Problem z rozrządem

TDI, TD, D.... Piszemy tutaj TYLKO O PROBLEMACH Z SILNIKAMI DIESLA!

Moderatorzy: Michał_1977, italiano_83, G0 Karcio, Haki, Qto, marcin7x5, VIP

Awatar użytkownika
AFN140KM
Gadatliwa bestia
Gadatliwa bestia
Posty: 574
Rejestracja: sob cze 30, 2007 19:30
Lokalizacja: KrakóVW

Problem z rozrządem

Post autor: AFN140KM » ndz gru 30, 2007 14:29

Witam.
1.9 TDI AFN 96'.
Autko ma przejechane 185kkm. 4 kkm temu wymienione zostały:
1. Pasek rozrządnu (Gates)
2. Rolka + napinacz rozrządu (Luk INA)
3. Pasek mikro (Gates)
4. Rolka paska mikro (Luk INA)
5. Napinacz paska mikro (Oryginał)
6. Pasek wspomagania (Gates)
7. Sprzęgło jednokierunkowe w alternatorze (Bosch)
8. Olej + Filtry

Mam taki problem: Przyjechałem do pracy rano i nie zauważyłem by coś było nie tak. Autko stało na parkingu 8 godzin (-5 stopni). Po pracy wsiadam, odpalam i wydaje mi się, że chodzi dość głośno. Coś szumi, jakby łożysko w alternatorze się kończyło. Jadę do domu ok. 12km. Myślałem, że jak się silnik rozgrzeje, to może szumienie ucichnie, ale nie. Silnik miał moc pracował równo, tylko to szumienie. Nie miałem jak sprawdzić co się dzieje pod maską, bo było ciemno, więc postanowiłem na drugi dzień rano to sprawdzić.
Rano przychodzę do autka, odpalam. Chodzi normalnie, równo tylko nadal coś szumi. Wyłączyłem silnik i zacząłem go rozbierać. Mikro pasek ok. rolka też, napinacz podobnie. Drugi pasek od wspomagania ok. Alternator (łożyska) ok. Pomyślałem, że zaglądnę do rozrządu. Zciągnąłem osłonę paska rozrządu. Pasek trochę dziwny, a na osłonie dość sporo meszku z paska (czarnego pyłu, coś jak wata cukrowa, tylko czarna :-)). Uruchomiłem silnik, bez osłony i obserwuję. Pracował ok. 20 sekund, po czym z szumienia zrobiło się piszczenie. Coś zaczęło stawiać taki opór, że silnik zmniejszył obroty. Podbiegłem, by wyłączyć silnik. Z pozycji kierowcy widziałem tylko, że z paska się zadymiło i to konkretnie. Śmierdziało gumą spaloną. Ale co dziwne pasek był zimny!. Tata to widział, bo stał przed autem, mówił, że dym wydobywał się gdzieś z dołu, z okolic dolnego kółka rozrządu, ale nie widział dokładnie, bo dymu było tyle, że nic nie było widać.

Ktoś wie co się mogło stać? Jakieś wnioski? Pomocy.

PS. Sorki, że się tak rozpisałem. :-).

A tutaj są zdjątka:
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
Ostatnio zmieniony ndz gru 30, 2007 15:05 przez AFN140KM, łącznie zmieniany 3 razy.


VW Golf MkIII 20 Jahre GTI 1.9TDI AFN 1996 - SPRZEDANY!
Skoda Roomster Comfort Style 1.6TDI CAYB 2010

Awatar użytkownika
buli56
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 15
Rejestracja: czw mar 01, 2007 20:27
Lokalizacja: gliwice
Kontakt:

Post autor: buli56 » ndz gru 30, 2007 14:47

policzyłeś ząbki na starym i nowym pasku.Ja zawsze liczę i raz miałem o 2 za dużo.


buli

Awatar użytkownika
AFN140KM
Gadatliwa bestia
Gadatliwa bestia
Posty: 574
Rejestracja: sob cze 30, 2007 19:30
Lokalizacja: KrakóVW

Post autor: AFN140KM » ndz gru 30, 2007 15:13

buli56 pisze:policzyłeś ząbki na starym i nowym pasku.Ja zawsze liczę i raz miałem o 2 za dużo.
Nie ja to wszystko wymieniałem, ponieważ nie mam warunków. Ale w AFN-ie chyba nie ma filozofji. Przez 4 tys. km było wszystko ok.

[ Dodano: 01 Sty 2008 18:58 ]
Nikt się nie spotkał z czymś takim?


VW Golf MkIII 20 Jahre GTI 1.9TDI AFN 1996 - SPRZEDANY!
Skoda Roomster Comfort Style 1.6TDI CAYB 2010

ajni
Ma gadane
Ma gadane
Posty: 176
Rejestracja: śr mar 29, 2006 02:47
Lokalizacja: Rzeszów
Auto: Leon 1M 1.4 16V
Silnik: AXP

Post autor: ajni » śr sty 02, 2008 12:35

Coś ci zjada pasek, widać przyjechany brzeg i to dość ostro że aż się rozwarstwił na kole pompy wtryskowej.
Z tego co widzę to problemem jest napinacz. Zdjęcie 6, 7 i ostatnie, wygląda jakby pasek jechał po bocznej krawędzi napinacza, wejście jest dobre ale wyjście źle, przekoszony napinacz?
Ja bym tak nie jeździł bo pasek może strzelić w każdej chwili. Kiedyś na forum mastersa była dyskusja o przycinaniu paska rozrządu i winnym napinaczu, z tego co pamiętam to napinacz był wadliwy (niby tez firmówka)


Myślcie ludzie to nie boli!!!

Chcesz się podpiąć pod VAGa? Daj znać!

peyo32
Mały gagatek
Mały gagatek
Posty: 54
Rejestracja: sob paź 06, 2007 18:02
Lokalizacja: przemyśl,podkarpacie

Post autor: peyo32 » śr sty 02, 2008 19:14

Ja na twoim miejscu rozebrałbym rozrząd (bo pasek koniecznie musisz zmienić) i sprawdził napinacz i rolkę czy swobodnie się obracają, szczególnie zwróciłbym uwagę na napinacz.



Awatar użytkownika
Grześko
Gadatliwa bestia
Gadatliwa bestia
Posty: 502
Rejestracja: ndz sie 06, 2006 17:27
Lokalizacja: Tarnobrzeg

Post autor: Grześko » śr sty 02, 2008 19:15

U mnie też wadliwy był napinacz i zjadło mi 3mm paska od strony osłony paska. Reklamację uznali. Ale skoro u Ciebie aż się coś zadymiło to może koło od pompy podciśnienia czy jakoś tak się zatrzymało? (To koło po którym pasek chodzi zewnętrzną stroną)


Seryjny AFN + 216-ki + lekki program by g-lab= 312 Nm i 145 KM
Nowy właściciel golfa GT TDI memberlist.php?mode=viewprofile&u=89406

Awatar użytkownika
AFN140KM
Gadatliwa bestia
Gadatliwa bestia
Posty: 574
Rejestracja: sob cze 30, 2007 19:30
Lokalizacja: KrakóVW

Post autor: AFN140KM » czw sty 03, 2008 13:53

Panowie. Auto stoi u mechanika. Okazało się, że pompa wspomagania stanęła i dymy poleciały z paska klinowego. Tak, czy inaczej problem paska rozrządnu pozostał, bo tak jak mi, tak i Wam się on nie podoba.
Napinacze się lekko obracają, koło wałka pomocniczego (pompy podciśnieniowej) też się lekko obraca. Profilaktycznie sprawdzone zostały: alternator, pompa wody, rolka mikropaska. Wszystko ok. Ciekawostką jest to co widać na zdjęciu pierwszym i drugim. Pod zębem paska, na prawo od znaku na kole i dalej pod kilkoma zębami jest coś co przypomina wprasowaną gumę, przyklejoną do koła, nie do paska. Jak by coś wleciało pod pasek. Jest to plastyczna guma lub coś podobnego, ale skąd się to tam wzięło? Nie wiem.


VW Golf MkIII 20 Jahre GTI 1.9TDI AFN 1996 - SPRZEDANY!
Skoda Roomster Comfort Style 1.6TDI CAYB 2010

Awatar użytkownika
Grześko
Gadatliwa bestia
Gadatliwa bestia
Posty: 502
Rejestracja: ndz sie 06, 2006 17:27
Lokalizacja: Tarnobrzeg

Post autor: Grześko » czw sty 03, 2008 19:30

To jest kawałek z paska który przerobił się na czarną watę i który przykleił się do koła zębatego a następnie został przygnieciony przez pasek zębaty.
Tak samo miałem u siebie gdy mi zjadało pasek i przerabiało go na czarny pył. :bigok:


Seryjny AFN + 216-ki + lekki program by g-lab= 312 Nm i 145 KM
Nowy właściciel golfa GT TDI memberlist.php?mode=viewprofile&u=89406

Awatar użytkownika
AFN140KM
Gadatliwa bestia
Gadatliwa bestia
Posty: 574
Rejestracja: sob cze 30, 2007 19:30
Lokalizacja: KrakóVW

Post autor: AFN140KM » czw sty 03, 2008 20:46

Grześko pisze:To jest kawałek z paska który przerobił się na czarną watę i który przykleił się do koła zębatego a następnie został przygnieciony przez pasek zębaty.
To coś co widać na zdjęciach wygląda mniej, więcej tak: Obrazek.
Niestety nie mam oryginalnego zdjęcia, bo nie miałem aparatu u mechanika, więc to narysowałem. To było przyklejone na całej długości zęba. Wyglądało jak kawałek taśmy izolacyjnej. W sumie było przyklejone na siedmiu zębach. Możliwe, żeby z "waty" zrobiła się jednolita guma? Jak mechanik to zeskrobał z kółka śrubokrętem to spadł cały kawałek długości zęba, nie rozsypało sie to na mniejsze kawałeczki - jednolity kawałek. Dziwne.


VW Golf MkIII 20 Jahre GTI 1.9TDI AFN 1996 - SPRZEDANY!
Skoda Roomster Comfort Style 1.6TDI CAYB 2010

Awatar użytkownika
Grześko
Gadatliwa bestia
Gadatliwa bestia
Posty: 502
Rejestracja: ndz sie 06, 2006 17:27
Lokalizacja: Tarnobrzeg

Post autor: Grześko » czw sty 03, 2008 21:12

Chyba możliwe bo mnie też się to zrobiło jak cięło pasek a wcześniej, ani odpukać teraz takich cudów na kołach rozrządu nie ma. :bigok:


Seryjny AFN + 216-ki + lekki program by g-lab= 312 Nm i 145 KM
Nowy właściciel golfa GT TDI memberlist.php?mode=viewprofile&u=89406

ODPOWIEDZ

Wróć do „Silniki Diesla-problemy dotyczące tylko silników”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 64 gości