Odgrzybianie klimatyzacji - można samemu?

Masz problem ze swoim VW?
Napisz tutaj co go boli :)

Moderatorzy: G0 Karcio, Qto, marcin7x5, VIP

Kidler
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 8
Rejestracja: wt kwie 03, 2007 11:02
Lokalizacja: Opole

Odgrzybianie klimatyzacji - można samemu?

Post autor: Kidler » wt kwie 03, 2007 11:10

Witam, mam Golfa IV 1.4 benzyna z 98 roku z manualną klimatyzacją. Ale już przed zimą zaczęło mi nieprzyjemnie zalatywać stęchlizną przy włączonej klimie. Przez zimę nie używałem klimatyzacji - więc problemu nie było, ale w związku z tym, że zbliża się sezon letni i klimę będę używał problem powraca. Wiem, że klimatyzację można odgrzybiać np. w serwisie, ale jest to koszt około 100zł lub większy (dodaje się tam jeszcze cenę jakiegoś filtra). Mam pytanie: czy jest możliwe odgrzybienie klimatyzacji we własnym zakresie? I jak to zrobić?
Słyszałem, że trzeba też wymienić filtr przeciwpyłkowy - gdzie on się znajduje w samochodzie?
Na allegro można również spotkać wiele środków do odgrzybiania klimatyzacji (są spraye, pianki wprowadzane do kanałów). Są one skuteczne?
W Internecie znalazłem kilka „instrukcji” krok po kroku (ze zdjęciami) jak odgrzybić klimatyzację ale tylko do Opla Astry i do Focusa.
Z góry dziękuję za odpowiedzi.
Pozdrawiam



Awatar użytkownika
djtom
V.I.P.
V.I.P.
Posty: 32756
Rejestracja: wt sty 10, 2006 14:51
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Post autor: djtom » wt kwie 03, 2007 11:11

ja robiłem ostatnio u siebie wg tej porady: http://www.vwgolf.pl/porady/faq-odgrzyb ... nie-klimy/" onclick="window.open(this.href);return false;


Nocne Mary Squad :partyman:
djtom w 2009 pisze:Sebastian.... gratuluję. :prayer:

Zlot w Nysie na dzień dzisiejszy jest najlepszym zlotem w kraju w całorocznym kalendarzu.

Kidler
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 8
Rejestracja: wt kwie 03, 2007 11:02
Lokalizacja: Opole

Post autor: Kidler » wt kwie 03, 2007 11:40

Kolejne pytanie: czy w przypadku MK4 jest taki sam układ tego parownika za schowkiem? I czy ma znaczenie, że mój golf ma poduszki powietrzne? (czy wtedy układ tego całego parownika jest inny?)
A ten cały filtr przeciwpyłkowy w MK4 jest jakby pod wycieraczkami? Dostęp do niego jest od strony silnika? Czy od strony wnętrzna samochodu? Bo nie mam pojęcia gdzie to jest. :(



Awatar użytkownika
Aldek
Ma gadane
Ma gadane
Posty: 187
Rejestracja: ndz sty 21, 2007 13:51
Lokalizacja: Dolsk

Post autor: Aldek » wt kwie 03, 2007 11:43

Filtr przeciwpulkowy jest w podszybiu dostep od strony silnika po lewej stronie


Aldek

babylock
Mały gagatek
Mały gagatek
Posty: 80
Rejestracja: ndz sty 28, 2007 17:41
Lokalizacja: Lublin
Kontakt:

Post autor: babylock » wt kwie 03, 2007 12:16

Bardzo duży błąd robisz mam co nieco pojęcia o mikrobiologii więc si powiem tak:
1. Nagromadzenie szczepu Legionella jest niebezpieczne doskonale przechowuje się w klimatyzacji, wywołuje zapalenie płuc,
2. Sterylizacja najlepiej raz w roku z wymianą filtra
3 Zrób to sam bo zrobisz to dokładniej niż w zakładzie
4. Kup sprej z długą rurką firmy ATAS. Rurke wprowadzasz do kanałów i psikasz obracając spreyem tak aby dysza kręcąc się spryskiwała wszystko do okoła, i powoli wyciągasz pozostaw to wszystko na godz lepiej zadziała dla pewności możesz to zrobić dwa razy.
5. Są spreje z blokadą włączasz sprej przy załączonej klimatyzacji (włączony obieg wewnętrzny)zamykasz samochód i czekasz. Całość się kręci. Ja polecam połączyć 1 i drugie. Sprey z rurką kosztuje około20 zł Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek


babylock

Awatar użytkownika
Dwight
Mały gagatek
Mały gagatek
Posty: 71
Rejestracja: pn sty 16, 2006 10:14
Lokalizacja: Wlkp

Post autor: Dwight » wt kwie 03, 2007 12:20

babylock, ma racje ja wprawdzie użyłem firmy PLAK ale to sprawa drugorzędna.Istotne jest również to że klima należy używać również zimą.Oczywiście nie trzeba codziennie ale tak raz na kilka kilkaście dni włączyć. :bajer:



Kidler
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 8
Rejestracja: wt kwie 03, 2007 11:02
Lokalizacja: Opole

Post autor: Kidler » śr kwie 04, 2007 09:04

Dziękuję za dotychczasowe odpowiedzi. Ale dalej pozostaje jedno pytanie: czy uklad parownika jest taki sam w golfie III jak i w IV? I czy to, że golf IV ma poduszkę powietrzną zmienia coś w tym układzie?



rafek81

Post autor: rafek81 » śr kwie 04, 2007 10:16

Golfy 3 tez maja poduszke... :) odpowiedz na twoje pytanie... poduszka powietrzna nie ma nic wspolnego z klimą.. pozdrawiam



brylant691
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 6
Rejestracja: wt mar 11, 2008 13:14
Lokalizacja: Chorzów

Post autor: brylant691 » śr maja 14, 2008 17:02

może ktoś krok po kroku napisać jak wymienić filtry z klimy gdzie go znajde jak się do niego dostane i co prócz filtru trzeba jeszcze zrobić:) z góry dzięki



Awatar użytkownika
PinkFloyd
Lord GTI
Lord GTI
Posty: 3551
Rejestracja: wt paź 17, 2006 08:53
Lokalizacja: USA

Post autor: PinkFloyd » śr maja 14, 2008 17:20

Jak komus zależy na odgrzybieniu samego parownika a juz wczesniej odgrzybiał auto i jego nawiewy proponuje srodki które sie pozostawia w aucie właczajac obieg zamkniety i włączajac klime na ok 10 minut. Zapłąciłęm za markowy taki środek w markecie 29 zł. Jak wiadomo klima łądnie wyciaga wilgoć . Środek ten w zamknietym obiegu rozpyla sie w aucie -para z puszki dostaje sie do parownika i ładnie parownik ja skrapla. Po tym zabiegu pod autem miałęm mega kałuże co swiadczy ze cały środek ładnie osiadł na parowniku i odgrzybił go i ujscie odprowadzenia wody.



Awatar użytkownika
Leon_Wechtel
Forum Master
Forum Master
Posty: 1388
Rejestracja: ndz mar 26, 2006 20:31
Lokalizacja: WarszaVWa,Piaseczno
Kontakt:

Post autor: Leon_Wechtel » śr maja 14, 2008 17:32

brylant691,
wymiana filtra kabinowego wg FILTRONa
Obrazek
Obrazek
Obrazek

poza wymiana filtra,możesz sobie zrobic diagnostyke klimy,np siec NORAUTO ma teraz promocje na calowicie bezpłatną diagnostyke klimy,polegającej na sprawdzeniu,ciśnien czyli czy jest wystarczajaca ilośc czynnika aby klima dzialala poprawnie,sprawdzenie naciągnięcia paska napędzającego i temperaturę.


:arrow:[url=http://forum.vwgolf.pl/viewtopic.php?t=65307&postdays=0&postorder=asc&start=0][size=150]MÓJ MK2[/size][/url]

brylant691
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 6
Rejestracja: wt mar 11, 2008 13:14
Lokalizacja: Chorzów

Post autor: brylant691 » śr maja 14, 2008 23:04

wielkie dzięki za pomoc:):):)

[ Dodano: 14 Maj 2008 23:08 ]
jeszcze jedno wystarczy mi sama wymiana filtra czy jeszcze muszę odgrzybić nawiewy??? jesli tak to co najpierw wymienić filtr czy najpierw odgrzybić nawiewy



Awatar użytkownika
Radion
Ma gadane
Ma gadane
Posty: 163
Rejestracja: sob lis 18, 2006 18:36
Lokalizacja: Kraków
Auto: VW Golf IV Variant
Silnik: ALH

Post autor: Radion » pt maja 16, 2008 13:40

PinkFloyd pisze:Zapłąciłęm za markowy taki środek w markecie 29 zł.
Co to za wynalazek? Ja już próbowałem różne spraye i odgrzybiałem w serwisie klimy i dalej śmierdzi, ale co dziwne to smród czuć jak się wyłączy klimę i działa tylko sam nawiew... Filtr kabinowy nowy.



Awatar użytkownika
zpoe
Mały gagatek
Mały gagatek
Posty: 145
Rejestracja: śr cze 06, 2007 11:00
Lokalizacja: Mysłowice - Silesia
Kontakt:

Post autor: zpoe » pt maja 16, 2008 13:45

Radion mam to samo...filtr nowy i czuć dziwny zapach ale przy nawiewie samym...przy klimie nic nie czuć...


[img]http://img294.imageshack.us/img294/5923/21442947bnm0.jpg[/img] [img]http://img167.imageshack.us/img167/2686/2144294604if2.jpg[/img]

Zablokowany

Wróć do „Techniczne (archiwum)”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 138 gości