pytanie o temperaturę

TDI, TD, D.... Piszemy tutaj TYLKO O PROBLEMACH Z SILNIKAMI DIESLA!

Moderatorzy: Michał_1977, italiano_83, G0 Karcio, Haki, Qto, marcin7x5, VIP

Cordoba
Mały gagatek
Mały gagatek
Posty: 76
Rejestracja: wt kwie 22, 2008 19:30
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: Cordoba » ndz lis 01, 2009 11:39

Podepnę się do tematu. U mnie jest podobnie z tym ze jadąc trasę 30 KM z prędkością 100 - 120, z włączonym nawiewem na maxa wskazówka temperatury ledwo drgnęła. Dodam ogrzewanie działa, a w ciepłe dni nie ma problemów, zawsze jest na 90° . Czy częściowe zasłonięcie chłodnicy coś pomoże ?



Awatar użytkownika
Grzesiek GT
...
...
Posty: 142
Rejestracja: wt wrz 22, 2009 18:50
Lokalizacja: Namysłów
Kontakt:

Post autor: Grzesiek GT » ndz lis 01, 2009 15:30

czyli może to być nie wina termostatu a czujnika?



Awatar użytkownika
kwietek
Gadatliwa bestia
Gadatliwa bestia
Posty: 779
Rejestracja: pt paź 10, 2008 23:11
Lokalizacja: Kraków

Post autor: kwietek » pn lis 02, 2009 03:29

grzesiek123, wszystko jest ok. te wskaźniki nie są zbyt dokładne(+/- 5 do 10 stopni) więc nie masz się co martwić. Pozatym jak się włącza ogrzewanie spora część ciepła odprowadzana jest przez nagrzewnicę do wnętrza dlatego termostat może być cały czas zamknięty a silnik i tak wolniej się nagrzewa. Jak byś miał nowszy rocznik wskazówka by cały czas leżała na 90.
Ostatnio zmieniony pn lis 02, 2009 03:30 przez kwietek, łącznie zmieniany 1 raz.



Awatar użytkownika
Mako
Forum Master
Forum Master
Posty: 1030
Rejestracja: śr kwie 02, 2008 16:41
Kontakt:

Post autor: Mako » pn lis 02, 2009 07:12

kwietek pisze:Jak byś miał nowszy rocznik wskazówka by cały czas leżała na 90.
a co ma piernik do wiatraka, mam taki sam jak jego rocznik itd. od zawsze było na 90stopni tylko ostatnio nie przekracza 80stopni i co ? czujnik do wymiany albo termostat jeśli chodzi o ciebie u mnie to czujnik,



Awatar użytkownika
bradley
Forum Master
Forum Master
Posty: 1046
Rejestracja: czw paź 02, 2008 11:11
Lokalizacja: Bielsko-Biała / Katowice

Post autor: bradley » pn lis 02, 2009 09:54

kwietek, nie prawda. Dopiero liczniki w mk4 takie byly, ze lezaly na 90C a silnik juz sie gotowal :grin:
Ja jakos mam rocznik 96 i jak termostat padal wyraznie widzialem ze nie chcial dojsc do 90C, jak go przycisnalem na autostradzie to wstawal do gora 85 a jak tylko zwalnialem do 80km/h to opadal ponizej 80.


VW Vento 1.9TDI 1Z++ :)
[i]Na potęge Posępnego Czerepu, mocy przybywaj!
Captain Planet, he's our hero. Gonna take pollution down to (Euro)0[/i]

Awatar użytkownika
kwietek
Gadatliwa bestia
Gadatliwa bestia
Posty: 779
Rejestracja: pt paź 10, 2008 23:11
Lokalizacja: Kraków

Post autor: kwietek » pn lis 02, 2009 18:08

bradley pisze:Dopiero liczniki w mk4 takie byly, ze lezaly na 90C a silnik juz sie gotowa
W takim razie mam czwórkę z 96 roku co wygląda jak trójka :P W niej jak termostat padał faktycznie wskaźnik pokazywał ok 80 stopni. Zaś w drugim egzemplarzu z tym że rocznik 94, pomimo że termostat jest dobry wskaźnik waha się od niecałych 80 do 90 stopni w czasie jazdy, w korku waha się od 90 do 100. W starszych modelach to normalne (dlatego np. dwójki nie miały w ogóle skali w stopniach), w 95 roku wprowadzili tą modyfikacje by łatwiej było zdiagnozować niesprawność, i by użytkownicy nie wpadali w panikę jak wskaźnik pokaże np. 110 stopni.



Adas1Z
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 35
Rejestracja: pn maja 18, 2009 22:27
Lokalizacja: Podebłocie

Post autor: Adas1Z » pn lis 02, 2009 20:33

KWIETEK...... moze bys tak powiedział koledze ze termostat mozna sprawdzic przed wymiana??// trzeba poprostu dysponowac termometrem najlepiej alkoholowym z zakresem do 100st C. Termostat nalezy wymontowac wrzucic do wody i stopniowo ja podgrzewac z zanuzonym termostatem i termometrem, obserwyjemy w jakiej tem sie otwiera( zaczyna otwierac) chyba cos koł 85 st, ale nie bede sie upierał, zreszta na kazdym termostacie pisze...jesli sie otworzy wczesniej badz otwiera sie nierówno to złom.prosty ekonomiczny sposób,a jesli czujnik wali w ch... to mozna najpierw wrzucic termometr do biornika wyrównawczego i pokaze jaka jest tem co mozna porównac do wskazan na desce rozd.TDI grzeje sie wolnonawet 10 km moze byc mało. co wiecej zima przy właczeniu nawiewu na full tem z 90 moze zejsc nawet na 70. ja w lecie bez chłodnicy przejechałem 20 km i temp nie przekroczyła 90st.( chłodnica była pknieta po wypadku, połaczyłem obie rury od chłodnicy i nawiew x4.)



GRIZLI
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 416
Rejestracja: wt sie 22, 2006 19:31
Lokalizacja: MALBORK Hamburg
Kontakt:

Post autor: GRIZLI » pn lis 02, 2009 20:53

A nie prościej podpiąć lapka , odpalić vaga lub podobny program i pojeździć ? Tam wszytsko jest ładnie i dokładnie pokazane, bez domysłów i dociekanie, który to rocznik. TDI to bydlę jeśli chodzi o ciepełko. Strasznie słabo rozgrzewa się, zwłaszcza zimą. 10km to nie jest dystans, który gwarantuje nagrzanie silnika do potymalnej temperatury. Nawet jadąc 100km ale równo, możnanie dojść nawet do 70 stopni.
Ostatnio zmieniony pn lis 02, 2009 21:00 przez GRIZLI, łącznie zmieniany 2 razy.


Octavia III -1.4 DSG ---[/i]

Awatar użytkownika
kwietek
Gadatliwa bestia
Gadatliwa bestia
Posty: 779
Rejestracja: pt paź 10, 2008 23:11
Lokalizacja: Kraków

Post autor: kwietek » pn lis 02, 2009 21:43

Adas1Z, zgadza się tak zawsze trzeba trzeba robić, ale pod warunkiem że jesteś już zdecydowany na rozkręcanie. Na razie rozważamy czy problem w ogóle istnieje, czy raczej to niedokładność wskaźnika. Swoją drogą dobrze że na to zwróciłeś uwagę bo zdarza się że niepotrzebnie wymienimy termostat co do temperatury otwarcia są różne najczęściej jednak 80, 82, 85, i najpopularniejszy 87 stopni, z resztą jak sam zauważyłeś pisze

[ Dodano: 02 Lis 2009 20:45 ]
GRIZLI, a to co ty opisujesz to jest już objaw padniętego termostatu
Ostatnio zmieniony pn lis 02, 2009 21:44 przez kwietek, łącznie zmieniany 1 raz.



Adas1Z
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 35
Rejestracja: pn maja 18, 2009 22:27
Lokalizacja: Podebłocie

Post autor: Adas1Z » pn lis 02, 2009 22:09

Grizlia co sytucji gdy czujnik oszukuje?vagiem to sprawdzisz?ja wstawiałem dwa nowe czujniki i pokazywały na vagu po 115 i 125 st czyli by juz chłodnice wyrwało zpasa.pomiar rezystancji tez czesto mozna o kant dupy potłuc.mierzyłem i wszystkie czujnki miały zblizone a temp zupełnie inna pokazyway.a kwietek ma chyba racje, przed demontazem mozna pokombinowac.moim zdaniem najprosciej sprawdzic temp termometrem. wyjdzie jaka faktycznie jest, u mnie przy dobrym termostacie w takich warunkach jak teraz silnik nagrzewa sie do własciwej temp po ok 15km,przy właczonym nawiewie na st 2.mam wbudowane swiece zarowe do płynu chłodzacego-te 3 szt oryginalne ale nie wiem czy cos daja?? moze juz padły, ktos moze wymieniał je??? poszukam



Awatar użytkownika
bradley
Forum Master
Forum Master
Posty: 1046
Rejestracja: czw paź 02, 2008 11:11
Lokalizacja: Bielsko-Biała / Katowice

Post autor: bradley » pn lis 02, 2009 22:10

Jadac 80km/h 90c i 80c oleju lapie po 13km. Woda wczesniej wskakuje na 90C juz po 10km. Mowie oczywiscie o warunkach jakie teraz sa czyli kolo 0C


VW Vento 1.9TDI 1Z++ :)
[i]Na potęge Posępnego Czerepu, mocy przybywaj!
Captain Planet, he's our hero. Gonna take pollution down to (Euro)0[/i]

GRIZLI
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 416
Rejestracja: wt sie 22, 2006 19:31
Lokalizacja: MALBORK Hamburg
Kontakt:

Post autor: GRIZLI » wt lis 03, 2009 18:58

wstawiałem dwa nowe czujniki i pokazywały na vagu po 115 i 125 st
czyli albo były uszkodzone albo nie były TAKIE NOWE albo nie ten typ co potrzeba. Istnieje możliwość jeszcze podróbki -bardzo kiepskiej podróbki. Spora rzesza włascicieli, kupuje najtańsze elementy dla oszczędności lub po prostu z braku funduszy. Po to jest VAG aby móc w miarę najdokładniej diagnozować pojazd.
GRIZLI, a to co ty opisujesz to jest już objaw padniętego termostatu
A założysz się, że termostat sprawny? Silnik można zagrzać nawet na 5km jazdy nie przekraczajac 80km/h lub niedogrzać do 90 stopni po 10km. Wszystko zależy od obciażenia silnika na tym dystansie, ile paliwka spali i jaką pracę wykona. Codziennie jeżdżę po nawet 160km. Mam MFA, czasem lapka z vagiem i wodzę co dzieję się z samochodem. Jeśli po 20-30km temperatura nie osiąga 90stopni to już ewidentnie coś jest nie tak.
Termostat najłatwiej sprawdzić podczas nagrzewania silnika. Jesli przy temperaturze powiedzmy 70-80 stopni (lub wcześniej) dolna rura od termostatu do chłodnicy będzie ciepła(cieplejsze od środka chłodnicy), oznacza to uszkodzenie termostatu. Ona powinna być zimna aż do chwili jego otwarcia, kiedy termostat otworzy duży obieg.

A co do termostatu, temperatura poczatku otwarcia wynosi około 85 stopni, końca 105 stopni...i nie inaczej prznajmniej w TDI.
Ostatnio zmieniony wt lis 03, 2009 19:07 przez GRIZLI, łącznie zmieniany 1 raz.


Octavia III -1.4 DSG ---[/i]

Awatar użytkownika
Grzesiek GT
...
...
Posty: 142
Rejestracja: wt wrz 22, 2009 18:50
Lokalizacja: Namysłów
Kontakt:

Post autor: Grzesiek GT » wt lis 03, 2009 19:58

to ja już w sumie nie rozumiem nic każdy co innego mówi. znajomy mechanik mi powiedział to co koledzy wcześniej że czasem tak może być że temp na wskaźniku nie dojdzie do 90 stopni bo zalezy od ustawienia termostatu. Ważne że się nie gotuje silnik



Awatar użytkownika
kwietek
Gadatliwa bestia
Gadatliwa bestia
Posty: 779
Rejestracja: pt paź 10, 2008 23:11
Lokalizacja: Kraków

Post autor: kwietek » wt lis 03, 2009 20:57

grzesiek123, poczekaj dłuższą chwilę aż włączą się wentylatory i zobacz jaką temperatura będzie na wskaźniku jeśli będzie między 90 a 100 stopni, stawiam na termostat. Jeśli jednak wskazania będą poniżej 90 wskazuje to na niedokładność czujnika i można tak jeździć, ewentualnie można sprawdzić stabilizator napięcia (kosztuje 1zł) a potem sam czujnik.



ODPOWIEDZ

Wróć do „Silniki Diesla-problemy dotyczące tylko silników”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 180 gości