Wymieniłem n109 i dalej błędy---------

TDI, TD, D.... Piszemy tutaj TYLKO O PROBLEMACH Z SILNIKAMI DIESLA!

Moderatorzy: Michał_1977, italiano_83, G0 Karcio, Haki, Qto, marcin7x5, VIP

Awatar użytkownika
Sztomel
Mistrz KieroVWnicy
Mistrz KieroVWnicy
Posty: 5667
Rejestracja: czw wrz 20, 2007 23:10
Lokalizacja: Rybnik

Post autor: Sztomel » ndz sty 04, 2009 01:09

damcio151 pisze:testuje go ...
a jakoś bardziej opisowo/łopatologicznie, w jaki sposób ?


Obrazek

Awatar użytkownika
damcio151
Mistrz KieroVWnicy
Mistrz KieroVWnicy
Posty: 9190
Rejestracja: wt sty 24, 2006 20:43
Lokalizacja: Koszalin

Post autor: damcio151 » ndz sty 04, 2009 01:10

Sztomel pisze:a jakoś bardziej opisowo/łopatologicznie, w jaki sposób ?
podałem cytat wcześniej ... podczas odpalania zwalnia na chwilę n109 i sprawdza co się stanie - są jeszcze inne czujniki , które to wykryją



Awatar użytkownika
Sztomel
Mistrz KieroVWnicy
Mistrz KieroVWnicy
Posty: 5667
Rejestracja: czw wrz 20, 2007 23:10
Lokalizacja: Rybnik

Post autor: Sztomel » ndz sty 04, 2009 01:20

damcio151 pisze:podałem cytat wcześniej ... podczas odpalania zwalnia na chwilę n109 i sprawdza co się stanie - są jeszcze inne czujniki , które to wykryją
pamiętam, cytaty z wypowiedzi tory, rozumiem, że zwalniając chwilowo zasilanie z N109, ECU wykrywa że jest on zasilany z innego źródła i podaje tryb awaryjny - to ma uzasadnienie w przypadku dodatkowego podpięcia N109 na krótko ale co jeśli N109 nie jest zasilany dodatkowo na krótko a traci zasilanie np. z powodu zaśniedziałego styku na nim - i to mnie ciekawi skąd wtedy ECU bierze o tym sygnał i z jakich :
damcio151 pisze:są jeszcze inne czujniki , które to wykryją


[ Dodano: 04 Sty 2009 00:26 ]
OK, dobra !
Zróbmy sobie przerwę bo już późno, jutro albo w poniedziałek (mam nadzieję) dowiemy się co było przyczyną tego błędu u damianaIV.
Dzięki damcio151 za wykazanie tyle cierpliwości przy moich postach.


Obrazek

Awatar użytkownika
piter_s
Gadatliwa bestia
Gadatliwa bestia
Posty: 984
Rejestracja: wt sty 31, 2006 17:23
Lokalizacja: okolice KROSNA

Post autor: piter_s » ndz sty 04, 2009 10:22

Sztomel pisze:np. z powodu zaśniedziałego styku na nim - i to mnie ciekawi skąd wtedy ECU bierze o tym sygnał i z jakich :
nie widzi obciazenia załączonego elektrozaworu, no bo ja innego wyjscia nie widze, zeby był sygnał zwrotny to by musiało byc 3 przewody, sygnałowy zwrotny i masa, a tak to jest sygnałowy czyli+12v i masa.

[ Dodano: Nie Sty 04, 2009 09:23 ]
Sztomel pisze:damcio151 napisał/a:
są jeszcze inne czujniki , które to wykryją
lub w taki sposób
Ostatnio zmieniony ndz sty 04, 2009 10:23 przez piter_s, łącznie zmieniany 1 raz.



Awatar użytkownika
damcio151
Mistrz KieroVWnicy
Mistrz KieroVWnicy
Posty: 9190
Rejestracja: wt sty 24, 2006 20:43
Lokalizacja: Koszalin

Post autor: damcio151 » ndz sty 04, 2009 10:31

piter_s pisze:nie widzi obciazenia załączonego elektrozaworu
to raz
Sztomel pisze:i to mnie ciekawi skąd wtedy ECU bierze o tym sygnał i z jakich :
damcio151 napisał/a:
są jeszcze inne czujniki , które to wykryją
mam pewną teorię , ale nie jestem jej pewny więc nie napisze ;)



Awatar użytkownika
Sztomel
Mistrz KieroVWnicy
Mistrz KieroVWnicy
Posty: 5667
Rejestracja: czw wrz 20, 2007 23:10
Lokalizacja: Rybnik

Post autor: Sztomel » ndz sty 04, 2009 13:45

damcio151 pisze:mam pewną teorię , ale nie jestem jej pewny więc nie napisze
ja też mam i też nie jestem pewien czy trafną ale co mi tam... podziele się nią niech się śmieją Ci co znają odpowiedź a tu się nie chcą udzielić,
otóż wydaje mi się, że o tym czy N109 ma zasilanie i pracuje prawidłowo informuje ECU wtrysk sterujący z czujnikiem G80 wzniosu iglicy rozpylacza, w którym to ta iglica, pod wpływem podawanego na wtryski z pompy wtryskowej pod wysokim ciśnieniem (oczywiście za sprawą N109) paliwa, unosi się wewnątrz rdzenia cewki powodując najpierw wtrysk wstępny a potem (po ugięciu się drugiej sprężyny wtryskiwacza) wtrysk zasadniczy indukuje w cewce bardzo słabe napięcie i sygnał ten informuje ECU o działaniu N109 co ponadto dalej powoduje odpowiednie wysterowanie zaworu magnetycznego N108.... tak mnie się wydaje.


Obrazek

Awatar użytkownika
piter_s
Gadatliwa bestia
Gadatliwa bestia
Posty: 984
Rejestracja: wt sty 31, 2006 17:23
Lokalizacja: okolice KROSNA

Post autor: piter_s » ndz sty 04, 2009 13:49

Sztomel pisze:że o tym czy N109 ma zasilanie i pracuje prawidłowo informuje ECU wtrysk sterujący
mozliwe



Awatar użytkownika
Sztomel
Mistrz KieroVWnicy
Mistrz KieroVWnicy
Posty: 5667
Rejestracja: czw wrz 20, 2007 23:10
Lokalizacja: Rybnik

Post autor: Sztomel » ndz sty 04, 2009 14:14

w zasadzie trochę gmerałem po necie ale nigdzie niczego konkretnego nie znalazłem odnośnie diagnozowania N109 przez ECU ale tak na chłopski rozum ta teoria wydaje mi się prawdopodobna bo wiadomo (przynajmniej mnie), że ECU zapisuje dwa błędy N109 : 1. usterka elektryczna (brak zasilania) lub 2. mechaniczna (zabrudzenie zaworu) i w obydwu przypadkach wtrysk sterujący za pomocą indukowanego ruchem iglicy w cewce G80 słabego prądu podaje go jako sygnał informacyjny o pracy N109 do ECU;
jeśli chodzi o "widzenie" obciążenia zaworu przez sterownik to nie wiem jak by się to miało inaczej odbywać skoro jak wiadomo jest on zasilany 12 V jednym przewodem a masę ma z korpusu pompy wtryskowej i dla mnie nie ma innej drogi "elektrycznej" informującej ECU o jego działaniu i tak sobie to tłumaczę w przypadku jeśli ECU jest zasilany przez 109
a dalej jednak nurtuje mnie ta kwestia kiedy nie ma zasilania ze 109 a podane jest na krótko napięcie z aku na N109 - czy to tak do końca powoduje zasilanie ECU z tego kabelka od N109;
wskazane byłoby to rzucenie na ten problem "światełka w tunelu" przez kogoś obeznanego w zakresie mechatroniki samochodowej;

skoro już rozgrzebałem temat (i przy okazji zdenerwowałem damcia151) to dobrze byłoby też rzucić jakieś światełko na problem występujący też w silnikach PD gdzie nie ma zaworu N109 bo nie ma pompy wtryskowej tylko 4 pompowtryski zasilane tak samo jak świece żarowe i też pamiętam z tego forum, jeszcze całkiem tak niedawno, że ktoś z naszych kolegów w silniku PD miał identyczny problem i objawy jak zabrudzony N109 w VP czyli po odpaleniu silnika nagły wzrost obrotów silnika do 2 tyś. RPM i potem spadek do normalnych i to na ciepłym i zimnym silniku - może w tym przypadku problem tkwił w czujniku G62 ale chyba temat nie doczekał się zakończenia i umarł śmiercią naturalną z powodu braku właściwej diagnozy.
Ostatnio zmieniony ndz sty 04, 2009 14:43 przez Sztomel, łącznie zmieniany 1 raz.


Obrazek

Awatar użytkownika
damcio151
Mistrz KieroVWnicy
Mistrz KieroVWnicy
Posty: 9190
Rejestracja: wt sty 24, 2006 20:43
Lokalizacja: Koszalin

Post autor: damcio151 » ndz sty 04, 2009 14:46

Sztomel pisze:(i przy okazji zdenerwowałem damcia151)
to już skończ ...
Sztomel pisze:dobrze byłoby też rzucić jakieś światełko na problem występujący też w silnikach PD gdzie nie ma zaworu N109 bo nie ma pompy wtryskowej tylko 4 pompowtryski zasilane tak samo jak świece żarowe i też pamiętam z tego forum, jeszcze całkiem tak niedawno, że ktoś z naszych kolegów w silniku PD miał identyczny problem i objawy jak zabrudzony N109 w VP czyli po odpaleniu silnika nagły wzrost obrotów silnika do 2 tyś. RPM i potem spadek do normalnych i to na ciepłym i zimnym silniku - może w tym przypadku problem tkwił w czujniku G62 ale chyba temat nie doczekał się zakończenia i umarł śmiercią naturalną z powodu braku właściwej diagnozy.
_________________
w PD winę może ponosić jak sam napisałeś g62 , ale trzeba też sprawdzać na vagu BIP-y i inne czujniki
Sztomel pisze:otóż wydaje mi się, że o tym czy N109 ma zasilanie i pracuje prawidłowo informuje ECU wtrysk sterujący z czujnikiem G80 wzniosu iglicy rozpylacza, w którym to ta iglica, pod wpływem podawanego na wtryski z pompy wtryskowej pod wysokim ciśnieniem (oczywiście za sprawą N109) paliwa, unosi się wewnątrz rdzenia cewki powodując najpierw wtrysk wstępny a potem (po ugięciu się drugiej sprężyny wtryskiwacza) wtrysk zasadniczy indukuje w cewce bardzo słabe napięcie i sygnał ten informuje ECU o działaniu N109 co ponadto dalej powoduje odpowiednie wysterowanie zaworu magnetycznego N108.... tak mnie się wydaje.
miałem troszkę inną teorię , mianowicie ciśnienie paliwa w pompie , dalej nie opisuje, bo nie jestem pewny :helm:
Ostatnio zmieniony ndz sty 04, 2009 14:48 przez damcio151, łącznie zmieniany 1 raz.



Audik
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 45
Rejestracja: wt paź 28, 2008 16:05
Lokalizacja: Tychy

Post autor: Audik » ndz sty 04, 2009 15:38

Tak czytam wasze wypowiedzi na temat n109,ja mam 1Z,i miałem przypadek wywalania błędu tego zaworka,nie działy mi sie cuda z osłabianiem silnika,nie było problemu z odpaleniem,i gaszeniem,tylko jedne jaja jakie sie działy to na ciepłym przy odpalaniu sam sobie gazował,moja sugestia jest taka że spada napięcie podawane na zaworek,lub jego cewka jest uszkodzona,i domyka dopływ paliwa,dlatego słabnie.A powodem tego błędu było to że ktoś sobie zamontował zaworek bez trzpienia :hmm:
Ostatnio zmieniony ndz sty 04, 2009 15:40 przez Audik, łącznie zmieniany 1 raz.



Awatar użytkownika
damcio151
Mistrz KieroVWnicy
Mistrz KieroVWnicy
Posty: 9190
Rejestracja: wt sty 24, 2006 20:43
Lokalizacja: Koszalin

Post autor: damcio151 » ndz sty 04, 2009 15:40

Audik pisze:moja sugestia jest taka że spada napięcie podawane na zaworek
ECU sam zmniejsza to napięcie i pokazuje błąd ? bawi się z nami ;) ?
Audik pisze:lub jego cewka jest uszkodzona,i domyka dopływ paliwa,dlatego słabnie.
n109 wymieniony



Audik
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 45
Rejestracja: wt paź 28, 2008 16:05
Lokalizacja: Tychy

Post autor: Audik » ndz sty 04, 2009 15:42

damcio151 pisze:
Audik pisze:moja sugestia jest taka że spada napięcie podawane na zaworek
ECU sam zmniejsza to napięcie i pokazuje błąd ? bawi się z nami ;) ?
Audik pisze:lub jego cewka jest uszkodzona,i domyka dopływ paliwa,dlatego słabnie.
n109 wymieniony
Nie bawi,ale może być uszkodzony przewód,bo jak sam kolega napisał,na postoju nic,a podczas jazdy slabnie.



Awatar użytkownika
damcio151
Mistrz KieroVWnicy
Mistrz KieroVWnicy
Posty: 9190
Rejestracja: wt sty 24, 2006 20:43
Lokalizacja: Koszalin

Post autor: damcio151 » ndz sty 04, 2009 15:44

Audik pisze:Nie bawi,ale może być uszkodzony przewód,bo jak sam kolega napisał,na postoju nic,a podczas jazdy slabnie.
o uszkodzeniu przewodu piszemy w całym temacie ...



Audik
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 45
Rejestracja: wt paź 28, 2008 16:05
Lokalizacja: Tychy

Post autor: Audik » ndz sty 04, 2009 15:47

damcio151 pisze:
Audik pisze:Nie bawi,ale może być uszkodzony przewód,bo jak sam kolega napisał,na postoju nic,a podczas jazdy slabnie.
o uszkodzeniu przewodu piszemy w całym temacie ...
Tak,rozumiem,i teoria na podanie dodatkowego zasilania wydaje sie słuszna,bo ECU podaje napięcie,ale gdzieś ono sobie wędruje(może przetarcie przewodu),i nie dostaje sie go tyle ile powinno,i sobie wywala błąd.



ODPOWIEDZ

Wróć do „Silniki Diesla-problemy dotyczące tylko silników”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 218 gości