grzanie świec.

TDI, TD, D.... Piszemy tutaj TYLKO O PROBLEMACH Z SILNIKAMI DIESLA!

Moderatorzy: Michał_1977, italiano_83, G0 Karcio, Haki, Qto, marcin7x5, VIP

Awatar użytkownika
piter_s
Gadatliwa bestia
Gadatliwa bestia
Posty: 984
Rejestracja: wt sty 31, 2006 17:23
Lokalizacja: okolice KROSNA

grzanie świec.

Post autor: piter_s » sob paź 03, 2009 08:42

mowa o 1Z
jak to jest z tym grzaniem świec???
jest niska temp powiedzmy -5st, załączamy zapłon kontrolka świeci tzn że grzeją świece, kontrolka gaśnie po kilku sek i pytanie moje takie czy świece grzeją dalej jeszcze przez chwile podczas rozruchu??, bo wiem że grzeją jeszcze chwilkę jak odpalę silnik bo po kilku sekundach słychać jak przekaźnik się wyłącza i są większe obr, wiadomo o co chodzi.
interesuje mnie tylko i wyłącznie grzanie po zgaśnięciu kontrolki, czy jak poczekam dłużej po zgaśnięciu kontrolki to będzie lepszy rozruch bo świece więcej podgrzeją
jak to jest.

druga sprawa typu nie wielkie poszarpywanie na zimnym rozruchu
odpalam od strzała oczywiście przy niskiej temp i prze chwilkę troszkę nierówno pracuje, po kilku sek jest ok.
wszystko jest ok dawkę rozruchową podniosłem i bez zmian tak samo jak na oryginalnym ustawieniu, świece wszystkie grzeją na pewno, czujniki temperatur są ok, wtryskiwacze są ok trzymają po 190, paliwo się nie cofa, kąt wtrysku 36-38st tak jak ma być, zresztą nie ma nic wspólnego z nierówną pracą tylko z rozruchem.
więc co jeszcze może byc, czy to już po prostu kondycja silnika??, ma nalatane 230tyś realny przebieg był sprawdzany w vw.



Audik
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 45
Rejestracja: wt paź 28, 2008 16:05
Lokalizacja: Tychy

Post autor: Audik » sob paź 03, 2009 11:07

A kolega jest pewny że kont wtrysku to ma być 36-38?,czy ok 51 bo mnie to sie wydaje że dla 1Z to prawidłowy jest 51-53,u mnie też jest zbyt wczesny i chłodny mniej ochoczo zapala.

Co do świec to nie -5 tylko poniżej 5,jak na moje mało wprawne ucho to też słyszę cyknięcie przekaźnika dopiero po chwili od zapalenia,ale tak ma być,co do Twojego pytania to musisz sam zaobserwować jak jest lepiej,jeśli wszystko jak napisałeś jest OK,to proponował bym się zainteresować początkiem wtrysku,lub zmianą paliwa,czasem na stacjach zostaje olej typowo letni co powoduje problem z rozruchem przy spadającej temp.otoczenia,ja teraz zrobiłem ten błąd i nalałem bioD,pali jak wychechłany ursus



Awatar użytkownika
Adamm
V.I.P.
V.I.P.
Posty: 4753
Rejestracja: pn lis 15, 2004 23:06
Lokalizacja: Warszawa - Rembertów
Auto: Octavia II BLS++ / Passat B4 1Z+
Kontakt:

Post autor: Adamm » sob paź 03, 2009 11:22

Audik, prawidlowy kat wtrysku to 45 natomiast zaleza sie go lekko przyspieszyc do 50 - 52


Moje auto w budowie --> http://forum.vwgolf.pl/viewtopic.php?t=245535
MASZ PROBLEM Z NASTAWNIKIEM?? --> napisz do mnie
mechanika pojazdowa aut grupy VAG

Awatar użytkownika
Sztomel
Mistrz KieroVWnicy
Mistrz KieroVWnicy
Posty: 5667
Rejestracja: czw wrz 20, 2007 23:10
Lokalizacja: Rybnik

Post autor: Sztomel » sob paź 03, 2009 11:32

piter_s pisze:interesuje mnie tylko i wyłącznie grzanie po zgaśnięciu kontrolki
grzanie występuje nawet w Mk4 gdyż kontrolka informuje tylko i wyłącznie, kiedy można odpalić silnik, świece są dalej podgrzewane a raczej dogrzewane ale my już o tym nie jesteśmy informowani, ktoś napisał, że świece nie grzeją ale to banał + są dogrzewane i to nawet w Mk5 występuje dla zrównoważenia pracy silnika.

[ Dodano: 03 Paź 2009 11:43 ]
jak ktoś sprytny włoży sobie kontrolkę grzania świec to widzi jak długo są dogrzewane + około 2 minut to w Mk4 a w Mk5 jest tak
Obrazek
Ostatnio zmieniony sob paź 03, 2009 12:39 przez Sztomel, łącznie zmieniany 4 razy.


Obrazek

Awatar użytkownika
piter_s
Gadatliwa bestia
Gadatliwa bestia
Posty: 984
Rejestracja: wt sty 31, 2006 17:23
Lokalizacja: okolice KROSNA

Post autor: piter_s » sob paź 03, 2009 13:26

z tego co ja zaobserwowałem to przy nagrzanym silniku, to ma duże znaczenie, 80st a 90 st temp. silnika, kąt sie zmienia już o kilka st, czyli prawidłowo przy 90st kąt ma 38-40st i jest wtedy prawidłowo ustawiony, nawet w ecu jest tyle zadane, przyśpieszanie do 50 czy 60st to nie jest proprawne rozwiązanie, fakt lepiej odpala na zimnym, ale to nie w ten sposób się robi.
znam ludzi co jeździli na kącie 20st czy 0 i jeździ, ale to nie o to chodzi.
mowa tutaj o nierównej pracy po odpaleniu a nie o samym rozruchu, odpala od jednego obrotu, tylko poszarpuje przez 3-4 sekundy, co kąt do tego nie ma wpływu.
i co ciekawego zaobserwowałem to przy -5st lepiej odpala niż przy +5st, tak jak by w przedziale temp od 0 do +9 krótko grzały świece, a w minusie dłużej i jest lepszy rozruch.

tak jak wspomniałem podwiększyłem dawkę rozruchową i bez zmian oprócz większej zadymy.
na testy zmniejszyłem dawkę rozruchową i zobaczymy co będzie rano, na ciepłym pali ok przy zmniejszeniu dawki, a co ciekawe to jak robię adaptację dawki rozruchowej to warość w bloku 05 się nie zmienia, a chyba powinna.??

wydaje mi się że po zgaśnięciu kontrolki świec przestają grzać żeby nie obciążać aku przy rozruchu i po odpaleniu zaraz włączają sie żeby dogrzać, czyli po zgaśnięciu kontrolki trzeba kręcić od razu
Ostatnio zmieniony sob paź 03, 2009 14:33 przez piter_s, łącznie zmieniany 1 raz.



szatanek
Forum Master
Forum Master
Posty: 1028
Rejestracja: czw sty 18, 2007 16:59
Lokalizacja: Lublin
Kontakt:

Post autor: szatanek » sob paź 03, 2009 14:37

piter_s jeśli chodzi o problemy z odpalaniem to mówimy o statycznym kącie wtrysku, który to kat w 1Z,AFN TDI ustawia sie czysto mechanicznie przekręcając obudowe pompy, wieć powiedz mi jak ten statyczny kąt moze zmieniać swoje nastawy w zależnoci od temp??
Jak ustawisz na pompie 51, to czy odpalasz zimny czy gorący motor nadal masz 51 i statyczny ci sie nie zmieni podczas odpalania bo wtedy masz ciśnienie zero.Dopiero jak motor pracuje to dynamiczny kąt sie przestawia w zalezności od obr silnika ale do tego potrzebne jest cisnienie czyli silnik musi pracowac.
A jeśli chodzi o temp to od niej jest zalezna dawka paliwa a nie kąt.
Kąt wtrysku zalezy od obr silnika, dawka od temp i od obciązenia.



Awatar użytkownika
piter_s
Gadatliwa bestia
Gadatliwa bestia
Posty: 984
Rejestracja: wt sty 31, 2006 17:23
Lokalizacja: okolice KROSNA

Post autor: piter_s » sob paź 03, 2009 15:46

no jak, statyczny jest uzależniony od temp paliwa na przykład, jak by nie było zależne to by się nie robiło pomiarów i ustawień przy temp 90st, tak mi się wydaje, przecież jest iny statyczny zaraz po odpaleniu a inny przy 90st.



ODPOWIEDZ

Wróć do „Silniki Diesla-problemy dotyczące tylko silników”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 175 gości