Szarpanie(dziwny zgrzyt)przy szybkim ruszaniu z miejsca ???

TDI, TD, D.... Piszemy tutaj TYLKO O PROBLEMACH Z SILNIKAMI DIESLA!

Moderatorzy: Michał_1977, italiano_83, G0 Karcio, Haki, Qto, marcin7x5, VIP

Awatar użytkownika
ja4rqu
Gadatliwa bestia
Gadatliwa bestia
Posty: 635
Rejestracja: czw kwie 22, 2010 15:14
Lokalizacja: Okolice Przemyśla

Szarpanie(dziwny zgrzyt)przy szybkim ruszaniu z miejsca ???

Post autor: ja4rqu » śr gru 29, 2010 16:21

EDS i ASR mają podobny schemat działania także obydwa systemy powodują niemal to samo działanie czyli przyhamowanie koła obracającego się z wiekszą prędkością niż drugie z tym że ASR jest bardziej rozbudowany gdyż może ingerować w parametry silnika, także myślę że problem hałasu jest to ogarnięcia :pub:



Awatar użytkownika
xxxGlaDxxx
...
...
Posty: 1200
Rejestracja: śr wrz 23, 2009 23:50
Lokalizacja: Wrocław

Re: Szarpanie(dziwny zgrzyt)przy szybkim ruszaniu z miejsca

Post autor: xxxGlaDxxx » śr gru 29, 2010 19:38

bongo pisze:To nie stara,poczciwa dwójka niestety :bajer: Bez podtekstów oczywiście,sam miałem dwie dwójki :bigok:
U mnie przy ASR też tak szarpie czasem i chrobocze.Nie wiem jak EDS,ale mi ASR działa chyba cały czas,jak wjechałem w duuupną kałuże przy setce,to od razu interweniował.Ogólnie dobra rzecz,szczególnie jak żona jezdzi,a do szaleństw można wyłączyć.
Rozumiem że w czwórce nie ma przegubów a auto jedzie tylko dzieki komputerowi który napędza koła za pomocą dwóch zwinnych murzynów :helm: ? Proponuje żeby kolega nagrał jakiś filmik, albo coś co przybliżyłoby nam rozwiązanie problemu bo tak to mozemy gdybać i wróżyć z fusów do jutra.



Awatar użytkownika
bongo
V.I.P.
V.I.P.
Posty: 7767
Rejestracja: sob wrz 17, 2005 19:58
Lokalizacja: Londyn
Kontakt:

Szarpanie(dziwny zgrzyt)przy szybkim ruszaniu z miejsca ???

Post autor: bongo » śr gru 29, 2010 19:57

xxxGlaDxxx pisze:Proponuje żeby kolega nagrał jakiś filmik,
Nie trzeba nagrywać filmiku,wystarczy popatrzeć,czy podczas chrobotania miga kontrolka na w zegarach :bajer:
Ale ja się nie znam :blush:



Awatar użytkownika
xxxGlaDxxx
...
...
Posty: 1200
Rejestracja: śr wrz 23, 2009 23:50
Lokalizacja: Wrocław

Szarpanie(dziwny zgrzyt)przy szybkim ruszaniu z miejsca ???

Post autor: xxxGlaDxxx » śr gru 29, 2010 23:24

Hmmm, ja z góry założyłem że nie miga, bo skoro by migała to chyba nie byłoby sensu zakładania takiego tematu :helm: ? Może ja też się nie znam haha.



arwam

Szarpanie(dziwny zgrzyt)przy szybkim ruszaniu z miejsca ???

Post autor: arwam » czw gru 30, 2010 11:16

ja4rqu,
ja4rqu pisze:EDS i ASR mają podobny schemat działania także obydwa systemy powodują niemal to samo działanie czyli przyhamowanie koła

jesteś w błędzie.
obydwa układy mają zapobiegać utracie trakcji przy ruszaniu ale zgoła inaczej działają.
ASR ingeruje w moc silnika.
np gdy próbujesz szybko z miejsca ruszyć to gdy nagle obydwa koła napędowe stracą przyczepnośc lub tylko nawet jedno z nich komputer sterujący układem widzi różnicę w prędkości kół przednich i tylnych. wtedy albo przymyka przepustnicę ( silniki ZI ) lub zmniejsza dawkowanie paliwa ( silniki ZS )
za to EDS to "elektroniczna " blokada mechanizmu różnicowego.
Sterownik tego układu PORÓWNUJE prędkości TYLKO I WYŁĄCZNIE KÓŁ NAPĘDOWYCH jeśli widzi że jedno kręci się szybciej np przy próbie ruszenia pod górę kiedy jedno koło stoi na lodzie, to gdy różnica prędkości przekroczy zaprogramowany próg wtedy sterownik powoduje zaciśnięcie hamulca na kole które utraciło właśnie przyczepność.
ASR może być powiązany z układem ABS'u i EDS'u ale może występować osobno i przy nieobecności pozostałych.
za to EDS występuje tylko i wyłącznie w połączeniu z ABS'em.
najczęściej jest on wbudowany właśnie w ABS a jest to raczej tylko dodatkowe oprogramowanie sterownika ABS



Awatar użytkownika
EnJoy
.:DUB WAY:.
.:DUB WAY:.
Posty: 1386
Rejestracja: śr lip 26, 2006 13:42
Lokalizacja: Tychy

Szarpanie(dziwny zgrzyt)przy szybkim ruszaniu z miejsca ???

Post autor: EnJoy » czw gru 30, 2010 12:58

dafr, najzwyczajniej uruchamia Ci się EDS. Jak działa, to już koledzy wyżej opisali.
Jeśli chodzi o ASR, przy zadziałaniu tego systemu nie ma żadnych chrobotań ani zgrzytów jak w przypadku EDS-u czy ESP. Działa on na zasadzie ograniczenia obrotów silnika, żeby koła tak szybko nie zrywały przyczepności..jednak nie powoduje on przyhamowywania szybciej obracających się kół.. za to odpowiada właśnie EDS. ;)



Awatar użytkownika
ja4rqu
Gadatliwa bestia
Gadatliwa bestia
Posty: 635
Rejestracja: czw kwie 22, 2010 15:14
Lokalizacja: Okolice Przemyśla

Szarpanie(dziwny zgrzyt)przy szybkim ruszaniu z miejsca ???

Post autor: ja4rqu » czw gru 30, 2010 13:01

ale zarówno jeden i drugi system zapobiega buksowaniu kół o to mi chodziło. Nie bawiłem się w nowinki techniczne tylko po prostu napisałem według mojej skromnej wiedzy ogólnie na czym to polega :bigok: :bigok: . Napisałem tam również że ASR ingeruje w silnik. :bajer:



Awatar użytkownika
xxxGlaDxxx
...
...
Posty: 1200
Rejestracja: śr wrz 23, 2009 23:50
Lokalizacja: Wrocław

Szarpanie(dziwny zgrzyt)przy szybkim ruszaniu z miejsca ???

Post autor: xxxGlaDxxx » czw gru 30, 2010 14:06

Dobrze, ale wracając do pytania autora to przy 1500obr/min na 2 biegu i depnięciu w palnik powinien świszcześć ASR czyli ECU tnie dawke i auto po prostu przestaje buksować i łapie jakby takiego muła ale przyspiesza miarowo (załóżmy że jedziemy po lodzie). Więc wnioskując, w takim przypadku raczej nie powinien odzywać się EDS ? No chyba że jedno koło było na przyczepnym, a drugie na lodzie, to wtedy EDS przyhamowuje koło na lodzie i stąd te chrobotania? Dobrze rozumuje?



Awatar użytkownika
czarodziej6969
Gadatliwa bestia
Gadatliwa bestia
Posty: 691
Rejestracja: czw lis 06, 2008 17:22
Lokalizacja: Białystok
Kontakt:

Szarpanie(dziwny zgrzyt)przy szybkim ruszaniu z miejsca ???

Post autor: czarodziej6969 » czw gru 30, 2010 14:14

w kolko to samo heh tylko eds wydaje zgrzyt, chrobotanie etc.



Awatar użytkownika
EnJoy
.:DUB WAY:.
.:DUB WAY:.
Posty: 1386
Rejestracja: śr lip 26, 2006 13:42
Lokalizacja: Tychy

Szarpanie(dziwny zgrzyt)przy szybkim ruszaniu z miejsca ???

Post autor: EnJoy » czw gru 30, 2010 14:15

xxxGlaDxxx pisze:No chyba że jedno koło było na przyczepnym, a drugie na lodzie, to wtedy EDS przyhamowuje koło na lodzie i stąd te chrobotania? Dobrze rozumuje?
Tak jak ktoś już wcześniej napisał, EDS działa tylko do pewnej ustalonej prędkości



Awatar użytkownika
xxxGlaDxxx
...
...
Posty: 1200
Rejestracja: śr wrz 23, 2009 23:50
Lokalizacja: Wrocław

Szarpanie(dziwny zgrzyt)przy szybkim ruszaniu z miejsca ???

Post autor: xxxGlaDxxx » czw gru 30, 2010 14:17

EnJoy, no wiadomo, przecież przy 70km/h nie przyhamuje ci koła bo auto wpadłoby w poślizg ;) Czyli jak dla mnie wyjaśnione wszystko, temat do zamknięcia.



Awatar użytkownika
bongo
V.I.P.
V.I.P.
Posty: 7767
Rejestracja: sob wrz 17, 2005 19:58
Lokalizacja: Londyn
Kontakt:

Szarpanie(dziwny zgrzyt)przy szybkim ruszaniu z miejsca ???

Post autor: bongo » czw gru 30, 2010 14:26

xxxGlaDxxx pisze:Czyli jak dla mnie wyjaśnione wszystko, temat do zamknięcia.
A może autor tematu chciałby jeszcze coś napisać?



Hansolo
Mały gagatek
Mały gagatek
Posty: 71
Rejestracja: śr gru 03, 2008 17:33
Lokalizacja: Lębork

Szarpanie(dziwny zgrzyt)przy szybkim ruszaniu z miejsca ???

Post autor: Hansolo » czw gru 30, 2010 23:18

Z tego co gdzieś wyczytałem,ale nie pamiętam gdzie ,EDS działa do30km/h. U mnie też chrobocze przy ruszaniu.


Mój Tatusiobus ALH seria 97,5 KM & 210,6 Nm soft by Tune UP Gdańsk 120,1 KM & 280,2 Nm / był -sentyment pozostał / teraz Mondeo IV 140 KM TDCI

dafr
Mały gagatek
Mały gagatek
Posty: 51
Rejestracja: wt mar 17, 2009 20:09
Lokalizacja: Mosina

Re: Szarpanie(dziwny zgrzyt)przy szybkim ruszaniu z miejsca

Post autor: dafr » czw lut 10, 2011 15:08

dziękuję za liczne odpowiedzi, sprawa została rozwiązana jednak był to EDS, tak przynajmniej twierdzą mechanicy z serwisu VW



ODPOWIEDZ

Wróć do „Silniki Diesla-problemy dotyczące tylko silników”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 159 gości