Szarpanie(dziwny zgrzyt)przy szybkim ruszaniu z miejsca ???

TDI, TD, D.... Piszemy tutaj TYLKO O PROBLEMACH Z SILNIKAMI DIESLA!

Moderatorzy: Michał_1977, italiano_83, G0 Karcio, Haki, Qto, marcin7x5, VIP

dafr
Mały gagatek
Mały gagatek
Posty: 51
Rejestracja: wt mar 17, 2009 20:09
Lokalizacja: Mosina

Szarpanie(dziwny zgrzyt)przy szybkim ruszaniu z miejsca ???

Post autor: dafr » wt gru 28, 2010 13:19

Witam
Od kiedy pojawia się zima a wraz z nią znacznie zmniejszyła się przyczepność podłoża, zauważyłem że gdy staram się w miarę szybko ruszyć z miejsca bądź gdy jadę w miarę wolno tzn. 2-bieg ok 1500obr/min chcę nagle mocniej przyśpieszyć, pojawia się uczucie jakby koła traciły przyczepność(takie lekkie szarpnięcie) i w tym samym momencie dochodził gdzieś z okolicy kół bądź silnika taki zgrzyt(sam nie wiem jak to nazwać) w każdym razie dźwięk podobny do załączającego się ABS, gdy jadę już szybciej i nagle dość znacznie chcę przyśpieszyć, słychać przez sekundkę buksujące koła i od razu załącza się ESP, żadnego zgrzytu, dziwnego jakiegoś dźwięku nie ma. Byłem u znajomego mechanika i stwierdził ze może się sprzęgło kończy, ale wcześniej kiedy było sucho to wszystko grało, tak więc proszę o poradę co się dzieje??? albo jak w tych warunkach sprawdzić sprzęgło bądź znaleźć przyczynę tego co się dzieje???



Awatar użytkownika
czarodziej6969
Gadatliwa bestia
Gadatliwa bestia
Posty: 691
Rejestracja: czw lis 06, 2008 17:22
Lokalizacja: Białystok
Kontakt:

Szarpanie(dziwny zgrzyt)przy szybkim ruszaniu z miejsca ???

Post autor: czarodziej6969 » wt gru 28, 2010 13:42

jak dla mnie to normalny dzwiek ktory czesto pojawia sie gdy wlancza sie esp



Awatar użytkownika
ja4rqu
Gadatliwa bestia
Gadatliwa bestia
Posty: 635
Rejestracja: czw kwie 22, 2010 15:14
Lokalizacja: Okolice Przemyśla

Szarpanie(dziwny zgrzyt)przy szybkim ruszaniu z miejsca ???

Post autor: ja4rqu » wt gru 28, 2010 13:44

widocznie masz ASR jest to układ zapobiegajacy poślizgowi kół napedzanych. Kończące sprzegło zazwyczaj się ślizga czyli nastepuje wzrost obrotów a prędkość nie wzrasta, wydaje mi się więc że jest to właśnie ASR i nie masz sie czym martwić, chyba że wjedziesz w zaspę, może być ciężko wyjechać:) chyba że ESP wyłączysz. Spróbuj wyłączyć ESP i wtedy spróbuj na sniegu mocniej ruszyć.



dafr
Mały gagatek
Mały gagatek
Posty: 51
Rejestracja: wt mar 17, 2009 20:09
Lokalizacja: Mosina

Szarpanie(dziwny zgrzyt)przy szybkim ruszaniu z miejsca ???

Post autor: dafr » wt gru 28, 2010 13:52

dla mnie ten dźwięk jest straszny a że mam ASR to nie wiedziałem, mam tylko przycisk od ESP, ale dziś spróbuję wyłączyć to ESP i zobaczymy :) a propos gdzie sprawdzić czy mam to ASR bo naklejkę w bagażniku mam lekko zdartą i z niej nic nie jestem w stanie odczytać, albo jak wyłączyć ten asr żeby sprawdzić czy to na pewno to, czy może te układy są jakoś zespolone tzn. wyłączę ESP to i ASR się wyłączy???
Ostatnio zmieniony wt gru 28, 2010 13:57 przez dafr, łącznie zmieniany 1 raz.



cogonieznajom
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 30
Rejestracja: wt kwie 20, 2010 09:58
Lokalizacja: Łódź

Szarpanie(dziwny zgrzyt)przy szybkim ruszaniu z miejsca ???

Post autor: cogonieznajom » wt gru 28, 2010 13:55

No to ja widzę mam coś podobnego, przy szybszym ruszaniu słyszę gdzieś z pod podłogi takie puknięcie głuche. Zastanawiam się co to bo do tej pory nic takiego nie występowało. Auto nie ma żadnych systemów (Golf IV TDI 1997r.) - przynajmniej nic o nich nie wiem, bo żadnych przycisków do włączania/wyłączania nie mam:)



Awatar użytkownika
ja4rqu
Gadatliwa bestia
Gadatliwa bestia
Posty: 635
Rejestracja: czw kwie 22, 2010 15:14
Lokalizacja: Okolice Przemyśla

Szarpanie(dziwny zgrzyt)przy szybkim ruszaniu z miejsca ???

Post autor: ja4rqu » wt gru 28, 2010 14:01

ESP jest zazwyczaj zintegrowane z tym systemem, jak wiadomo działanie ESP polega na tym że jak jakies koło zaczyna się ślizgać to on je za pomoca hamulców przyblokuje, nie wiem do końca czy w tym modelu po wyłączeniu ESP wyłacza się na stale razem z ASR bo np w toyotach avensis jeżel isię wyłaczy ESP i spróbuje poślizgać to układ i tak się sam automatycznie włączy, ale nic nie szkodzi spróbowac :grin: :grin:
cogonieznajom pisze:No to ja widzę mam coś podobnego, przy szybszym ruszaniu słyszę gdzieś z pod podłogi takie puknięcie głuche. Zastanawiam się co to bo do tej pory nic takiego nie występowało. Auto nie ma żadnych systemów (Golf IV TDI 1997r.) - przynajmniej nic o nich nie wiem, bo żadnych przycisków do włączania/wyłączania nie mam:)
na Twoim miejscu obejrzałbym poduszki pod skrzynią biegów i silnikiem.



cogonieznajom
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 30
Rejestracja: wt kwie 20, 2010 09:58
Lokalizacja: Łódź

Szarpanie(dziwny zgrzyt)przy szybkim ruszaniu z miejsca ???

Post autor: cogonieznajom » wt gru 28, 2010 14:06

Dziękuje za poradę:) Sprawdzi się.



Awatar użytkownika
czarodziej6969
Gadatliwa bestia
Gadatliwa bestia
Posty: 691
Rejestracja: czw lis 06, 2008 17:22
Lokalizacja: Białystok
Kontakt:

Szarpanie(dziwny zgrzyt)przy szybkim ruszaniu z miejsca ???

Post autor: czarodziej6969 » wt gru 28, 2010 17:43

dafr pisze:jak wyłączyć ten asr żeby sprawdzić czy to na pewno to, czy może te układy są jakoś zespolone tzn. wyłączę ESP to i ASR się wyłączy???
jezeli masz esp to asr tez masz. Jak wylaczysz esp to razem wylaczy sie asr



Awatar użytkownika
research1
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 375
Rejestracja: pt lis 04, 2005 23:37
Lokalizacja: Miasteczko Śląskie
Kontakt:

Szarpanie(dziwny zgrzyt)przy szybkim ruszaniu z miejsca ???

Post autor: research1 » wt gru 28, 2010 20:10

Dźwięk podobny do ABS-u wydaje układ EDS czyli elektroniczna blokada mechanizmu różnicowego która korzysta z czujników ABS-u i przyhamowuje odpowiednie koło tracące przyczepność. Aby wyłączyć układ EDS nie wystarczy wyłączyć układu ESP bądź ASR (za pomocą przycisku na konsoli środkowej), trzeba wyłączyć układ ABS wyciągając odpowiedni bezpiecznik. Ogólnie układy występują w takiej kolejności:
ABS->EDS->ASR->ESP
oznacza to, że: mając ESP mamy także ABS, EDS i ASR,
mając ASR mamy także ABS i EDS ale ESP już nie
dalej analogicznie.

Ja jednak odradzam wyłączanie ABS-u i tym samym EDS-u jeśli go posiadamy - przydaje się podczas jazdy na śliskiej nawierzchni. Natomiast ASR (który ogranicza moment obrotowy na kołach) oraz ESP można wyłączyć gdy chcemy wyjechać z zaspy lub robić tzw. bączki na śniegu.



Awatar użytkownika
ja4rqu
Gadatliwa bestia
Gadatliwa bestia
Posty: 635
Rejestracja: czw kwie 22, 2010 15:14
Lokalizacja: Okolice Przemyśla

Re: Szarpanie(dziwny zgrzyt)przy szybkim ruszaniu z miejsca

Post autor: ja4rqu » śr gru 29, 2010 14:31

research1 pisze:Dźwięk podobny do ABS-u wydaje układ EDS czyli elektroniczna blokada mechanizmu różnicowego która korzysta z czujników ABS-u i przyhamowuje odpowiednie koło tracące przyczepność. Aby wyłączyć układ EDS nie wystarczy wyłączyć układu ESP bądź ASR (za pomocą przycisku na konsoli środkowej), trzeba wyłączyć układ ABS wyciągając odpowiedni bezpiecznik. Ogólnie układy występują w takiej kolejności:
ABS->EDS->ASR->ESP
oznacza to, że: mając ESP mamy także ABS, EDS i ASR,
mając ASR mamy także ABS i EDS ale ESP już nie
dalej analogicznie.

Ja jednak odradzam wyłączanie ABS-u i tym samym EDS-u jeśli go posiadamy - przydaje się podczas jazdy na śliskiej nawierzchni. Natomiast ASR (który ogranicza moment obrotowy na kołach) oraz ESP można wyłączyć gdy chcemy wyjechać z zaspy lub robić tzw. bączki na śniegu.
Kolega dafr napisał że chodzi o ruszanie z miejsca, także EDS nie jest w tym przypadku problemem.



Awatar użytkownika
czarodziej6969
Gadatliwa bestia
Gadatliwa bestia
Posty: 691
Rejestracja: czw lis 06, 2008 17:22
Lokalizacja: Białystok
Kontakt:

Szarpanie(dziwny zgrzyt)przy szybkim ruszaniu z miejsca ???

Post autor: czarodziej6969 » śr gru 29, 2010 15:00

polecam poczytac
http://forum.vwgolf.pl/viewtopic.php?f=140&t=369005" onclick="window.open(this.href);return false;
mysle ze ten zgrzyt ktory slyszysz i szarpniecia to wlasnie EDS



Awatar użytkownika
xxxGlaDxxx
...
...
Posty: 1200
Rejestracja: śr wrz 23, 2009 23:50
Lokalizacja: Wrocław

Szarpanie(dziwny zgrzyt)przy szybkim ruszaniu z miejsca ???

Post autor: xxxGlaDxxx » śr gru 29, 2010 15:10

Wszyscy mówią tutaj o elektronice itd. A pomyślał ktoś że może to być tak prozaiczna rzecz jak kończące się przeguby lub ewentualnie poduchy pod skrzynią/silnikiem ?



Awatar użytkownika
czarodziej6969
Gadatliwa bestia
Gadatliwa bestia
Posty: 691
Rejestracja: czw lis 06, 2008 17:22
Lokalizacja: Białystok
Kontakt:

Re: Szarpanie(dziwny zgrzyt)przy szybkim ruszaniu z miejsca

Post autor: czarodziej6969 » śr gru 29, 2010 15:20

xxxGlaDxxx pisze:Wszyscy mówią tutaj o elektronice itd. A pomyślał ktoś że może to być tak prozaiczna rzecz jak kończące się przeguby lub ewentualnie poduchy pod skrzynią/silnikiem ?
raczej nie skoro pojawia sie to tylko przy ruszaniu i malych predkosciach, a EDS dziala do okreslonej predkosci. Ja tak tez mam u siebie



Awatar użytkownika
bongo
V.I.P.
V.I.P.
Posty: 7767
Rejestracja: sob wrz 17, 2005 19:58
Lokalizacja: Londyn
Kontakt:

Szarpanie(dziwny zgrzyt)przy szybkim ruszaniu z miejsca ???

Post autor: bongo » śr gru 29, 2010 15:25

xxxGlaDxxx pisze:Wszyscy mówią tutaj o elektronice itd. A pomyślał ktoś że może to być tak prozaiczna rzecz jak kończące się przeguby lub ewentualnie poduchy pod skrzynią/silnikiem ?
To nie stara,poczciwa dwójka niestety :bajer: Bez podtekstów oczywiście,sam miałem dwie dwójki :bigok:
U mnie przy ASR też tak szarpie czasem i chrobocze.Nie wiem jak EDS,ale mi ASR działa chyba cały czas,jak wjechałem w duuupną kałuże przy setce,to od razu interweniował.Ogólnie dobra rzecz,szczególnie jak żona jezdzi,a do szaleństw można wyłączyć.



ODPOWIEDZ

Wróć do „Silniki Diesla-problemy dotyczące tylko silników”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 207 gości