problem z wałem, ...?

TDI, TD, D.... Piszemy tutaj TYLKO O PROBLEMACH Z SILNIKAMI DIESLA!

Moderatorzy: Michał_1977, italiano_83, G0 Karcio, Haki, Qto, marcin7x5, VIP

Awatar użytkownika
jhosef
_
_
Posty: 9172
Rejestracja: czw lis 16, 2006 21:12
Lokalizacja: Gdańsk
Kontakt:

problem ze sprzeglem ,wałem...

Post autor: jhosef » wt lis 23, 2010 00:30

Detektor pisze: Do tej pory myślałem że zawory nie mają prawa się spotkać z tłokiem ponieważ trzymają je sprężyny a w razie zerwania się paska zawory będą przytrzymywane przez sprężyny maxymalnie u góry ale jak wspomniałem tak to sobie właśnie wyobrażałem.
Jeśli krzywka wałka rozrządu naciska na zawór to niestety coś musi puścić i zazwyczaj jest to zawór i tłok. Czasem pękają wałki rozrządu, do tego łatwo o popękanie prowadnicy zaworu. Zależy w jakiej fazie jest rozrząd na danym cylindrze.

Bywają rzeczywiście silniki bezkolizyjne, w których zerwanie paska kończy się po prostu zgaśnięciem silnika ale to już coraz większa rzadkość i nie są to diesle z praktycznie płaską głowicą.



golfi16TDI
Mały gagatek
Mały gagatek
Posty: 81
Rejestracja: wt gru 15, 2009 15:07
Lokalizacja: kalwaria Zeb

problem ze sprzeglem ,wałem...

Post autor: golfi16TDI » wt lis 23, 2010 17:42

no to własnie opisujesz jedną z panewek w silniku, jest ich kilka rodzajów bo jest panewka głowna z obrzezami stanowiącymi półpierścienie oporowe wału korbowego, panewki łożysk głównych i panewki korbowodu i to własnie któraś z nich prawdopodobnie narobiła tyle zamieszania. Ja stawiam na to że któraś z panewek poprostu się obróciła i naszła jedna na drugą i zablokowała ruch wału korbowego.
no włąsnie ze NIE.... wiem jak wygladaja panewki-nie matrw sie...

ten pół-pierscien ma moze z 2mm grubości... i jest wsadzony midzy korbowód a czop wału...tam gdzie ma środkową podbore wzgledem bloku silnika...


1.6 TDic

Awatar użytkownika
Detektor
Forum Master
Forum Master
Posty: 1066
Rejestracja: śr lis 18, 2009 16:40
Lokalizacja: Warszawa

Re: problem ze sprzeglem ,wałem...

Post autor: Detektor » wt lis 23, 2010 23:52

golfi16TDI pisze:

no włąsnie ze NIE.... wiem jak wygladaja panewki-nie matrw sie...

ten pół-pierscien ma moze z 2mm grubości... i jest wsadzony midzy korbowód a czop wału...tam gdzie ma środkową podbore wzgledem bloku silnika...
nie denerwuj się kolego na mnie, moja wina bo zle przelałem swoją myśl w tym poście. Chodziło mi o to,że opisałeś mi półpierścień oporowy wału który jest zamontowany na panewce głównej i to powinienem napisać odrazu i na tym zakończyć. Przepraszam jesli Cię zdenerwowałem a jesli dalej coś piszę nie tak to mnie oświeć proszę.
Ostatnio zmieniony sob lis 27, 2010 09:25 przez Detektor, łącznie zmieniany 1 raz.


W zasadzie, w życiu można dojść do wszystkiego. Ale dojechać łatwiej.

Awatar użytkownika
SToRM
V.I.P.
V.I.P.
Posty: 1770
Rejestracja: czw paź 07, 2004 21:13
Lokalizacja: GOP

problem z wałem, ...?

Post autor: SToRM » śr lis 24, 2010 10:22

A moze wogole warto sciagnac zapinki z oslony paska rozrzadu i zobaczyc jak tam wyglada? 3 minuty roboty a moze wiele wyjasnic



Awatar użytkownika
ciachotdi
diesel m@ster
diesel m@ster
Posty: 1121
Rejestracja: pt gru 05, 2008 15:05
Lokalizacja: Aalsmeer
Auto: Seat mii

problem z wałem, ...?

Post autor: ciachotdi » śr lis 24, 2010 12:35

Detektor pisze:kolego ciacho840 czy pęknięcie paska rozrządu mogło by zablokować wał korbowy bo nie chce mi się w to wierzyć raczej mało prawdopodobne
kolega musi poczytać jeszcze dużo na czym polega praca silników diesla :chytry: , ale skupmy się na temacie.
Znajomy miał podobny problem w IV ale w silniku benzynowym, pękł korbowód zablokowało tłok, i wymiana silnika.



Awatar użytkownika
Detektor
Forum Master
Forum Master
Posty: 1066
Rejestracja: śr lis 18, 2009 16:40
Lokalizacja: Warszawa

Re: problem z wałem, ...?

Post autor: Detektor » śr lis 24, 2010 14:27

ciacho840 pisze:
Detektor pisze:kolego ciacho840 czy pęknięcie paska rozrządu mogło by zablokować wał korbowy bo nie chce mi się w to wierzyć raczej mało prawdopodobne
kolega musi poczytać jeszcze dużo na czym polega praca silników diesla :chytry: , ale skupmy się na temacie.
Znajomy miał podobny problem w IV ale w silniku benzynowym, pękł korbowód zablokowało tłok, i wymiana silnika.
właśnie jestem w trakcie "studiowania" tematu "tak się kończy gibanie koła pasowego" który polecił mi do przeczytania kolega jhosef. Byłem z wizytą w warsztacie w którym dokonuję wszelkich napraw, mogę auto sholować do nich w kazdej chwili, najpózniej zrobię to jutro.


W zasadzie, w życiu można dojść do wszystkiego. Ale dojechać łatwiej.

golfi16TDI
Mały gagatek
Mały gagatek
Posty: 81
Rejestracja: wt gru 15, 2009 15:07
Lokalizacja: kalwaria Zeb

problem z wałem, ...?

Post autor: golfi16TDI » śr lis 24, 2010 22:19

Detektor ja sie wcale nie denerwuje, wiec spox- ale widze ze chodziło nam o tą samą cześć-tylko te nazwy mogły troszke mylic... :chytry:

a tak wogóle to jak cos bedziesz wiedział po wizycie u mechanika to nie zapomnij podzielic sie tymi faktami na forum i opisac to w temacie. :smoke:


1.6 TDic

Awatar użytkownika
Detektor
Forum Master
Forum Master
Posty: 1066
Rejestracja: śr lis 18, 2009 16:40
Lokalizacja: Warszawa

problem z wałem, ...?

Post autor: Detektor » sob lis 27, 2010 09:33

auto dopiero dzisiaj rano mogło trafić do warsztatu, wyrok usłyszę w poniedziałek najpózniej we wtorek, oczywiście podzielę się informacją na forum. Trochę się zeszło zanim mogłem zaholować auto do mechanika no ale pewnych spraw niestety przeskoczyć się nie da.


W zasadzie, w życiu można dojść do wszystkiego. Ale dojechać łatwiej.

Awatar użytkownika
Detektor
Forum Master
Forum Master
Posty: 1066
Rejestracja: śr lis 18, 2009 16:40
Lokalizacja: Warszawa

Re: problem z wałem, ...?

Post autor: Detektor » wt lis 30, 2010 22:41

Dzisiaj doczekałem się na telefon z warsztatu w sprawie mojego auta i narazie dowiedziałem się tyle,że w drugim cylindrze doszło do "bliskiego spotkania trzeciego stopnia". Jutro jadę z wizytą do warsztatu i będziemy podejmować decyzje co z tym fantem dalej robimy a przy okazji zamierzam się zapytać co było przyczyną tego "spotkania" akurat w tym jednym jedynym cylindrze ( pasek od rozrządu jest cały i na swoim miejscu). Interesuje mnie również jakie szkody powstały w silniku pomijając oczywiście tłok i zawory drugiego cylindra no a jak już będę wszystko wiedział wtedy będę mógł podejmować jakie kolwiek decyzje w sprawie naprawy auta. Jutro ogłoszę na forum jak już będę wszystko dokładnie wiedział co było przyczyną tego "spotkania" i znał wszystkie skutki tego zdarzenia a tym czasem idę przespać się z tym problemem.


W zasadzie, w życiu można dojść do wszystkiego. Ale dojechać łatwiej.

ODPOWIEDZ

Wróć do „Silniki Diesla-problemy dotyczące tylko silników”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Google Adsense [Bot] i 188 gości