Odma 1z

TDI, TD, D.... Piszemy tutaj TYLKO O PROBLEMACH Z SILNIKAMI DIESLA!

Moderatorzy: Michał_1977, italiano_83, G0 Karcio, Haki, Qto, marcin7x5, VIP

DeepHeet
Mały gagatek
Mały gagatek
Posty: 58
Rejestracja: wt paź 05, 2010 15:03

Odma 1z

Post autor: DeepHeet » pn lut 13, 2012 17:45

Sprawdzę tak jak piszesz zobaczymy co wyjdzie, pewnie najlepiej jak nic?
A co do odpalania to nie ma z tym problemów - od strzała, no teraz jak były te największe mrozy to troszkę się kręcił zanim odpalił po nocce, potem nierówno chodził, zadymił, ale zaraz się uspokajał



DeepHeet
Mały gagatek
Mały gagatek
Posty: 58
Rejestracja: wt paź 05, 2010 15:03

Odma 1z

Post autor: DeepHeet » pt lut 17, 2012 16:08

Jak napisałem tak też zrobiłem:
Auto stało całą noc i cały dzień na parkingu, temperatura otocznia przy rozruchu jakieś -5 stopni, przed rozruchem korek do w dolot a odma do butelki, zapalił od strzała i tak go zostawiłem na ok 20min (tylko wolne obroty) w czasie których silnik dobił do 90 stopni a olej do 74.
Rzut oka na to co zebrało się w butelce:
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek

Potem zrobiłem jakieś 20km jazdy mieszanej gdzie max to 3tyś obrotów na każdym biegu. Trochę mały dystans ale tak wyszło że musiałem kończyć przed czasem.
Efekty:
Obrazek
Obrazek

Czy to jest normalne czy lipa z moim motorem?



arwam

Odma 1z

Post autor: arwam » pt lut 17, 2012 23:27

jeśli przedłużyłeś węża i tak daje to bym się przyjrzał czy WG działa lub N75 albo czy kąt wtrysku nie jest za wczesny. to troszkę za dużo.



Awatar użytkownika
JABcok20
Forum Master
Forum Master
Posty: 1838
Rejestracja: ndz sty 02, 2005 03:32
Lokalizacja: Lębork
Kontakt:

Odma 1z

Post autor: JABcok20 » sob lut 18, 2012 01:04

Mi się wydaje że silnik jest takskonstruowany że tdi kręcąc sie powyżej jakiś tam obrotów wytwarza jakieś tam ciśnienei w ukłądzie bloku poprzez pracę układu korbowo tłokowego więc skoro odma jest wpięta w dolot i turbo zaciąga powietrze z dolotu więc na pewno lepiej zostawić jak jest bo może się okazać że gdzie ci olej zacznie wypluwać. ew. wrzucić oiltank czy jak tam zwał z podobnym przekrojem węży.


Golf mk1 AFN gtb3576klnrv 53mm,
Najmocniejszy AFN w Polsce i seryjny na świecie, najmocniejszy vp37 w Polsce
http://forum.vwgolf.pl/viewtopic.php?f=86&t=548005&p=6522426#p6522426

Awatar użytkownika
fleshu
Forum Master
Forum Master
Posty: 1018
Rejestracja: śr lut 11, 2009 02:22
Lokalizacja: Stronie Śląskie
Kontakt:

Odma 1z

Post autor: fleshu » ndz lut 19, 2012 02:16

Odma idzie do dolotu praktycznie w każdym aucie (kropla oliwy na asfalcie nie jest dopuszczalna przez producentów ze względu na ochronę środowiska > a my musimy wybierać > albo się zaklei i zniszczy silnik albo będziemy jeździć naszymi torpedami długo i szczęśliwie). Pokrywki głowicy są tak zrobione żeby przechwycić prawie wszystko co lata pod nimi. Problem zaczyna się po stronie turbinki, która wbija trochę ciśnienia odpływem olejowym do bloku, to wytwarza większe nadciśnienie pod pokrywką i mamy oliwkę na zewnątrz.
Wątpię żeby pierścienie były wytarte i część ciśnienia dostawała się do komory korbowodu. Dodatkowo wypięcie odmy powoduje ustanie pracy zaworu zwrotnego odmy > robi się całkowity przelot > raczej nie ma szans na to żeby parę kropel nie wylatywało. Ale w chwili kiedy mamy turbinkę z doświadczeniem :-( to nie ma chyba innego wyjścia jak zaślepić egr-ka i odłączyć odmę. Inaczej nagar zapieczonego oleju (przez egr), zalepi doszczętnie kolektor ssący oraz będzie się odkładał na gniazdach zaworowych (bo tu głównie o przeciwdziałaniu temu zjawisku chodzi). Ja bym zrobił bilans > ile oliwy wykapie przy odłączonej odmie a ile wyssie odma podpięta. Odkręcanie korka oleju w TD i TDI mija się z celem > odma zassie właśnie w tym miejscu całe powietrze. Każda nieszczelność na silniku powoduje efekt odkurzacza odmy (np pęknięta oprawka bagnetu). Należy pamiętać jeszcze o tym że oliwa w strefie sprężania nie koniecznie musi pochodzić z odmy, strona zimna turbo może lać olejem > tego Wam i sobie nie życzę (to oznaka białego końca i konieczności szybkiej reakcji w chwili gdy silnik zamiast ropy będzie jadł swój własny olej > a dalej kwestia postępowania wiadomo jaka > gasimy biegiem albo klapa gasząca > przekręcenie stacyjki nic nie da!). Polecam w pierwszej kolejności pomiar nadciśnienia w skrzyni korbowodowej.



Awatar użytkownika
JABcok20
Forum Master
Forum Master
Posty: 1838
Rejestracja: ndz sty 02, 2005 03:32
Lokalizacja: Lębork
Kontakt:

Odma 1z

Post autor: JABcok20 » ndz lut 19, 2012 05:36

jak silnik bierze olej odmą to się wymienia pierścionki, no chyba że coś się dzieje poza pierścionkami. Zabawy typu odłączanie odmy to głupota, latem śmierdzi ci olejem z nawiewu i na światłach albo w korku kopci spod maski.turbina pompuje nadciśnienie odpływem do bloku, pierwsze słyszę? Tdiki robią po 300 tysiecy z podłączoną odmą, z wyminą oleju na czas i z odpowiednim paliwem.


Golf mk1 AFN gtb3576klnrv 53mm,
Najmocniejszy AFN w Polsce i seryjny na świecie, najmocniejszy vp37 w Polsce
http://forum.vwgolf.pl/viewtopic.php?f=86&t=548005&p=6522426#p6522426

Awatar użytkownika
Sztomel
Mistrz KieroVWnicy
Mistrz KieroVWnicy
Posty: 5667
Rejestracja: czw wrz 20, 2007 23:10
Lokalizacja: Rybnik

Odma 1z

Post autor: Sztomel » ndz lut 19, 2012 07:01

JABcok20 pisze:Zabawy typu odłączanie odmy to głupota, latem śmierdzi ci olejem z nawiewu i na światłach albo w korku kopci spod maski.turbina pompuje nadciśnienie odpływem do bloku, pierwsze słyszę

Owszem, po odłączeniu odmy będzie śmierdzieć olejem jeśli odmę puści się np.do butelki lub za krótko pod auto. Turbosprężarka pompuje podciśnienie do zaworu odmy więc jeśli nie słyszałeś to jesteś małym matołkiem :) Wiesz dlaczego w TDI mierzy przepływomierz masowy powietrza - a właśnie dlatego, że turbosprężarka o tym decyduje. Jeśli ona nie pompuje i nie dmucha to i przepływka nie będzie mierzyć prawidłowo ale co ja tam piszę :) Chyba nie wiesz jak to działa.
Odpływem do bloku - a właściwie to przecież jest to opis smarowania turbo.


Obrazek

Awatar użytkownika
JABcok20
Forum Master
Forum Master
Posty: 1838
Rejestracja: ndz sty 02, 2005 03:32
Lokalizacja: Lębork
Kontakt:

Odma 1z

Post autor: JABcok20 » ndz lut 19, 2012 14:09

fleshu pisze:Problem zaczyna się po stronie turbinki, która wbija trochę ciśnienia odpływem olejowym do bloku
Ja tu zrozumiałem że turbina dmucha 0,9 bara i niewiemile 0,2 :grin: bara idzie odpływem oleju do silnika( chyba że chodzio ciśnienie oleju z turba )
Sztomel jak nie rozumiesz co napisałem to przeczytaj jeszcze raz wypowiedz flesha i moją. Najlepiej wszyscy odczepmy odmy a po co je podłączaone zostawiaćm puśćmy je przez całą długość samochodu aż do tłumika :kac:
Samochód przejeżdza 200 czy tam 300 tysiecy kilometrów i rzeczywiście jak już dzisiaj nie odłączysz odmy to samochód za góra tydzień ci sie wysra . Ludzioe masz sprawny silnik, wyczyszczony dolot to po co tą biedną odmę męczyć.


Golf mk1 AFN gtb3576klnrv 53mm,
Najmocniejszy AFN w Polsce i seryjny na świecie, najmocniejszy vp37 w Polsce
http://forum.vwgolf.pl/viewtopic.php?f=86&t=548005&p=6522426#p6522426

DeepHeet
Mały gagatek
Mały gagatek
Posty: 58
Rejestracja: wt paź 05, 2010 15:03

Odma 1z

Post autor: DeepHeet » ndz lut 19, 2012 19:49

W autcie nie mam EGRu i pewnie zamontuje OCT tylko nie wiem czy nie za dużo tej oliwy się tamtędy wydostaje ;)



ODPOWIEDZ

Wróć do „Silniki Diesla-problemy dotyczące tylko silników”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 216 gości