[MK4 ASV] Czyszczenie turbiny

TDI, TD, D.... Piszemy tutaj TYLKO O PROBLEMACH Z SILNIKAMI DIESLA!

Moderatorzy: Michał_1977, italiano_83, G0 Karcio, Haki, Qto, marcin7x5, VIP

marcinoser
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 2
Rejestracja: pt paź 19, 2007 17:18
Lokalizacja: krakow

Post autor: marcinoser » pn mar 10, 2008 15:19

jeszcze zobacze ale jak dojdzie do tego ze ją wyciągne to zrobie fotki i moze zapodam tutaj



Awatar użytkownika
korfanty
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 266
Rejestracja: czw sty 19, 2006 09:09
Lokalizacja: Tarnów

Post autor: korfanty » czw mar 20, 2008 21:44

Turbinę udało się rozpołowić - tak jak wspomniałem wyżej posłużyłem się 2kg butlą turystyczną na propan-butan i pożyczonym od kumpla palnikiem do lutowania instalacji na miedzi. Wystarczyło 5min grzania i turbina dosłownie sama się rozpołowiła - przestrzegam nad dobrym przemyśleniem jak to zamocować w imadle aby się nie poparzyć przy rozpołowieniu ;)

Samo czyszczenie to już pestka - wyglancowane jak z fabryki ;) niestety siadła bateria w aparacie wiec nie mam jak się pochwalić.

Przy składaniu nie dawałem żadnych środków typu smar na wysoką temperaturę - wszystko tylko delikatnie wyczyszczone, każda łopatka ręcznie rozruszana-dopieszczona ;) mam nadzieje że będzie spokój przynajmniej rok/10tys



Awatar użytkownika
Adamm
V.I.P.
V.I.P.
Posty: 4753
Rejestracja: pn lis 15, 2004 23:06
Lokalizacja: Warszawa - Rembertów
Auto: Octavia II BLS++ / Passat B4 1Z+
Kontakt:

Post autor: Adamm » czw mar 20, 2008 23:48

ja jak czyscilem w ASV to mlotkiem gumowym ladnie rozdzielilem :D
ale patent z palnikiem sprawdza sie zawsze :D


Moje auto w budowie --> http://forum.vwgolf.pl/viewtopic.php?t=245535
MASZ PROBLEM Z NASTAWNIKIEM?? --> napisz do mnie
mechanika pojazdowa aut grupy VAG

Yacko
Mały gagatek
Mały gagatek
Posty: 98
Rejestracja: sob lip 07, 2007 13:43
Lokalizacja: Kujawy

Post autor: Yacko » sob kwie 19, 2008 17:54

Próbowałem dzisiaj i niestety nie udało sie rozpołowić. Zalałem na noc odrdzewiaczem ale nikłe szanse raczej. Podgrzewanie tez nic nie dało.

[ Dodano: 20 Kwi 2008 13:29 ]
Czytałem również o metodzie czyszczenie bez rozpoławiania turbiny. Ktoś polecał aby zalać turbinę WD40 na kilka godzin i potem rozruszać łopatki a następnie wypłukać czyścikiem do hamulców. Czytałem również o zalewaniu naftą, ale naftę ciężko dostać. Jakie macie zdanie na ten temat ?

[ Dodano: 06 Maj 2008 12:08 ]
Pomógł odrdzewiacz na noc i odpowiednie ułożenie tubiny przy opukiwaniu młotkiem.



blue_lizard
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 4
Rejestracja: wt lis 03, 2009 18:20
Lokalizacja: Przemyśl

Post autor: blue_lizard » pn maja 31, 2010 19:10

Wiem że dostanie mi się za "odgrzewanie tematu" i nie korzystanie z opcji "szukaj" ale zwracam się z prośbą do kolegów o podanie linka lub opisanie sposobu demontażu turbiny z VW BORY 1.9tdi ASV. Nie potrafię tego znaleźć na forum a wiem że było bo kiedyś to widziałęm.
Bardzo prosze o pomoc bo moja turbina właśnie padła i muszę ja jutro zdemontować.



karolw2
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 264
Rejestracja: ndz kwie 23, 2006 20:59

Post autor: karolw2 » pn maja 31, 2010 20:53

Tu masz w pdf do ściągnięcia z audi a3 ale tak samo wygląda
http://hotfile.com/dl/45803387/b1218ff/ ... I.pdf.html



blue_lizard
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 4
Rejestracja: wt lis 03, 2009 18:20
Lokalizacja: Przemyśl

Post autor: blue_lizard » pn maja 31, 2010 21:18

Dzięki wielkie za pdf'a :) Bardzo pomógł bo zamierzałem odkręcać turbo bez zdejmowania kolektora wydechowego a z tego opisu wynika że można turbinkę pięknie wyjąć od góry. Zastanawia mnie tylko to, co gościu pisze o wężyku zasilania olejem, czy nie da się go odkręcić bez ukręcania ?



karolw2
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 264
Rejestracja: ndz kwie 23, 2006 20:59

Post autor: karolw2 » pn maja 31, 2010 21:35

Ale tam gościu nic nie pisze o wyjmowaniu turbiny bez kolektora. Kolektor ssący musisz odkręcić i jest to tam opisane. A sprężarki w ALH/ASV bo są takie same są razem z kolektorem wydechowym. Bardzo dużo syfu jest wewnątrz kolektora ssącego i w egr. Musisz wszystko wyjąć. Przy odkręcaniu spływu oleju jest trochę zabawy najlepiej zeszlifować klucz 17 żeby weszła pomiędzy część gorącą i część zimną a drugą 17 się ją odkręca. U mnie się nie udało tak odkręcić i lipa. Skończyło się na nowym przewodzie dostępny właściwie tylko w ASO koszt 162 zł. Więc nie jest tak łatwo jak niektórzy twierdzą.



blue_lizard
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 4
Rejestracja: wt lis 03, 2009 18:20
Lokalizacja: Przemyśl

Post autor: blue_lizard » wt cze 01, 2010 16:48

Witam, jestem właśnie po demontażu turbiny. O dziwo poszło całkiem sprawnie. Dzięki za radę odnośnie odkręcania zasilania olejem, udało mi się odkręcić wężyk bez ukręcenia go. Moja turbina niestety się doszczętnie rozsypała :( Wirnik w środku lata na wszystkie strony wiec regeneracja obowiązkowa. Zastanawia mnie co to spowodowało i czy jest to związane z ubytkiem płynu chłodzącego (ok. 0.5L/1000km). Niby w oleju go nie widać (nic pod korkiem wlewu się nie osadza) no ale gdzieś ten płyn ucieka. Auto ma jakies 250000 przejechane i nie wiem czy ta turbina była już robiona. Napiszcie co sądzicie , czy ten płyn może być przyczyną uszkodzenia?

[ Dodano: 02 Cze 2010 17:34 ]
Koledzy jest problem. Dostałem turbinę po regeneracji. Przed montażem najpierw poczyściłem wszystkie węże, doloty i wyloty w których znajdował się olej (poprzednia turbina mi się rozsypała i olej był praktycznie wszędzie). Przy montażu turbinkę zalałem świeżym olejem i wszystko poskładałem. Po uruchomieniu silnika zostawiłem samochód na wolnych obrotach przez kilka minut po czym wyjechałem przetestować.
Podczas jazdy za samochodem było siwo od dymu. Postanowiłem zostawić samochód na wolnych obrotach przez chwile tak, żeby wypaliły się resztki oleju z wydechu. Po pół godzinie przygazowałem trochę i o dziwo silnik złapał maksymalne obroty pomimo tego że puściłem pedał gazu. Zgasiłem silnik kluczykiem i po ponownym odpaleniu nowo zregenerowana turbina zaczęła metalicznie pracować. Okazało się że przytarły się łożyska ślizgowe (ma poprzeczne luzy) Gościu od regeneracji powiedział mi że musiała złapać samozapłon. Czy to możliwe? Co by się miało w niej zapalić ?



Awatar użytkownika
Grzechu_1990
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 344
Rejestracja: pn kwie 19, 2010 18:25
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

[MK4 ASV] Czyszczenie turbiny

Post autor: Grzechu_1990 » sob gru 18, 2010 18:30

Przepraszam za odkop, czytam kilka tematów o czyszczeniu turbiny itp itd aż w końcu wpadłem tu. Ma ktoś może tego pdfa z linka i mógłby mi przesłać lub udostępnić? Niestety czeka mnie czyszczenie turbo i chcę wiedzieć jak sie za to zabrać.


Było: Opel Astra II 1.6 16V 101KM X16XEL, Skoda Octavia I 1.9TDI 110KM ASV.
Jest: Opel Rekord z 1982r 2.3D 65KM i 2.0N/S (90/100KM) z 1980r :helm: Passat B5FL 1.8T 150KM AWT.

Awatar użytkownika
Łuki_79
Forum Master
Forum Master
Posty: 1694
Rejestracja: ndz lut 21, 2010 19:59
Lokalizacja: *̡͌l̡*̡̡ ̴̡ı̴̴̡ ̡̡__|̲̲̲͡͡͡▫ ̲͡ ̲̲̲͡͡π̲̲͡͡ ̲̲͡▫̲̲͡͡ ̲|̡̡̡__ ̡ ̴̡ı̴̡̡ *̡͌l̡* wieś w POS

[MK4 ASV] Czyszczenie turbiny

Post autor: Łuki_79 » sob gru 18, 2010 18:42

Grzechu_1990, masz tutaj z AHF'a,ale to samo co w ASV (pobierz sobie pdf'a) http://forum.vwgolf.pl/viewtopic.php?t=348669" onclick="window.open(this.href);return false;


Obrazek

Awatar użytkownika
Szymon Jarosz
Gadatliwa bestia
Gadatliwa bestia
Posty: 804
Rejestracja: wt mar 30, 2010 19:59
Lokalizacja: Legionowo
Kontakt:

[MK4 ASV] Czyszczenie turbiny

Post autor: Szymon Jarosz » sob gru 18, 2010 22:56

Jak macie problemy z rozpolowieniem turbinki ,to polecam polac ja plynem DA-1 (plyn hamulcowy stosowany w ZUKU) :grin: Bo WD-40 jest za slabe do takich rzeczy :bigok: Tylko UWAGA !!! Jest naprawde silnie zracy,i lepiej go nie wdychac!!!!!!!!! :pub:


ObrazekObrazekObrazek

ODPOWIEDZ

Wróć do „Silniki Diesla-problemy dotyczące tylko silników”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 203 gości