Check engine

TDI, TD, D.... Piszemy tutaj TYLKO O PROBLEMACH Z SILNIKAMI DIESLA!

Moderatorzy: Michał_1977, italiano_83, G0 Karcio, Haki, Qto, marcin7x5, VIP

adampiasek
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 38
Rejestracja: czw lip 09, 2009 20:18
Lokalizacja: EZG

Check engine

Post autor: adampiasek » wt lip 21, 2009 23:37

Mam pytanie od bardzo niedawna mam golfika 1.9 TDI 110KM, i zauważyłem że po przekręceniu kluczyka w stacyjce nie zapala sie wcale kontrolka check (silniczek i piorunek) wszystkie inne się zapalają i gasną po jakims czasie, czy to normalne czy żarówka mogła się przepalić. Nie zwróciłem uwagi wcześniej a mechanik na przeglądzie powiedział że nie było błędów.



Awatar użytkownika
doggie
V.I.P.
V.I.P.
Posty: 10545
Rejestracja: pt lis 23, 2007 00:13
Lokalizacja: GKA
Auto: Cupra Formentor DSG DQ381
Silnik: TSI

Re: Check engine

Post autor: doggie » wt lip 21, 2009 23:55

adampiasek pisze:Mam pytanie od bardzo niedawna mam golfika 1.9 TDI 110KM, i zauważyłem że po przekręceniu kluczyka w stacyjce nie zapala sie wcale kontrolka check (silniczek i piorunek) wszystkie inne się zapalają i gasną po jakims czasie, czy to normalne czy żarówka mogła się przepalić. Nie zwróciłem uwagi wcześniej a mechanik na przeglądzie powiedział że nie było błędów.
dotyczy to sterowania silnika benzynowego więc u ciebie się nie powinno zapalać



adampiasek
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 38
Rejestracja: czw lip 09, 2009 20:18
Lokalizacja: EZG

Post autor: adampiasek » śr lip 22, 2009 00:00

looz , generalnie sorki za głupie pytanie ale wolałem się upewnić to jest mój pierwszy diesel... wcześniej tylko beznzyna w którym ta kontrolka była ;) ...



Awatar użytkownika
Sztomel
Mistrz KieroVWnicy
Mistrz KieroVWnicy
Posty: 5667
Rejestracja: czw wrz 20, 2007 23:10
Lokalizacja: Rybnik

Post autor: Sztomel » śr lip 22, 2009 16:53

adampiasek pisze:sorki za głupie pytanie ale wolałem się upewnić to jest mój pierwszy diesel...
no i nie ma co przepraszać, pamiętaj, że od teraz rolę kontrolki "check engine" w dieselku pełni kontrolka podgrzewania świec żarowych (żółta spiralka) - ona sygnalizuje w dieslu niesprawność w sterowaniu silnika i podzespołów oraz włącznika świateł stop, gdyby Ci kiedykolwiek zaczęła mrugać to nie szukaj winy w przepalonych świecach żarowych bo to nie ta usterka tylko trzeba podpiąć interfejs diagnostyczny z programem VAG-COM aby odczytać jaki sterownik silnika zapisał błąd (przed podpięciem Vaga dobrze jest też się upewnić czy działają światła stop jak ta kontrolka miga - jeśli nie będą działać te świtatła to sprawdzenie wtyczki lub wymiana włącznika)
i druga dobra rada - jeśli podczas przekręcania kluczyka w stacyjce ta śmieszna kontrolka nawet nie mignie (obojętnie lato i największe upały czy zima) to silnika nie odpalisz bo sterownik silnika czyli ECU nie będzie miało zasilania - najczęściej dzieje się to "dzięki" przekaźnikowi 109, który nie przewodzi prądu - wtedy jego wyjęcie, demontaż plastkowej obudowy i poprawienie lutów na jego płytce drukowanej lutownicą oraz przeszlifowanie papierem ściernym lub pilniczkiem nóżek tego przekaźnika pomaga, albo zasilenie elektrozaworu N109 bezpośrednio z plusa akumulatora - wszystko to znajdziesz na forum,
Przyjemnej jazdy z silnikiem TDI Ci życzę.
Ostatnio zmieniony śr lip 22, 2009 20:14 przez Sztomel, łącznie zmieniany 1 raz.


Obrazek

ODPOWIEDZ

Wróć do „Silniki Diesla-problemy dotyczące tylko silników”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 255 gości