Terkocze po odpaleniu w czasie jazdy przy odpuszczeniu gazu

TDI, TD, D.... Piszemy tutaj TYLKO O PROBLEMACH Z SILNIKAMI DIESLA!

Moderatorzy: Michał_1977, italiano_83, G0 Karcio, Haki, Qto, marcin7x5, VIP

banan1
Mały gagatek
Mały gagatek
Posty: 129
Rejestracja: wt lis 18, 2008 09:45
Lokalizacja: lublin

Terkocze po odpaleniu w czasie jazdy przy odpuszczeniu gazu

Post autor: banan1 » pn sty 16, 2012 23:31

Witam,

Panowie zaobserwowałem taki problem. Mianowicie, jak odpalę silnik i zacznę jechać, na biegu, przy odpuszczeniu gazu, słychać terkotanie. Po przejechaniu ok. 2 km, to terkotanie znacznie ucisza się, a jak się nagrzeje to normalnej temperatury, to wydaje mi się, że też to słychać, ale znacznie ciszej. Na wolnych obrotach wydaje mi się, że tego nie słychać. Olej wymieniany regularnie na ful syntetik. Silnik ATD. Prośba o poradę co to może być. Pozdrawiam.



Awatar użytkownika
szysz61
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 329
Rejestracja: pn wrz 03, 2007 22:06
Lokalizacja: Kościerzyna

Terkocze po odpaleniu w czasie jazdy przy odpuszczeniu gazu

Post autor: szysz61 » wt sty 17, 2012 00:20

Objawy mogą wskazywać na sprzęgiełko alternatora.



banan1
Mały gagatek
Mały gagatek
Posty: 129
Rejestracja: wt lis 18, 2008 09:45
Lokalizacja: lublin

Terkocze po odpaleniu w czasie jazdy przy odpuszczeniu gazu

Post autor: banan1 » wt sty 17, 2012 08:29

Jak to sprawdzić ?? O jakim sprzęgiełku mówisz ?? Możesz przybliyżyć gdzie się znajduje ??



banan1
Mały gagatek
Mały gagatek
Posty: 129
Rejestracja: wt lis 18, 2008 09:45
Lokalizacja: lublin

Terkocze po odpaleniu w czasie jazdy przy odpuszczeniu gazu

Post autor: banan1 » wt sty 17, 2012 08:34

Jakie są konsekwencje jeżdżenia z taki sprzęgiełkiem i jak długo można na nim jeździć ??



Awatar użytkownika
Sztomel
Mistrz KieroVWnicy
Mistrz KieroVWnicy
Posty: 5667
Rejestracja: czw wrz 20, 2007 23:10
Lokalizacja: Rybnik

Terkocze po odpaleniu w czasie jazdy przy odpuszczeniu gazu

Post autor: Sztomel » wt sty 17, 2012 08:51

Sprzęgiełko znajduje się wewnątrz koła pasowego napędu alternatora. Sprawdza się je po zdjęciu paska wielorowkowego : kręcąc kołem pasowym zgodnie z kierunkiem wskazówek zegara koło ma napędzać wałek alternatora a kręcąc gwałtownie w przeciwną stronę ma się obracać tylko koło pasowe a wałek alternatora ma stać w miejscu. Jeśli będzie inaczej to sprzęgło jest zapieczone i trzeba wymienić koło pasowe na nowe. Dłuższe jeżdżenie z zapieczonym sprzęgłem może doprowadzić do zerwania się koła pasowego na wałku i/lub zerwania paska wielorowkowego i/lub zniszczenia napinacza tegoż paska.


Obrazek

banan1
Mały gagatek
Mały gagatek
Posty: 129
Rejestracja: wt lis 18, 2008 09:45
Lokalizacja: lublin

Re: Terkocze po odpaleniu w czasie jazdy przy odpuszczeniu g

Post autor: banan1 » wt sty 17, 2012 09:44

Sztomel pisze:Sprzęgiełko znajduje się wewnątrz koła pasowego napędu alternatora. Sprawdza się je po zdjęciu paska wielorowkowego : kręcąc kołem pasowym zgodnie z kierunkiem wskazówek zegara koło ma napędzać wałek alternatora a kręcąc gwałtownie w przeciwną stronę ma się obracać tylko koło pasowe a wałek alternatora ma stać w miejscu. Jeśli będzie inaczej to sprzęgło jest zapieczone i trzeba wymienić koło pasowe na nowe. Dłuższe jeżdżenie z zapieczonym sprzęgłem może doprowadzić do zerwania się koła pasowego na wałku i/lub zerwania paska wielorowkowego i/lub zniszczenia napinacza tegoż paska.
Sztomel, a jak to nie jest sprzegiełko, to co może jeszcze być przyczyną takiego klekotania ??



lukas1305
Ma gadane
Ma gadane
Posty: 187
Rejestracja: pt lis 07, 2008 11:46
Lokalizacja: Gliwice

Re: Terkocze po odpaleniu w czasie jazdy przy odpuszczeniu g

Post autor: lukas1305 » wt sty 17, 2012 11:43

U mnie też tak podobnie klekotało ale to był w moim przypadku napinacz.

Pozdr.



banan1
Mały gagatek
Mały gagatek
Posty: 129
Rejestracja: wt lis 18, 2008 09:45
Lokalizacja: lublin

Terkocze po odpaleniu w czasie jazdy przy odpuszczeniu gazu

Post autor: banan1 » wt sty 17, 2012 11:52

lukas1305, możesz powiedzić dokładniej, jak to wygladało ?? Zauważyłem, że przy dodawaniu też, to jest. Czy u Ciebie tak też było ??



Awatar użytkownika
Sztomel
Mistrz KieroVWnicy
Mistrz KieroVWnicy
Posty: 5667
Rejestracja: czw wrz 20, 2007 23:10
Lokalizacja: Rybnik

Terkocze po odpaleniu w czasie jazdy przy odpuszczeniu gazu

Post autor: Sztomel » wt sty 17, 2012 22:23

Nie lepiej zdjąć ten pasek wielorowkowy i uruchomić silnik oraz przejechać się dosłownie kawałeczek i przysłuchać się czy dźwięki nadal występują czy nie. Jeśli będą nadal to wykluczysz sobie od razu sprzęgło koła pasowego alternatora oraz napinacz a jeśli całkowicie wtedy ustaną to masz do sprawdzenia tylko te dwie rzeczy.


Obrazek

banan1
Mały gagatek
Mały gagatek
Posty: 129
Rejestracja: wt lis 18, 2008 09:45
Lokalizacja: lublin

Terkocze po odpaleniu w czasie jazdy przy odpuszczeniu gazu

Post autor: banan1 » wt sty 17, 2012 22:54

Tak trzeba zrobić



lukas1305
Ma gadane
Ma gadane
Posty: 187
Rejestracja: pt lis 07, 2008 11:46
Lokalizacja: Gliwice

Re: Terkocze po odpaleniu w czasie jazdy przy odpuszczeniu g

Post autor: lukas1305 » wt sty 17, 2012 23:53

banan1 pisze:lukas1305, możesz powiedzić dokładniej, jak to wygladało ?? Zauważyłem, że przy dodawaniu też, to jest. Czy u Ciebie tak też było ??
U mnie to wyglądało tak,że napinacz tak dziwnie jakoś drżał,terkotał(niewiem jak to nazwać)było to widać już na oko,zauważyłem to bardziej jak motor był zimny i chodził na wolnych obrotach.Też bardziej obstawiałem,że to sprzęgiełko jednak był to napinacz w moim przypadku.



Awatar użytkownika
Sztomel
Mistrz KieroVWnicy
Mistrz KieroVWnicy
Posty: 5667
Rejestracja: czw wrz 20, 2007 23:10
Lokalizacja: Rybnik

Terkocze po odpaleniu w czasie jazdy przy odpuszczeniu gazu

Post autor: Sztomel » śr sty 18, 2012 16:33

Owszem tylko trzeba brać pod uwagę, że padanie napinacza najczęściej jest spowodowane właśnie zacierającym się sprzęgiełkiem koła pasowego alternatora. Terkotanie wyraźnie wskazuje, że pada napinacz gdyż to on powoduje takie właśnie dźwięki a jak już będzie słychać metaliczne trzaskanie pod maską to efekt będzie taki :
Obrazek
Obrazek
Obrazek


Obrazek

lukas1305
Ma gadane
Ma gadane
Posty: 187
Rejestracja: pt lis 07, 2008 11:46
Lokalizacja: Gliwice

Re: Terkocze po odpaleniu w czasie jazdy przy odpuszczeniu g

Post autor: lukas1305 » czw sty 19, 2012 00:38

Sztomel pisze:Owszem tylko trzeba brać pod uwagę, że padanie napinacza najczęściej jest spowodowane właśnie zacierającym się sprzęgiełkiem koła pasowego alternatora. Terkotanie wyraźnie wskazuje, że pada napinacz gdyż to on powoduje takie właśnie dźwięki a jak już będzie słychać metaliczne trzaskanie pod maską to efekt będzie taki :
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Napewno masz racje tylko jak sie go ma od początku(napinacz) to przy przeb.158tyś ma prawo wkońcu go szlag trafić(w moim przypadku)



Awatar użytkownika
Sztomel
Mistrz KieroVWnicy
Mistrz KieroVWnicy
Posty: 5667
Rejestracja: czw wrz 20, 2007 23:10
Lokalizacja: Rybnik

Terkocze po odpaleniu w czasie jazdy przy odpuszczeniu gazu

Post autor: Sztomel » czw sty 19, 2012 07:51

Owszem ale tej informacji wcześniej nie podałeś. Jest jednak tak, że terkotanie napinacza słychać zwłaszcza na wolnych obrotach a Ty piszesz, że na wolnych u Ciebie tego terkotania "raczej" nie słychać więc zdejmij ten pasek bo nie ma co gdybać tylko sprawdzać.


Obrazek

ODPOWIEDZ

Wróć do „Silniki Diesla-problemy dotyczące tylko silników”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 189 gości