Jakie turbo najlepsze dla silnika AAZ ?

TDI, TD, D.... Piszemy tutaj TYLKO O PROBLEMACH Z SILNIKAMI DIESLA!

Moderatorzy: Michał_1977, italiano_83, G0 Karcio, Haki, Qto, marcin7x5, VIP

Awatar użytkownika
t0mal
VW Baron
VW Baron
Posty: 3332
Rejestracja: sob cze 30, 2007 11:34
Lokalizacja: Lublin
Kontakt:

Post autor: t0mal » śr lis 25, 2009 12:38

Już poprawiłem, nie vnt tylko vgt :) a tu schemat, prosz:

Obrazek

[ Dodano: 25 Lis 2009 11:46 ]
Holset sprzedaje różne rozmiary tych sprężarek, ta na aukcji to największa, z serii he500, są jeszcze he400, 300, 200
Ostatnio zmieniony śr lis 25, 2009 12:49 przez t0mal, łącznie zmieniany 3 razy.



kkolekk
Ma gadane
Ma gadane
Posty: 200
Rejestracja: sob lis 15, 2008 13:37
Lokalizacja: Namysłów
Kontakt:

Post autor: kkolekk » śr lis 25, 2009 17:36

trochę fantazja was poniosła, ale do rzeczy myślałem o kkk14 bo jedną już mam myślałem też o kkk14 i kkk24 tylko nie wiem jak zrobic przekierowanie z małej na dużą bo dwie małe to nie problem ustawiam obydwie na 1,5 i chodzą równocześnie. mala z dużą nie zabardzo żeby chodziły równocześnie

[ Dodano: 25 Lis 2009 16:38 ]
mówie o tych turbinach bo akurat takie posiadam tyle że kkk24 do regeneracji



arwam

Post autor: arwam » śr lis 25, 2009 20:59

kkolekk,

ustaw je szeregowo a nie równolegle.
mała będzie pompować z dołu i później podnosić tylko ciśnienie wyprodukowane przez dużą.



Awatar użytkownika
Biperr0
I choose You!
I choose You!
Posty: 816
Rejestracja: ndz wrz 14, 2008 22:55
Lokalizacja: TarnoVWskie Dziury
Kontakt:

Post autor: Biperr0 » śr lis 25, 2009 23:35

Więc kolego arwam, myślisz żeby podłączyć jedną za drugą poprostu?



arwam

Post autor: arwam » czw lis 26, 2009 01:24

nie tak poprostu tylko K14 zostawić na miejscu a wyjście spalin z niej poprowadzić do K24 z niej już do downpipe i dalej do wydechu.
a po zimnej stronie, to od filtra powietrza najpierw do K24 a z niej do K14 i dopiero do IC



Awatar użytkownika
t0mal
VW Baron
VW Baron
Posty: 3332
Rejestracja: sob cze 30, 2007 11:34
Lokalizacja: Lublin
Kontakt:

Post autor: t0mal » czw lis 26, 2009 01:46

Na wydechu przed k14 musi być zawór, który przy odpowiednim ciśnieniu puszczałby spaliny na wirnik k24, podobnie trzeba zrobić na dolocie, żeby żadna turbina nie kręciła się "do tyłu".

Wydaje się, że do zaworu wydechowego możnaby wykożystać wg z k14 po odpowiednim przerobieniu kanału tak, aby spaliny miały możliwie najwięcej energii.



arwam

Post autor: arwam » czw lis 26, 2009 01:52

Na wydechu przed k14 musi być zawór, który przy odpowiednim ciśnieniu puszczałby spaliny na wirnik k24, podobnie trzeba zrobić na dolocie, żeby żadna turbina nie kręciła się "do tyłu".
t0mal, Ty cały czas mówisz o rozwiązaniu gdzie turbiny są równolegle zainstalowane a nie szeregowo.



Awatar użytkownika
t0mal
VW Baron
VW Baron
Posty: 3332
Rejestracja: sob cze 30, 2007 11:34
Lokalizacja: Lublin
Kontakt:

Post autor: t0mal » czw lis 26, 2009 02:36

Ale nie można zainstalować w ten sposób jak opisałeś najpierw małej sprężarki, a potem dużej, bo jeśli ta duża zacznie coś tam dmuchać, to mała się rozpadnie, bo dodatkowe powietrze + plus dotatkowe paliwo to spory nadmiar spalin dlatego byłby potrzebny dodatkowy kanał obejściowy.
Myślałem o czymś na kształt układu stosowanego w BMW, jest to układ mieszany, nie typowo równoległy, bo przy niskich obciążeniach pracują obie sprężarki:

Obrazek

W układzie szeregowym najpierw napędzana jest duża, a potem mała dodatkowo.
Małe turbo zasilane jest z kanału obejściowego dużej sprężarki, w ten sposób niweluje się straty energii spalin, kiedy otwiera się WG i można uzyskać płynny wzrost ciśnienia.
Ostatnio zmieniony czw lis 26, 2009 03:08 przez t0mal, łącznie zmieniany 2 razy.



arwam

Post autor: arwam » czw lis 26, 2009 09:51

t0mal pisze:Ale nie można zainstalować w ten sposób jak opisałeś najpierw małej sprężarki, a potem dużej, bo jeśli ta duża zacznie coś tam dmuchać, to mała się rozpadnie, bo dodatkowe powietrze + plus dotatkowe paliwo to spory nadmiar spalin dlatego byłby potrzebny dodatkowy kanał obejściowy.
dlatego obydwie turbiny muszą być wyposażone w WG

[ Dodano: 26 Lis 2009 08:54 ]
t0mal pisze:W układzie szeregowym najpierw napędzana jest duża, a potem mała dodatkowo.
mówimy różnych układach



Awatar użytkownika
Biperr0
I choose You!
I choose You!
Posty: 816
Rejestracja: ndz wrz 14, 2008 22:55
Lokalizacja: TarnoVWskie Dziury
Kontakt:

Post autor: Biperr0 » czw lis 26, 2009 10:47

Widze ciekawa dyskusja sie rozkręca :grin: Ciekaw jestem czy ktoś sie podejmie takiego projektu :chytry:



Awatar użytkownika
t0mal
VW Baron
VW Baron
Posty: 3332
Rejestracja: sob cze 30, 2007 11:34
Lokalizacja: Lublin
Kontakt:

Post autor: t0mal » czw lis 26, 2009 14:32

arwam pisze:dlatego obydwie turbiny muszą być wyposażone w WG
tak jak na załączonym obrazku :bigok:

wydaje mi się że inżynierowie BMW wiedzą co robią i nie bez powodu dali dodatkowe zawory na dolocie i kanał omijający kompresor małej sprężarki.

Nie bardzo wiem co się stanie, jeśli na wejście sprężarki podamy powietrze z innej, już sprężone (co się będzie działo na wydechu), w układzie BMW jest tak, że przy małych obciążeniach mniejsza ładuje na pełnych obrotach, a duża lekko tak sobie dmucha i jest właściwie tylko rozpędzona do obrotów pracy. Kiedy obciążenie silnika wzrasta mała sprężarka puchnie i jest prawie całkowicie odłączana, większość spalin idzie na duże turbo.

Co do układów szeregowych wiem, że są takie, w których powietrze jest kompresowane przez szereg sprężarek, tj w silnikach okrętowych są systemy, że kompresor mechaniczny wytwarza w ciśnienie przed kompresorem turbo, a turbosprężarka jeszcze podbija to ciśnienie, w ten sposób uzyskuje się wysokie doładowanie. Kompresor jest zasilany elektrycznie, bo silnik żeby odpalić potrzebuje powietrza pod ciśnieniem (mocno odprężony diesel)

O systemach z dwiema turbospręsprężarkami szeregowo czytałem tylko i niebardzo sobie to mogę wyobrazić jak to ma działać, więc piszcie to będzie z pożytkiem dla ogółu :)

[ Dodano: 26 Lis 2009 13:37 ]
Biperr0 pisze:Ciekaw jestem czy ktoś się podejmie takiego projektu
Nie opłaca się, ja bym sobie takiego holsecika z vgt przygarnął :) Lepsze rozwiązanie od vnt, bo pierścień przesuwając się sam oczyszcza się z sadzy i nie powinno się nic zapiekać
Ostatnio zmieniony czw lis 26, 2009 15:45 przez t0mal, łącznie zmieniany 3 razy.



Awatar użytkownika
Biperr0
I choose You!
I choose You!
Posty: 816
Rejestracja: ndz wrz 14, 2008 22:55
Lokalizacja: TarnoVWskie Dziury
Kontakt:

Post autor: Biperr0 » czw lis 26, 2009 15:14

Jeżeli dobrze rozumiem Cię t0mal, piszesz o podobnym rozwiązaniu jakby w g60 dołączyć turbine i puścić kompresor żeby dmuchał do niej tak ?



Awatar użytkownika
t0mal
VW Baron
VW Baron
Posty: 3332
Rejestracja: sob cze 30, 2007 11:34
Lokalizacja: Lublin
Kontakt:

Post autor: t0mal » czw lis 26, 2009 15:26

Tak, przy takim układzie myślę, że 3 bary spokojnie by pękło.



Awatar użytkownika
Biperr0
I choose You!
I choose You!
Posty: 816
Rejestracja: ndz wrz 14, 2008 22:55
Lokalizacja: TarnoVWskie Dziury
Kontakt:

Post autor: Biperr0 » czw lis 26, 2009 15:28

Widziałem kiedyś taki filmik na youtubie gdzie diesel miał założony kompresor ale musiałbym go poszukać...



ODPOWIEDZ

Wróć do „Silniki Diesla-problemy dotyczące tylko silników”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 150 gości