Do czego ta kostka ? /(świst turbiny?)

TDI, TD, D.... Piszemy tutaj TYLKO O PROBLEMACH Z SILNIKAMI DIESLA!

Moderatorzy: Michał_1977, italiano_83, G0 Karcio, Haki, Qto, marcin7x5, VIP

Awatar użytkownika
Progresywny
Lubie to!
Lubie to!
Posty: 832
Rejestracja: wt sty 12, 2010 19:30
Lokalizacja: Stargard

Do czego ta kostka ? /(świst turbiny?)

Post autor: Progresywny » pt wrz 03, 2010 19:00

Witam chciałbym sie zapytać do czego sluży ta kostka poniżej ? :dol:

Obrazek
Bo mam problem... ze strasznym gwizdem (świstem) turbiny(?) przy przyspieszaniu.
Chcialem sie upewnić czy to na 100% turbina i tą kostkę odlączylem, oczywiscie po odlączeniu nie ciągnął tak jak powinien ale wydawalo mi sie ze nadal turbina chodzila (towarzyszyl świst). panowie mozna jakoś odłaczyć turbine aby nie ciągnęla choć na chwilę? bo chyba przez ściągniecie tej kostki ona nadal działa :chytry:

prefiksy!
Ostatnio zmieniony pt wrz 03, 2010 19:14 przez Progresywny, łącznie zmieniany 1 raz.



Awatar użytkownika
italiano_83
V.I.P.
V.I.P.
Posty: 11896
Rejestracja: śr gru 03, 2008 21:21
Lokalizacja: NL/Zeeland
Auto: Alfa Romeo Giulietta 1.4 MA Turbobenzina
Silnik: 1.4T

Do czego ta kostka ? /(świst turbiny?)

Post autor: italiano_83 » pt wrz 03, 2010 19:04

Odłączyłeś przepływomierz masy powietrza- turbo nie da się wyłączyć bo to nie radio :bajer:
Jedyne co możesz zrobić to zdjąć wężyk podciśnienia z gruszki przy turbo i wtedy kierownice pozostaną w pozycji minimum doładowania.


Było MK4 1.9 TDI ALH Generation 151PS 309Nm Techno blue metalic Obrazek

Alfa Romeo Giulietta 1.4 MultiAir Turbo Benzina 170PS 250Nm

Ducati Monster 696+


Obrazek

Awatar użytkownika
Progresywny
Lubie to!
Lubie to!
Posty: 832
Rejestracja: wt sty 12, 2010 19:30
Lokalizacja: Stargard

Do czego ta kostka ? /(świst turbiny?)

Post autor: Progresywny » pt wrz 03, 2010 19:10

Dzięki kolego. A możesz dokladnie wskazać o ktory wąż chodzi? I co ściągniecie jego da? .."spowolni" turbinke?



Awatar użytkownika
italiano_83
V.I.P.
V.I.P.
Posty: 11896
Rejestracja: śr gru 03, 2008 21:21
Lokalizacja: NL/Zeeland
Auto: Alfa Romeo Giulietta 1.4 MA Turbobenzina
Silnik: 1.4T

Do czego ta kostka ? /(świst turbiny?)

Post autor: italiano_83 » pt wrz 03, 2010 19:51

Do turbosprężarki dochodzi jeden wężyk podciśnienia - dokładnie jest on połączony z gruszką podciśnienia, może być problem żeby się tam postać więc idąc po tym wężyku od turbo znajdź miejsce w którym jest łączenie i tam go rozłącz.
Jeśli nie będzie podciśnienia kierownice zostaną w pozycji minimum doładowania i turbo nie będzie pompowało tak dużego ciśnienia jak normalnie, mówiąc w prost będzie się wolniej kręcić a niżeli z podłączonym podciśnieniem.


Było MK4 1.9 TDI ALH Generation 151PS 309Nm Techno blue metalic Obrazek

Alfa Romeo Giulietta 1.4 MultiAir Turbo Benzina 170PS 250Nm

Ducati Monster 696+


Obrazek

Awatar użytkownika
Sztomel
Mistrz KieroVWnicy
Mistrz KieroVWnicy
Posty: 5667
Rejestracja: czw wrz 20, 2007 23:10
Lokalizacja: Rybnik

Do czego ta kostka ? /(świst turbiny?)

Post autor: Sztomel » sob wrz 04, 2010 08:24

italiano_83 pisze:Jeśli nie będzie podciśnienia kierownice zostaną w pozycji minimum doładowania i turbo nie będzie pompowało tak dużego ciśnienia jak normalnie, mówiąc w prost będzie się wolniej kręcić a niżeli z podłączonym podciśnieniem.
pewnie w przypadku kolegi Bolson Tdi takie rozwiązanie nie przyniesie żadnego skutku gdyż sądząc z opisu turbo mocno świszcze bo pompuje mu na maxa z powodu zapieczonej zmiennej geometrii w turbo lub sztangi w gruszce więc wypięcie wężyka podciśnienia z króćca VAC elektrozaworu N75 i zaślepienie jego końca niczego nie zmieni a gdyby działało sprawnie (w co wątpię) to co miałoby na celu wypięcie tego wężyka - przecież będzie miał tryb awaryjny z powodu niedoładowania więc po co taki manewr ? Co innego jeśli jest to świst/gwizd metaliczny świadczący o ocieraniu się wirnika o obudowę turbiny.
Radzę zapoznać się z tematami sprawdzania zakresu ruchu dźwigni zmiennej geometrii i ustalić co jest zapieczone - zmienna geometria czy sztanga siłownika podciśnieniowego przy turbo.


Obrazek

Awatar użytkownika
italiano_83
V.I.P.
V.I.P.
Posty: 11896
Rejestracja: śr gru 03, 2008 21:21
Lokalizacja: NL/Zeeland
Auto: Alfa Romeo Giulietta 1.4 MA Turbobenzina
Silnik: 1.4T

Do czego ta kostka ? /(świst turbiny?)

Post autor: italiano_83 » sob wrz 04, 2010 09:13

Sztomel pisze:pewnie w przypadku kolegi Bolson Tdi takie rozwiązanie nie przyniesie żadnego skutku gdyż sądząc z opisu turbo mocno świszcze bo pompuje mu na maxa z powodu zapieczonej zmiennej geometrii w turbo lub sztangi w gruszce więc wypięcie wężyka podciśnienia z króćca VAC elektrozaworu N75 i zaślepienie jego końca niczego nie zmieni a gdyby działało sprawnie (w co wątpię) to co miałoby na celu wypięcie tego wężyka - przecież będzie miał tryb awaryjny z powodu niedoładowania więc po co taki manewr ? Co innego jeśli jest to świst/gwizd metaliczny świadczący o ocieraniu się wirnika o obudowę turbiny.
Radzę zapoznać się z tematami sprawdzania zakresu ruchu dźwigni zmiennej geometrii i ustalić co jest zapieczone - zmienna geometria czy sztanga siłownika podciśnieniowego przy turbo.
Czy ja jestem jasnowidzem :bajer: Kolega chce "odłączyć" turbo poza fizycznym odłączeniem nie znam innej metody, jak świszczy tak bardzo jak mówi to nawet na postoju gazując usłyszy ten dźwięk, a czy to jest ocieranie wirnika o muszlę czy przycinanie się zmiennej geometrii to już inna bajka, kolega nic nie wspomniał o "odcięciu mocy" typowym dla notlaufu więc "zaspawanie" się zmiennej geometrii czy też uszkodzenie gruszki podciśnienia odrzuciłem, co jednocześnie nie znaczy, że coś może się przycinać, a samo turbo pracuje na granicy notlaufu- ale do tego potrzebne są logi jak sam wiesz.


Było MK4 1.9 TDI ALH Generation 151PS 309Nm Techno blue metalic Obrazek

Alfa Romeo Giulietta 1.4 MultiAir Turbo Benzina 170PS 250Nm

Ducati Monster 696+


Obrazek

Awatar użytkownika
marcinotdi
Mały gagatek
Mały gagatek
Posty: 83
Rejestracja: pt sty 22, 2010 23:08
Lokalizacja: PZL-ZŁOTÓW
Kontakt:

Do czego ta kostka ? /(świst turbiny?)

Post autor: marcinotdi » sob wrz 04, 2010 12:40

kolego sprawdź dolot między turbiną a kolektorem ssącym, możliwe że pękł któryś z węży gumowych i powietrze spier....ala bokiem powodując świst jakby turbo mocniej gwizdało, miałem podobny przypadek jak pękło mi gumowe kolanko przed zaworem egr


BO KAŻDY CHŁOPOK Z POLSKIEJ WSI JEŹDZI GOLFEM TDI ;)

Awatar użytkownika
yykkes
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 42
Rejestracja: wt wrz 22, 2009 23:22
Lokalizacja: Zgierz

Do czego ta kostka ? /(świst turbiny?)

Post autor: yykkes » sob wrz 04, 2010 14:32

Panowie!

Jeżeli temat świstu turbo to też się podłączam. TDI PD 2002r. 74kW (100KM). ODczuwam lekki spadek mocy i trubo wyraźnie jęczy powyżej 3500 obr. Zamierzam je zdemontować i czyszcić. Pytanie tylko, czy tak poprostu odłączam turbo i zdejmuję a po czyszczeniu zakładam czy jakoś w specjlany sposób trzeba się z nim obchodzić, chodzi mi głównie o ten wężyk od smarowania. Będę wdzięczyny za jakieś konkretne info. POzdro :grin:


Diesel Power!!! :D

Awatar użytkownika
Progresywny
Lubie to!
Lubie to!
Posty: 832
Rejestracja: wt sty 12, 2010 19:30
Lokalizacja: Stargard

Do czego ta kostka ? /(świst turbiny?)

Post autor: Progresywny » sob wrz 04, 2010 21:49

Panowie...
-żadnego spadku mocy nie odczułem, ciągnie tak jak powinien no ale wlasnie... chyba coś za głośno.
-dolot sprawdzałem i nic tam niepokojącego nie widzę zeby coś mogło "przepuszczac", no ale 100% pewnosci nie mam czy szczelne jest wszystko.

Dodam że świst pojawia sie przy przyspieszaniu na kazdym biegu czyli od 1800 (chyba odkąd turbina sie załącza i ciągnie), a znów kiedy auto spoczywa na postoju i gazuję =nie slyszę tego gwizdu. <- I Własnie w tym mam problem, że nie mam jak sprawdzić/wysluchać co go boli.

Panowie pomożcie.. od czego mam zacząć? gdzie szukać bólu i co zrobic ;>



Awatar użytkownika
italiano_83
V.I.P.
V.I.P.
Posty: 11896
Rejestracja: śr gru 03, 2008 21:21
Lokalizacja: NL/Zeeland
Auto: Alfa Romeo Giulietta 1.4 MA Turbobenzina
Silnik: 1.4T

Do czego ta kostka ? /(świst turbiny?)

Post autor: italiano_83 » sob wrz 04, 2010 22:01

Bolson Tdi pisze:Panowie pomożcie.. od czego mam zacząć? gdzie szukać bólu i co zrobic ;>
Znajdź kogoś na forum z vag-iem i zrób logi dynamiczne 003. 008. 010. 011 - szczególnie będzie nas interesował 011
BS 003, 011- zobaczymy jak turbo pompuje i czy zmienna geometria się nie przycina- jak auto lata na granicy notlaufu to pojawia się taki świst.
i posprawdzaj wszystkie połączenia od turbo przez IC aż do kolektora dolotowego- szukasz tłustych nalotów w tych miejscach.
Jak możesz to nagraj dźwięk który słyszysz podczas jazdy.


Było MK4 1.9 TDI ALH Generation 151PS 309Nm Techno blue metalic Obrazek

Alfa Romeo Giulietta 1.4 MultiAir Turbo Benzina 170PS 250Nm

Ducati Monster 696+


Obrazek

Awatar użytkownika
Progresywny
Lubie to!
Lubie to!
Posty: 832
Rejestracja: wt sty 12, 2010 19:30
Lokalizacja: Stargard

Do czego ta kostka ? /(świst turbiny?)

Post autor: Progresywny » sob wrz 04, 2010 22:21

Okej, rozumiem że bez vaga sie nie obejdzie :)

A co do tych tlustych nalotów... to fakt, zaobserwowalem a w szczególności na króćcu(kolanku) ktory wchodzi w turbo :dol: (tam czasami widze jak krople oleju sie zbierają) i przy samym IC(poci sie).. Ale co w związku z tym?
Obrazek
Jutro nagram dźwięk jak to wygląda...



Awatar użytkownika
Progresywny
Lubie to!
Lubie to!
Posty: 832
Rejestracja: wt sty 12, 2010 19:30
Lokalizacja: Stargard

Do czego ta kostka ? /(świst turbiny?)

Post autor: Progresywny » pn wrz 06, 2010 15:06

Nagrałem filmik, tylko dobrze trzeba sie wsluchac :) (dodam ze miejscami drży deska rozdzielcza ;p)

http://w665.wrzuta.pl/film/4tazqBrhRf6/mov05195" onclick="window.open(this.href);return false;

Dzieje sie tylko kiedy autem chcę przyspieszyc. Gdy "popuszczę" pedal gazu i chce utrzymac stałą prędkosć (nie przyspieszam)-- gwizdu nie slychać.



maciej 77
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 5
Rejestracja: ndz lut 12, 2012 22:59

(świst turbiny?)

Post autor: maciej 77 » śr kwie 04, 2012 14:26

Progresywny, mam pytanie.
Uporałes się z tym gwizdaniem turbiny??
Ja mam tak że ludzie się ogladaja na ulicy...1,9 AJM
od 1800 obr do końca pod obciązeniem gwizd jak odpuszcze gaz gwizd cichnie??
po dopieciu wezyka od gruszki-sztangi CISZA
Pozdrawiam



Awatar użytkownika
krzysiek1606
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 273
Rejestracja: pn lis 21, 2011 13:44
Lokalizacja: mazowieckie

Re: (świst turbiny?)

Post autor: krzysiek1606 » czw kwie 05, 2012 11:02

maciej 77 pisze:Progresywny, mam pytanie.
Uporałes się z tym gwizdaniem turbiny??
Ja mam tak że ludzie się ogladaja na ulicy...1,9 AJM
od 1800 obr do końca pod obciązeniem gwizd jak odpuszcze gaz gwizd cichnie??
po dopieciu wezyka od gruszki-sztangi CISZA
Pozdrawiam
prawdopodobnie zbliża się koniec twojej sprężarki
możesz mieć wirnik uszkodzony mechanicznie lekko wygięta łopatka,
albo duży luz między wirnikiem a muszlą
wyjmij turbo i sprawdz stan wirnika i luzów
tak samo kolega progresywny niech zobaczy luzy


krzysiek.[audi a4 b5 avant +++ ]
246HP-472NM [ soft by spanky ]

oferuje czyszczenie turbin , przerobke turbin GTB na podcisnienie , uszczelnianie i modyfikacje pomp wtryskowych , uklady wydechowe z kwasiaka i instalacje fmic
tel. 608370238 TURBO-SPAW

ODPOWIEDZ

Wróć do „Silniki Diesla-problemy dotyczące tylko silników”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Google [Bot], Google Adsense [Bot] i 199 gości