Oszczędna jazda diesel'em

TDI, TD, D.... Piszemy tutaj TYLKO O PROBLEMACH Z SILNIKAMI DIESLA!

Moderatorzy: Michał_1977, italiano_83, G0 Karcio, Haki, Qto, marcin7x5, VIP

Awatar użytkownika
marcin999
Forum Master
Forum Master
Posty: 1129
Rejestracja: wt wrz 19, 2006 12:40
Lokalizacja: LJA/LU

Post autor: marcin999 » pt lip 06, 2007 11:48

1Y ma sie krecic miedzy 2000-3000 obr jazda powyzej i ponizej tych obrotow jest szkodliwa.
ja powiem tak,
w KAZDYM seryjnym aucie z wtryskami i komputrem pokladowym gdy hamujesz silnikiem w kazdym zakresie obrotow powyzej 1000obr ZAWSZE spalanie wynosi 0 i czy sie to komus podoba czy nie...
mylisz sie. Nie bede niczego udowadniał, ale doczytaj sobie na ten temat. Juz było kilka tematów o tym.


SPRZEDAM: Przełącznik zespolony kierunków i wycieraczek wersja z kompem golf IV
Pompa wody prawie nowa silnik AHF (ALH,ASV,AGR)

Awatar użytkownika
Maciuś01
Gadatliwa bestia
Gadatliwa bestia
Posty: 575
Rejestracja: czw paź 26, 2006 17:08
Lokalizacja: Bydgoszcz

Post autor: Maciuś01 » pt lip 06, 2007 12:11

collo pisze:gaznikowce i diesle nie maja takiego odciecia
gaźnikowce też mają

To jest kolejny post nt. jazdy na luzie i hamowaniu biegami.

Jazda ekonomiczna to nie jest kurczowe trzymanie się właśnie tego nie wiem co pod tum się kryje!!!

Samochód pali na wolnych obrotach 0,7 0,5 l/h więc jadąc na trasie ze śr predkocią 70 kmh i powiedzmy 5 min pojedziemy na luzie spalimy 0,058l więcej więc o co chodzi?

Ekonomiczna jazda to:

Jazda z możliwie stałą prędkością
Unikanie gwałtownych przyspieszeń
Jazda w granicach max momentu obrotowego.

A dywagacje nt jazdy na luzie czy hamowania biegami nie mają żadnego sensu!!!!

Posprawdzajcie też zbieżność, ciśninie w oponach a wybierając się w dłuższą trasę warto np. zwiększyć ciśnienie w oponach o 0,1 0,2 atm.
Ostatnio zmieniony pt lip 06, 2007 12:19 przez Maciuś01, łącznie zmieniany 1 raz.



Awatar użytkownika
Włochaty
Forum Master
Forum Master
Posty: 1054
Rejestracja: pn sty 22, 2007 13:51
Lokalizacja: Toruń
Kontakt:

Post autor: Włochaty » pt lip 06, 2007 15:00

a jak pozbyc sie elektronicznego obrotka? wystarczy ze zgasze silnik i juz wraca wszystko do normy? na wolych ile powienien pokazac?
tak wystarczy ze wylaczysz silnik, w AAZ od 2000 do 3000 :bigok:
Ostatnio zmieniony pt lip 06, 2007 15:02 przez Włochaty, łącznie zmieniany 1 raz.



fantomas
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 4
Rejestracja: pn cze 25, 2007 19:20
Lokalizacja: Kraśnik/Warszawa

Post autor: fantomas » pn lip 16, 2007 07:01

U mnie na jałowym po rozruchu elektroniczny obrotek pokazuje 950-1000. Spalanie na zablokowanym termostacie na trasie wyszlo ok 5,3 l przy czym głównie 90km/h i hamowanie sinikiem. Moim zdaniem w przypadku silnika 1Y (1,9D) pompa paliwa przy hamowaniu silnikiem podaje dawke paliwa taką samą jak na biegu jałowym(ze względu na wychylenie pedału gazu jak było wcześniej pisane). Ze względu na to, że niedawno dowiedziałem się o elektronicznym obrotku muszę stwierdzić, że do tego czasu ze względu na głośniejszy wydech do 4 biegu za wcześniej zmienialem biegi co pewnie też odbiło się na spalaniu. Oszczędna jazda sprowadza się zarówno tym dieslem jak i każdym innym do takiej zmiany biegów, żeby po zmianie na wyższy obroty utrzymały się na minimalnym poziomie maksymalnego momentu obrotowego (tj. ok 2000 obr/min co oznacza zmianę biegu przy ok.2700-2800 - prędkość jest złym wykładnikiem ze względu na różny rozmiał kół i przekłamania).



GieTe
Mały gagatek
Mały gagatek
Posty: 115
Rejestracja: pn sty 08, 2007 19:03
Lokalizacja: Z Samochodu

Post autor: GieTe » pn lip 16, 2007 17:34

Dodam jeszcze że jak np. jedziecie z jakiejs górki np 120km/h i bedziecie ok 1 km hamowac biegiem to nawet zauważycie że temp cieczy spada, nie duzo ale widac to gołym okiem. Dodam, ze ostatnio jechałem moim 1z jazda emerycka... krecenie do 2000 rpm z górki bez gazu predkośc 80-85km/h spalanie..... 3.5 l. :) :bigok: i tez jestem za tym ze odcinane jest paliwo w tdi i sdi, nie jestem pewien tylko co do wolnossących


------------Regeneracja N75 do silnika 1Z-------------WARSZAWA------------
Tel. pięć zero pięć sześć jeden osiem sześć pięć sześć.

Awatar użytkownika
rhl
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 373
Rejestracja: pn gru 26, 2005 00:30
Lokalizacja: nie powiem :P
Kontakt:

Post autor: rhl » wt mar 25, 2008 00:20

GieTe pisze:co do wolnossących
odcinka jest tylko i wyłącznie w przypadku, gdy sterowanie pompą odbywa się elektronicznie czyli SDI i wszelakie TDI.
andrew19_86 pisze:myślałem,że kupno 1Y to już szczyt oszczędności
hmm też kiedyś tak sądziłem, póki nie kupiłem AFN-a.
Jazda 140km/h przy niecałych 3tys obrotów jest na prawdę oszczędna po trasie :)

Jak tamtym golfikiem robiłem trasę 1000km na jednym baku tak tutaj bez specjalnie oszczędnej jazdy 1200 nie jest problemem. Kiedyś (jeśli nie zapomniałem o małym dotankowaniu albo prezencie od kogoś :D ) to przejechałem 1400km - także jazda takim dieselkiem to czysta przyjemność - nie dość że dość żwawo się odpycha to pali tyle co nic, zwłaszcza jak bije ropka ze źródła gdzie liczą sobie 2.86 za 1L :)

[ Dodano: Pon Mar 24, 2008 23:23 ]
oczywiście wartości podawane przy jeździe specjalnie sprawdzanej z licznikiem km a tego włączam tylko jak nie zapomnę i zaleję do pełna, kiedyś zaleję do pełna i sprawdzę ile max km zrobię na jednym baku ale coś średnio coś czuję że mi to wyjdzie bo nie lubię gdy wskazówka zbliża się do czerwonego pola - nie ma nic gorszego jak jazda do ostatnich ml na rezerwie dla diesla.



Awatar użytkownika
wegi
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 337
Rejestracja: sob wrz 30, 2006 17:22
Lokalizacja: Kaliska / Stara Kiszewa (pomorskie)
Kontakt:

Post autor: wegi » wt mar 25, 2008 11:31

Powiedzcie mi koledzy, czy dla Golfa Kombi 1,9 TD spalanie w remontowanym miescie z duza iloscia korkow i jazda po lesie na 2 biegu rzedu 6,7l/100km, a w trasie przy predkosciach 110-120km/h - 6,2 l/100km to jest Ok, czy troche za duzo? Mialem lekka nadzieje, ze w trasie zejde dosc mocno ponizej 6l :( samochod mam od niedawna, wiec to byly pierwsze pomiary spalania.



Awatar użytkownika
souler
VWGolf.pl Killer
VWGolf.pl Killer
Posty: 2515
Rejestracja: pn gru 12, 2005 15:04
Lokalizacja: Zabrze/Ruda Śląska
Kontakt:

Post autor: souler » wt mar 25, 2008 11:38

wegi pisze:Powiedzcie mi koledzy, czy dla Golfa Kombi 1,9 TD spalanie w remontowanym miescie z duza iloscia korkow i jazda po lesie na 2 biegu rzedu 6,7l/100km, a w trasie przy predkosciach 110-120km/h - 6,2 l/100km to jest Ok, czy troche za duzo? Mialem lekka nadzieje, ze w trasie zejde dosc mocno ponizej 6l :( samochod mam od niedawna, wiec to byly pierwsze pomiary spalania.
tak ok. nadzieja to wiesz... wlej dobry olej, daj nowe filtry i smigaj, a nie bedziesz na spalanie patrzyl. generalnie aaz pali 5.5-6.5 trasa 90-110. miasto potrafi i 7-8 wszamac. mozna sie pokusic o sprawdzenie wtryskow i na lato wrzucic sobie icka. ustawic porzadnie rozrzad, walek, kat wtrysku i bedzie laleczka. katalizator jeszcze tam siedzi?
Ostatnio zmieniony wt mar 25, 2008 11:39 przez souler, łącznie zmieniany 1 raz.


Był Dzik Power Diesel, jest Astra Turbo

Awatar użytkownika
wegi
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 337
Rejestracja: sob wrz 30, 2006 17:22
Lokalizacja: Kaliska / Stara Kiszewa (pomorskie)
Kontakt:

Post autor: wegi » wt mar 25, 2008 11:49

KAT w nim jest, póki uklad jest szczelny to niech tam siedzi :) olej wymieniony - Castrol 10W/40 (moze byc? czy Mobil S lepszy?), paski, napinacz, filtry nowe, wiec masz racje, ten samochod w koncu wazy ponad 1200kg :) a moja dwojka wazyla niecale 900 :) dlatego mogla palic 5 na trasie :) cieszy mnie mala roznica midzy miastem a trasa.

ale chyba z IC nie bede kombinowal, chociaz kto wie.



Awatar użytkownika
bikerxc
Ma gadane
Ma gadane
Posty: 174
Rejestracja: pt lis 26, 2010 19:37

Oszczędna jazda diesel'em

Post autor: bikerxc » czw lip 28, 2011 23:53

Panowie, odgrzewam kotleta. Jak to w koncu jest z hamowaniem silnikiem na pompie mechanicznej (aaz)? Niby pompa powinna podawac wtedy dawkę odpowiadającą obrotą biegu jałowego ((nie ma odcięcia jak w tdi). W swoim motorkuzauwazyłem że jadąc z gory na luzie temp. jest stała, a gdy hamuje biegami potrafi mi zejsc nawet o 5 stopni co wskazuje na ewidentnie odcięcie paliwa, chyba że macie jakąs ciekawostke dla mnie o ktorej niewiem? Czekam na dyskusje. :pub:



Awatar użytkownika
t0mal
VW Baron
VW Baron
Posty: 3332
Rejestracja: sob cze 30, 2007 11:34
Lokalizacja: Lublin
Kontakt:

Oszczędna jazda diesel'em

Post autor: t0mal » pt lip 29, 2011 00:50

Pompa nie odcina paliwa, ale znacznie zmniejsza dawkę - im wyższe obroty są przy hamowaniu silnikiem tym bardziej regulator odśrodkowy tnie dawkę, w każdym razie silnik na pewno dostaje mniej paliwa, niż gdyby pracował na wolnych obrotach.



adamwwy
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 328
Rejestracja: ndz lis 14, 2010 21:38
Lokalizacja: Wyszków

Oszczędna jazda diesel'em

Post autor: adamwwy » pt lip 29, 2011 01:37

Ja mam 1Y i pompa ma elektronikę w sobie mimo, że sterowana jest linką. Po podłączeniu pod Vaga widać, że podczas hamowania silnikiem pompa nie podaje paliwa, przynajmniej u mnie.



Awatar użytkownika
t0mal
VW Baron
VW Baron
Posty: 3332
Rejestracja: sob cze 30, 2007 11:34
Lokalizacja: Lublin
Kontakt:

Oszczędna jazda diesel'em

Post autor: t0mal » pt lip 29, 2011 01:55

eko pompka tak jak najbardziej, będzie odcinać



Awatar użytkownika
KamilP
DieseL PoweR
DieseL PoweR
Posty: 2270
Rejestracja: ndz lis 28, 2010 22:24
Lokalizacja: Okolice Radzynia Podlaskiego/Lublin

Oszczędna jazda diesel'em

Post autor: KamilP » pt lip 29, 2011 12:37

Ja kiedyś jakieś artykuły czytałem na temat oszczędnej jazdy, i pisali tam że w dieslu na 5 bieg można przełączyć już przy 50km/h :panna: I biegi zmieniać przy 2 tyś obrotów, ciekawe ile taki silnik wytrzyma, szczególnie jakiś nowszy TDI ze zmienną geometrią. Nawet jak te parę litrów się oszczędzi to potem dużo więcej się na naprawy wyda. No ale coż.. Wkurza mnie taka oszczędność, to tak jak kupić jakieś tanie chińskie badziewie (bo taniej) a potem to coś rozwali się po paru dniach... Ot oszczędność. Ja tam jeżdżę tak że raz mu przyduszę, innym razem jeżdżę normalnie, poniżej 1500 obrotów staram się nie schodzić, no chyba że na 1 albo 2 biegu. Najczęściej zakres 1800-2800 obrotów. I spala mi ok 5 do 6 litrów.



ODPOWIEDZ

Wróć do „Silniki Diesla-problemy dotyczące tylko silników”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 106 gości