Porównanie dwóch silników

TDI, TD, D.... Piszemy tutaj TYLKO O PROBLEMACH Z SILNIKAMI DIESLA!

Moderatorzy: Michał_1977, italiano_83, G0 Karcio, Haki, Qto, marcin7x5, VIP

KSikorski
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 17
Rejestracja: śr gru 24, 2008 08:40
Lokalizacja: Warszawa

Porównanie dwóch silników

Post autor: KSikorski » śr lis 18, 2009 15:45

Witam,

Noszę się z zamiarem przeszczepu golfowskiego silnika do swojego suzuki.

Waham się między golf II 1,6 TD SB (80KM) i golf III 1,9 TD (75KM). Zależy mi, żeby silnik był pozbawiony elektroniki - więc tylko mechaniczna pompa wtryskowa wchodzi w grę. Z tego co widziałem, to silniki zewnętrznie niewiele się różnią.

Czy ktoś może mi powiedzieć:

Czy między tymi silnikami jest jakaś różnica masy (kompletnego silnika)?

Czy 1,9 TD na mechanicznej pompie da się podkręcić do 80-90 KM? Zależałoby mi też na momencie obrotowym w okolicach 150-160 Nm.

Czy występują jakieś różnice w trwałości, są felery z 1,6 poprawione w 1,9 itp.?
Ostatnio zmieniony śr lis 18, 2009 15:46 przez KSikorski, łącznie zmieniany 1 raz.


Pozdrawiam | Suzuki Samurai 1,6 TD

Awatar użytkownika
Faja
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 22
Rejestracja: wt sie 28, 2007 22:17
Lokalizacja: Puławy

Post autor: Faja » czw lis 19, 2009 08:39

A jakie to suzuki? Już doczytałem... Najlepiej 1.6 RA lubSB. Na forum rajdy4x4.pl jest kilka tematów o przeszczepie tego silnika do samuraja. Nawet jakaś amerykańska firma produkuje gotowe zestawy do tego swapu. Ale najlepszym rozwiązaniem byłby1.9tdi pozbawiony elektroniki.
Ostatnio zmieniony czw lis 19, 2009 08:47 przez Faja, łącznie zmieniany 1 raz.



arwam

Post autor: arwam » czw lis 19, 2009 11:06

Faja, KSikorski,

jeśli to m iść do terenówki która będzie od czasu do czasu sie poruszać w terenie to proponuję 1.9TD z racji większego momentu obrotowego który w tych pojazdach jest szczególnie przydatny.
jeśli będzie miał AAZ nadal za mały moment obrotowy to proponuję jakieś VNT zaaplikować.
silniki 1.6. i 1.9 po za pojemnością to są praktycznie tymi samymi silnikami.
zarówno 1.6TD i 1.9TD są silnikami rozwojowymi które można małymi kosztami podkręcić na dość duże moce.
poszukaj na youtube użytkownika arekwam i zobacz jak jeździ AAZ w kótrym zostało tylko zmienione turbo na T3 z 1.6TD JR i zmieniona pompa na 11mm, oraz dołożony IC



KSikorski
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 17
Rejestracja: śr gru 24, 2008 08:40
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: KSikorski » czw lis 19, 2009 11:37

1,6 TD SB ma 80KM/4500 i 155 Nm/2500-3000

1,9 TD AAZ ma 75KM/4200 i 150 Nm/2400

Parametry są jak widać podobne. Czy 1,9 lepiej zniesie podkręcenie na ok.90KM? Co się może wtedy stać z momentem?

Podejrzewam, że 1,9 trafi się w lepszym stanie, dłużej pojeździ. Tylko czy jest dużo cięższy od 1,6?? W samuraiu masa to chyba najbardziej istotny parametr.

@faja - jestem już zdecydowany na włożenie golfowego diesla do suzuki, w styczniu będę miał zestaw http://www.acmeadapters.com/store_engine.php

Pytanie tylko teraz to który silnik włożyć... na forum 4x4 jest rozpracowany temat 1,6, o 1,9 nic nie ma.


Pozdrawiam | Suzuki Samurai 1,6 TD

arwam

Post autor: arwam » czw lis 19, 2009 11:50

KSikorski pisze:Parametry są jak widać podobne. Czy 1,9 lepiej zniesie podkręcenie na ok.90KM? Co się może wtedy stać z momentem?
można podkręcić na dużo więcej i silnik to zniesie bez protestów jeśli nie będziez na codzień jeździł z pedałem w podłodze i nie będziesz go pałował na zimnym.

KSikorski pisze:Tylko czy jest dużo cięższy od 1,6?
jest widoczna różnica zwłaszcza jeśli już przeszczepiałeś dwa podobne silniki.
ale nie podam ci jak bo nie wiem.
KSikorski pisze:rozpracowany temat 1,6, o 1,9 nic nie ma.
jeśli Ci chodzi o podkręcanie silnika to słabo szukałeś bo zasada jest taka sama.
a efekty widziałeś na filmikach.
a nie myślałeś może nad TDI. do terenówki myślę że byłoby jak znalazł
KSikorski pisze:1,6 TD SB ma 80KM/4500 i 155 Nm/2500-3000

1,9 TD AAZ ma 75KM/4200 i 150 Nm/2400

Parametry są jak widać podobne.
wykresy nie oddają różnicy i odczuć na drodze



KSikorski
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 17
Rejestracja: śr gru 24, 2008 08:40
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: KSikorski » czw lis 19, 2009 12:18

Chodziło mi, że 1,6 w samuraiu jest rozpracowany na forum 4x4.

TDI to ma komputer sterujący z tego co się orientuję, pedał gazu na potencjometr... To raczej nie lubi wilgoci i pływania w wodzie, co się czasami zdarza. Po za tym silnik musi być prosty - jak mi we wrześniu strzeliła linka gazu przy gaźniku na jednym ze szczytów ukraińskich gorganów, do dojechałem do cywilizacji sterując gazem sznurówką przez okno.

Jeśli 1,6 jest wyraźnie lżejszy, to chyba jednak lepszy będzie do suzuki - ona i tak ma za lekki tył względem przodu, będzie mi nurkował w błocie.


Pozdrawiam | Suzuki Samurai 1,6 TD

arwam

Post autor: arwam » czw lis 19, 2009 13:07

KSikorski, mi chodziło o TDI ale z mechaniczną pompą wtryskową taką jak ja mam teraz.



KSikorski
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 17
Rejestracja: śr gru 24, 2008 08:40
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: KSikorski » czw lis 19, 2009 13:41

To może być temat na kolejny silnik...

1,6 TD, 1,9 TD i pewnie 1,9 TDI (M-TDI) siedzą na takich samych łapach? W TDI nie ma przypadkiem dwumasowego koła zamachowego? W zestawie z ACME będę miał koło zamachowe z jednej strony pasujące do silnika VW, z drugiej do samuraiowej skrzyni, wiem że to koło jest takie same dla 1,6 i 1,9.

M-TDI, to znaczy kupić silnik 1Z bez pompy, zapodać pompę z AAZ? Czy to będzie rzeczywiście wiele lepsze od AAZ?


Pozdrawiam | Suzuki Samurai 1,6 TD

Awatar użytkownika
Faja
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 22
Rejestracja: wt sie 28, 2007 22:17
Lokalizacja: Puławy

Post autor: Faja » czw lis 19, 2009 14:29

Z danych wynika, że 1.6 ma minimalnie większą moc i moment, ma mniejszą masę, mniejsze zużycie ON, mniejsze opłaty. Chyba brak błędów konstrukcyjnych (nie ma problemów ze śrubą na wale korbowym). Ktoś podawał masę silnika 1.6 105 lub 107kg nie wiem tylko czy z osprzętem czy bez. Jeżeli M-tdi nie wczodzi w grę to naprawdę warto zastosować turbo ze zmienną geometrią. Radzę odpuścić sobie dużego garreta t-3-potworna turbodziura. Jeżdziłem na tej turbinie jakiś czas i czym prędzej się jej pozbyłem. Do sportu-jak najbardziej, ale w terenie gdzie jest potrzebna elastyczność od dolnych obrotów (zwłaszcza piaszczyste podjazdy itp) nie sprawdza się. Zamontowałem VNT 15xx - nie ma porównania. Zresztą ostatnio do drugiego samochodu (mitsubishi pajero) też zamontowałem VNT.



arwam

Post autor: arwam » czw lis 19, 2009 21:20

Faja pisze:Radzę odpuścić sobie dużego garreta t-3-potworna turbodziura. Jeżdziłem na tej turbinie jakiś czas i czym prędzej się jej pozbyłem.
dziura wcale nie jest duża pod warunkiem że jest odpowiednio podlane paliwem.



pawelfre
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 14
Rejestracja: pn lip 14, 2008 22:52
Lokalizacja: Tomaszów Mazowiecki
Kontakt:

Post autor: pawelfre » czw lis 19, 2009 21:57

arwam a czy spalanie ropki w mtdi jest na podobnym poziomie co aaz, czy może jednak wtrysk bezpośredni tu wygrywa?


Władza jest zawsze gwałtem na ludziach...

arwam

Post autor: arwam » czw lis 19, 2009 22:14

pawelfre pisze:czy może jednak wtrysk bezpośredni tu wygrywa?


znacząco wygrywa 1Z pod względem spalanie bije na głowę TD ale jeśli chodzi o dynamikę to jednak TD.



Awatar użytkownika
t0mal
VW Baron
VW Baron
Posty: 3332
Rejestracja: sob cze 30, 2007 11:34
Lokalizacja: Lublin
Kontakt:

Post autor: t0mal » pt lis 20, 2009 03:40

1.6 td waży mniej więcej tyle co 1.8 benzyna (pozatym sporo części ma takich samych)

Do samuraja to polecałbym 1.9td - jeździłem nim i jest o wiele bardziej zdatny do traktora, nawet na jałowym ciężko go zadusić. Musiałbyś założyć mu wał od tdi/sdi, pompę z tłoczkiem 11 albo 12 mm (im większy tym lepiej ciągnie z dołu) i turbo GT20V z audi 2.5. Taki zestaw po dobrym ustawieniu powinien pozwolić osiągnąć około 160-180km przy momencie obrotowym ponad 300Nm przy obrotach 2500 na minutę Podejrzewam, że jeśli pchasz się w teren to spalanie większe o dwa litry nie zrobi ci różnicy. 1.6 td źle znosi doładowanie przy niskich obrotach, wał się łamie, albo podpory (poczytaj o golfie euglena)
Ostatnio zmieniony pt lis 20, 2009 03:42 przez t0mal, łącznie zmieniany 1 raz.



arwam

Post autor: arwam » pt lis 20, 2009 11:46

t0mal,

tutaj w ciężki teren lepszy by był TDI bo ma mocnieszą głowicę bo w terenie nie raz ocierasz się o granicę po przekroczeniu której można motor przegrzać. TDI produkuje mniej ciepła i dlatego bym polecał do takiej zabawki bardziej TDI.
tu nie są potrzebne KM przy wysokich obrotach tylko duży moment obrotowy.
fakt że żeby osiągną ć duży moment obrotowy to trzeba zainwestować w dobre i niestety drogie wtryskiwacze, ale momentem obrotowym można wtedy zabijać.
zresztą 1Z już nawet na serii wtryskiwaczach oferuje spory moment obrotowy przy zastosowaniu turbiny GT2052V



ODPOWIEDZ

Wróć do „Silniki Diesla-problemy dotyczące tylko silników”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 206 gości