Jakie obroty są szkodliwe w dieslu?

TDI, TD, D.... Piszemy tutaj TYLKO O PROBLEMACH Z SILNIKAMI DIESLA!

Moderatorzy: Michał_1977, italiano_83, G0 Karcio, Haki, Qto, marcin7x5, VIP

Awatar użytkownika
bikerxc
Ma gadane
Ma gadane
Posty: 174
Rejestracja: pt lis 26, 2010 19:37

Jakie obroty są szkodliwe w dieslu?

Post autor: bikerxc » czw sie 07, 2014 18:18

Zakładam trochę dziwny wątek ale ostatnio się tak zastanawiam. W TD AAZ jest jak wiadomo krótka skrzynia. W trasie jadę na 3000/3100 rpm. Moim zdaniem to już spore obroty jak na stałą jazdę, ale taka skrzynia. Spalanie niestety też na tym mocno cierpi. Jak się ma żywotność silnika dla jazdy z 3000 i 4000 obrotów w trasie, np autostrada? Pomijamy kwestie spalania. Cały napęd jest zapięty na stałe, więc liczba całkowitych obrotów silnika wykonana na danym odcinku będzie taka sama. Jak ma się zatem zużycie silnika dla 3000 a jak dla 4000 tyś? Przy wyższych na pewno spada sprawność smarowania, ale jakie obroty należy traktować dla diesla jako "za wysokie" do jazdy w trasie?



Na marginesie, max moment jest pewnie koło 3tyś, wysoko bo turbo na zwykłym WG i późno pompuje(ten silnik tak ma), moc koło 90/100KM.



Awatar użytkownika
bikerxc
Ma gadane
Ma gadane
Posty: 174
Rejestracja: pt lis 26, 2010 19:37

Jakie obroty są szkodliwe w dieslu?

Post autor: bikerxc » czw sie 07, 2014 18:21

I jeszcze jedno. Czego wynikiem są poharatane czy potopione końce cylindrów? [od miejsca gdzie kończy się praca pierścieni]
Obrazek



Shmatan
V.I.P.
V.I.P.
Posty: 6972
Rejestracja: sob sie 01, 2009 22:06
Lokalizacja: Rzeszów
Kontakt:

Jakie obroty są szkodliwe w dieslu?

Post autor: Shmatan » czw sie 07, 2014 18:54

Używaj opcji edytuj.

zdrowy silnik spokojnie wytrzyma ciągłą jazdę z obrotami na poziomie 3000



Awatar użytkownika
ja4rqu
Gadatliwa bestia
Gadatliwa bestia
Posty: 635
Rejestracja: czw kwie 22, 2010 15:14
Lokalizacja: Okolice Przemyśla

Jakie obroty są szkodliwe w dieslu?

Post autor: ja4rqu » czw sie 07, 2014 19:53

szkodliwe obroty? na zimnym wysokie a na ciepłym raczej nie poleca się długiej jazdy powyżej 4000. do 4000 nic nie powinno się dziać. zmierz ciśnienie oleju i będziesz miał jakiś obraz. Ja w trasie latam do 4000 czasem ponad i nic złego się z silnikiem nie dzieje. Ale ja mam TDI. AAZ ze względu na wtrysk pośredni lubią się grzać. chociaż ojciec dziewczyny ma 1Y, tak dostaje w dupe że mi go szkoda, na zimnym czy ciepłym ciagle 4000 i nic mu się nie dzieje narazie.



Awatar użytkownika
bikerxc
Ma gadane
Ma gadane
Posty: 174
Rejestracja: pt lis 26, 2010 19:37

Jakie obroty są szkodliwe w dieslu?

Post autor: bikerxc » pt sie 08, 2014 08:37

"zdrowy silnik" to wytrzyma wszystko, więc taka mało konkretna odpowiedź, bo można nówke katować na ocięciu i po 10tyś powiesz że nic się nie dzieje a po 100tyś okaże się że silnik złom. Pytanie teoretyczne/praktyczne brzmi przy jakich obrotach wytrzyma już mniej km przebiegu niż przy "wolnej jeździe".

Przy wysokich obrotach co tak naprawdę się szybciej zużywa? Panewki? Dla pierścieni to chyba nie robi różnicy, do momentu aż się nie przegrzewa(a jeśli woda utrzyma 90 st. to chyba wystarczająco schładza)?

A co z obrazkiem. Skąd takie poharatane?



arka10
Gadatliwa bestia
Gadatliwa bestia
Posty: 794
Rejestracja: pt lip 21, 2006 20:45
Lokalizacja: Poznań

Jakie obroty są szkodliwe w dieslu?

Post autor: arka10 » pt sie 08, 2014 11:20

Cylindry - filtra powietrza.



chris4286
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 364
Rejestracja: ndz sty 17, 2010 13:45
Lokalizacja: Ropa

Jakie obroty są szkodliwe w dieslu?

Post autor: chris4286 » pn sie 11, 2014 23:46

powiem tak. ciężko to określić, najmniej silnik zużywa się na trasie, najwięcej przy ciągłym odpalaniu czyli jak się jezdzi krótkie odcinki. co do obrotów to weź pod uwagę auta cieżarowe tam silniki pracują od ok 500obr do max 2tys obr i robią nawet 1mln km przebiegu a i zdarza sie 2mln bez wiekszych usterek, a znowu wysokoobrotowe? np ścigacze? pokatujesz 2 sezony i silnik to remontu. co do diesla w osobówce to moim zdaniem granica długiej pracy silnika to ok 3tys tak non stop trasa. chodz to zależy od wielu czynników np paliwo, filtr powietrza jakość oleju a nawet temp powietrza dolotowego itd. i na zimnym nie katować bo lubi głowica popękać. pozdrawiam



Awatar użytkownika
Sztomel
Mistrz KieroVWnicy
Mistrz KieroVWnicy
Posty: 5667
Rejestracja: czw wrz 20, 2007 23:10
Lokalizacja: Rybnik

Jakie obroty są szkodliwe w dieslu?

Post autor: Sztomel » czw sie 14, 2014 17:40

Silniki diesla nie lubią długiej pracy na wysokich obrotach. Kiedyś prawie zarznąłem silnik 1.9TDI ALH jazdą z maksymalną dla niego i skrzyni ALH prędkością 195 km/h przez 150 km/h na full autostradą A4. Byłem wtedy młody, niedoświadczony i głupi jak trzeba. Silnik o dziwo wytrzymał.W niedługim czasie miałem kolejną gafę - jechałem praktycznie 300 km bez oleju w skrzyni biegów - to już akurat wina mechanika bo miał przygotować auto do jazdy nad morze czyli 600 km. W połowie drogi zakleszczyło mi skrzynię na 5 biegu i nie można było zbić na luz za żadne skarby. Na szczęście nie zespawało na stałe kół zębatych przełożeń w skrzyni i puściły po 8 godzinach po jej zestygnięciu (w skrzyni było zaledwie 0,2 litra oleju i po dolaniu do wymaganej wartości było ok.) ale wyobraźcie sobie wcześniej start z kilku skrzyżowań z w pełni obciążonym samochodem z piątego biegu - niezły smród sprzęgła przez kilkadziesiąt kilometrów - o dziwo sprzęgło wytrzymało do dziś i ma się dobrze. Musiałem tak bo było niemowlę na pokładzie więc nie było mowy o nocowaniu w szczerym polu w niezbyt ciepłym otoczeniu.


Obrazek

twromek
Gadatliwa bestia
Gadatliwa bestia
Posty: 739
Rejestracja: pn maja 21, 2007 18:10
Lokalizacja: Oderwalde
Kontakt:

Jakie obroty są szkodliwe w dieslu?

Post autor: twromek » pt sie 15, 2014 01:21

Sztomel, skąd wiesz, że prawie zarżnąłeś silnik taką jazdą? Wysypało się coś po krótkim czasie?

chris4286, z obrotami się zgodzę, ale tego, że tamte silniki mają większy skok to już pominąłeś.

Moim zdaniem z seryjnymi sprawnymi silnikami nic się nie dzieje, nawet jeśli latają na maxa. Starczy, że są rozgrzewane i schładzane w kulturalny sposób.



Awatar użytkownika
Michał_1977
_
_
Posty: 14139
Rejestracja: śr sty 28, 2009 23:59
Lokalizacja: Leżajsk
Auto: Golf mk2 (ARL)
Golf mk5 (BKD)
Audi A3 8L (ASZ)
Audi A3 8P (BMM)
Silnik: Zły!
Kontakt:

Jakie obroty są szkodliwe w dieslu?

Post autor: Michał_1977 » pt sie 15, 2014 08:30

Ja tam staram się jeździć tak,żeby obroty zbyt często nie spadały poniżej 2000rpm.
Dzięki temu panewki mnie kochają i suszarka też mówi,że ją nic nie dławi :bajer:


:arrow: Zielony GTD-ARL 315HP/615Nm :satan: + Climatronic :zimny: + grzane skóry i inne wodotryski \:D/
Obrazek

ODPOWIEDZ

Wróć do „Silniki Diesla-problemy dotyczące tylko silników”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 177 gości