Smród spalin i dymienie

TDI, TD, D.... Piszemy tutaj TYLKO O PROBLEMACH Z SILNIKAMI DIESLA!

Moderatorzy: Michał_1977, italiano_83, G0 Karcio, Haki, Qto, marcin7x5, VIP

Awatar użytkownika
azizi
Gadatliwa bestia
Gadatliwa bestia
Posty: 638
Rejestracja: pn sty 24, 2005 22:01
Lokalizacja: PL
Kontakt:

Smród spalin i dymienie

Post autor: azizi » pn paź 25, 2010 07:30

Witam. Od 3 miesięcy jestem posiadaczem golfa 1.9 tdi arl i od samego początku mam problem z spalinami. Jak auto postoi dłużej np z rana się je odpala to dymi dość mocno przez kilka minut, przy tym czuć mocno dziwny zapach razem z dymem. O ile dym ustaje po tych kilku minutach to zapach choć mniejszy jest nadal. Czy np otwarta szyba i auto stojące w miejscu z odpalonym silnikiem równa się nieprzyjemny zapach. Mimo że to mój pierwszy diesel to chyba nie powinno tak być?

Kolor dymy to niebieskawy/szarawy/biały i naprawdę jest jego dużo. Temperatury zewnętrzne nie wpływają jakby na to czy będzie kopcił czy też nie. Jak było ciepło to też kopcił po dłuższym postoju (np po nocy).

Komputer nie pokazuje żadnych błędów. Auto zachowuje się normalnie. Silnik pracuje dobrze, przyśpiesza bdb, spalanie na poziomie poniżej 5L w trasie, w mieście 6.5L. Co prawda stuka coś przy porannym odpaleni, też przez kilka minut ale ponoć są to początki dwymasu :/

Kolega który robił mi badanie kompem powiedział, że turbo lekko przeładowuje ale na tym się skończyła diagnoza. Same turbo pracuje bardzo ładnie, jest ciche.

Co do ubywania płynów, to chłodzący jest na stałym poziomie, a oleju ciężko mi powiedzieć bo dziś będę zmieniać, a że auto mam krótko to przez te 3 miesiące nie zauważyłem aby poziom spadł.

Proszę o pomoc bo byłem u kilku mechaników ale nikt nic konkretnego nie powiedział ani nie zrobił, a nie chciałbym zostawiać auta w obcych warsztatach bo wiadomo co się z nim stanie jak każdy go będzie rozbierać i składać :/

Czy jest sens sprawdzać czujnik temperatury G62 skoro go nie wyrzuca komputer?
Mam zamiar zajrzeć też w obudowę EGR może zapieczony?


Były w kolorze czarnym: Mk1 Cabrio 81', Mk1 Cabrio Sportline, Mk3 GL 1.8, MK3 GTI 2.0, Mk4 GTI ARL, Lupo SDI 1.7
Jest w kolorze czarnym Audi TT 1.8

enzo2211
Gadatliwa bestia
Gadatliwa bestia
Posty: 596
Rejestracja: wt wrz 29, 2009 12:42
Lokalizacja: Gidle ERA
Kontakt:

Smród spalin i dymienie

Post autor: enzo2211 » pn paź 25, 2010 12:51

A na czym jeździsz?? Może oszczędności są słabej jakości albo jakieś bio...


Druciarstwo - to jest to co kocham ...

Awatar użytkownika
azizi
Gadatliwa bestia
Gadatliwa bestia
Posty: 638
Rejestracja: pn sty 24, 2005 22:01
Lokalizacja: PL
Kontakt:

Smród spalin i dymienie

Post autor: azizi » pn paź 25, 2010 12:56

Jeżdżę na dobrym paliwie, cało rodzinka na tym gania, tankowane na jednej stacji i jest ok. Tankowałem też na innej stacji i to samo było. Myślę że jak by paliwo było lipne to nie tylko przy porannym odpaleniu czy po wielu godzinach stania ale cały czas było by coś nie tak


Były w kolorze czarnym: Mk1 Cabrio 81', Mk1 Cabrio Sportline, Mk3 GL 1.8, MK3 GTI 2.0, Mk4 GTI ARL, Lupo SDI 1.7
Jest w kolorze czarnym Audi TT 1.8

mewa2002
Ma gadane
Ma gadane
Posty: 166
Rejestracja: ndz maja 31, 2009 20:07
Lokalizacja: ---

Smród spalin i dymienie

Post autor: mewa2002 » wt paź 26, 2010 12:47

Sprawdz swiece czy nie spalone i czy napiecie dochodzi do nich. U mnie po wymianie czujnika temp i swiec, te biale ranne dymienie znacznie zmalalo.



Awatar użytkownika
azizi
Gadatliwa bestia
Gadatliwa bestia
Posty: 638
Rejestracja: pn sty 24, 2005 22:01
Lokalizacja: PL
Kontakt:

Smród spalin i dymienie

Post autor: azizi » wt paź 26, 2010 12:57

Jak było ciepło to też dymił identycznie, świece ponoć załączają się poniżej 5 stopni więc raczej nic nie powinno to zmienić jeśli nawet nie działały by.
Co do czujnika temperatury (G62) to chyba komp powinien go wykryć? Obecnie nie mam błędów w silniku.


Były w kolorze czarnym: Mk1 Cabrio 81', Mk1 Cabrio Sportline, Mk3 GL 1.8, MK3 GTI 2.0, Mk4 GTI ARL, Lupo SDI 1.7
Jest w kolorze czarnym Audi TT 1.8

jacops
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 24
Rejestracja: sob mar 10, 2007 21:38
Lokalizacja: tychy

Smród spalin i dymienie

Post autor: jacops » śr paź 27, 2010 12:57

jeśli mogę coś doradzić sprawdź sobie sobie na vagu parametry w blokach 13,23 ,ewentualnie silnik już padaka, sprawdź sprężanie na cylindrach



Awatar użytkownika
Sztomel
Mistrz KieroVWnicy
Mistrz KieroVWnicy
Posty: 5667
Rejestracja: czw wrz 20, 2007 23:10
Lokalizacja: Rybnik

Smród spalin i dymienie

Post autor: Sztomel » śr paź 27, 2010 13:07

azizi pisze:Mam zamiar zajrzeć też w obudowę EGR może zapieczony?
to najrozsądniejsze posunięcie w tej sytuacji ale nie po to by stwierdzić co dzieje się z zaworem EGR ale by przyjrzeć się z samego rana, jeszcze przed uruchomieniem silnika, pozycji klapy gaszącej i profilaktycznie usunąć nagar w miejscu obrotu klapy gaszącej by nic jej nie blokowało - jeśli będzie ustawiona poziomo to profilaktycznie odepnij wtyczkę z elektrozaworu N239, który nią steruje i wtedy poobserwuj czy dymienie nadal będzie występować następnego ranka. Na Twoim miejscu również sprawdziłbym świece żarowe i czy dochodzi do nich zasilanie.


Obrazek

Awatar użytkownika
azizi
Gadatliwa bestia
Gadatliwa bestia
Posty: 638
Rejestracja: pn sty 24, 2005 22:01
Lokalizacja: PL
Kontakt:

Smród spalin i dymienie

Post autor: azizi » śr paź 27, 2010 13:33

jacops silnik nie padaka, chodzi bdb, cicho i równo
parametry w blokach postaram się sprawdzić jak mówisz

Sztomel nie wiem gdzie jest ten zawór N239, podejrzewam że gdzieś przy EGR pewnie? Dziś w końcu jadę olej zmienić to zerknę w ten EGR, a pod koniec tygodnia umówiłem się z kimś obeznanym w dieslach więc może on pomoże. Co do świec żarowych to tak jak pisałem, jak było ciepło to też takie same dymienie występowało a skoro świece w cieple się nie załączają to raczej nie powinny mieć nic wspólnego z tym problemem.
Poziomy zawór EGR czyli otwarty, tak?


Były w kolorze czarnym: Mk1 Cabrio 81', Mk1 Cabrio Sportline, Mk3 GL 1.8, MK3 GTI 2.0, Mk4 GTI ARL, Lupo SDI 1.7
Jest w kolorze czarnym Audi TT 1.8

Awatar użytkownika
Sztomel
Mistrz KieroVWnicy
Mistrz KieroVWnicy
Posty: 5667
Rejestracja: czw wrz 20, 2007 23:10
Lokalizacja: Rybnik

Smród spalin i dymienie

Post autor: Sztomel » śr paź 27, 2010 13:53

Świece żarowe nie są rozgrzewane przed uruchomieniem silnika jeśli temperatura płynu chłodzącego jest wyższa niż +5*C ale są zasilane również zaraz po uruchomieniu zimnego silnika by wyrównać pracę zimnego silnika i polepszyć spalanie aż temperatura płynu chłodzącego osiągnie +30*C więc brak zasilania lub spalone świece nawet w temperaturze powyżej +5*C powoduje taki efekt.
azizi pisze:Poziomy zawór EGR czyli otwarty, tak?
nie zawór EGR a klapa gasząca (widoczna w otworze wlotu powietrza do obudowy zaworu EGR) :
Obrazek

a elektrozawór N239 znajdziesz idąc za wężykiem wychodzącym z widocznego czarnego siłownika sterującego klapą gaszącą (siłownik oraz N239 widoczne na poniższej fotce) :
Obrazek


Obrazek

Awatar użytkownika
azizi
Gadatliwa bestia
Gadatliwa bestia
Posty: 638
Rejestracja: pn sty 24, 2005 22:01
Lokalizacja: PL
Kontakt:

Smród spalin i dymienie

Post autor: azizi » śr paź 27, 2010 14:00

Ok, mimo że komp błędów nie pokazuje to takie niesprawne świece powinien pokazać tak teoretycznie? Kontrolka świec zapala się na moment i zaraz znika, nie zdarzyło mi się aby jakoś długo świeciła kiedykolwiek.

Niestety mam problem aby na zimnym silniku coś działać z tą klapą gaszącą. Dziś po pracy jak będę zmieniać olej to zerknę tam. W jakiej pozycji powinna być przy wyłączonym silniku? Rozumiem że trzeba sprawdzić czy chodzi ok i czy nie widać znacznego nagaru wszędzie.
Jeszcze raz pytam, poziomo czyli otwarty?


Były w kolorze czarnym: Mk1 Cabrio 81', Mk1 Cabrio Sportline, Mk3 GL 1.8, MK3 GTI 2.0, Mk4 GTI ARL, Lupo SDI 1.7
Jest w kolorze czarnym Audi TT 1.8

lukas87
Mały gagatek
Mały gagatek
Posty: 139
Rejestracja: pt lip 04, 2008 17:37

Smród spalin i dymienie

Post autor: lukas87 » czw paź 28, 2010 17:38

...w jakim stanie jest odma?...czy widać jakiś wyciek pod uszczelką pompy wody?
Ps: ciekawy nick...masz coś wspólnego z grupą breakdanceową z Kraśnika? :bajer:


BMW E46 320d M47+ Powered By Bagor
Audi A3 1,8T AGU+ Powered By Bagor

Awatar użytkownika
azizi
Gadatliwa bestia
Gadatliwa bestia
Posty: 638
Rejestracja: pn sty 24, 2005 22:01
Lokalizacja: PL
Kontakt:

Smród spalin i dymienie

Post autor: azizi » czw paź 28, 2010 19:42

nic a nic wspólnego nie mam ;) a nick dużo starszy niż konto na vwgolf ;)
co do reszty to nie wiem, zerkałem wczoraj EGR i był brudny ale nie za dużo, ogólnie nalot i tyle, ale co nie co przeczyściłem, jednak dziś rano przy odpaleniu dalej dymił więc nic to nie dało

muszę zerknąć tę odmę jak tak, a gdzie jest pompa wody wogóle? czy jeśli miała by nieszczelną uszczelkę to ubywało by płynu chłodzącego?


Były w kolorze czarnym: Mk1 Cabrio 81', Mk1 Cabrio Sportline, Mk3 GL 1.8, MK3 GTI 2.0, Mk4 GTI ARL, Lupo SDI 1.7
Jest w kolorze czarnym Audi TT 1.8

Awatar użytkownika
doggie
V.I.P.
V.I.P.
Posty: 10545
Rejestracja: pt lis 23, 2007 00:13
Lokalizacja: GKA
Auto: Cupra Formentor DSG DQ381
Silnik: TSI

Re: Smród spalin i dymienie

Post autor: doggie » czw paź 28, 2010 19:51

azizi pisze:Ok, mimo że komp błędów nie pokazuje to takie niesprawne świece powinien pokazać tak teoretycznie?

kilka dni temu wymieniałem w swoim Mk5 świece żarowe - jedna była padnięta - 4 cylindra, w momencie każdego rozruchu zimnego silnika /ciecz poniżej + 5 st./ ECU generuje błąd, ale już każde kolejne uruchomienie rozgrzanego silnika błędów nie generuje, mimo wszystko błąd w ECU pozostaje do momentu aż go nie skasujesz
Sztomel pisze: ale są zasilane również zaraz po uruchomieniu zimnego silnika by wyrównać pracę zimnego silnika i polepszyć spalanie aż temperatura płynu chłodzącego osiągnie +30*C więc brak zasilania lub spalone świece nawet w temperaturze powyżej +5*C powoduje taki efekt.
tu się nie zgodzę, na już ciepłym silniku w momencie rozruchu nie "idzie" prąd na świece - sprawdzałem to w moim Mk5

azizi - co do smrodu to stawiam na wycięty katalizator, który właśnie w TDI ma m. in. za zadanie redukcję "nieprzyjemnego zapachu"



lukas87
Mały gagatek
Mały gagatek
Posty: 139
Rejestracja: pt lip 04, 2008 17:37

Re: Smród spalin i dymienie

Post autor: lukas87 » czw paź 28, 2010 20:35

azizi pisze:zerkałem wczoraj EGR i był brudny ale nie za dużo, ogólnie nalot i tyle, ale co nie co przeczyściłem, jednak dziś rano przy odpaleniu dalej dymił więc nic to nie dało
...odłącz EGR dziś, zobacz czy jutro rano też będzie dymił z zamkniętym EGRem, jeśli tak to bardzo możliwe, że chłodniczka spalin EGRu przepuszcza płyn, który w reakcji z gorącymi spalinami tworzy parę wodną, która następnie dostaje się do komory spalania.
ps: sprawdzałeś czy korekcje wtrysków są prawidłowe?
ps1: masz wycięte obydwa katalizatory? nie wiem jak to jest w ARL-ach, chyba dwa,tak?


BMW E46 320d M47+ Powered By Bagor
Audi A3 1,8T AGU+ Powered By Bagor

ODPOWIEDZ

Wróć do „Silniki Diesla-problemy dotyczące tylko silników”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 167 gości