Problem z światłem stopu mk4

Moderatorzy: Michał_1977, italiano_83, G0 Karcio, Haki, Qto, marcin7x5, VIP

VakoS
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 12
Rejestracja: śr lip 12, 2017 22:46
Lokalizacja: Elbląg
Auto: VW MK4 Kombi
Silnik: ATD

Problem z światłem stopu mk4

Post autor: VakoS » wt mar 05, 2019 14:25

Witam forumowiczów, od ostatniego czasu zmagam się z problemem ze światłem stopu którego jest brak w moim golfie.
Straciłem już wszelkie nadzieje że to szajstwo będzie działało a mianowicie myślałem że będzie to czujnik stopu wymieniałem już w nim jakiś czas temu bo właśnie on był winowajcą braku światła stop jednak teraz to nie jest on a problem z światłami nadał występuje.
Najpierw zakupiłem czujnik najtańszy który kosztował ok. 20zł firmy o ile dobrze pamiętam LTB został założony nie działał.
Nastepnie pojechałem do ASO VW w Elblągu zakupiłem oryginalny czujnik za kwotę ponad 60zł również nie działa .
Pojechałem do znajomego który miał na zapasie 2 kolejne czujniki jeden fioletowy (1 razowy) drugi automatyczny żaden z tych czujników również nie działał.
Dziś zakupiłem kolejny czujnik firmy Febi koszt ok.30zł założyłem również nie działa.
Po odpaleniu auta zapala się kontrolka od świec jak i również przy naciśnięciu mocniej pedału hamulca zapala się również kontrolka informująca o wyłączeniu systemu ESP.
Dodam że podpinałem go pod komputer kasując wszystkie błędy nadal jest to samo .
Wtyczka była również testowana (na krótko) na spięcie (złączenie 1 i 3 pinu) i o dziwo na krótko światło stopu działało więc niesprawność żarówek wykluczyłem odrazu ale mimo wszystko wymieniłem wszystkie żarówki na nowe.
Proszę o pomoc.



myszazro
Gadatliwa bestia
Gadatliwa bestia
Posty: 518
Rejestracja: ndz maja 28, 2017 11:22
Lokalizacja: Zwierzyniec
Auto: Volkswagen Golf

Re: Problem z światłem stopu mk4

Post autor: myszazro » wt mar 05, 2019 15:58

Skoro na krótko działa to czujnik,a on nie jest przypadkiem regulowany



Awatar użytkownika
BuX2
Mały gagatek
Mały gagatek
Posty: 79
Rejestracja: sob wrz 27, 2014 18:20
Lokalizacja: świętokrzyskie

Re: Problem z światłem stopu mk4

Post autor: BuX2 » wt mar 05, 2019 16:40

Bezpiecznik 13-ty sprawny?



riccardoa
Forum Master
Forum Master
Posty: 1381
Rejestracja: czw mar 22, 2012 09:50
Lokalizacja: WOT
Auto: Bora
Silnik: ARL

Re: Problem z światłem stopu mk4

Post autor: riccardoa » wt mar 05, 2019 16:54

BuX2 pisze:
wt mar 05, 2019 16:40
Bezpiecznik 13-ty sprawny?
Skoro pisze że"Wtyczka była również testowana (na krótko) na spięcie (złączenie 1 i 3 pinu) i o dziwo na krótko światło stopu działało" to bezpiecznik musi być sprawny.
Czujnik montujesz zgodnie z procedurą montażu?Podejrzewam,że źle go montujesz.



VakoS
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 12
Rejestracja: śr lip 12, 2017 22:46
Lokalizacja: Elbląg
Auto: VW MK4 Kombi
Silnik: ATD

Re: Problem z światłem stopu mk4

Post autor: VakoS » wt mar 05, 2019 17:18

Czujnik montuje według procedur montażu, byłem również z nim u mechanika który również próbował zamontować czujnik i również nie działało.

@edit

Z tego co słyszałem i co się orientuję tych czujników automatycznych nie da się źle zamontować i nie da się zepsuc chyba że się mylę, niemam pojęcia w czym może tkwić problem.

@edit

Czujnik który teraz zakupiłem montuje w sposób :
Delikatnie wciskam pedal hamulca ale tylko delikatnie montuje czujnik przekrecam go w prawo do zaskoczenia puszczam pedal podpinam wejście i to wszystko stop nadal nie działa.



Awatar użytkownika
BuX2
Mały gagatek
Mały gagatek
Posty: 79
Rejestracja: sob wrz 27, 2014 18:20
Lokalizacja: świętokrzyskie

Re: Problem z światłem stopu mk4

Post autor: BuX2 » wt mar 05, 2019 23:32

riccardoa pisze:
wt mar 05, 2019 16:54
Skoro pisze że"Wtyczka była również testowana (na krótko) na spięcie (złączenie 1 i 3 pinu) i o dziwo na krótko światło stopu działało" to bezpiecznik musi być sprawny.
Skoro łączy we wtyczce pin 1 (czyli skrajny) z pinem 3 (dwa miejsca dalej) i światła działają, to musi liczyć styki sposobem nr 2, a nie faktyczną rozpiską pinów ze sposobu nr 1. Styk 4 (1 wg niego) odpowiada za dostarczenie napięcia do świateł. Styk 2 (3 wg niego) ma od przekaźnika 12V i dlatego się świeciły światła. Jakby na 1 (4 wg niego) nie było stałego zasilania, które powinno być, to bezpiecznik "musi być sprawny" czy mógłby być problemem?
Obrazek



VakoS
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 12
Rejestracja: śr lip 12, 2017 22:46
Lokalizacja: Elbląg
Auto: VW MK4 Kombi
Silnik: ATD

Re: Problem z światłem stopu mk4

Post autor: VakoS » pt mar 08, 2019 13:39

O dziwo wszystko działało wcześniej co mogłoby innego się stać? Mógłby mi ktoś zrobić zdjęcie swojej wtyczki może mam kable jakoś dziwnie poukładane w pinach sprawdzałem na czujniku i na czujniku działanie idzie na 1 i 4 pinie a na kablach na 1 i 3.



Awatar użytkownika
BuX2
Mały gagatek
Mały gagatek
Posty: 79
Rejestracja: sob wrz 27, 2014 18:20
Lokalizacja: świętokrzyskie

Re: Problem z światłem stopu mk4

Post autor: BuX2 » pt mar 08, 2019 14:50

Sprawdziłeś ten 13 bezpiecznik czy nie jest przepalony, który to "musi być sprawny"?
Albo inaczej. Czy na którymś ze skrajnych pinów masz napięcie (nawet przy nie włożonym kluczyku)?
na czujniku działanie idzie na 1 i 4 pinie a na kablach na 1 i 3
Bo tak to działa, że skrajne odpowiadają za światła stop.
Nie masz nic pozamieniane w kablach. Przeczytaj wcześniejszą moją odpowiedź, zerknij na animowany schemat, to się dowiesz czemu światła świeciły po zmostkowaniu.



VakoS
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 12
Rejestracja: śr lip 12, 2017 22:46
Lokalizacja: Elbląg
Auto: VW MK4 Kombi
Silnik: ATD

Re: Problem z światłem stopu mk4

Post autor: VakoS » sob mar 09, 2019 20:19

Dziś światła zaczęły działać na oryginalnym czujniku który zakupiłem w ASO ale tylko przez 2-3 naciśnięcia światła stopu później przestały działać i zapaliła się kontrolka od ESP (zapala się za każdym razem kiedy mocniej wcisne pedal hamulca) jakieś pomysły?
Tak bezpiecznik jest cały i sprawny dochodzi prąd do skrzynki bezpiecznikow.



myszazro
Gadatliwa bestia
Gadatliwa bestia
Posty: 518
Rejestracja: ndz maja 28, 2017 11:22
Lokalizacja: Zwierzyniec
Auto: Volkswagen Golf

Re: Problem z światłem stopu mk4

Post autor: myszazro » sob mar 09, 2019 21:45

Mi przyszło tylko do głowy jakieś zwarcie przy wciskaniu hamulca,może gdzieś tam kabelki są przetarte



Awatar użytkownika
BuX2
Mały gagatek
Mały gagatek
Posty: 79
Rejestracja: sob wrz 27, 2014 18:20
Lokalizacja: świętokrzyskie

Re: Problem z światłem stopu mk4

Post autor: BuX2 » sob mar 09, 2019 23:52

OK. Co jest ustalone.
  • Bezpiecznik jest sprawny i na pinie 1 jest +12V.
  • Na pinie obok (2 styk) też jest napięcie po zapłonie.
Oczywiście przy zmostkowaniu pinów skrajnych (1 i 4) światła się świecą w takim razie, a nie tylko przy zmostkowaniu 2 z 4.

Co pokazuję VCDS w czasie spoczynku i podczas wciśnięcia?

Jak chcesz upewnić się, że to na bank po stronie włącznika leży problem, to weź podłącz przełącznik kołyskowy typu SPDT https://www.celtor.pl/3199,przelacznik- ... -spdt.html z 3-ma nóżkami (natężenie nominalne przy 12VDC przynajmniej 6A) do wtyczki od włącznika świateł. +12V (z pinu 1) do środkowej nóżki, skrajny od świateł (pin 4) do skrajnej nóżki przełącznika, a przewód biały z żółtym paskiem (pin 3) do drugiej skrajnej nóżki przełącznika.
Tym sposobem zasymulujesz w najprostszy sposób działanie włącznika świateł. Wtedy możesz obserwować zachowanie świateł jak i na VCDSie.

Bo może faktycznie źle montujesz ten włącznik. Choćby niedopatrzenie w wyciągnięciu trzpienia, który może być schowany w pudełku przy pakowaniu. Wrzucam ci procedure, bo nie dojdziesz ładu nigdy.



ODPOWIEDZ

Wróć do „Volkswagen: Golf - mk4 (1997 - 2005)”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 10 gości