Gaszenie silnika z Turbo

TDI, TD, D.... Piszemy tutaj TYLKO O PROBLEMACH Z SILNIKAMI DIESLA!

Moderatorzy: Michał_1977, italiano_83, G0 Karcio, Haki, Qto, marcin7x5, VIP

vagin

Post autor: vagin » śr gru 27, 2006 04:43

tomcio666 to nie nalepka na kondomie że sobie mnie tykasz, do jednego dołka ze mną nie sikałeś, napisałbym ci to na PW ale i tak byś się poskarżył tutaj dlatego pozwoliłem sobie tu napisać. Zresztą mój ma ponad 300 nalatane i jest wsio w porządku z silnikiem i z turbiną no ale ty pewnie byś najeździł nim 6 milionów km bo jesteś spec nad spece :rotfl:
_________________
mój klekot ma znacznie więcej najechane niż twój, a i pochodzi kolejne tyle.. tyrbo ma się bardzo dobrze bo go nie ma, następnym razem pomyśl zanim coś napiszesz ;]



Awatar użytkownika
Grzesiekk1982
VWGolf.pl Killer
VWGolf.pl Killer
Posty: 2511
Rejestracja: czw sie 03, 2006 01:14
Lokalizacja: Przemyśl

Post autor: Grzesiekk1982 » śr gru 27, 2006 17:04

SouleR pisze:minimalna ilosc spalin nadaje jej predkosc pozwalajaca na wirowanie przez jakis czas po zgaszeniu silnika
A czy brak spalin jej dostatecznie nie wyhamuje gdy jest zamontowana na silniku? Tak, jakby musiała zasysać gazy z kolektora np?
Pozdrawiam.



Awatar użytkownika
Michael G60
Forum Master
Forum Master
Posty: 1331
Rejestracja: ndz wrz 05, 2004 15:19
Lokalizacja: (RBR...)
Kontakt:

Post autor: Michael G60 » śr gru 27, 2006 20:23

Troszke zmienie tamat...

Czy ma ktoś z was turbawkę po regeneracji ??? Ile może taka wytrzymać (przy należytym traktowaniu)...


!!!...5 września 2020: 15 lat mojej obecności na forum VW GOLF...!!!

vagin

Post autor: vagin » śr gru 27, 2006 23:04

turbina turbinie nie równa, na jednej przejedziesz 1kkm, a na grudirj 100kkm.



Awatar użytkownika
woyteck
Ma gadane
Ma gadane
Posty: 244
Rejestracja: śr maja 04, 2005 11:47
Lokalizacja: okolice bielska białej
Kontakt:

Post autor: woyteck » czw gru 28, 2006 09:13

dokładnie , byla taka ktora wytrzymała 2 tygodnie, a niektórzy jeżdżą rok,2 i nic sie nie dzieje


było MK3 1Z 116ps 284Nm - zrobiłem 130 000km bez awarii !!! auto nie do zdarcia
w oczekiwaniu na spadek cen MK6/SuperB

SkinnerPL
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 410
Rejestracja: ndz wrz 24, 2006 12:07
Lokalizacja: MysłoVWice
Kontakt:

Post autor: SkinnerPL » pn sty 22, 2007 21:02

Mnie sie wydaje ze turbo sie nie wyhamowywuje itp itd tylko jezeli w turbie jest olej i smaruje te lozyska to musi sobie przez chwile scieknac zeby sie nie zapiekł... Pewnie olej w turbo jest juz po zapaleniu silnika... wiec jezeli sie jedzie na obrotach przy ktorych turbo jest zalaczone to trzeba chwile odczekac az sobie scieknie ten olej... moze sie myle z tym ze olej w turbo jest po zalaczeniu silnika...



seaseacker
Mały gagatek
Mały gagatek
Posty: 106
Rejestracja: pn lip 24, 2006 18:11
Lokalizacja: Kraków

Post autor: seaseacker » pn sty 22, 2007 23:51

ja zreguły dojeżdżając do celu diametralnie zwalniam i jadę jakiś kilometr dwa wolno, nie przekraczając 2000 obrotów... jedym słowem się toczę, a jak zdarzy mi się szybko zatrzymać z szybkiej jazdy to jakąś minutkę czekam czy coś koło tego...



Keb@
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 12
Rejestracja: pn lis 06, 2006 20:21
Lokalizacja: Skępe

Post autor: Keb@ » wt sty 23, 2007 00:16

seaseacker pisze:ja zreguły dojeżdżając do celu diametralnie zwalniam i jadę jakiś kilometr dwa wolno, nie przekraczając 2000 obrotów...
Grzesiekk1982 pisze:Nie ma się co oszukiwać, że jadąc poniżej 1700 obr/min chłodzimy dostatecznie turbinę, gdyż cały ten czas silnik pracuje POD OBCIĄŻENIEM, a temperatura spalin jest znacznie wyższa... (patrz- charakterystyka obciążeniowa silnika spalinowego).


Pesymista jest dobrze poinformowanym optymistą.
Wszystkie sprawy szlag trafia jednocześnie.

Awatar użytkownika
Corvax
V.I.P.
V.I.P.
Posty: 2577
Rejestracja: wt wrz 21, 2004 15:21
Lokalizacja: Skierniewice
Kontakt:

Post autor: Corvax » wt sty 23, 2007 11:38

RobertP pisze:chociaż Ci powiem że podczas zapalania na wskaźniku doładowania
jest przez kilka milisekund Vacum czyli moment podciśnienia (ale nie zawsze) - czemu ?
No to chyba raczej jest logiczne - odpalasz auto silnik zasysa powietrze, ale spalin nie ma jeszcze na tyle zeby napedzic turbo - stąd minimalne podcisnienie - takie samo mialem kiedy padła mi turbina i miałem wolnossący TDI :)

A wracając do pytania - gorąco zachecam do zakładania wskaźników cisnienia doładowania i temp oleju - najwaznieszych wskaźników w turbodieslach - zapewniam Was że Wasz styl jazdy znacząco sie zmieni po założeniu takowych, a wątpliwości dotyczące eksploatacji silnika znikną :bigok:


Pozdor
Corvax | A4 1.8tQ BEX | MK7 Alltrack 1.8TSI CJSB

Awatar użytkownika
inek01
Lord GTI
Lord GTI
Posty: 3686
Rejestracja: pn sty 09, 2006 23:08
Lokalizacja: Ciechanów

Post autor: inek01 » wt sty 23, 2007 23:57

SkinnerPL pisze:Mnie sie wydaje ze turbo sie nie wyhamowywuje itp itd tylko jezeli w turbie jest olej i smaruje te lozyska to musi sobie przez chwile scieknac zeby sie nie zapiekł
Wlasnie wtedy sie zapieka :bajer: Jak wylaczysz silnik i tym samym obieg oleju, a turbo sie przeciez kreci dalej przez jakis czas...



santi
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 12
Rejestracja: czw sty 19, 2006 22:07
Lokalizacja: ŁOSICE
Kontakt:

Post autor: santi » śr sty 24, 2007 22:47

ja słyszałem opinie poważnych mechaników i osób użytkująych tdiki i td że po spokojnej jeździe silnik można wylączyć już po 30 sekundach nawet do minuty a poto ażeby turbina zwolniła ze swoich obrotów a przy dłuższej dynamicznej jeździe należy czekać nawet do około 2 minut



Awatar użytkownika
inek01
Lord GTI
Lord GTI
Posty: 3686
Rejestracja: pn sty 09, 2006 23:08
Lokalizacja: Ciechanów

Post autor: inek01 » śr sty 24, 2007 22:52

santi pisze:ja słyszałem opinie poważnych mechaników i osób użytkująych tdiki i td że po spokojnej jeździe silnik można wylączyć już po 30 sekundach nawet do minuty a poto ażeby turbina zwolniła ze swoich obrotów a przy dłuższej dynamicznej jeździe należy czekać nawet do około 2 minut
Wiec dobrze slyszales :)



olek256
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 330
Rejestracja: śr paź 25, 2006 10:49
Lokalizacja: L-wa

Post autor: olek256 » śr sty 24, 2007 23:51

Corvax pisze:A wracając do pytania - gorąco zachecam do zakładania wskaźników cisnienia doładowania i temp oleju - najwaznieszych wskaźników w turbodieslach - zapewniam Was że Wasz styl jazdy znacząco sie zmieni po założeniu takowych, a wątpliwości dotyczące eksploatacji silnika znikną
a jak nalezy patrzec na te wskazniki? tzn chodzi mi o to ze w jaki sposob ma sie to do pokazywania na wskaznikach.czyli ze przy predkosci X ma byc temp oleju Y? prosze o jakies rady... i jak to sie ma do wskaznika boost :blush:


Nie ma tego dobrego, co by na zle nie wyszlo...

Pan instruktor nauki jazdy :bigok:

Awatar użytkownika
Corvax
V.I.P.
V.I.P.
Posty: 2577
Rejestracja: wt wrz 21, 2004 15:21
Lokalizacja: Skierniewice
Kontakt:

Post autor: Corvax » czw sty 25, 2007 12:24

olek256, generalnie zasada jest taka sama - czyli niepałować silnika na zimno i nie wyłaczać natychmiast po forsownej pracy, ale... tu sie kłaniają 2 sprawy:

1. Zimny silnik

Praktycznie we wszystkich współczesnych autach są montowane wskaźniki temp płynu chłodzącego - mozna by założyć że silnik który osiągnął własciwą temp chłodziwa ma własciwą temp pracy - niestety tak nie jest - pomijając wszelkie inne aspekty w TDI najbardziej istotną informacją o stanie i warunkach pracy silnika nie jest temp. chłodziwa a oleju, a ta ostatnia w sprawnym aucie ma sie nijak do temp chłodziwa.
Temp oleju podnosi sie znacznie wolniej niz płynu chłodzacego i znacznie wolniej oddaje ciepło - czyli po odpaleniu auta i przejechaniu pewnego dystansu mamy juz własciwą temp płynu czyli ok90st, natomiast temp oleju w tym czasie moze wynosiec ok60-70st.
Ja mam zasade że odpuszczam do ok 80st i jade sobie spokojnie.
Normalna temp oleju to ok 95st - w zaleznosci od jazdy moze ona wzrastac nawet do 130st, przy czym temp chłodziwa bedzie w dalszym ciagu na 90st.

Sa to istotne informacje z punktu widzenia uzytkownika bo one własnie mówia nam w jakich warunkach pracuje silnik - czyli zakladamy sobie ze przed osiagnieciem optymalnej temp oleju nie katujemy auta (a w zasadzie turbiny - ale o tym dalej), natomiast jesli poszalejemy i temp oleju przekroczy 120st odczekujemy przed zagaszeniem auta, lub dojezdzamy sobie spokojnie do miejsca docelowego chłodzac olej i turbine.

2. Cisnienie doładowania.

Kolejnym nieporozumieniem wynikającym z braku fabrycznie montowanego wskaznika boost jest mniemanie ze nie nalezy przekraczac 2-2,5tys obrotów na zimnym silniku aby nie katowac turbiny - jest to prawda ale tylko czesciowa. Z turbiną jest dokładnie tak samo jak ze spalaniem - ilosc spalanego paliwa nie zalezy od predkosci, tylko od obciazenia silnika - czym bardziej obciazony silnik tym wieksza dawka a co za tym idzie tym wieksze cisnienie doładowania.

Co nam mowi wskaznik boost - oczywiscie o cisnieniu doładowania, ale co za tym idzie równiez o predkosci obrotowej turbiny. Czym wieksze cisnienie, tym wieksza predkośc wirnika, a co za tym idzie, tym wieksze zapotrzebowanie na smarowanie i chłodzenie olejem.

Mozna rozpedzic auto do predkosi np 120km/h przy minimalnym cisnieniu doładowania - rzedu - 0,2-0,4bara, mozna równiez zrobic to samo przy cisnieniu 0,8 - róznica miedzy jednym a drugim nie zalezy od obrotów silnika tylko od połozenia pedału gazu - mozna jechac z predkoscia 150km/h z doładowaniem 0,5bara na 5 biegu - przy ponad 3000obr a mozna tez pojechac 60km/h na 5 biegu - wcisnac pedał w podłoge i mamy ponad 1 bar w overbooscie.

I własnie w tym miescu schodzą nam sie te 2 najwazniejsze w TDI wskazania - temp oleju i cisnienie turbo.

Jak jezdzic?
Ja robie to tak - dopuki temp oleju nie osiagnie 80st nie przekraczam 0,5 bara doładowania i to wszystko. Co do odczekiwania po zakonczeniu jazdy to oprócz tego że nie wkrecam auta na obroty przed zgaszeniem stacyjki, jesli temp oleju nie przekracza 100st nie czekam na zgaszenie slinika, jedynie ostatni fragment jazdy - 2-3 min staram sie jechac na minimalnym cisnieniu doładowania co ze wskaznikiem nie jest trudne.

I jeszcze jedna informacja dla oszczednych - wskaznik doładowania doskonale zdaje egzamin jako ekonomizer :helm:


Pozdor
Corvax | A4 1.8tQ BEX | MK7 Alltrack 1.8TSI CJSB

ODPOWIEDZ

Wróć do „Silniki Diesla-problemy dotyczące tylko silników”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 226 gości