szarpanie na 4-5biegu 1200-1500obr

TDI, TD, D.... Piszemy tutaj TYLKO O PROBLEMACH Z SILNIKAMI DIESLA!

Moderatorzy: Michał_1977, italiano_83, G0 Karcio, Haki, Qto, marcin7x5, VIP

tjwasiak
Gadatliwa bestia
Gadatliwa bestia
Posty: 579
Rejestracja: sob paź 20, 2007 23:39
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: tjwasiak » pt kwie 30, 2010 20:34

luzur pisze:No akurat AHU to w zasadzie 1Z :grin: ale to nie istotne,
chodziło mi o to że silniki z 16Bit ECU nie są IDENTYCZNE z silnikami z 8Bit ECU,
pewnie AHU z 16Bit sterownikiem ma inaczej ustawioną/wyregulowaną fabrycznie pompę.
Według ETKI pompa jest dokładnie taka sama w 1Zcie i AHU. Sterowniki też są wymienne więc nie może być zbyt wielkich różnic sprzętowych.
luzur pisze:Mi to szarpanie/zapowietrzanie pojawiło się po zmianie sterownika z AF na BF, jak bardzo różnią się nastawy w tych ECU ?
Jeśli chodzi o poziom dawki, pedał gazu to nastawy są prawie takie same. Prawie bo jest dosyć istotna różnica - w sterowniku AF wszystko dzieje się wcześniej, to znaczy maksymalny moment obrotowy położony jest przy 1800 obrotów, kiedy w BF przy 1890; natomiast moc maksymalna przy 3820, względem 4011 w BF. AF też zdecydowanie wcześniej "umiera" - BF pozwala się kręcić silnikowi wyżej. W BF'ie w szerszym zakresie obrotów EGR pozostaje otwarty.
Jeśli chodzi o kwestię kalibracji dawki względem nastawnika mapa w sterowniku AF jest również ostrzejsza - tzn. danej dawce przy danych obrotach odpowiada wyższe napięcie sygnału.
Odnośnie kąta wtrysku - moim zdaniem w nim "pies pogrzebany" bo tutaj różnice są naprawdę duże. Otóż sterownik AF jest pod tym względem zdecydowanie ostrzejszy i mniej ekologiczny. Główna mapa kąta wtrysku nie przewiduje wtrysku po GMP, podczas kiedy BF jak najbardziej - od 1239 do 2982 obrotów dla dawek sięgających 20mg/suw (oczywiście nie wszystkie wartości w tym zakresie są po GMP, jednak na 56 aż 44 wartości w tym zakresie jest tak ustawione). Ogólnie AF wymaga zdecydowanie większego wyprzedzenia kąta wtrysku.
Sterownik BF rekompensuje powyższe zdecydowanie wyższym ciśnieniem doładowania.

Mam pewną sugestię dla posiadaczy sterowników BF którzy mają możliwość podmiany kości w środku. Jest taki sterownik dla silnika AHU o oznaczeniu 028906021DK (Polo/Caddy/Ibiza). Nie dość że w oryginale jest diabelsko wysoka dawka - 40mg/suw przy ~4000 obrotów względem ~36mg/suw w innych sterownikach AHU/1Z, to charakterystyka kąta wtrysku jest podobnie agresywna jak w choćby w omawianych 8bitowym AF. Ten wsad powinien działać w sterowniku BF, nie będzie jednak działał w GG. W razie trudności ze zlokalizowaniem wsadu proszę o kontakt, a podeślę.



Awatar użytkownika
Fahoo
TDI Power
TDI Power
Posty: 4038
Rejestracja: wt lut 06, 2007 11:57
Lokalizacja: Białystok
Kontakt:

Post autor: Fahoo » pt kwie 30, 2010 21:16

tjwasiak, mozesz mi wytłumaczyc dlaczego gdy ruszyłem czujnik przesuwu zaszły takie zmiany in plus?
Z tych 0,720V po zapłonie i zmianie na 0,800V bez pracujacego silnika?
Wczesniej przy 0,720V po uruchomieniu i pracy na biegu jałowym pojawiało sie napięcie 1,12V na czujniku przesuwu.Teraz przy ustawieniu po zapłonie na 0,800V napięcie na uruchomionym silniku na biegu jałowym to zakres 1,35V czyli tak jak pod ramka i podanym zakresie w vag comie. od 1,35-2,10V
Ostatnio zmieniony pt kwie 30, 2010 21:37 przez Fahoo, łącznie zmieniany 1 raz.


https://www.facebook.com/fahoo.jedker
Kupię klape tył Golf IV/Bora Variant PW

tjwasiak
Gadatliwa bestia
Gadatliwa bestia
Posty: 579
Rejestracja: sob paź 20, 2007 23:39
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: tjwasiak » pt kwie 30, 2010 22:35

Fahoo pisze:tjwasiak, mozesz mi wytłumaczyc dlaczego gdy ruszyłem czujnik przesuwu zaszły takie zmiany in plus?
Z tych 0,720V po zapłonie i zmianie na 0,800V bez pracujacego silnika?
Wczesniej przy 0,720V po uruchomieniu i pracy na biegu jałowym pojawiało sie napięcie 1,12V na czujniku przesuwu.Teraz przy ustawieniu po zapłonie na 0,800V napięcie na uruchomionym silniku na biegu jałowym to zakres 1,35V czyli tak jak pod ramka i podanym zakresie w vag comie. od 1,35-2,10V
Teraz tylko jedno istotne pytanie - czy te wartości mierzysz na ciepłym, czy zimnym silniku (inne wolne obroty)?

Zgodnie z mapą napięcia nastawnika 1,15V przy 903 obrotach odpowiada dawce 1,2mg/suw.
1,37V odpowiada natomiast 4mg/suw.

Jeśli rzeczywiście problem leży w ciśnieniu w pompie zmiana pozycji nastawnika może powodować, że trafiasz w taki zakres pracy pompy kiedy problem po prostu się nie ujawnia.

Niestety podobne zabiegi które próbowałem przeprowadzić wczoraj wieczorem nie dały oczekiwanego rezultatu. Ani zmniejszanie, ani zwiększanie dawki (poprzez diagnostykę, w przypadku 8bitowych ECU zakres jest całkiem spory) nie zmieniało w żaden sposób zachowania auta.

Cały czas zastanawia mnie tylko niefart kolegi - jak można trafić na 2 pompy uszkodzone (zużyte) w ten sam sposób?



Awatar użytkownika
Fahoo
TDI Power
TDI Power
Posty: 4038
Rejestracja: wt lut 06, 2007 11:57
Lokalizacja: Białystok
Kontakt:

Post autor: Fahoo » sob maja 01, 2010 10:46

tjwasiak, kolego przestawianie nastawnika u mnie nie dawało efektu szarpanie było cały czas czy to przy dawce 2,0mg/r czy 4,0mg/r -korekcja na vagu zmniejszanie i zwiekszanie nie przynosiło efektu-szrpanie było......:-(
dlatego zmieniłem napięcie na czujniku przesuwu .Oczywiście dawka sie zmniejszyła po zmianie 0,720 na 0,800V z 2,4 na 3,8-4,0 szarpanie niemal zniknęło

to napięcie jest stałe czy zimny czy ciepły...chodzi mi o te "wstepne" czyli 0,720 wyjsciowe i 0,800 vpo korekcie


https://www.facebook.com/fahoo.jedker
Kupię klape tył Golf IV/Bora Variant PW

tjwasiak
Gadatliwa bestia
Gadatliwa bestia
Posty: 579
Rejestracja: sob paź 20, 2007 23:39
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: tjwasiak » sob maja 01, 2010 14:29

Nie jestem fachowcem od pomp dlatego ciężko mi wyjaśnić wszystkie przyczyny i skutki pewnych działań. Jedyne co przychodzi mi do glowy to możliwość o której napisałem powyżej - być może trafiłeś w taki zakres pracy pompy, gdzie nie ma ona problemu z normalnym funkcjonowaniem. Chętnie usłyszałbym opinię bardziej zorientowanych jeśli chodzi o pompy wtryskowe!



Awatar użytkownika
Fahoo
TDI Power
TDI Power
Posty: 4038
Rejestracja: wt lut 06, 2007 11:57
Lokalizacja: Białystok
Kontakt:

Post autor: Fahoo » ndz maja 02, 2010 09:51

No właśnie czy ktos wie dlaczego po zapłonie czujnik ustawia się na 0,700V?
co tak na prawde daje zmiana jego ustawienia?


https://www.facebook.com/fahoo.jedker
Kupię klape tył Golf IV/Bora Variant PW

luzur
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 268
Rejestracja: sob gru 27, 2008 02:14
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Post autor: luzur » ndz maja 02, 2010 12:45

Jest to taki punkt odniesienia dla czujnika.
Ustawia się go na włączonym zapłonie na wartość w okolicach 0,740v ale nie zawsze dokładnie tyle.
Tak naprawdę powinno być ustawione tak aby po uruchomieniu silnika i właściwej dla danego silnika dawce biegu jałowego napięcie mieściło się pomiędzy 1,35-2,1 V.

Ale przecież nie ustawisz nap. RSW na pracującym silniku,
więc ustawiasz na włączonym zapłonie okolice 0,700.

W 1Z ustawiasz na 0,740v, mając fabryczne wtryski i fabryczny soft,
nastawnik pracuje w optymalnym zakresie.

Zapodajesz większe wtryski > zmieniasz dawkę przesuwając nastawnik.
Nastawnik zaczyna pracować w innym zakresie,
zmieniając napięcie RSW można sprawić żeby przesunięty względem pompy nastawnik, pracował w swoim "starym" zakresie pracy.

Pozdr.



tjwasiak
Gadatliwa bestia
Gadatliwa bestia
Posty: 579
Rejestracja: sob paź 20, 2007 23:39
Lokalizacja: Warszawa

Batalii ciąg dalszy

Post autor: tjwasiak » ndz maja 16, 2010 15:16

No więc dziś było drugie podejście do tematu szarpania 1Zta.
Przypominam - auto w którym wymieniana była pompa wtryskowa i wtryskiwacze - wszystko ori seria 1Z, sterownik 8bit bez immo - 028906021C. Wszelkie nastawy w normie.
Ze względu na zaobserwowane wcześniej problemy z regulacją kąta wtrysku (mimo statycznego ustawionego niemalże idealnie) padły sugestie o zbyt niskim ciśnieniu wewnętrznym w pompie.
Dziś miałem sposobność zaobserwować pracę silnika po całonocnym postoju. Nie wyglądało to dobrze - obroty skaczą w zakresie 861-924 na VAGu, ale w moim odczuciu rzeczywiście skakały mocniej (brak obrotomierza na desce, tryb diagnostyczny zagościł dopiero później, a ten sterownik jest leniwy jeśli chodzi o reakcję na zmianę parametrów, czy wyświetlanie), po zablokowaniu nastawów chyba nawet gorzej. Ale na kompletnie zimnym silniku kąt jest wyprzedzany tak jak sobie życzy sterownik (17,4* przed GMP). Na zimnym silniku przy tym falowaniu obrotów było widać spore skoki dawki na wolnych obrotach - w zakresie 5,6 do 8,2mg/suw. Niestety już przy niespelna 45*C temperatury silnika (paliwo też się przecież nagrzewa tracąc gęstość) spada do 15* przed GMP, a przy niespełna 60*C było ledwo 13,4*. Punktak w dłoń, mod Łukiego wykonany.
Teraz przy dobrze nagrzanym silniku 94*C dochodzi do 17,4* przed GMP. Niestety w żaden sposób nie wyeliminowało to szarpania, choć właściciel twierdził że może trochę mniej szarpie.
Mimo tego że pompa była wymieniana, a nastawnik czyszczony dalej szarpało. W związku z tym padła decyzja o odpięciu impulsatora. Decyzja trafna, bo bez impulsatora nie szarpie.
W związku z tym pytanie do mądrzejszych - czy czyszcząc nastawnik fachowiec mógł coś spartolić, biorąc pod uwagę że czujnik RSW jest ustawiony na 0,72V po zapłonie, na wolnych obrotach i rozgrzanym silniku jest dokładnie 1,34V (czyli leciutko poniżej specyfikacji).
Jeszcze jedna rzecz która mnie zastanawia - tutaj podejrzewam masę sterownika silnika, bo wszystkie inne były sprawdzane, czyszczone i poprawiane. Na włączonym zapłonie VAG pokazuje w sterowniku silnika 10,4V napięcia - auto odpala normalnie, miernik bezpośrednio na akumulatorze pokazuje 12,3V. Po odpaleniu VAG pokazuje 12V, natomiast na akumulatorze jest książkowe 14-14,3V. Jeśli sterownik gubi napięcie odniesienia, to może to ma jakiś wpływ na szarpanie??? Tylko czemu w takim razie pomaga wypięcie impulsatora?



Awatar użytkownika
mateusz_kajtek
Ma gadane
Ma gadane
Posty: 184
Rejestracja: pn gru 01, 2008 18:07
Lokalizacja: Opolskie NYsa
Kontakt:

Post autor: mateusz_kajtek » ndz maja 16, 2010 19:35

Fahoo pisze:w czasie jazdy
3-4-5 bieg granice 1200-1500 obr ale tylko gdy leciutko dotykam gaz i chce jechac ze stałą predkością--->SZARPIE
odłączona wtyczka impulsatora nic nie szarpie
w moim 1.9 TD jest niemal identycznie, ale w nieco wyższym zakresie obrotów tak do około 2400 obr, i też szarpie tylko gdy leciutko dotykam gaz i chce jechac ze stałą predkością


NA SPRZEDAŻ MÓJ GOLFIK -> http://www.forum.vwgolf.pl/viewtopic.php?p=3936548#3936548

Awatar użytkownika
munior
Forumowy spamer :)
Forumowy spamer :)
Posty: 2307
Rejestracja: sob lis 03, 2007 20:53
Lokalizacja: Lublin
Kontakt:

Post autor: munior » ndz maja 16, 2010 20:08

mateusz_kajtek pisze:w moim 1.9 TD jest niemal identycznie, ale w nieco wyższym zakresie obrotów tak do około 2400 obr, i też szarpie tylko gdy leciutko dotykam gaz i chce jechac ze stałą predkością
mateusz_kajtek, w TD eku to zupełnie inna bajka


Sprzedam : Czysciutki ori nastawnik HDK z każdą wtyczką wystepujacą w tdi ,Tuningowy komputer 16 i 8 bit ,części do ecu 16 i 8 bit .Uszczelnioną pompę wtryskową do tdi ,wszystkie części do pomp vp37 ,dezaktywuję immo w sterownikach 1,9 tdi 028906021,038906018

tjwasiak
Gadatliwa bestia
Gadatliwa bestia
Posty: 579
Rejestracja: sob paź 20, 2007 23:39
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: tjwasiak » pn maja 17, 2010 01:32

Liczyłem że Ci którzy pompy znają lepiej niż własną kieszeń coś jeszcze podpowiedzą, bo wiadomo że można iść i kupić kolejną pompę, kolejny zestaw wtrysków, parę nowych wiązek (ta silnikowa to nie wygląda za ciekawie, najwspanialej wygląda wpięcie zabezpieczenia - immobilizera do nastawnika, ale mimo wszystko przejścia są) i dalej szukać bez efektów, a chyba nie o to chodzi.
Moja wiedza w tym zakresie nie jest aż tak głęboka jak przynajmniej kilkunastu osób na forum...
Zwłaszcza, że poza napięciem widzianym przez ECU wszystko jest jak książka pisze, podczas jazdy - kiedy szarpie ciągle nic nie widać na VAGu... Muszę chyba się wyposażyć w 16bitowe ECU z usuniętym immo, może dzięki większej szybkości tego rozwiązania uda się zaobserwować jakiś "ulatujący" parametr. Gdybyś ktoś miał taki patent gotowy (najchętniej zupełna seria 1Z/AHU) i chciałby się go pozbyć proszę o info na PW/mail.



luzur
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 268
Rejestracja: sob gru 27, 2008 02:14
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Post autor: luzur » pn maja 17, 2010 09:00

W tym temacie poruszane są dwa problemy,
- szarpanie na 4 - 5 biegu takie "nastawnikowe" - 100% wina pompy.

U mnie pojawiło się po założeniu wtrysków ASV, zeby dawka był odpowiednia trzeba było nastawnik odsunąć prawie na maxa od rozrządu, no i pracuje teraz bardzo skrajnym położeniu pewnie dlatego szarpie.

Jakby pompa była "nófka-sztuka" to by miała lepszy wydatek i nie trzeba by nastawnika tak odpychać...

Napewno pomoże tu regulacja>podniesienie napięcia RSW
(zmieni sie zakres pracy nastawnika)
tylko żeby się komuś nastawnik nie oparł o obudowe z drugiej strony znowu...

Drugie "szarpanie" objawia się podczas wolnej jazdy na 1 czy 2 biegu bez przyspieszania i wygląda to tak jakby pompa się zapowietrzała no i dzieje się tak tylko na zimnym silniku.
To pojawiło się u mnie po zmianie sterownika z AF na 16bit BF i wydaje mi się że trzeba podnieść nieco ciśnienie wewnętrzne pompy żeby szybciej sterowała kątem na niskich obrotach.

Pozdr.



tjwasiak
Gadatliwa bestia
Gadatliwa bestia
Posty: 579
Rejestracja: sob paź 20, 2007 23:39
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: tjwasiak » pn maja 17, 2010 13:24

luzur pisze:W tym temacie poruszane są dwa problemy,
- szarpanie na 4 - 5 biegu takie "nastawnikowe" - 100% wina pompy.
Czyli ktoś miał niewiarygodnego pecha i trafił na 2 pompy wtryskowe uszkodzone w ten sam sposób. Mało tego - nastawnik został wyczyszczony i dalej brak poprawy, czyli nastawnik na śmietnik?
luzur pisze:U mnie pojawiło się po założeniu wtrysków ASV, zeby dawka był odpowiednia trzeba było nastawnik odsunąć prawie na maxa od rozrządu, no i pracuje teraz bardzo skrajnym położeniu pewnie dlatego szarpie.

Jakby pompa była "nófka-sztuka" to by miała lepszy wydatek i nie trzeba by nastawnika tak odpychać...
Nie bardzo rozumiem muszę przyznać. Zmiana softu = brak problemu bez zmiany czegokolwiek co nie jest statycznym kątem wtrysku. Jak się rzeźbi (czyt. wymienia podzespoły nie ingerując w sterowanie) to nie ma szans na uniknięcie jakiś problemów. I nie bardzo rozumiem o co z wydatkiem pompy chodzi.
luzur pisze:Napewno pomoże tu regulacja>podniesienie napięcia RSW
(zmieni sie zakres pracy nastawnika)
tylko żeby się komuś nastawnik nie oparł o obudowe z drugiej strony znowu...
Czy aby na pewno? Bo skoro nie szarpie bez sygnału prędkości to moim zdaniem ma to niewiele wspólnego z krańcem możliwości mechanicznych pompy. Gdyby to była kwestia techniczna, szarpałoby moim zdaniem niezależnie od impulsatora...
luzur pisze:Drugie "szarpanie" objawia się podczas wolnej jazdy na 1 czy 2 biegu bez przyspieszania i wygląda to tak jakby pompa się zapowietrzała no i dzieje się tak tylko na zimnym silniku.
To pojawiło się u mnie po zmianie sterownika z AF na 16bit BF i wydaje mi się że trzeba podnieść nieco ciśnienie wewnętrzne pompy żeby szybciej sterowała kątem na niskich obrotach.
Po zmianie samego sterownika (soft seria), czy po zmianie softu w zmienionym sterowniku?
A jak w tej chwili wygląda grupa 004 podczas rozgrzewania?



luzur
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 268
Rejestracja: sob gru 27, 2008 02:14
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Post autor: luzur » pn maja 17, 2010 15:20

tjwasiak pisze:luzur napisał/a:
W tym temacie poruszane są dwa problemy,
- szarpanie na 4 - 5 biegu takie "nastawnikowe" - 100% wina pompy.

Czyli ktoś miał niewiarygodnego pecha i trafił na 2 pompy wtryskowe uszkodzone w ten sam sposób. Mało tego - nastawnik został wyczyszczony i dalej brak poprawy, czyli nastawnik na śmietnik?
Nastawnik czyści się bo "zarasta" opiłkami,
jeżeli się go wyczyści prawidłowo to można go wyeliminować jako przyczynę
problemu. Ale nastawnik porusza pierścieniem w pompie. Prawdopodobnie on ma jakieś opory, nie przesuwa się płynnie.
tjwasiak pisze:luzur napisał/a:
U mnie pojawiło się po założeniu wtrysków ASV, zeby dawka był odpowiednia trzeba było nastawnik odsunąć prawie na maxa od rozrządu, no i pracuje teraz bardzo skrajnym położeniu pewnie dlatego szarpie.

Jakby pompa była "nófka-sztuka" to by miała lepszy wydatek i nie trzeba by nastawnika tak odpychać...

Nie bardzo rozumiem muszę przyznać. Zmiana softu = brak problemu bez zmiany czegokolwiek co nie jest statycznym kątem wtrysku. Jak się rzeźbi (czyt. wymienia podzespoły nie ingerując w sterowanie) to nie ma szans na uniknięcie jakiś problemów. I nie bardzo rozumiem o co z wydatkiem pompy chodzi.
Wymieniliśmy wtryski, ustawiliśmy statyczny kąt wtrysku i dawkę na wzorcowe.
Co powinienem jeszcze zmienić ?!?!
tjwasiak pisze:luzur napisał/a:
Napewno pomoże tu regulacja>podniesienie napięcia RSW
(zmieni sie zakres pracy nastawnika)
tylko żeby się komuś nastawnik nie oparł o obudowe z drugiej strony znowu...

Czy aby na pewno? Bo skoro nie szarpie bez sygnału prędkości to moim zdaniem ma to niewiele wspólnego z krańcem możliwości mechanicznych pompy. Gdyby to była kwestia techniczna, szarpałoby moim zdaniem niezależnie od impulsatora...
No faktycznie, ma to sens.
Ale nie jest problemem kraniec możliwości technicznych pompy tylko to że po 15 latach pracy nastawnika w jakimś tam zakresie, przesuwam ten zakres. Mówię tu o swoim przypadku i nie twierdze że tak jest tylko gdybam że może tak jest :).

Pozatym czyszczenie/wymiana nastawnika pomaga w powiedzmy 80% przypadkach,
wymiana pompy na 100% sprawną pomaga w 99.999% przypadkach.
Ty trafiłeś na przypadek gdzie wymiana pompy na inną nie pomogła.
Inna nie znaczy 100% sprawna.
tjwasiak pisze:luzur napisał/a:
Drugie "szarpanie" objawia się podczas wolnej jazdy na 1 czy 2 biegu bez przyspieszania i wygląda to tak jakby pompa się zapowietrzała no i dzieje się tak tylko na zimnym silniku.
To pojawiło się u mnie po zmianie sterownika z AF na 16bit BF i wydaje mi się że trzeba podnieść nieco ciśnienie wewnętrzne pompy żeby szybciej sterowała kątem na niskich obrotach.

Po zmianie samego sterownika (soft seria), czy po zmianie softu w zmienionym sterowniku?
A jak w tej chwili wygląda grupa 004 podczas rozgrzewania?
Zmiana samego sterownika.
Jak pojawia się szarpanie/zapowietrzanie w grupie 004 widać że kąt aktualny zaczyna odchodzić od zadanego.

W sumie to dziwne że nikt jeszcze nie wyjaśnił dlaczego odpięcie impulsatora pomaga.
Czym ktoś mądrzejszy tym mniej gada :helm:



ODPOWIEDZ

Wróć do „Silniki Diesla-problemy dotyczące tylko silników”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 216 gości