Jaki olej?

TDI, TD, D.... Piszemy tutaj TYLKO O PROBLEMACH Z SILNIKAMI DIESLA!

Moderatorzy: Michał_1977, italiano_83, G0 Karcio, Haki, Qto, marcin7x5, VIP

Awatar użytkownika
doggie
V.I.P.
V.I.P.
Posty: 10538
Rejestracja: pt lis 23, 2007 00:13
Lokalizacja: GKA
Auto: Cupra Formentor DSG DQ381
Silnik: TSI

Jaki olej?

Post autor: doggie » pn maja 27, 2013 08:30

wymieniacie olej srednio raz do roku a żydzicie 50 zł więcej na lepszy olej a te 50 zł i tak przepuścicie na browary albo inne pierdółki



Awatar użytkownika
ja4rqu
Gadatliwa bestia
Gadatliwa bestia
Posty: 635
Rejestracja: czw kwie 22, 2010 15:14
Lokalizacja: Okolice Przemyśla

Jaki olej?

Post autor: ja4rqu » pn maja 27, 2013 11:01

doggie pisze:wymieniacie olej srednio raz do roku a żydzicie 50 zł więcej na lepszy olej a te 50 zł i tak przepuścicie na browary albo inne pierdółki
:pub: :pub: :pub: :pub:
mam identyczne zdanie na ten temat, zarabiam 1198zł wymieniam olej co 3-4 miesiące i kupuje dobry olej o dobrych lepkościach, teraz mam zalanego motula, za około miesiąc wlewam LM 5W.



Awatar użytkownika
doggie
V.I.P.
V.I.P.
Posty: 10538
Rejestracja: pt lis 23, 2007 00:13
Lokalizacja: GKA
Auto: Cupra Formentor DSG DQ381
Silnik: TSI

Re: Jaki olej?

Post autor: doggie » pn maja 27, 2013 12:00

ja4rqu pisze: wymieniam olej co 3-4 miesiące

olej można i wymieniać co drugi dzień pytanie tylko czy to ma sens, jak to mówią nadgorliwość jest gorsza od faszyzmu, mówię ogólnie bo być może ty akurat robisz dużo kilometrów i masz taką potrzebę



Awatar użytkownika
ja4rqu
Gadatliwa bestia
Gadatliwa bestia
Posty: 635
Rejestracja: czw kwie 22, 2010 15:14
Lokalizacja: Okolice Przemyśla

Jaki olej?

Post autor: ja4rqu » pn maja 27, 2013 13:36

miesięcznie robię ponad 3kkm :bajer: wymieniam co około 10tyś km



bit4you
Mały gagatek
Mały gagatek
Posty: 50
Rejestracja: pt mar 08, 2013 02:51
Lokalizacja: Nidzica W-M

Re: Jaki olej?

Post autor: bit4you » pn maja 27, 2013 18:23

Bardziej niż nad marka skupił bym się nad oryginalnością oleju, najlepiej lać syntetyk lub półsyntetyk aby spełniał normę dla

Norma oleju dla Golfa 3 TD TDI VW505 00

Wedle producenta full syntetyk wymienia się raz w roku lub co 15000 km

Zdjęcia z instrukcji niestety niemieckiej może ktoś zna biegle niemiecki.

Obrazek

Obrazek



Awatar użytkownika
italiano_83
V.I.P.
V.I.P.
Posty: 11896
Rejestracja: śr gru 03, 2008 21:21
Lokalizacja: NL/Zeeland
Auto: Alfa Romeo Giulietta 1.4 MA Turbobenzina
Silnik: 1.4T

Jaki olej?

Post autor: italiano_83 » pn maja 27, 2013 19:07

ja4rqu pisze:miesięcznie robię ponad 3kkm wymieniam co około 10tyś km
Jak się robi kilometry i skraca interwał to tak wychodzi, ja też swojego czasu robiłem trzy wymiany w roku i wychodziło, że co 3.5 miesiąca nowy olej trzeba było lać - zakładając interwał 10-12kkm .. życie.
ja4rqu pisze:za około miesiąc wlewam LM 5W.
Teraz mam zalanego top tec 4100 5w40, fajna oliwa ładnie wycisza hydraulikę i silnik nie spala jej dużo, tylko trochę kosztuje ..


Było MK4 1.9 TDI ALH Generation 151PS 309Nm Techno blue metalic Obrazek

Alfa Romeo Giulietta 1.4 MultiAir Turbo Benzina 170PS 250Nm

Ducati Monster 696+


Obrazek

Awatar użytkownika
Piasek
Mistrz KieroVWnicy
Mistrz KieroVWnicy
Posty: 6862
Rejestracja: sob mar 21, 2009 20:57

Jaki olej?

Post autor: Piasek » pn maja 27, 2013 19:08

Obrazek
Obrazek
Należy tylko wziąć pod uwagę fakt iż zapisy te mają ok 20 lat...
(i już wówczas wiedzieli ze oleje 5W-30 to kibel :) )


https://forum.vwgolf.pl/viewtopic.php?f=91&t=538082&p=7130128#p7130128

Jefferson
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 262
Rejestracja: pt sty 14, 2011 11:47

Re: Jaki olej?

Post autor: Jefferson » pn maja 27, 2013 21:03

doggie pisze:wymieniacie olej srednio raz do roku a żydzicie 50 zł więcej na lepszy olej a te 50 zł i tak przepuścicie na browary albo inne pierdółki
Twierdzisz że olej który spełnia normę 505 jest szajsem tylko dlatego że kosztuje 50zł bo pisze na nim Lotos/ Kaufland/ Mannol etc ? Co to za różnica, czy ja kupię Mobila z Płocka czy Platinum z Płocka które jest o 1/3 tańszy? Ktoś kiedyś napisał że w DE leją Arala z beczki i też jeżdżą.... Nie jestem mechanikiem ale na mój rozum - czy w 20 letnim aucie, którym pojeżdżę może jeszcze z 2 lata ( prędzej padnie skrzynia, zawieszenie czy buda) jest sens lać coś co nadaje się do mk V za 20 - 30 tyś PLN? W taki stary samochód trzeba ciągle pakować siano, więc sorry ale dla mnie 50zł na oleju to jest sporo. Owszem, można auto traktować hobbystycznie - problem mk 3 polega jednak na tym że jest za młody na old timera a z drugiej strony to bardzo przestarzała konstrukcja. Dlatego też - czy warto lać Motule, Volvolajny i inne cuda, tylko po to żeby się lepiej poczuć i sprzedać potem auto za 2 tyś zł ?



bit4you
Mały gagatek
Mały gagatek
Posty: 50
Rejestracja: pt mar 08, 2013 02:51
Lokalizacja: Nidzica W-M

Jaki olej?

Post autor: bit4you » pn maja 27, 2013 22:37

Jefferson,
Zgadzam się z tobą.
Ale to tez jest tak jak dbasz tak masz takie myślenie w polskich realiach wywołuje dziura w kieszeni.

W takiej sytuacji trzeba się zastanowić czy stać mnie na auto czy jest mi wogle potrzebne.

Chyba temat oleju został wyczerpany dobrze by było bo jakoś wyczyścić, uporządkować aby był czytelny.



Awatar użytkownika
italiano_83
V.I.P.
V.I.P.
Posty: 11896
Rejestracja: śr gru 03, 2008 21:21
Lokalizacja: NL/Zeeland
Auto: Alfa Romeo Giulietta 1.4 MA Turbobenzina
Silnik: 1.4T

Jaki olej?

Post autor: italiano_83 » pn maja 27, 2013 22:54

bit4you pisze:dobrze by było bo jakoś wyczyścić, uporządkować aby był czytelny.
Wiesz ile to roboty, przeglądać czytać a potem usuwać odpowiednio, żeby to ręce i nogi miało, żeby nie było porwanych wątków ... kilka dni :bajer:
bit4you pisze:le to tez jest tak jak dbasz tak masz takie myślenie w polskich realiach wywołuje dziura w kieszeni.
Też prawda, ale trzeba dobrać olej pod auto, a nie odwrotnie ... Dla mnie bez sensu jest lanie full syntetyka do mojego golfa .. to kasa utopiona w błocie niczemu to nie służy poza zubażaniem mojego portfela. Lać minimum co producent zalecił i wymieniać na czas - to podstawa.
A to czy to będzie olej x -y czy z to już druga sprawa, jeden lepiej wygłusza hydraulikę, drugi odpory na spalanie, trzeci ma to wszystko tylko w pytę kasy kosztuje. W brew pozorom jeśli ktoś mało jeździ to wcale nie znaczy, że jego olej mniej się zużywa, ba nawet odwrotnie, paliwo spływa po gładziach na niedogrzanym silniku, więcej odpadów stałych i związków żrących w oleju i mamy mieszaninę która jest gorsza od produktu wyjściowego. To że czysty o niczym nie świadczy, tak samo jak w dieslu, że wygląda jak smoła. W LPG olej praktycznie nie zmienia koloru, a zużywa się tak samo.


Było MK4 1.9 TDI ALH Generation 151PS 309Nm Techno blue metalic Obrazek

Alfa Romeo Giulietta 1.4 MultiAir Turbo Benzina 170PS 250Nm

Ducati Monster 696+


Obrazek

Awatar użytkownika
doggie
V.I.P.
V.I.P.
Posty: 10538
Rejestracja: pt lis 23, 2007 00:13
Lokalizacja: GKA
Auto: Cupra Formentor DSG DQ381
Silnik: TSI

Re: Jaki olej?

Post autor: doggie » wt maja 28, 2013 08:51

Jefferson pisze: Twierdzisz że olej który spełnia normę 505 jest szajsem tylko dlatego że kosztuje 50zł bo pisze na nim Lotos
tak twierdzę, bo generalnie cena z reguły ma odzwierciedlenie w jakości i to nie tylko wśród olejów, tak samo jest z częsciami, winem czy butami, możesz kupić śmierdzące mokasyny od chińczyków za 30 zł i być może uda ci się w nich przechodzić tyle co w Nike, zaraz ktoś powie że Nike też robią chinole - zgadza się, ale z zachowaniem innych procedur

z drugiej strony to bardzo przestarzała konstrukcja. Dlatego też - czy warto lać Motule, Volvolajny i inne cuda, tylko po to żeby się lepiej poczuć i sprzedać potem auto za 2 tyś zł ?
dla mnie nie ma różnicy czy to silnik w nowym aucie czy w starym, czyli do starego rozrząd pakować no name bo po co oryginał skoro to stary sztrucel, po co kupować zawieszenie lemfordera, łożyska SKF skoro można 4max czy inne tanie badziewie, bo to przecież stare auto. Takie podejście z reguły mają handlarze albo ludzie którzy mają auto w poważaniu a jak się nie ma na części to się jeździ PKS-em albo rowerem



Awatar użytkownika
Piasek
Mistrz KieroVWnicy
Mistrz KieroVWnicy
Posty: 6862
Rejestracja: sob mar 21, 2009 20:57

Jaki olej?

Post autor: Piasek » wt maja 28, 2013 09:14

doggie pisze:bo generalnie cena z reguły ma odzwierciedlenie w jakości
z tym stwierdzeniem bym polemizował. Obawiam się że różnice w jakości olejów różnych producentów w tej samej klasie lepkościowej, jakościowej i spełniające identyczne normy są minimalne - możliwe do stwierdzenia po bardzo szczegółowych analizach laboratoryjnych - mające może wpływ na kondycję silnika ale w perspektywie jakiegoś miliona km... A zważywszy na fakt iż dzisiejsze silniki konają w okolicach 300-400tyś km różnice te są bez znaczenia. Wiesz dobrze że dużo zależy od sposobu eksploatacji: jak się kupuje diesla a potem robi nim 3 tyś km rocznie w miejskich korkach - to choćby silnik zalany był najlepszym olejem świata i tak będzie zaszlamiony i zawalony nagarem. Mówiąc wprost: długo nie pożyje.
Lwia część różnicy w cenie to tylko i wyłącznie marketing - gigantyczne pieniądze w skali globalnej wydawane na reklamy próbujące wbić nam do głów że to właśnie ich olej jest najlepszy. Żaden z tych największych nigdy nie poda jak duży w skali świata jest jego budżet na reklamy - żaden !! a mamy jeszcze kolejną pulę pieniędzy zwaną sponsoringiem.
doggie pisze:łożyska SKF skoro można 4max
jak ktoś robi 3-4tyś km na rok to też 2-3 lata pojeździ a różnica w cenie 3x ale i to złudne bywa
"biedaka nie stać na kupno tandety"
Ostatnio zmieniony wt maja 28, 2013 09:20 przez Piasek, łącznie zmieniany 1 raz.


https://forum.vwgolf.pl/viewtopic.php?f=91&t=538082&p=7130128#p7130128

Awatar użytkownika
doggie
V.I.P.
V.I.P.
Posty: 10538
Rejestracja: pt lis 23, 2007 00:13
Lokalizacja: GKA
Auto: Cupra Formentor DSG DQ381
Silnik: TSI

Re: Jaki olej?

Post autor: doggie » wt maja 28, 2013 09:18

Piasek pisze: ale i to złudne bywa
"biedaka nie stać na kupno tandety"
albo inne powiedzenie "chciwy traci dwa razy", co do olejów to wszyscy możemy jedynie sobie pogadać bo nikt z nas nie ma możliwości sprawdzenia wartości oleju bo nie mamy laboratorium ale rozebranie silnika na czynniki pierwsze wiele potrafi pokazać



lukasz61433
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 38
Rejestracja: czw kwie 19, 2012 20:26

Jaki olej?

Post autor: lukasz61433 » pt maja 31, 2013 10:19

Ja mam pytanie. Czym się różni olej valvoline maxlife 10w40 od oleju maxlife 10w40 diesel. Czy tego 1 można wlać do diesla?



ODPOWIEDZ

Wróć do „Silniki Diesla-problemy dotyczące tylko silników”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 99 gości