Koło dwumasowe

TDI, TD, D.... Piszemy tutaj TYLKO O PROBLEMACH Z SILNIKAMI DIESLA!

Moderatorzy: Michał_1977, italiano_83, G0 Karcio, Haki, Qto, marcin7x5, VIP

krzysiekk85
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 14
Rejestracja: ndz sty 18, 2009 21:27
Lokalizacja: Kraków

Koło dwumasowe

Post autor: krzysiekk85 » pn cze 15, 2009 15:32

Witam.
Mam do wymiany koło dwumasowe. Silnik 105-140KM, przebieg 115tyś.
Moje pytanie brzmi: jakie koło dwumasowe wybrać? Słyszałem, że są jakies wersje "zespolone albo niezespolone ??" (jeśli piszę herezję to sorry) które są o wiele wytrzymalsze.
Proszę o radę co założyć żeby problem się nie powtórzył za szybko.



szak
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 32
Rejestracja: ndz wrz 21, 2008 00:25
Lokalizacja: Zamość
Kontakt:

Post autor: szak » pn cze 15, 2009 17:13

Witam ja bym radzil założyć zastaw kit 4p valeo czyli taki ze sztywnym kołem zamachowym które zastepuje dwumas :grin: Napewno będzie trwalsze niż dwumas i tańsze :grin:



Awatar użytkownika
Bronco
Red Devil
Red Devil
Posty: 216
Rejestracja: wt paź 28, 2008 18:04
Lokalizacja: Półkula Północna

Post autor: Bronco » pn cze 15, 2009 18:59

szak pisze:Witam ja bym radzil założyć zastaw kit 4p valeo czyli taki ze sztywnym kołem zamachowym które zastepuje dwumas :grin: Napewno będzie trwalsze niż dwumas i tańsze :grin:
:gora: No no napewno i skrzynka biegów tylko patrzeć jak poleci...


[img]http://kaspertino2.republika.pl/Borowka.jpg[/img]
[url=http://www.motostat.pl/vehicle-stats/22164][img]http://www.motostat.pl/user_images/22164/icon1.png[/img][/url]

jaradeus
Mały gagatek
Mały gagatek
Posty: 56
Rejestracja: czw gru 06, 2007 22:25
Lokalizacja: Olsztyn
Kontakt:

Post autor: jaradeus » pn cze 15, 2009 21:40

pokaż mi przypadek gdzie polaciała skrzynia od sztywnego koła??? ja mam sztywne Valeo i działa idealnie, różnica taka że tłumik drgań jest na tarczy a nie na kole. pozdr.



Awatar użytkownika
doggie
V.I.P.
V.I.P.
Posty: 10545
Rejestracja: pt lis 23, 2007 00:13
Lokalizacja: GKA
Auto: Cupra Formentor DSG DQ381
Silnik: TSI

Re: Koło dwumasowe

Post autor: doggie » wt cze 16, 2009 00:08

krzysiekk85 pisze:Witam.
Mam do wymiany koło dwumasowe. Silnik 105-140KM, przebieg 115tyś.
Moje pytanie brzmi: jakie koło dwumasowe wybrać? Słyszałem, że są jakies wersje "zespolone albo niezespolone ??" (jeśli piszę herezję to sorry) które są o wiele wytrzymalsze.
Proszę o radę co założyć żeby problem się nie powtórzył za szybko.
albo kupujesz zestaw dwumasu LUK-a lub SACHSA i przy "ludzkiej jeździe" starcza ci na ok. 150.000 km albo wkładasz tradycyjny zestaw z kołem jednomasowym od modelu VR6 - pasuje idealnie bez żadnych przeróbek, koszt nowego dwumasu a nowego zestawu z jednomasem w zasadzie jest podobny, tyle że przy jednomasie szkrzynia przyjmuje większe obciążenia i odczuwalne mogą być nieco większe drgania nadwozia

[ Dodano: 16 Cze 2009 00:12 ]
jaradeus pisze: różnica taka że tłumik drgań jest na tarczy a nie na kole. pozdr.
zgadza się, o tym wszyscy wiemy, ale to nie jest TYLKO, dwumas jednak znacznie bardziej pochłania wszelkie obciążenia skrzyni i dlatego zapewne czulszy jest na uszkodzenia, gdyby tylko chodziło o sprężynki to nikt nie wymyślałby dwumasu
Ostatnio zmieniony wt cze 16, 2009 00:10 przez doggie, łącznie zmieniany 1 raz.



Awatar użytkownika
grandi
Lord GTI
Lord GTI
Posty: 3831
Rejestracja: śr lut 07, 2007 02:04
Lokalizacja: Boat city
Auto: Octavia
Silnik: AQY

Post autor: grandi » wt cze 16, 2009 00:21



...wiesz co jest szykiem , jeździć klasykiem a nie plastikiem...

Temat o moim golfie viewtopic.php?f=87&t=519932" onclick="window.open(this.href);return false;

Awatar użytkownika
doggie
V.I.P.
V.I.P.
Posty: 10545
Rejestracja: pt lis 23, 2007 00:13
Lokalizacja: GKA
Auto: Cupra Formentor DSG DQ381
Silnik: TSI

Post autor: doggie » wt cze 16, 2009 00:23

grandilodz pisze:Proponuje lektórę

http://www.vaglodz.pl/web/viewtopic.php?t=108
a o czym ta lektura, bo tam niestety trza się logować? o montażu zestawu z VR6???



Awatar użytkownika
grandi
Lord GTI
Lord GTI
Posty: 3831
Rejestracja: śr lut 07, 2007 02:04
Lokalizacja: Boat city
Auto: Octavia
Silnik: AQY

Post autor: grandi » wt cze 16, 2009 00:26

Dobra ochrona układu przeniesienia napędu przed drganiami wytwarzanymi przez silnik i jednoczesna niezawodność zespołu koło zamachowe-sprzęgło wydawały się nie do pogodzenia. Rozwiązaniem tego problemu jest konstrukcja opracowana przez Valeo.

Ostatnie lata stanowiły dla motoryzacji okres niezwykle dynamicznego rozwoju technologicznego. Olbrzymiego postępu dokonano zwłaszcza w konstrukcji silników wysokoprężnych. W porównaniu do głośnych, twardo pracujących i mało dynamicznych „ropniaków" sprzed lat, nowoczesne Diesle z układami common rail lub pompowtryskiwaczami charakteryzują się niezwykle wysoką kulturą pracy oraz znakomitą dynamiką. Współczesne samochody napędzane silnikami wysokoprężnymi są również znacz-nie przyjaźniejsze dla środowiska. Sprawne Diesle nie ciągną już za sobą kłębów dymu, co w autach z silnikami o zapłonie samoczynnym starego typu było w zasadzie normą.

Na kłopoty - Valeo

Niestety, rozwiązanie jednych problemów pociągnęło za sobą powstanie innych. Jak wiadomo, nowoczesne silniki wysokoprężne odznaczają się znacznym momentem już przy niewielkiej prędkości obrotowej. To z kolei powoduje gwałtowny przyrost sił występujących w układzie przeniesienia napędu, odczuwalny przede wszystkim podczas ruszania jako nieprzyjemne szarpnięcia. Znacznie poważniejszą konsekwencją od obniżonego komfortu jazdy były jednak wibracje przenoszone na skrzynię biegów, które znacznie skracały jej żywotność i przyczyniały się do poważnych awarii. Do niebezpiecznych drgań dochodziło przede wszystkim przy niskiej prędkości obrotowej silnika. Konstruktorzy musieli sobie jakoś poradzić z tym problemem. Jednym z rozwiązań było zastosowanie dwumasowego koła zamachowego, w którym umieszczony jest tłumik drgań skrętnych. Rozwiązanie to ma jednak dwie wady: po pierwsze, jest drogie, po drugie zaś, podatne na uszkodzenia. Często zdarza się, że element ten ulega awarii już przy stosunkowo niewielkim przebiegu, koszt wymiany części może zaś wynieść nawet kilka tysięcy złotych. A to dla właściciela samochodu jest na ogół prawdziwym wstrząsem. Zdarza się również często, że żywotność nowo zamontowanego koła dwumasowego okazuje się zbliżona do trwałości części oryginalnej. Problem ten udało się rozwiązać firmie Valeo, która opracowała komplet sprzęgła ze sztywnym kołem zamachowym jako alternatywę dla zestawu z kołem dwumasowym. Składa się on z czterech elementów: koła zamachowego, elastycznej tarczy o specjalnej konstrukcji, zespołu dociskowego oraz łożyska wyciskowego (do samochodów z łożyskiem hydraulicznym oferowane są komplety trzyelementowe: koło zamachowe, tarcza i docisk).

Ważne przesłanki

Istnieje kilka istotnych powodów, dla których warto wybrać to rozwiązanie. Zaprojektowana przez inżynierów Valeo konstrukcja charakteryzuje się niezawodnością i spełnia najwyższe standardy rynku OE. Jej tajemnica tkwi w tarczy, która odpowiada za tłumienie drgań. Już na pierwszy rzut oka widać, że różni się ona od elementu pochodzącego z tradycyjnego zestawu. Wyposażona jest bowiem w znacznie większe sprężyny o charakterystyce specjalnie dobranej do konkretnego modelu samochodu. Konstrukcja Valeo zapewnia wysoki poziom filtracji drgań i hałasów, zapewniając tym samym komfort jazdy. Zestaw Valeo gwarantuje również optymalną wydajność przenoszenia momentu obrotowego. W przeciwieństwie do koła dwumasowego, sztywne koło zamachowe pozbawione jest ruchomych elementów, co korzystnie wpływa na trwałość całego zespołu.

Ważną zaletą tego rozwiązania są ekonomiczne korzyści płynące z jego stosowania. Komplety Valeo są tańsze o około 20-30% od zestawów z kołem dwumasowym. Poza tym, dzięki niezawodnemu, sztywnemu kołu zamachowemu, w razie konieczności ponownej naprawy wymienia się tylko tarczę i docisk, tak jak w przypadku samochodu ze zwykłym sprzęgłem. Pozwala to znacznie zredukować koszty serwisowania pojazdu.

Źródło: Autoexpert


...wiesz co jest szykiem , jeździć klasykiem a nie plastikiem...

Temat o moim golfie viewtopic.php?f=87&t=519932" onclick="window.open(this.href);return false;

Awatar użytkownika
doggie
V.I.P.
V.I.P.
Posty: 10545
Rejestracja: pt lis 23, 2007 00:13
Lokalizacja: GKA
Auto: Cupra Formentor DSG DQ381
Silnik: TSI

Post autor: doggie » wt cze 16, 2009 00:29

hehe dobre, po prostu reklama i nic więcej
Zaprojektowana przez inżynierów Valeo konstrukcja charakteryzuje się niezawodnością i spełnia najwyższe standardy rynku OE



krzysiekk85
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 14
Rejestracja: ndz sty 18, 2009 21:27
Lokalizacja: Kraków

Post autor: krzysiekk85 » wt cze 16, 2009 10:48

To chyba o tym pisał grandilodz
Przy większej mocy silnika może to byłby dobry wynalazek..
http://www.valeoservice.com/html/poland ... CDA5CDD84C
Ostatnio zmieniony wt cze 16, 2009 11:17 przez krzysiekk85, łącznie zmieniany 2 razy.



jaradeus
Mały gagatek
Mały gagatek
Posty: 56
Rejestracja: czw gru 06, 2007 22:25
Lokalizacja: Olsztyn
Kontakt:

Post autor: jaradeus » wt cze 16, 2009 18:37

mettenos oczywiście, że wszyscy wiemy gdzie jest tłumik drgań w "sztywnym zestawie". nie wszyscy jednak wiedzą , że w Valeo ma nieco inną konstrukcje niż np tarcza od VR6 lub inna. w tekście który przytoczył grandilodz jest wzmianka o tym. ja mam taki zestaw założony i działa naprawdę dobrze, nic nie szarpie nie stuka i biegi wchodzą o niebo lepiej niż wcześniej. mi przy wymianie akurat nie chodziło o cenę zestawu a o niezawodność, mój golf praktycznie cały czas jest za granicą. najlepiej jak by wypowiedział się ktoś jeszcze co ma założone Valeo, ja jestem zadowolony i mam spokojną głowę :grin: dodam , że moje sprzęgło przenosi prawie 300 Nm pozdr.



Awatar użytkownika
Bronco
Red Devil
Red Devil
Posty: 216
Rejestracja: wt paź 28, 2008 18:04
Lokalizacja: Półkula Północna

Post autor: Bronco » wt cze 16, 2009 19:28

jaradeus pisze:mettenos oczywiście, że wszyscy wiemy gdzie jest tłumik drgań w "sztywnym zestawie". nie wszyscy jednak wiedzą , że w Valeo ma nieco inną konstrukcje niż np tarcza od VR6 lub inna. w tekście który przytoczył grandilodz jest wzmianka o tym. ja mam taki zestaw założony i działa naprawdę dobrze, nic nie szarpie nie stuka i biegi wchodzą o niebo lepiej niż wcześniej. mi przy wymianie akurat nie chodziło o cenę zestawu a o niezawodność, mój golf praktycznie cały czas jest za granicą. najlepiej jak by wypowiedział się ktoś jeszcze co ma założone Valeo, ja jestem zadowolony i mam spokojną głowę :grin: dodam , że moje sprzęgło przenosi prawie 300 Nm pozdr.
:gora: Ile przejechałeś już na tym sprzęgle? O Val(n)e(ł)o są różne opinie...


[img]http://kaspertino2.republika.pl/Borowka.jpg[/img]
[url=http://www.motostat.pl/vehicle-stats/22164][img]http://www.motostat.pl/user_images/22164/icon1.png[/img][/url]

Awatar użytkownika
doggie
V.I.P.
V.I.P.
Posty: 10545
Rejestracja: pt lis 23, 2007 00:13
Lokalizacja: GKA
Auto: Cupra Formentor DSG DQ381
Silnik: TSI

Post autor: doggie » śr cze 17, 2009 08:30

jaradeus, pewnie masz rację, ale mimo wszystko chyba wolałbym założyć zestaw od VR6, który jest sprawdzony a co do Valeo to jak wiadomo są różne opinie, tym bardziej że ten zestaw to nowość i do końca nie znana jest jego wytrzymałość, jak ktoś zrobi na nim 200 kkm to będzie można powiedzieć że jest dobre



ODPOWIEDZ

Wróć do „Silniki Diesla-problemy dotyczące tylko silników”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 220 gości