Coś bym "grzebnął" w moim MK II TD

TDI, TD, D.... Piszemy tutaj TYLKO O PROBLEMACH Z SILNIKAMI DIESLA!

Moderatorzy: Michał_1977, italiano_83, G0 Karcio, Haki, Qto, marcin7x5, VIP

Awatar użytkownika
KuZi
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 48
Rejestracja: czw sty 12, 2006 22:41
Lokalizacja: Jaworzno
Kontakt:

Coś bym "grzebnął" w moim MK II TD

Post autor: KuZi » pn lut 06, 2006 14:14

Witam forumowiczów :))

Posiadam golfika 2 1.6 td z intercoolerem z 90 roku.
Golfy były z reguły dziwnie wyposażane a ja bym chciał conieco pozmieniać i pododawać ;)

Podejrzewam, że przy tej mocy w tym silniku już niewiele można zdziałać więc mam kilka innych pytań:

1. "Kończą" mi się tarcze z przodu, polecacie coś konkretnego dla kierowcy z "rajdową" żyłką ?

2.Brakuje mi trochę obrotomierza, wiązałoby się to najłatwiej z wymianą licznika, dużo zabawy byłoby z digifiz i czy naprawde po podpięciu obr. nie będzie szedł ?

3.W wersjach na USA te golfiki miały takie zegareczki od ciśnienia doładowania na turbinie itp, trudno takie wynalazki zaadoptować do tego modelu ?

4.Zbliża się wiosna, trzeba by coś pomału mu "zaserwować" :) :helm:



Awatar użytkownika
Krzylu
Germanista
Posty: 2105
Rejestracja: czw lis 11, 2004 16:55
Lokalizacja: Stettin
Kontakt:

Post autor: Krzylu » pn lut 06, 2006 15:17

łooohahahaha DIGI do Diesla :panna:
w zwyklych benzynach ciezko je podlaczyc a co dopiero do klekota gdzie poprostu jest to niewykonalne tzn jest ale 80% funkcji ci niebedzie chodzic a trzeba bedzie sporo rzeczy wymieniac teoretycznie bo niewiadomo czy to zadziala jednyie predkosciomierz moze chodzic ale tez grzebaniny jest duzo
jak masz z IC to mozesz jeszcze pocisnac mu troche wiecej mocy kolega ZAPRZAL ma wieksza wiedze w tym temacie niz ja to napewno ci napisze co i jak
tarcze kup zwykle wentylowane od GT/GTI i wystarczy 239mm
co do boosta to niebedzie problemu poprostu musisz zdobyc taki zegar i podlaczyc go chyba w kolektorze ssacycm jak sie niemyle jak tak to niech mnie ktos poprawi :wink:



Awatar użytkownika
tauka
Forumowy spamer :)
Forumowy spamer :)
Posty: 2270
Rejestracja: wt lip 26, 2005 11:29
Lokalizacja: Nowa Sól
Kontakt:

Post autor: tauka » pn lut 06, 2006 15:20

A z tym licznikiem zwykłym z obrotkiem to pamiętaj ,że to musi być licznik do diesla, bo one maja mniejszy zakres obrotów niż benzyna.


Obrazek

Awatar użytkownika
Krzylu
Germanista
Posty: 2105
Rejestracja: czw lis 11, 2004 16:55
Lokalizacja: Stettin
Kontakt:

Post autor: Krzylu » pn lut 06, 2006 15:27

dla scislosci o taki chodzi licznik:

http://moto.allegro.pl/show_item.php?item=85045098



Awatar użytkownika
wilk
wilk.vwgolf.pl
wilk.vwgolf.pl
Posty: 1451
Rejestracja: pt lip 29, 2005 13:13
Lokalizacja: Zgorzelec

Post autor: wilk » pn lut 06, 2006 16:17

Jak zobaczyłem digifiza to też chciałem go mieć... Ale tak jak pisze Krzylu... Szkoda zachodu... Lepszym rozwiązaniem będzie założenie zwyklego licznika z obrotkiem i pobawienie się z podświetleniem, tarczami itp... W tym temacie są fajne patenty... Kolega zaprzal jak będzie miał chwile czasu to pewnie skrobnie jakąś porade co do podnoszenia mocy itp... :>


[b][size=134][url=http://forum.vwgolf.pl/viewtopic.php?t=21804&postdays=0&postorder=asc&start=0]MK II GTD Special by wilk - sprzedany[/url][/size][/b]

Awatar użytkownika
zaprzal
VW Baron
VW Baron
Posty: 3027
Rejestracja: śr lis 10, 2004 20:06
Lokalizacja: Białystok / Tykocin
Kontakt:

Post autor: zaprzal » pn lut 06, 2006 17:23

1. zwykle tarcze lub ewentualnie wentylowane od gti daja rade w golfie, nie trzeba koniecznie robic dodatkowych kosztow ;)
2. to juz koledzy napisali, prosta przerobka. Swoja droga jaka masz wersje, ze jest intercooler i nie ma obrotomierza?
3. Przecinasz wężyk idący od turbiny do gruszki na pompie wtryskowej, wstawiasz trójnik i podłączasz sobie wskaznik. Wskaznij albo kupisz na allegro, albo zwykly manometr z Kujawskiej Fabryki Manometrow (model z kroccem tylnym do montowania w tablicach i wypelniony glceryna zeby wskazowka nie drgala).
4. :D temat rzeka :D jak juz bedziesz mial wskaznik doladowania to zwieksz cisnienie doladowania, bezpieczne granica to 0,9 bar, ale jesli umiesz dbać o silnik i nie będziesz cały czas deptał na gaz w czasie jazdy to możesz ustawić nawet 1,1-1,2 (opis znajdziesz na forum, albo regulujesz to kroccem wychodzacym z turbiny a jak nie ma regulacji to poprostu upuszczasz cisnienie idace rurka do zaworu upustowego - robisz w nim dziurke lub zakladasz zaworek od akwarium lub zaworek manual boost control) Zeby podniesc cisnienie na taki pułap będziesz też musiał przestawić zawór bezpieczeństwa - ma na samym środku śróbę na śróbokręt - wystarczy ją wkręcić a jak zabraknie regulacji to wkładasz pod spód kilka podkładek lub całkiem wywalasz zawór bezpieczeństwa a puste miejsce zastepujesz płaską oktągłą blaszką.

Zeby osiagnac takie cisnienie i zeby zwiekszyc moc (bo nie bierze sie bynajmniej z powietrza ;) musisz zwiekszyc paliwo. Tu masz widok z tyłu pompy:

Obrazek

Śróba 5 służy do zwiększania dawki paliwa. Luzujesz kontrę 13 i wkręcasz śróbokrętem zgodnie z ruchem wskazówek zegara śróbkę w środku (dosyć niewielki ruch powoduje spore zwiększenie dawki). Robisz to na rozgrzanym silniku. Dawkę zwiększasz do tego stopnia żeby silnik nie kopcił na czarno podczas jazdy z doładowaniem (po depnięciu na gaz ma prawo puścić chmurkę). Po zwiększeniu dawki automatycznie wzrosną Ci obroty biegu jałowego. Zmniejszasz je wykręcając śróbę 7, jak zabraknie regulacji to kręcisz śróbą 8. Śróba 6 nie służy do regulacji obrotów biegu jałowego

Teraz trzeba przejść na górę pompy. Odkręcasz 4 śróby i zdejmujesz pokrywkę, wyjmujesz membrankę. Pod nią masz taką plastikową podkładkę - sprawdź na tym bolcu po lewej stronie patrzac od przodu samochodu powinna byc delikatna ryska - zobacz czy ta rysa idzie do konca wciecia na bolcu - jezeli nie to spiłuj plastikowa podkładke o taką właśnie odległość jaką brakuje do końca wcięcia. Membranka ta jest wciskana pod wpływem ciśnienia z turbiny i podaje więcej paliwa. Obrazowo masz to wytlumaczone pod tym linkiem: http://faq.piranha-net.de/index.php?id=26&node=11 jak rozbierzesz to od razu bedziesz wiedzial o co chodzi :D przy zakladaniu membranki, wsadz ja tak, zeby miala jak najwieksze wciecie po lewej stronie patrzac od przodu samochodu.

Odczujesz na bank duza roznice. Tylko musisz miec teraz sprawne auto i wszystko elegancko wyregulowane :D Jak będzie za mało to można zapodać głowicę od 1.9 i grubszą uszczelkę i można dalej zwiększać ciśnienie. Poza tym jest jeszcze kilka innych modyfikaji pompy np. przesuniecie odciecia paliwa (ktore zaczyna ograniczac paliwo juz od 2,8tys obrotow - modyfikacja dosyc odczuwalna i wzglenie prosta, wzglednie ;)). Dobrze w tym silniku zamontować wydech przelotowy i zmienić kolanko wychodzące z turbiny bo jest odlane z żelaza i ma średnicę wewnętrzną poniżej 45 mm (za mało na td a już szczególnie ze zwiększonym ciśnieniem). Poza tym jest jeszcze sporo dalszych modyfikacji ;)

Musisz jednak wziąć pod uwagę jedną bardzo rzecz. Samochod przy dawaniu w palnik będzie się mocno nagrzewał jeżeli ustawisz za dużą dawkę. Jedyny sposób żeby to sprawdzić to zamontowanie wskaźnika temperatury spalin EGT tylko że jest on drogi i raczej nie warto tego robić w golfie. Musisz mieć jednak świadomość, że możesz w bardzo łatwy sposób załatwić silnik - nawet wypalić dziury w tłokach lub rozwalić głowicę!

[ Dodano: Pon Lut 06, 2006 4:24 pm ]
ale się rozpisałem :D prawie jak na zaliczeniu :p :D



Awatar użytkownika
KuZi
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 48
Rejestracja: czw sty 12, 2006 22:41
Lokalizacja: Jaworzno
Kontakt:

Post autor: KuZi » czw lut 09, 2006 10:15

Dzięki panowie za rady, gdy tylko stopnieją śniegi zaczne to wprowadzać w życie z uczuciem ;)
pozdrawiam !



raptorr
Mały gagatek
Mały gagatek
Posty: 71
Rejestracja: czw wrz 29, 2005 19:53
Lokalizacja: bialystok

Post autor: raptorr » sob maja 06, 2006 20:50

hmmm to do czego sluzy sruba numer 6? Odkrecajac ja zmniejszaja sie obroty... wlasnie tak po podniesieniu dawki zmniejszylem obroty... Przestawic spowrrotem i krecic 7?
O ile mniej wiecej kreciliscie ta srube od dawki? 1 obrot, 2?

Pompe mam od 1.9td aaz



Awatar użytkownika
zaprzal
VW Baron
VW Baron
Posty: 3027
Rejestracja: śr lis 10, 2004 20:06
Lokalizacja: Białystok / Tykocin
Kontakt:

Post autor: zaprzal » ndz maja 07, 2006 00:17

raptorr, sroba 6 ustawia jakby minimalne polozenie dzwigni przyspieszania i wedlug VW nie powinno sie jej wogole ruszac... Jesli bedzie za mocno wykrecona to bedziesz mial jalowy skok pedalu gazu - silnik nie bedzie reagowal na minimalne wcisniecia pedalu, trzeba bedzie naciskac mocniej. Jezeli wkrecisz ja za mocno to po puszczeniu pedalu gazu na wysokich obrotach, silnik nie bedzie mial specjalnej ochoty na powrot do obrotow biegu jalowego. Poza tym jak sie nia pokreci to mozna spowodowac falowanie obrotow, ale jesli zmiany sa niewielkie i wszystko jest ok to moim zdaniem nie ma sensu na sile krecic i rozregulowywac pompe.

[ Dodano: Nie Maj 07, 2006 12:19 am ]
srobe od dawki to juz w zaleznosci od tego na jakim cisnieniu jezdzisz, jaki jest stan silnika i jego modyfikacje. Trzeba sprawdzic doswiadczalnie. Ogolnie dosyc niewielki ruch powoduje spora zmiane dawki


[b]nie odpowiadam na PW![/b] prosze o kontakt przez [url]turbodiesel.pl[/url]

raptorr
Mały gagatek
Mały gagatek
Posty: 71
Rejestracja: czw wrz 29, 2005 19:53
Lokalizacja: bialystok

Post autor: raptorr » ndz maja 07, 2006 13:12

hmmm kombinowalem ta 7 i faktycznie jak wykrecam to obroty sie zmniejszyly ale nie wystarczajaco. a wykrecanie/wkrecanie 8 nic nie daje bo przed moim grzebaniem ona byla prawie w pelni wykrecona.
Na razie dalem sobie z tamtym spokoj. 6 mam wykrecona maxymalnie ile sie dalo(tzn dzwignia od gazu w pewnym momencie dalej i tak nie idzie). obroty nie faluja, dobrze schodzi z obrotow i jest ok. Tylko nie moge wiecej dawki podkrecic, bo nie mam jak obrotow pozniej zmniejszyc :( a czarnego dymu nie widac... Dawka jest zwiekszona w ten sposob ze jalowe obroty podskoczyly mi z 950 do ok. 1600 :) moze to i duzo ale dymu nie ma...

Druga sprawa to turbina. Nie moglem ani jak odkrecic tych srub do regulacji garreta wiec przymocowalem do tego ciegna "przejsciowke" ;D z drugim otworem polozonym troche blizej niz fabryczny co spowodowalo ze jak cisne na maxa to mam ok 1,15 bara ;/ troche za duzo ale musialbym robic inna przejscowke zeby to zmienic ;P Z moich obserwacji wynika, ze zeby miec cisnienie na maxa to naprawde trzeba niezle pilowac, co mi sie zdarza zadko i chyba zostawie tak jak jest.
Mam nadzieje ze mi silnika nie rozwali (ma juz ok 300tys na koncie)
Jak myslicie?



Awatar użytkownika
Rapix
Forumowy spamer :)
Forumowy spamer :)
Posty: 2447
Rejestracja: pt paź 15, 2004 17:47
Lokalizacja: Zambrów
Kontakt:

Post autor: Rapix » ndz maja 07, 2006 15:00

Nie powinien do tego przydał by sie jeszcze intercooler, ale mam pare pytan
jak autko jezdzi? Jakie jest spalanie? I Jak z temperatura wody? Nie wzrosła za bardzo? Nie grzeje sie?



raptorr
Mały gagatek
Mały gagatek
Posty: 71
Rejestracja: czw wrz 29, 2005 19:53
Lokalizacja: bialystok

Post autor: raptorr » ndz maja 07, 2006 16:09

hmmm za malo jeszcze na tych ustawieniach jezdzilem zeby powiedziec cos konkretnie.

Co do temp. to zdjac tą dolna plastikowa oslone silnika? Ma ona jakis znaczacy wplyw na temp silnika w lecie?



Awatar użytkownika
zaprzal
VW Baron
VW Baron
Posty: 3027
Rejestracja: śr lis 10, 2004 20:06
Lokalizacja: Białystok / Tykocin
Kontakt:

Post autor: zaprzal » ndz maja 07, 2006 18:49

raptorr, spoko, moim zdaniem 1,15 to nie jest duzo jak na silnik 1.9, na vwdiesel.net pompuja wiecej ;) jak wyglada Twoj golfik? Masz jakies fotki?


[b]nie odpowiadam na PW![/b] prosze o kontakt przez [url]turbodiesel.pl[/url]

raptorr
Mały gagatek
Mały gagatek
Posty: 71
Rejestracja: czw wrz 29, 2005 19:53
Lokalizacja: bialystok

Post autor: raptorr » ndz maja 07, 2006 20:04

dzieki, uspokoiles mnie troche :) a golfik jak golfik. .czarny metalik 5drzwiowy+szyberdach. Jedne co boli do brak alusow bo obecnie dobijam zimowki na stalowkach 13tkach :)



ODPOWIEDZ

Wróć do „Silniki Diesla-problemy dotyczące tylko silników”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 215 gości