Podgrzewacz płynu chłodzącego

TDI, TD, D.... Piszemy tutaj TYLKO O PROBLEMACH Z SILNIKAMI DIESLA!

Moderatorzy: Michał_1977, italiano_83, G0 Karcio, Haki, Qto, marcin7x5, VIP

lwlw
Forum Master
Forum Master
Posty: 1171
Rejestracja: ndz lis 25, 2007 13:08
Lokalizacja: ERW/WPI

Re: Podgrzewacz płynu chłodzącego

Post autor: lwlw » czw paź 17, 2013 23:21

No właśnie też mnie to wkurza to powolne rozgrzewanie, znajomy twierdzi, że zimą jego passat AVF (jeśli oznaczenia nie pomyliłem) łapie 90 st. po 7 km jazdy. U mnie to niemożliwe, choć podgrzewacz raczej działa, bo ogrzewanie szybko zaczyna działać, nawet gdy wskazówka ani drgnie jeszcze. Termostat też mam sprawny, co ciekawe ten silnik jak się delikatnie jeździ to nawet latem (no, jak jest 10-15 stopni) potrafi chodzić tylko na małym obiegu! Jak to pierwszy raz zobaczyłem byłem w szoku - zimne rury od chłodnicy i chłodnica, na blacie 90, na VAG-u 87 czy 88. Na dniach sprawdzę czy wszystkie świeczki grzeją i kiedy.
Mówi się żeby nie używać dmuchawy... zgadza się, że szybciej silnik się nagrzeje, ale jednak nie o to mi chodzi żebym jadąc do pracy 15 km połowę albo większość tej drogi zamarzał w zimnym wnętrzu...



jarko63
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 3
Rejestracja: śr kwie 27, 2011 12:39

Podgrzewacz płynu chłodzącego

Post autor: jarko63 » sob gru 07, 2013 21:44

WITAM
NA STANIE
VW GOLF IV - AHF 1999r. zakupiony 2011 z przebiegiem 256000 obecnie 280000 km. ELASTYCZNY ŻONA JEŹDZI JA USKUTECZNIAM I BUDZĘ DO ŻYCIA - średnie 6,0
VW BORA VARIANT - AJM 2001r. zakupiony 2009 z przebiegiem 153000 obecnie 208000 km. TWARDY JEŻDŻĘ JA JAK POTRZEBA TO JAZDA średnie 7,5
POWIEM TAK AHF LEPIEJ SIĘ ROZGRZEWA POMIMO BRAKU DOGRZEWANIA ŚWIECZKAMI JAK TO MAM W AJM.
TERMOSTATY POWYMIENIANE ZRESZTĄ JAK KUPUJĘ TO ZAWSZE WYMIENIAM PŁYNY I INNE EKSPLOATACYJNE KLAMOTY NIEWIADOMEGO CZASU ZAMONTOWANIA ( GŁÓWNIE CHODZI O ROZRZĄD OLEJE PŁYNY ) PISZĄ NA INNYCH FORACH ŻE BORA TAK MA.
JAK DOJDĄ DO 90st C* TO TRZYMAJĄ RÓWNO , WENTYLE DO BOJU JAK POTRZEBA. NIE ZASTAWIAM JAK INNI WLOTU NA ZDERZAKU.



jarko63
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 3
Rejestracja: śr kwie 27, 2011 12:39

Podgrzewacz płynu chłodzącego

Post autor: jarko63 » sob gru 07, 2013 22:26

WITAM POWTÓRNIE
MAM DO PRACY 8km. PORÓWNUJĄC GOLFA Z BORĄ GOLF WYGRYWA NIE MA CO PRAWDA TE 90C* ALE TE 70 UZYSKA NATOMIAST BORA TYLE CO WYSKOCZY POZA 50C* W GOLFIE JEST STANOWCZO SZYBCIEJ CIEPŁO viewtopic.php?f=35&t=526192&start=14#ANI" onclick="window.open(this.href);return false;ŻELI W BORZE.viewtopic.php?f=35&t=526192&start=14#" onclick="window.open(this.href);return false; posting.php?mode=smilies&f=35#" onclick="window.open(this.href);return false;



Awatar użytkownika
rotkeh
Gadatliwa bestia
Gadatliwa bestia
Posty: 504
Rejestracja: sob cze 13, 2009 13:34
Lokalizacja: Zamość/Grójec

Re: Podgrzewacz płynu chłodzącego

Post autor: rotkeh » sob gru 07, 2013 23:16

lwlw pisze:No właśnie też mnie to wkurza to powolne rozgrzewanie, znajomy twierdzi, że zimą jego passat AVF (jeśli oznaczenia nie pomyliłem) łapie 90 st. po 7 km jazdy. U mnie to niemożliwe, choć podgrzewacz raczej działa, bo ogrzewanie szybko zaczyna działać, nawet gdy wskazówka ani drgnie jeszcze. Termostat też mam sprawny, co ciekawe ten silnik jak się delikatnie jeździ to nawet latem (no, jak jest 10-15 stopni) potrafi chodzić tylko na małym obiegu! Jak to pierwszy raz zobaczyłem byłem w szoku - zimne rury od chłodnicy i chłodnica, na blacie 90, na VAG-u 87 czy 88. Na dniach sprawdzę czy wszystkie świeczki grzeją i kiedy.
Mówi się żeby nie używać dmuchawy... zgadza się, że szybciej silnik się nagrzeje, ale jednak nie o to mi chodzi żebym jadąc do pracy 15 km połowę albo większość tej drogi zamarzał w zimnym wnętrzu...
Witam podobnie się denerwowałem jeżdżąc 8 km do pracy w zimie gdzie silnik łapał zaledwie 60-70 st . Po moich obserwacjach zauważyłem że na krótkie odcinki ma wpływ działający poprawnie zawór EGR ( chłodnica spalin która też podgrzewa płyn ),do tego sprawne świece w podgrzewaczu. Jeśli jeździsz na stałym odcinku to łatwo zaobserwujesz choć niektórzy twierdzą że nie ma różnic ,ja wiem że na takich odcinkach daje to jakiś efekt . Podsumowując temperatury koło 0st (czyli +3 do -3)
1. Bez EGR i bez podgrzewacza płynu odcinek 7km osiągnięta temperatura 60-70 stopni szyby oszronione .
2.Sprawny EGR temperatura 60st po około 5 km
3.Sprawny EGR + podgrzewacz (temp. poniżej 0 st) 60 st po 4km - na 7 km 90st
W każdym przypadku nawiew na szybę 2 zakres.
Załączam logLog (46 - 002,016) z rozgrzewania silnika opcja 3. temp 60 st po 6 min od odpalenia i tak jak pisałem 4km aby być poprawnym to na 7 km było 75 st na vagu (wskazanie na zegarach wskazówka prawie w pionie)


Było 259Nm/112KM jest 308Nm /145KM Made in Daron7

lwlw
Forum Master
Forum Master
Posty: 1171
Rejestracja: ndz lis 25, 2007 13:08
Lokalizacja: ERW/WPI

Re: Podgrzewacz płynu chłodzącego

Post autor: lwlw » czw gru 12, 2013 14:01

Ooo, nie wiedziałem, że EGR ma wpływ. Ale jak go testowałem VAG-iem kiedyś to wg tego testu był niby sprawny. Jak można jeszcze go obadać? Rozumiem, że mają spaliny przechodzić przez EGR żeby grzać płyn w chłodnicy spalin? Tylko czy taka chłodnica w ogóle jest w ALH? Czasem nie w którychś nowszych 105 KM jak BKC, BLS, BXE?



Awatar użytkownika
rotkeh
Gadatliwa bestia
Gadatliwa bestia
Posty: 504
Rejestracja: sob cze 13, 2009 13:34
Lokalizacja: Zamość/Grójec

Re: Podgrzewacz płynu chłodzącego

Post autor: rotkeh » czw gru 12, 2013 20:38

lwlw pisze:Ooo, nie wiedziałem, że EGR ma wpływ. Ale jak go testowałem VAG-iem kiedyś to wg tego testu był niby sprawny. Jak można jeszcze go obadać? Rozumiem, że mają spaliny przechodzić przez EGR żeby grzać płyn w chłodnicy spalin? Tylko czy taka chłodnica w ogóle jest w ALH? Czasem nie w którychś nowszych 105 KM jak BKC, BLS, BXE?
Jeśli masz silnik alh to ja tu nie widzę chłodnicy spalin a jedynie przewód łączący EGR z kolektorem http://www.autovw.pl/pl/p/Silnik-1.9-TD ... ys.km/1895" onclick="window.open(this.href);return false;


Było 259Nm/112KM jest 308Nm /145KM Made in Daron7

banshee12
Mały gagatek
Mały gagatek
Posty: 100
Rejestracja: wt lis 05, 2013 19:36
Lokalizacja: Bydgoszcz

Podgrzewacz płynu chłodzącego

Post autor: banshee12 » ndz gru 15, 2013 19:45

EGR ma duży wpływ na tempo rozgrzewania silnika. Sam testuje najlepsza opcje w sofcie z racji niższych temperatur.
W VP nie ma chłodnic spalin, jest tylko rurka łącząca kolektor wydechowy z egr. Jeśli ten ostatni będzie zabrudzony będzie słabsze nagrzewanie.
Najprościej sprawdzić na początku vagiem.
Świece żarowe w układzie chłodzenia w moim sofcie seryjnie załączają się poniżej 2 st.C i zapewne w wielu VP z aluminiową pokrywą zaworów również.
Włączają się one dopiero po wyłączeniu świec żarowych w komorach spalania i w zależności od temp. startowej paliwa rozgrzewają układ do danej temp. Czy biorą pod uwagę obciążenie altka, nie wiem.
Z moich obserwacji wynika:
1. sprawny egr, sprawne świece, temp.otoczenia ok.0C - wystarcza 10km do osiągnięcia temp.85st.C (na VAGu!!!)
2. sprawny egr, modyfikacja mapy świec, temp. ok.0C - 8km
3. modyfikacja egr, mod. mapy świec - 7km
Najgorszą temp. otoczenia jest zakres +2 do +7 Wówczas silnik najdłużej się rozgrzewa, ponieważ świece jeszcze się nie załączają.


ASV+dół ASZ, wałek 38E, pompa 11, turbo ASZ, sprzęgło G60

Awatar użytkownika
rotkeh
Gadatliwa bestia
Gadatliwa bestia
Posty: 504
Rejestracja: sob cze 13, 2009 13:34
Lokalizacja: Zamość/Grójec

Re: Podgrzewacz płynu chłodzącego

Post autor: rotkeh » ndz gru 15, 2013 20:30

banshee12 pisze:EGR ma duży wpływ na tempo rozgrzewania silnika. Sam testuje najlepsza opcje w sofcie z racji niższych temperatur.
W VP nie ma chłodnic spalin, jest tylko rurka łącząca kolektor wydechowy z egr. Jeśli ten ostatni będzie zabrudzony będzie słabsze nagrzewanie.
Najprościej sprawdzić na początku vagiem.
Świece żarowe w układzie chłodzenia w moim sofcie seryjnie załączają się poniżej 2 st.C i zapewne w wielu VP z aluminiową pokrywą zaworów również.
Włączają się one dopiero po wyłączeniu świec żarowych w komorach spalania i w zależności od temp. startowej paliwa rozgrzewają układ do danej temp. Czy biorą pod uwagę obciążenie altka, nie wiem.
Z moich obserwacji wynika:
1. sprawny egr, sprawne świece, temp.otoczenia ok.0C - wystarcza 10km do osiągnięcia temp.85st.C (na VAGu!!!)
2. sprawny egr, modyfikacja mapy świec, temp. ok.0C - 8km
3. modyfikacja egr, mod. mapy świec - 7km
Najgorszą temp. otoczenia jest zakres +2 do +7 Wówczas silnik najdłużej się rozgrzewa, ponieważ świece jeszcze się nie załączają.
Biorą pod uwagę obciążenie alternatora, załączenie kolejnych świec w układzie chłodzenia następuje kolejno, po spadku obciążenia alternatora poniżej 50%( oceniam na podstawie silnika PD AXR), łatwo to sprawdzić robiąc log kanału 16 , Niestety ,w PD załączenie następuje poniżej 0 st , a przydałoby się żeby startowały przy + 4 st (mimo dodatniej temperatury szron daje się we znaki) , ale to już raczej ingerencja w mapy lub oszukiwanie czujników temperatury.


Było 259Nm/112KM jest 308Nm /145KM Made in Daron7

lwlw
Forum Master
Forum Master
Posty: 1171
Rejestracja: ndz lis 25, 2007 13:08
Lokalizacja: ERW/WPI

Re: Podgrzewacz płynu chłodzącego

Post autor: lwlw » pn gru 16, 2013 02:45

banshee12 pisze:modyfikacja egr
Możesz rozwinąć?

Ja chyba jednak zrobię druciarstwo i będę włączał świeczki przełącznikiem, bo rzeczywiście tak przy +2 jeszcze nie włączają mi się - a bardzo by się to przydało.



Awatar użytkownika
wesol
Mistrz KieroVWnicy
Mistrz KieroVWnicy
Posty: 9232
Rejestracja: śr sie 13, 2008 14:01
Lokalizacja: Goleniów

Podgrzewacz płynu chłodzącego

Post autor: wesol » pn gru 16, 2013 07:29

Nie wiem jak mialby sie tu egr mocno udzielac w rozgrzaniu jednostki podczas jazdy. W koncu EGR puszcza spaliny z wydechu te wlasnie gorace ( no moz enie gorace ale mocno cieple) w dolot. W VP nie ma tego wymiennika ciepla po drodze wiec gdzie to cieplo trafia w dolot i co?? Ile tych spalin tam idzie jak sie jedzie skoro egr glownie chodzi na obrotach jalowych no i troche jeszcze jakpuszczamy noge z gazu. Ja powiem szczerze- nie odczulem zadnej roznicy po zaslepieniu egr'a ale testow tak dokladnych nie robilem. Co do obciazenia altka to owszem nie jes tto tak jakby sie wydawalo z ejest to jakos mierozne precyzyjnie. Wystarczy ze przegazujemy auto to sie te swieczki na króćcu zalacza wszystkie gdy na jalowych chodzi tylko czesc. Spuszczenie z obrotów jednak nie przywraca prace tylko tej jednej czesci grzejnej ale dalej pracuja wszystkie trzy swieczki. Czyli jednak przy wiekszym obciazeniu nie cofa ich pracy. Tak samo jak sie wlaczy podgrzewanie tylnej szyby, lusterek,swiatel to tez nie cofnie grzania swieczek. To akurat sprawdzalem i tak sie to zachowywalo w moim ASZ. Z racji iz czuje sie dobrze z elektryki i elektroniki to słabo widzi mi sie ten pomysl podgrzewania pradem 12V silnika bo mocno to nie efektywne i nie ekonomiczne. 100 amper przy napieciu 12V daje dopiero nam tyle co szuszarka do wlosów albo i nawet nie bo 1200 wat to ma mala suszareczka. Swieczki zarowe pryz dobrym chlodzeniu pobieraja okolo 8-10 amper. razy trzy sztuki to daje 30 amper powiedzmy i razy 12V ( nie licze spadków napięć itd) to wychodzi 350 wat. hmm troske slabo jesli chodzi o grzanie. Coś to tam jest i coś to tam daje nie powiem ale slabo mi sie to widzi.


Touran bls+ oraz dwa razy Touran cayc+ to

Awatar użytkownika
owies
Gadatliwa bestia
Gadatliwa bestia
Posty: 931
Rejestracja: pn gru 29, 2008 18:28
Lokalizacja: Olkusz

Podgrzewacz płynu chłodzącego

Post autor: owies » pn gru 16, 2013 15:30

wesol pisze:Swieczki zarowe pryz dobrym chlodzeniu pobieraja okolo 8-10 amper. razy trzy sztuki to daje 30 amper powiedzmy i razy 12V ( nie licze spadków napięć itd) to wychodzi 350 wat. hmm troske slabo jesli chodzi o grzanie. Coś to tam jest i coś to tam daje nie powiem ale slabo mi sie to widzi.
A co za tym idzie, na krótkich dystansach to chyba lepiej te świeczki odłączyć?
Nie wiem czy dobrze rozumuję... świeczki działają jak jest zimno i altek ma wolne zasoby, ale jak ktoś zauważył wystarczy przegazować i nie wyłączą się.
Wiadomo, że ładowanie aku to proces ograniczony czasem (temp otoczenia pomijam celowo), zatem przyjmijmy następujące warunki: Temp powietrza -5, zapalam, włączam światła, ogrzewanie szyby/lusterek, jadę 5km przez miasto (ruch uliczny powiedzmy poranny) co zajmuje mi łącznie 10 minut, osiągam punkt B i gaszę silnik i wychodzę.
Teraz czy aku po takiej "trasie" będzie bardziej naładowany bez działających świeczek czy przyjmie tyle samo energii mimo że będą one włączone na Hi (3szt na raz) ?


Grzana multifunkcja, FIS, Delta 6 + USB w łokciu, Fotochrom z kompasem, Pikowana deska, PDC
ThermoTop E, Xen, Gwint, 312 heble, Thule, mało mocy, dużo rdzy i trochę zadrapań...

Awatar użytkownika
wesol
Mistrz KieroVWnicy
Mistrz KieroVWnicy
Posty: 9232
Rejestracja: śr sie 13, 2008 14:01
Lokalizacja: Goleniów

Podgrzewacz płynu chłodzącego

Post autor: wesol » pn gru 16, 2013 18:57

na 99% bilans pradowy czyli prad pobrany z aku plus to ze aku wymrozony wypadloby troszke podladowac (tak zawsze jest niestety) bedzie neistety ujemny. Jesli bedziesz tak jezdzil codzniennie i wiecej nie bedziesz robil tras w miedzyczasie to zapewne aku dlugo nie pociagnie- moze ze 2-3 lata albo i nawet bedzies zmiewal problemy co kilka tygodni bo bedzie trzeba go doladowywac. Tez do pracy mam 8-10 km ale auto staram sie odpalac nieco wczesniej a jak jazde to daje ostro w palnik- umnie nie ma zlituj. Puki nie ma mrozu i sniegu to prawie codziennie lece kawalek na autosce pod 200km/h. Puki co nie odnotowuje problemow elektrycznych. Swiczki na dogrzewaczu mam narazie podpiete ale nie wiem czy nie odepne z jedna albo dwie. Szkoda mi altka. PAmietma ze zeszlej zimy byly juz lekkie problemy z akumulatorem w golfie i dawalem na noc przedluzac do auta z zasilaczek takim przerobionym zakonczonym wejscien na zapalniczke. Podpinalem go do zapalniczki w aucie i ladowal aku tak mniejwiecej pradem 0.6 ampera cala noc. Nie robilem tego codziennie ale raz, dwa razy w tygodniu.


Touran bls+ oraz dwa razy Touran cayc+ to

Awatar użytkownika
rotkeh
Gadatliwa bestia
Gadatliwa bestia
Posty: 504
Rejestracja: sob cze 13, 2009 13:34
Lokalizacja: Zamość/Grójec

Podgrzewacz płynu chłodzącego

Post autor: rotkeh » pn gru 16, 2013 21:47

Panowie każdy robi jak uważa , jedni grzeją tak
wesol pisze:auto staram sie odpalac nieco wczesniej a jak jazde to daje ostro w palnik- umnie nie ma zlituj
A inni używają świeczek a jeśli chodzi o akumulator to jaki problem stanąć na parkingu po jeździe i przytrzymać auto chwilę na obrotach, przy wyłączonych odbiornikach (zawsze tak robię w zimie i nie mam gniazdka z napięciem za oknem żeby się doładować ), lepiej w ciepłym posiedzieć niż zacierać ręce czekając aż się rozgrzeje przed jazdą . Co do akumulatorów , nie są wieczne i jakość też słaba ( a może większe zapotrzebowanie w coraz nowszych autach ) w efekcie 3 lata beztroskiej jazdy na aku, a potem kabel i czatowanie z wtyczką za oknem, lub nowy. Tam gdzie jest komfort nie ma ekonomiki :bajer:
wesol pisze:Nie wiem jak mialby sie tu egr mocno udzielac w rozgrzaniu jednostki podczas jazdy. W koncu EGR puszcza spaliny z wydechu te wlasnie gorace ( no moz enie gorace ale mocno cieple) w dolot. W VP nie ma tego wymiennika ciepla po drodze wiec gdzie to cieplo trafia w dolot i co?? Ile tych spalin tam idzie jak sie jedzie skoro egr glownie chodzi na obrotach jalowych no i troche jeszcze jakpuszczamy noge z gazu. Ja powiem szczerze- nie odczulem zadnej roznicy po zaslepieniu egr'a ale testow tak dokladnych nie robilem.
Jeśli chodzi o EGR nie pracuje on tylko na wolnych obrotach , w czasie jazdy też pracuje( jedynie przy gwałtowniejszym przyśpieszeniu i szybkim ściągnięciu nogi z gazu wyłącza się ). Także cały czas dogrzewa tym co mają chłodnice spalin i nie trzeba dawać w palnik, żeby złapać trochę ciepła w zimie. Te 3 świeczki ( 350 watów) może niewiele ale co nam po 5-10 KW jak ich nie mamy na starcie. I jeszcze coś popatrzcie Panowie elektrycy i elektronicy na spadki napięcia w trakcie pracy świeczek i zakres pracy alternatora http://vaglog.rtnet.pl/henryk1972_152031.html" onclick="window.open(this.href);return false; ,może się mylę ale przy napięciu 14,29 V co jest obciążane akumulator czy alternator :chytry:


Było 259Nm/112KM jest 308Nm /145KM Made in Daron7

Awatar użytkownika
wesol
Mistrz KieroVWnicy
Mistrz KieroVWnicy
Posty: 9232
Rejestracja: śr sie 13, 2008 14:01
Lokalizacja: Goleniów

Podgrzewacz płynu chłodzącego

Post autor: wesol » pn gru 16, 2013 22:49

Tak dziala ten egr jak nawet jedziesz ze stala predkocią. tylko wiesz moze jaki jest udzial tego EGR i i ile spalin trafia do dolotu?? Naprawde niewiele. Na uczelni mowiono nam ze udzial jest narawde niewielki- do 3 %. Nowsz ejednostki na systemach CR maja juz nieco wiekszy udzial EGR. W naszych tdi to raczje znikoma jednak jest ta recyrkulacja.


Touran bls+ oraz dwa razy Touran cayc+ to

ODPOWIEDZ

Wróć do „Silniki Diesla-problemy dotyczące tylko silników”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 247 gości