpala, ale trzeba mu dodawać gazu i strasznie nim telepie, leci trochę dymu z okolic kolektora, turbiny...
Sprawdz wężyki przelewowe na wtryskach, ewentualnie mogą być jakieś nieszczelności w układzie zasilania paliwa, a że Ci dymi w okolicach kolektora, to tez jakaś nieszczelność.
Jak nie chcesz zmieniać ciśnienia doładowania(0.8bar), to k14 spokojnie tyle nadmucha, bez szkody dla turbiny.

A co do obiekcji do silnika 1.6 D/TD względem 1.9 D/TD, to wrzucę swoje trzy grosze, bez dyskusji :crazy:
To znakomite jednostki, nie maja wady obrywajacego sie klina na kole pasowym, kręcą się wyżej, więc kiedy w 1.9 trzeba zmienić bieg 1.6 jeszcze pojedzie, mniej pala, są lżejsze, sa do nich tańsze części. Wada jaka każdy widzi to mniejsza pojemność (jak rasowi Amerykanie) i słabsza konstrukcja. Ale jakoś ludzie te motory kręcą do dużych mocy( ponad 100km z 1L cm3) i żyją.
A juz najbardziej mnie bawią spekulacje na temat 1.5D, że to zupełnie inna jednostka niz 1.6, jakiś motor eksperymentalny VW, niewytrzymałe, szrot i wogule. A VW tylko zwiększył skok tłoka.



ODPOWIEDZ

Wróć do „Silniki Diesla-problemy dotyczące tylko silników”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 161 gości