"...i zrobiło się ciepło w AJM"

TDI, TD, D.... Piszemy tutaj TYLKO O PROBLEMACH Z SILNIKAMI DIESLA!

Moderatorzy: Michał_1977, italiano_83, G0 Karcio, Haki, Qto, marcin7x5, VIP

arq84
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 29
Rejestracja: ndz mar 25, 2012 22:29
Lokalizacja: Bielsko-Biała

"...i zrobiło się ciepło w AJM"

Post autor: arq84 » pn maja 20, 2013 00:23

Witam wszystkich zmotoryzowanych fanów Golfa. Z uwagi na oficjalnie zakończoną zimę i nadchodzące cieplejsze dni mam do Was pytanie...może nawet kilka :). Dodam że chodzi o silnik AJM.
1. czy w ww silniku jest tylko jeden czujnik cieczy chłodzącej, czy też 2 ( jeden do kabiny a drugi na wentylatory)?
2. czy ma ktoś może tabelkę rezystancji czujnika na chłodnicy do tego silnika?
3. jak skutecznie odpowietrzyć układ chłodzenia, czy ustawienie grzania na max + odkręcenie korka i grzanie wystarcza?
4. czy są różne włączniki wentylatorów, osobno dla klimatyzacji i dla pracy bez klimy?
Teraz do rzeczy. Miałem ostatnio przyrodę z układem chłodzenia. Podjeżdżając pod górę udało mi się bardzo skutecznie rozgrzać silnik, tak że płynu chłodniczego przybyło o ok 3-4cm od poziomu max (dobrze że te zbiorniczki są tak wytrzymałe). Temperatura na wskaźniku +/-90st, wąż na wejściu chłodnicy gorący, chłodnica gorąca, powrót trochę chłodniejszy a wentylatory nie pracują. Proszę o pomoc.



Awatar użytkownika
Qto
_
_
Posty: 19379
Rejestracja: pt wrz 01, 2006 19:14
Lokalizacja: Guadalajara
Auto: MK 4
Silnik: ASZ
Kontakt:

"...i zrobiło się ciepło w AJM"

Post autor: Qto » pn maja 20, 2013 00:41

1. Czujniki są dwa w jednej obudowie i dodatkowo termowłącznik przy chłodnicy
3. Tak...i poczkeaj do włączenia się wentylatorów
4. Sterownik wentylatorów za to odpowiada
arq84 pisze:Teraz do rzeczy. Miałem ostatnio przyrodę z układem chłodzenia. Podjeżdżając pod górę udało mi się bardzo skutecznie rozgrzać silnik, tak że płynu chłodniczego przybyło o ok 3-4cm od poziomu max
Dobrze rozumiem, że wjechałeś pod górkę, zatrzymałeś się, otworzyłeś maskę i sprawdzałeś poziom płynu ?? Tak po prostu sprawdzasz po wjechaniu na wzniesienie czy miałeś jakiś powód aby to sprawdzać ??
arq84 pisze: Temperatura na wskaźniku +/-90st
Wskaźnik pokazuje 90 w zakresie 75-107 stopni...pytanie jaka była rzeczywista temperatura.
arq84 pisze:wentylatory nie pracują
nie wiadomo jaka była temperatura płynu więc można gdybać...
Możesz sprawdzić czy działają obydwa biegi wentylatorów (opisy na forum)...albo odpalić auto, podłączyć kompa i obserwować na nim temperaturę...badać kiedy wentylatory się włączą



arq84
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 29
Rejestracja: ndz mar 25, 2012 22:29
Lokalizacja: Bielsko-Biała

"...i zrobiło się ciepło w AJM"

Post autor: arq84 » pn maja 20, 2013 00:51

Na szczycie poczułem że coś jest nie tak , zapach w kabinie. Mam delikatny wyciek pod uszczelką pokrywy więc może to był rozgrzany olej. Dziwne że wskaźnik zatrzymał się ma 90. Masz rację że to raczej zgrubny pomiar ale wentylator powinien włączyć się przy ok 92st?



Awatar użytkownika
Qto
_
_
Posty: 19379
Rejestracja: pt wrz 01, 2006 19:14
Lokalizacja: Guadalajara
Auto: MK 4
Silnik: ASZ
Kontakt:

"...i zrobiło się ciepło w AJM"

Post autor: Qto » pn maja 20, 2013 00:53

arq84 pisze:Dziwne że wskaźnik zatrzymał się ma 90.
nic w tym dziwnego - pisałem wyżej
arq84 pisze:wentylator powinien włączyć się przy ok 92st?
ok 95 pierwszy bieg



arq84
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 29
Rejestracja: ndz mar 25, 2012 22:29
Lokalizacja: Bielsko-Biała

"...i zrobiło się ciepło w AJM"

Post autor: arq84 » pn maja 20, 2013 01:00

Ok mam to do sprawdzenia, przyznaję że nie zmam dokładnej temp ale zakładam że w moim przypadku była ona znaczna ponieważ płyn rozszerzył się ok 3-4cm wysokości w zbiorniczku. Jak mogę sprawdzić czujnik w chłodnicy bez tabeli rezystancji?



Awatar użytkownika
Qto
_
_
Posty: 19379
Rejestracja: pt wrz 01, 2006 19:14
Lokalizacja: Guadalajara
Auto: MK 4
Silnik: ASZ
Kontakt:

"...i zrobiło się ciepło w AJM"

Post autor: Qto » pn maja 20, 2013 01:07

to nie jest czujnik tylko "termowłącznik"...przy danej temperaturze zamyka obwód podając tym samym sygnał dla załączenia wentylatorów, tam się nie mierzy rezystancji.



arq84
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 29
Rejestracja: ndz mar 25, 2012 22:29
Lokalizacja: Bielsko-Biała

"...i zrobiło się ciepło w AJM"

Post autor: arq84 » pn maja 20, 2013 01:26

Czyli pozostaje vag. Ok dzięki za podpowiedź



Shmatan
V.I.P.
V.I.P.
Posty: 6972
Rejestracja: sob sie 01, 2009 22:06
Lokalizacja: Rzeszów
Kontakt:

"...i zrobiło się ciepło w AJM"

Post autor: Shmatan » pn maja 20, 2013 15:58

arq84 pisze:Teraz do rzeczy. Miałem ostatnio przyrodę z układem chłodzenia. Podjeżdżając pod górę udało mi się bardzo skutecznie rozgrzać silnik, tak że płynu chłodniczego przybyło o ok 3-4cm od poziomu max (dobrze że te zbiorniczki są tak wytrzymałe). Temperatura na wskaźniku +/-90st, wąż na wejściu chłodnicy gorący, chłodnica gorąca, powrót trochę chłodniejszy a wentylatory nie pracują
To znaczy że miałeś na zimnym silniku stan płynu maks, rozgrzał się więc troszkę wzrósł a może i stałeś lekko pochylony i przez to doszedł kolejny centymetr, płyn miał 9x stopni ale chłodnica go bez problemu schładzała (bo powrót był chłodniejszy) i wentylatory nie były potrzebne bo nic się nie przegrzewało.



ODPOWIEDZ

Wróć do „Silniki Diesla-problemy dotyczące tylko silników”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 181 gości