[mk3] fajny pomysł na przełączniki

Modyfikacje wizualne, lampy, wnętrze, spoilery...

Moderatorzy: QQxQ, G0 Karcio, VIP

Awatar użytkownika
Wojtek
VW Baron
VW Baron
Posty: 3002
Rejestracja: sob cze 17, 2006 14:06
Lokalizacja: Wieliczka
Kontakt:

Post autor: Wojtek » sob lut 16, 2008 13:32

MarcinWLKP pisze:Chociaż bardziej pasowałaby tu dioda z dwoma końcówkami, w której kolor zależy od kierunku prądu, co dalej z tym zrobić, jakie rezystory i inne bajery, to może niech się fachowcy wypowiedzą
nie da się tak... dioda 2 kolorowa to cos jak zarowka h4 - dwa w jednym, a nie jedno o 2 funkcjach...

wg. mnie to powinno być zrobione tak, że jak jeden kolor się włącza, to drugi się wyłączy, ponieważ w inny wypadku dostajemy taki "nijaki" (i tak tez jest na tym filmiku zrobione)
MarcinWLKP pisze:idziesz do hurtowni elektrotechnicznej i dostaniesz nawet sinokoperkowy
diody led robione sa w kolorach zoltym, pomaranczowym, czerwonym, niebieskim, zielonym i białym... niestety nie ma sinokoperkowego ;)


Obrazek

Awatar użytkownika
Mariusz15
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 375
Rejestracja: śr maja 02, 2007 16:52
Lokalizacja: Kol.Drzewce k. Nałęczowa Grupa Lubelska/Irlenda/Larne
Kontakt:

Post autor: Mariusz15 » sob lut 16, 2008 16:18

..:VoyteQ:.. pisze:wg. mnie to powinno być zrobione tak, że jak jeden kolor się włącza, to drugi się wyłączy
tak zgadzam sie ale takiego czegoś nie zrobisz bo po włączeniu guzika musiało by zgasnąć podświetlenie co raczej ciężko zrobić. albo dać tam jakiś przełącznik do śroka wsadzić ale raczej jest tam zamało miejsca. a popatrz na zdjęcie które dodałMarcinWLKP pierwsze 2 zdjęcia są podłączone pojedyńczo a n1 3 obyswie.
..:VoyteQ:.. pisze:niestety nie ma sinokoperkowego
raczej sie da bo jak mas zdiode w 2-3 kolorach to sie miesza np biały z niebieskim


[url=http://forum.vwgolf.pl/viewtopic.php?p=1843584#1843584]Zapraszam do komentowania MKII by Mariusz15[/url]
[url=http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/7afdcaec1d199d5a.html][img]http://images37.fotosik.pl/51/7afdcaec1d199d5a.jpg[/img][/url]

Awatar użytkownika
Wojtek
VW Baron
VW Baron
Posty: 3002
Rejestracja: sob cze 17, 2006 14:06
Lokalizacja: Wieliczka
Kontakt:

Post autor: Wojtek » sob lut 16, 2008 17:01

Mariusz15 pisze:raczej sie da bo jak mas zdiode w 2-3 kolorach to sie miesza np biały z niebieskim
ale to jest co innego niz dioda w kolorze sinoniebieskim... rownie dobrze mozna zmontować układ żeby przycisk mienił się wszystkimi kolorami tęczy płynnie przechodząc pomiedzy kolorami (na upartego moge zrobic schemat czegos takiego ;) )
Mariusz15 pisze:albo dać tam jakiś przełącznik do śroka wsadzić ale raczej jest tam zamało miejsca
to by sie dało obejsc juz prawdopodobnie jedną diodą i by bylo po problemie

[ Dodano: 16 Lut 2008 16:02 ]
tj. diodą zenera, a nie led


Obrazek

Awatar użytkownika
Mariusz15
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 375
Rejestracja: śr maja 02, 2007 16:52
Lokalizacja: Kol.Drzewce k. Nałęczowa Grupa Lubelska/Irlenda/Larne
Kontakt:

Post autor: Mariusz15 » sob lut 16, 2008 20:09

..:VoyteQ:.. pisze:tęczy płynnie przechodząc pomiedzy kolorami (na upartego moge zrobic schemat czegos takiego )
po co robić jakieś układy wystarczy kupić sobie zapalniczke z diodą taką świecącą wszystkimi kolorami. a najlepsze jest to ze sama dioda jest dozsza niż cała zapalniczka :grin:


[url=http://forum.vwgolf.pl/viewtopic.php?p=1843584#1843584]Zapraszam do komentowania MKII by Mariusz15[/url]
[url=http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/7afdcaec1d199d5a.html][img]http://images37.fotosik.pl/51/7afdcaec1d199d5a.jpg[/img][/url]

ALUNO
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 38
Rejestracja: ndz wrz 09, 2007 19:50
Lokalizacja: Wrocław
Kontakt:

Post autor: ALUNO » sob lut 16, 2008 21:52

Taka dioda działa bardzo prosty sposob :) ma Dwie Anody I katode :) czyli 3 nozki :) lewa i prawa to Anody a srodkowa to Katoda jak podlaczymy powiedzmy lewa i srodkowa to swieci na zielono a jak srodkowa i prawa to na czerwono i jak powiedzmy ogrzewanie tylnej szyby jest wylaczone to sie swieci na zielono a jak podlaczymy do przewodu ktory zasili druziki to zapali sie czerwona :) czyli najprosciej mowiac do swiateł podlaczamy diode z rezystorem srodkowa nozke do masy a prawa do zasilania tylnej szyby


Szukam Pracy ;/ mechanik/Elektromechanik/Kierowca Wrocław

Awatar użytkownika
achamerski
Ma gadane
Ma gadane
Posty: 167
Rejestracja: czw paź 21, 2004 15:40
Lokalizacja: Rzeszów
Kontakt:

Post autor: achamerski » sob lut 16, 2008 23:44

ALUNO pisze:Taka dioda działa bardzo prosty sposob :) ma Dwie Anody I katode :) czyli 3 nozki :) lewa i prawa to Anody a srodkowa to Katoda jak podlaczymy powiedzmy lewa i srodkowa to swieci na zielono a jak srodkowa i prawa to na czerwono i jak powiedzmy ogrzewanie tylnej szyby jest wylaczone to sie swieci na zielono a jak podlaczymy do przewodu ktory zasili druziki to zapali sie czerwona :) czyli najprosciej mowiac do swiateł podlaczamy diode z rezystorem srodkowa nozke do masy a prawa do zasilania tylnej szyby
ALUNO Wszystko się zgadza co do działania diody podwójnej, ale nie mogę wyczytać z Twojego opisu w jaki sposób wyłączysz zieloną, gdy zaświeci się czerwona. Bo zielona to podświetlenie i to jest cały czas zasilone. Na pierwszy rzut oka wydaje mi sie, ze jeden tranzystorek na pewno rozwiązałby problem. Ale może jest prostsze rozwiązanie. Chyba zrobię taki bajerek u siebie :cool:
Ostatnio zmieniony sob lut 16, 2008 23:49 przez achamerski, łącznie zmieniany 1 raz.


LEDy do każdego auta/ŚWIATŁA DZIENNE/indywidualne projekty/RABATY dla forumowiczów.
Zapraszam do mojego wątku w dziale GIEŁDA

Obrazek

Awatar użytkownika
kopciuch
Ma gadane
Ma gadane
Posty: 153
Rejestracja: czw gru 29, 2005 21:53
Lokalizacja: Radom
Kontakt:

Post autor: kopciuch » ndz lut 17, 2008 00:01

ta dioda jest tak zbudowana ze jak popłynie prad anoda diody czerwonej to sama rozłaczy zieloną diode, taka budowa tej diody, szkoda własnie ze nie mozna dwóch kolorów naraz właczyc.


A wszystko przez kobiete....:D

Awatar użytkownika
achamerski
Ma gadane
Ma gadane
Posty: 167
Rejestracja: czw paź 21, 2004 15:40
Lokalizacja: Rzeszów
Kontakt:

Post autor: achamerski » ndz lut 17, 2008 00:27

kopciuch pisze:ta dioda jest tak zbudowana ze jak popłynie prad anoda diody czerwonej to sama rozłaczy zieloną diode, taka budowa tej diody, szkoda własnie ze nie mozna dwóch kolorów naraz właczyc.
kopciuch pokaż mi konkretny model takiej diody co robi jak piszesz bo nie widziałem jeszcze takiej. Sam sprawdzałem i bez problemu podwójne diody z 3 koncówkami załączam jednocześnie. W przypadku czerwono-zielonej powstaje niby pomarańczowy. Mam tez czerwono- niebieską i tez moge obie załączyc.


LEDy do każdego auta/ŚWIATŁA DZIENNE/indywidualne projekty/RABATY dla forumowiczów.
Zapraszam do mojego wątku w dziale GIEŁDA

Obrazek

Awatar użytkownika
Włochaty
Forum Master
Forum Master
Posty: 1054
Rejestracja: pn sty 22, 2007 13:51
Lokalizacja: Toruń
Kontakt:

Post autor: Włochaty » ndz lut 17, 2008 00:47

kopciuch pisze:ta dioda jest tak zbudowana ze jak popłynie prad anoda diody czerwonej to sama rozłaczy zieloną diode, taka budowa tej diody, szkoda własnie ze nie mozna dwóch kolorów naraz właczyc.

te diody sa tak zbudowane ze dzialaja dwa kolory jednoczesnie !!



ALUNO
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 38
Rejestracja: ndz wrz 09, 2007 19:50
Lokalizacja: Wrocław
Kontakt:

Post autor: ALUNO » ndz lut 17, 2008 00:57

achamerski, Gdybym to ja wiedzial to bym napisał :P Moja babcia robi takie uklady wlasnie z takimi diodami i zapomnialem sie spytac ale chyba najprosciej by to bylo z czyms co steruje :) nie pamietam jak sie to nazywa :)


Szukam Pracy ;/ mechanik/Elektromechanik/Kierowca Wrocław

Awatar użytkownika
Włochaty
Forum Master
Forum Master
Posty: 1054
Rejestracja: pn sty 22, 2007 13:51
Lokalizacja: Toruń
Kontakt:

Post autor: Włochaty » ndz lut 17, 2008 01:09

ja mam cos takiego zrobionego u siebie ale na przekazniku, cewke podalem na przewod od "zasilania" szyby a sam "przelacznik" na przewod zailania podsiwetlenia, zasady dzialania chyba nie musze tlumaczyc :p

ja tak zrobilem poniewaz zobaczylem to w passacie B5 :bigok:



Awatar użytkownika
AFN140KM
Gadatliwa bestia
Gadatliwa bestia
Posty: 574
Rejestracja: sob cze 30, 2007 19:30
Lokalizacja: KrakóVW

Post autor: AFN140KM » ndz lut 17, 2008 12:31

kopciuch pisze:ta dioda jest tak zbudowana ze jak popłynie prad anoda diody czerwonej to sama rozłaczy zieloną diode, taka budowa tej diody, szkoda własnie ze nie mozna dwóch kolorów naraz właczyc.
W takim razie jakim kolorem zaświeci dioda jeżeli popłynie prąd anodą diody czerwonej i anodą zielonej diody naraz? Nie zaświeci wogóle, bo piszesz, że ta dioda nie świeci dwoma kolorami naraz? Czy może jeden z kolorów ma pierwszeństwo? Nie jestem pewien, ale takich diod raczej nie ma, albo się z nimi nie spotkałem.
Chyba najprościej będzie zrobić coś takiego (ze względu na ilość miejsca w przełączniku, trzeba będzie zastosować elementy SMD):

Obrazek

Aha... Jeszcze jedno. Według mojego schematu trzeba to zrobić na dwóch diodach LED, ale lekko modyfikując schemat można zastosować dwukolorowy LED.
Ostatnio zmieniony ndz lut 17, 2008 12:38 przez AFN140KM, łącznie zmieniany 2 razy.


VW Golf MkIII 20 Jahre GTI 1.9TDI AFN 1996 - SPRZEDANY!
Skoda Roomster Comfort Style 1.6TDI CAYB 2010

Awatar użytkownika
Wojtek
VW Baron
VW Baron
Posty: 3002
Rejestracja: sob cze 17, 2006 14:06
Lokalizacja: Wieliczka
Kontakt:

Post autor: Wojtek » ndz lut 17, 2008 12:44

AFN140KM, wytłumacz mi bo nie rozumiem co to jest ten + po prawej?? bo ten schemat nie ma sensu w tym momencie :)


Obrazek

Awatar użytkownika
AFN140KM
Gadatliwa bestia
Gadatliwa bestia
Posty: 574
Rejestracja: sob cze 30, 2007 19:30
Lokalizacja: KrakóVW

Post autor: AFN140KM » ndz lut 17, 2008 12:55

..:VoyteQ:.. pisze:AFN140KM, wytłumacz mi bo nie rozumiem co to jest ten + po prawej?? bo ten schemat nie ma sensu w tym momencie :)
Ten schemat jak najbardziej ma sens. Jest to schemat zmodyfikowanego, całego przełącznika do podgrzewania tylnej szyby i lusterek. Więc jak się przyjrzysz dokładnie to dojdziesz do wniosku, iż jes to wyjście plusa do sterowania podgrzewaniem tylnej szyby i lusterek. Wskazuje na to strzałka :D .

PS. Nie sugerujcie się nim na 100%. Narysowałem go "na szybkiego" i nie jestem pewny polaryzacji tranzystora. Jeśli ktoś z Was może go poprawić to bardzo proszę. :D .
Ostatnio zmieniony ndz lut 17, 2008 12:59 przez AFN140KM, łącznie zmieniany 1 raz.


VW Golf MkIII 20 Jahre GTI 1.9TDI AFN 1996 - SPRZEDANY!
Skoda Roomster Comfort Style 1.6TDI CAYB 2010

ODPOWIEDZ

Wróć do „Style”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 73 gości