Arosa SDI - pytania o eksploatacje silnika

TDI, TD, D.... Piszemy tutaj TYLKO O PROBLEMACH Z SILNIKAMI DIESLA!

Moderatorzy: Michał_1977, italiano_83, G0 Karcio, Haki, Qto, marcin7x5, VIP

Dadas
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 3
Rejestracja: ndz kwie 13, 2008 13:48
Lokalizacja: Piekary Śląskie

Arosa SDI - pytania o eksploatacje silnika

Post autor: Dadas » ndz kwie 13, 2008 13:53

Witam Wszystkich

Jestem nowym uzytkownikiem Diesla. Wczesniej poruszłem sie jedynie benzyniakami, tecz teraz powiedziałem nigdy wiecej
Mam arose 1.7 SDI z przebiegiem podchodzącym pod 200 tys.

Jakoze przekopałem forum i niestety nie znalazłem usatysfakcjonującej mnie odpowiedzi, chciałem prosic o pomoc w następujących kwestiach:
1. O co nalezy przede wszystkim dbac w silniku SDI ? Co jest kluczowym punktem?
Olej + filtr oraz kompletny rozrzad został niedawno wymieniony.
2. Słyszałem gdzies ze nalezy bardzo uwazac na kocówki wtrysków i ze mozna je wymianic - prawda to ?
3. Są jakies istotne róznice pomiedzy benzyniakiem a SDI jesli chodzi o dbałosc podzespołów? (na co bardziej zwrócic uwage, na co mniej)
4. Co sądzicie o Biopaliwie ? Czesto je widac na stacjach orlenu/bliskiej. Warto zatankowac bez ryzyka uszkodzenia silnika?

Dziekuje za pomoc
Duze piwko
Ostatnio zmieniony ndz kwie 13, 2008 14:13 przez Dadas, łącznie zmieniany 1 raz.



Awatar użytkownika
malutki
Forum Master
Forum Master
Posty: 1051
Rejestracja: śr lis 15, 2006 12:03
Lokalizacja: Opole/Krapkowice
Kontakt:

Post autor: malutki » ndz kwie 13, 2008 14:06

Dadas pisze:Co jest kluczowym punktem Olej + filtr oraz kompletny rozrzad został niedawno wymieniony
to podstawa kazdego silnika, sprawdz kiedy bylo to zmieniane, jesli bylo juz troche na tym jechane mozesz dla pewnosci wymienic olej i filtry(oleju,paliwa,powietrza) co do rozrzadu sprawdz stan paska i autetycznosc podanego przebiegu, jesli bedziesz miał watpliwosci tez go zmien. co do biopaliwa, jeden plus ma: cena. ale czy zaszkodzi silnikowi nie jestem w stanie powiedziec, ale z tego co slysze to nic nie powinno sie stac.


Clarion DXZ958 - Morel Hybrid Integra 402 - Morel 6W - Gladen RS10 - Phoenix Gold Ti600.4 - Phoenix Gold Ti1500.1
Szafa gra :-)

anaba255
Gadatliwa bestia
Gadatliwa bestia
Posty: 611
Rejestracja: śr lut 27, 2008 22:46
Lokalizacja: SCZ
Auto: mk3
Silnik: 1Z
Kontakt:

Post autor: anaba255 » ndz kwie 13, 2008 15:14

Bardzo ważne, zwłaszcza w dieslu, to spokojna jazda na zimnym silniku, bez deptania.
Wtryski jesli sa od nowości to można je sprawdzić, najprosciej zwroc uwage, czy nie kopci, przy jeździe ze stała predkoscia. Bo przy przyspieszaniu moze troche :grin:
I świece, ale to na jesień.
:bigok:



Dadas
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 3
Rejestracja: ndz kwie 13, 2008 13:48
Lokalizacja: Piekary Śląskie

Post autor: Dadas » ndz kwie 13, 2008 15:29

Dzieki za odpowiedzi.

A co do wtrysków - podlegają czyszczeniu czy mozna je wymienic ? (ew. jaki jest koszt)

A troszke mu sie zakopci przy dynamicznym przyspieszeniu czy przy jezdzie ok 120 km/h :) ale jak domniemuje to wszystko w granicach normy :)

A olej w silniku częsciej niz w benzynie? Tj. powiedzmy po przebiegu 6-8 tys ?

Reszta - czyli płyn w chłodnicy, płyn hamulcowy - ok raz na 2 lata?

Czy wymieniemy tez płyn w wspomaganiu i w skrzyni biegów ? Czy to jest raz na zawsze :)

Dzieki :)



anaba255
Gadatliwa bestia
Gadatliwa bestia
Posty: 611
Rejestracja: śr lut 27, 2008 22:46
Lokalizacja: SCZ
Auto: mk3
Silnik: 1Z
Kontakt:

Post autor: anaba255 » ndz kwie 13, 2008 15:40

Dadas pisze:A co do wtrysków - podlegają czyszczeniu czy mozna je wymienic ? (ew. jaki jest koszt)
Trzeba je ustawić w warsztacie, najlepiej dobrym, nie u mechanika co grzebie w stodole, wymienia sie tylko końcówki wtrysków, koszt niestety niewiem.
Dadas pisze:A troszke mu sie zakopci przy dynamicznym przyspieszeniu czy przy jezdzie ok 120 km/h ale jak domniemuje to wszystko w granicach normy
To diesel :helm: czasami puści dymka, zobacz jak kiedys pojedziesz za jakims dieslem na miescie, byle nie za mocno i przy stałej predkosci nie powinien.
Dadas pisze: i w skrzyni biegów
w skrzyni biegów to chyba nie trzeba.



Dadas
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 3
Rejestracja: ndz kwie 13, 2008 13:48
Lokalizacja: Piekary Śląskie

Post autor: Dadas » ndz kwie 13, 2008 17:06

:kufel:
A jak z filtrem ropy? Gdzies doczytałem ze w naszych polskich trudnych warunkach trzeba go częsciej wymieniac niz zwykle. Pytanie, jak często ?

I jakby ktos znał odpowiedz na reszte nurtujących pytan - post wczesniej, to prosze o informacje :)



Awatar użytkownika
Waluch
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 2567
Rejestracja: czw lip 06, 2006 12:28
Lokalizacja: Białystok

Post autor: Waluch » ndz kwie 13, 2008 18:05

Dadas pisze:ytanie, jak często ?
ja wymieniam razem z olejem , moim zdaniem nie kosztuje on tak dużo żeby na tym oszczędzać



Giugiaro1
Ma gadane
Ma gadane
Posty: 167
Rejestracja: wt sty 09, 2007 14:41
Lokalizacja: Pomorze
Kontakt:

Post autor: Giugiaro1 » ndz kwie 13, 2008 18:10

Na tym bio paliwie pewnie da sie jeździć ale ja zdecydowanie omijam Orlen. Lepsze paliwko jest na zagranicznych stacjach i często nawet tańsze. Polecam BP i Shell.



Awatar użytkownika
marcin999
Forum Master
Forum Master
Posty: 1129
Rejestracja: wt wrz 19, 2006 12:40
Lokalizacja: LJA/LU

Post autor: marcin999 » pn kwie 14, 2008 13:17

Dadas pisze:A olej w silniku częsciej niz w benzynie? Tj. powiedzmy po przebiegu 6-8 tys ?
Nie no bez przesady. 10-15 tys bedzie optymalnie zakładajac ze zalejesz jakis dobry olej typu mobil castrol. 10 tys jak nie wyjezdzasz z miasta a co 15 jak robisz trasy. Poza tym duzo zalezy od stylu jazdy jak jezdzisz spokojnie to nie ma sie czym martwic.
Dadas pisze:Czy wymieniemy tez płyn w wspomaganiu i w skrzyni biegów ?
zalezy od przebiegu generalnie powyzej 200tys jezeli biegi zaczynaja ciezko wchodzic mozna wymienc olej w skrzyni.


SPRZEDAM: Przełącznik zespolony kierunków i wycieraczek wersja z kompem golf IV
Pompa wody prawie nowa silnik AHF (ALH,ASV,AGR)

ŁukaszBed
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 32
Rejestracja: czw sty 17, 2008 12:31
Lokalizacja: Skawina/Włynice (Radomsko)

Post autor: ŁukaszBed » pn kwie 14, 2008 13:45

co do 4 punktu.

Raz wlałem i zdecydowanie nie polecam. Muł nie samochód - zdecydowanie nie. Nawet dzwoniłem na ich infolinię czy to sie nadaję, ale miła pani nie potrafiła mi odpowiedzieć.
Co do pozostałych pytań - umów sie najlepiej z fanami traktorów w swojej okolicy - polecam strony lokalne - dowiesz sie zdecydowanie więcej niż piszac na forum.

pozdrawiam :pub:


ŁukaszB
Ubezpieczenia, emerytury, inwestycje

anaba255
Gadatliwa bestia
Gadatliwa bestia
Posty: 611
Rejestracja: śr lut 27, 2008 22:46
Lokalizacja: SCZ
Auto: mk3
Silnik: 1Z
Kontakt:

Post autor: anaba255 » pn kwie 14, 2008 14:51

Dadas pisze:A jak z filtrem ropy? Gdzies doczytałem ze w naszych polskich trudnych warunkach trzeba go częsciej wymieniac niz zwykle. Pytanie, jak często ?
Najlepiej wymieniac na jesien ok. listopada, ON jest gesty i dobrze miec na zime nowy filtr, jak przyjda mrozy, ale to jeeeeszcze, mozesz dolac do paliwa jakis dodatek zimowy do ON, zapobiegajacy wydzielaniu sie parafiny z paliwa i staraj sie miec zawsze w miare pełny bak. To zapobiega skraplaniu sie wody do paliwa.
Na tym bio paliwie pewnie da sie jeździć ale ja zdecydowanie omijam Orlen. Lepsze paliwko jest na zagranicznych stacjach i często nawet tańsze. Polecam BP i Shell.
ja tez omijam Orlen :grin:



ODPOWIEDZ

Wróć do „Silniki Diesla-problemy dotyczące tylko silników”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 230 gości