[MK4] Kupiłem auto - o co na poczatek zadbac?

Masz problem ze swoim VW?
Napisz tutaj co go boli :)

Moderatorzy: G0 Karcio, Qto, marcin7x5, VIP

mmisiak
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 14
Rejestracja: czw lis 30, 2006 10:24
Lokalizacja: Wroclaw/Warszawa

[MK4] Kupiłem auto - o co na poczatek zadbac?

Post autor: mmisiak » czw lis 30, 2006 10:35

Witam,
właśnie zostałem posiadaczem mk4 IV, 2000 r., 135 kkm przebiegu (udokumentowany) :) !!!
Jezdzi ladnie, w stanie slicznym, - i co dalej ? wiadomo, rejestracja, ubezpieczenie, i wizyta w serwisie ? Co powinienem wymienic od razu, sprawdzic, itd itp, i jakis dobry serwis we Wroclawiu czynny w sobote ? albo w Warszawie - wiadomo, tani i dobry.
Za wszelkie rady bede wdzieczny, nie bardzo wiem, od czego zaczac... tym bardziej, ze przesiadlem sie ze Skody Favorit (czeski mkII ;)) po xxxx latach :)
pozdrawiam
m.
Ostatnio zmieniony czw lis 30, 2006 12:34 przez mmisiak, łącznie zmieniany 1 raz.



Awatar użytkownika
jawel
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 484
Rejestracja: pt paź 27, 2006 14:54
Lokalizacja: WZU****

Post autor: jawel » czw lis 30, 2006 10:44

Gratuluje zakupu. Co dalej?
olej
filtry
paski
świece


one loVWe

Awatar użytkownika
Grzesiekk1982
VWGolf.pl Killer
VWGolf.pl Killer
Posty: 2511
Rejestracja: czw sie 03, 2006 01:14
Lokalizacja: Przemyśl

Post autor: Grzesiekk1982 » czw lis 30, 2006 11:01

Witamy nowego :pub:
mmisiak pisze:Skody Favorit (czeski mkII ;) )
Można by powiedzieć, że jeszcze czechosłowacki ;) Konstrukcja z końca lat 80.
mmisiak pisze:dobry serwis we Wroclawiu czynny w sobote ? albo w Warszawie - wiadomo, tani i dobry.
Oba przymiotniki wykluczają ASO ;)
mmisiak pisze:Co powinienem wymienic od razu, sprawdzic, itd itp
Jeśłi jest tak dokładnie udokumentowany i jesteś wszystkiego w 100% pewien, a pieczątki i naklejki nie budzą żadnych wątpliwośći (skonsultuj ze znajomym mechanikiem), to można realizowac cykl serwisowy, zgodnie z tym, co bylo (szczególnie jeśli kupiłeś od kogoś znajomego). Czyli jeśli masz do wymiany np oleju 2 tys km to można jeździć.
Jeśli jednak nie masz pewnośći co do poprzedniego serwisowania, to bym wymieniał.
Jak autko jeździło trochę w kraju, to na upartego można sprawdzić geometrię.
Co do filtrów, to nie zapomnij o pyłkowym w podszybiu, po prawej (Śkodzianka nie miała), bo będzie parować zimą. Tani jest.
Pozdrawiam.



mmisiak
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 14
Rejestracja: czw lis 30, 2006 10:24
Lokalizacja: Wroclaw/Warszawa

Post autor: mmisiak » czw lis 30, 2006 11:45

Dzięki za rady :)
i zapomnialem sie przywitac :pub: , mam nadzieje, ze bede tu czesto zagladac, i to towarzysko, a nie tylko z problemami (odpukać) :)
Przebieg udokumentowany, ale wiadomo - nigdy nie w pełni itd itp, konsultacje z mechanikiem mam juz zamowioną
i po kolei:
1. olej - jezdzony na Mobil1 do tej pory, czas wymiany i tak sie zbliza - wiec musze - czy to dobry olej na to autko, cyz moze zmienic na cos innego ?
2. swiece - pewnie bym o tym zapomnial... ile kosztują z grubsza i co ile przydaloby sie zmieniac ?
3. Filtry - no to tu troche mam metlik niewiedzy :) Na pewno paliwa, oleju, powietrza - co to za cudo ten przeciwpylkowy i do czego ? czy są jeszcze jakies dodatkowe ?
4. Paski... wg ksiazki serwisowewj 40 kkm temu (przy 90kkm) był wymieniany pasek zebaty (pewnie rozrządu),. o rolkach nie wiem (musze obejrzec naklejki w aucie...) co ile to sie wymienia wszystko ? Do tej pory jezdzilem na lancuszku, i bylo slychac, ze dochodzi ;) Pasek klinowy tez ? moze to i glupie pytania, ale nie mam pojecia, a zmieniam klase auta dosc drastycznie :)
5. Pewnie i klockom hamulcowym wypadaloby sie przyjrzec....

A na razie jestem troche i oglupialy od nadmiaru wrazen, i zafascynowany autkiem, a dzis ruszam w pierwsza trase Wawa-Wroclaw, zobaczymy, jak sie spisze :)
pozdrawiam
M.
A tak na mareginesie



Awatar użytkownika
Grzesiekk1982
VWGolf.pl Killer
VWGolf.pl Killer
Posty: 2511
Rejestracja: czw sie 03, 2006 01:14
Lokalizacja: Przemyśl

Post autor: Grzesiekk1982 » czw lis 30, 2006 12:03

mmisiak pisze:czy to dobry olej na to autko, cyz moze zmienic na cos innego ?
Jeśli nie anjlepszy to co najmniej w pierszej trójce :) Oby tak dalej.
mmisiak pisze:2. swiece
raczej tak. Musiałbyś sparwdzić, są tóżne www.sklep.intercars.pl Mogą być ciut tańsze niż w intercarsie.
Looknij na naklejkę pod tapiserkami bagażnika- tam ejst sybbol silnika (możliwe: AHW, AKQ, AXP APE, BCA). Wtedy będzie jasność.
mmisiak pisze:co to za cudo ten przeciwpylkowy
Nie wpuszcza sufu do dmuchawy. Najlepiej wymienić ze 2 razy do roku, bo po 4-5 miesiącach już czuć różnicę (bardziej paruje na deszczu, mniejszy wydatek powietrza na otwartym obiegu). I chyba na tyle tych filterków.
mmisiak pisze:Paski... wg ksiazki serwisowewj 40 kkm temu (przy 90kkm)
Więc co 90 tys, ale proponuję nieco częściej (70-80 tys). Jeśli książka albo poprzedni włąściciel budzą podejtzenia, to wymienić. Jeśli to było zrobione w ASO i wbite w książkę+ naklejki to można jeździć.
mmisiak pisze:Pasek klinowy tez
Jak chcesz jeździć dłużej, to tak. Przędzej, czy później będize trzeba. Pasek wspomagania, pasek pompy klimatyzacji, wody. Najlepiej wszystkie, ceny są znośne ;)
mmisiak pisze:Pewnie i klockom hamulcowym wypadaloby sie przyjrzec....
Zapomnieliśmy, widzisz... :D Looknij w okladziny. Ale MK4 powinien mieć czujniki zużycia, chyba, że klocki są najtańsze włożone.
Poza tym można jechać na VAG'a i podłączyć sprawdzić czy nie ma błędów, czy wszystko ejst OK. Koszt 40-80 zł.
Pozdrawiam.



Awatar użytkownika
jawel
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 484
Rejestracja: pt paź 27, 2006 14:54
Lokalizacja: WZU****

Post autor: jawel » czw lis 30, 2006 12:04

mmisiak pisze:Mobil1
Ale jaki syntetyczny czy mineralny no ale mobil jako firma jest dobry
mmisiak pisze:swiece - pewnie bym o tym zapomnial
Polecam NGK nr1 koszt ok 18zł za szt.
mmisiak pisze:Filtry - no to tu troche mam metlik niewiedzy
przy wymianie oleju obowiązkowo olejowy poza tym powietrza kabinowy i paliwa
mmisiak pisze:Paski...
jeśli rozrząd był wymieniany 40 tyś temu to możesz jeszcze troche poczekać ale ja wolałbym wymienić
mmisiak pisze:Pewnie i klockom hamulcowym wypadałoby sie przyjrzec....
dokładnie tak klocki w przeciwieństwie do innych elementów można ocenić na oko


one loVWe

Awatar użytkownika
Chmielu
Forumowy spamer :)
Forumowy spamer :)
Posty: 2331
Rejestracja: śr lip 06, 2005 10:38
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Post autor: Chmielu » czw lis 30, 2006 12:05

mmisiak pisze:1. olej - jezdzony na Mobil1 do tej pory, czas wymiany i tak sie zbliza - wiec musze - czy to dobry olej na to autko, cyz moze zmienic na cos innego ?
Dobry nie zmieniaj ;)
Pewnie syntetyk albo półsyntetyk.
Lej taki jak był.
mmisiak pisze:2. swiece - pewnie bym o tym zapomnial... ile kosztują z grubsza i co ile przydaloby sie zmieniac ?
Ja świece co jakieś 12-15 tys wymieniam.
Koszt to dużo zależy jakie świece.
Ale średnio jest to koszt koło 20 zł za sztukę.
mmisiak pisze:3. Filtry - no to tu troche mam metlik niewiedzy :) Na pewno paliwa, oleju, powietrza - co to za cudo ten przeciwpylkowy i do czego ? czy są jeszcze jakies dodatkowe ?
Filtru paliwa nie musisz jeszcze zmieniać.
Wystarczy wymienić filtr powietrza ~35 zł i przeciwpyłkowy też ~30-40zł.
Filtr oleju oczywiście razem z wymianą oleju.
Przeciwpyłkowy to filtr na podszybiu odpowiadający za oczyszczanie powietrza dostającego się z zewnątrz do kabiny.
Dobrze go przed zimą wymienić bo jak jest już zapchany to kiepsko będą szyby odparowywać, ponieważ nie będzie tak dobrze dmuchawa dawała ze względy na większe opory (jak w odkurzaczu w sumie :helm: )
mmisiak pisze:4. Paski... wg ksiazki serwisowewj 40 kkm temu (przy 90kkm) był wymieniany pasek zebaty (pewnie rozrządu),. o rolkach nie wiem (musze obejrzec naklejki w aucie...) co ile to sie wymienia wszystko ?
Rozrząd jak był wymieniany to dobrze.
Jeżeli w książce serwisowej napisane jest że co 90 tys się wymienia to niech tak będzie.
Nie ma sensu go ruszać narazie.
(oczywiście jeżeli jesteś pewien , że rzeczywiście był wymieniany ;) )
Pasek klinowy to najlepiej jak mechanik spojrzy na przeglądzie.
W momencie kiedy widać na nim pęknięcia to znaczy, że do wymiany.
mmisiak pisze:5. Pewnie i klockom hamulcowym wypadaloby sie przyjrzec...
Nie jestem pewien na 100% ale chyba w każdym MK4 były czujniki zużycia klocków.
Jak będą do wymiany to zaświeci Ci się kontrolka.
Jeżeli nawet nie ma kontrolki to słychać by było że zaczynają juz przycierać.
Ale dokładnie to Ci też może powiedzieć mechanik podejrzewam, że bez wyjmowania klocków.


Człowiek może bez końca patrzeć na dwie rzeczy. Na lewego cycka.... i na prawego.

Passat 1.8T - projekt K04

ryjek75
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 25
Rejestracja: ndz lis 19, 2006 16:08
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: ryjek75 » czw lis 30, 2006 12:17

Ja też niedawno kupiłem Golfa IV z 2001 roku z przebiegiem 139 tysi.

Pierwsze co zrobilem to wymieniłem:

- rozrząd (w książce wbita pierwsza zmiana przy 78 tys.)
- pompę wody (to przy okazji rozrządu)
- pasek klinowy
- olej
- płyn w chłodnicy (bo jakiś podejrzany kolorek miał)
- wszystkie filtry (łącznie z kabinowym)
- łączniki stabilizatora (grosze kosztują a zawieszenie jak nowe)
- przeczyściłem przepustnicę
- wyregulowałem ciężko chodzącą skrzynię biegów
- kilka drobiazgów (żarówka, regulacja zawiasu itp..)

w tej chwili nic mu nie dolega.



mmisiak
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 14
Rejestracja: czw lis 30, 2006 10:24
Lokalizacja: Wroclaw/Warszawa

Post autor: mmisiak » czw lis 30, 2006 12:18

Wielkie dzięki, trochę mi się sytuacja rozjaśniła :)
Jeszcze jedno:
troche przy autko starym dlubalem, wiadomo, trzeba bylo czasem cos wymienic, ale wiadomo - inna konstrukcja, inna technologia itd itp :)
CO srednio zaawansowany uzytkownik z tego wszystkiego jest w stanie sam zrobic, z czym lepiej na warsztat ?
(klocki sobie obejrze, to umiem - w razie czego wymieniac sie boje)
z paskami raczej do mechanika sie wybiore, zbytnia komplikacja
a filtry, swiece itp - czy tu są jakies spacjalne zawilosci,. czy proste jak "konstrukcja cepa" ? jeszcze dokladnie mu sie pod maska nie przygladalem, tyle co ogledziny dot. stanu przedzakupowe, nie pod katem obslugi



Awatar użytkownika
Chmielu
Forumowy spamer :)
Forumowy spamer :)
Posty: 2331
Rejestracja: śr lip 06, 2005 10:38
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Post autor: Chmielu » czw lis 30, 2006 12:22

Wymiana filtrów i świec jest bardzo prosta.
Powinieneś sobie bez problemu poradzić.


Człowiek może bez końca patrzeć na dwie rzeczy. Na lewego cycka.... i na prawego.

Passat 1.8T - projekt K04

Awatar użytkownika
Grzesiekk1982
VWGolf.pl Killer
VWGolf.pl Killer
Posty: 2511
Rejestracja: czw sie 03, 2006 01:14
Lokalizacja: Przemyśl

Post autor: Grzesiekk1982 » czw lis 30, 2006 12:26

mmisiak pisze:a filtry
Pyłkowy i powietrza sam możesz.
Powietrza będzie w dużym pudle, a pyłkowy (ale w MK3) wygląda tak: http://vw2.info/vwforum/pp/filtr.html
W Twoim będzie podobnie ;)
Pozdrawiam.



Awatar użytkownika
Seru79
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 309
Rejestracja: pn wrz 11, 2006 21:28

Post autor: Seru79 » czw lis 30, 2006 12:48

Proponuję dołozyć te 15zł i kupić filtr pyłkowy węglowy. Dlatego że deaktywuje niekture bakterie i częśc smogu z ulicy.

Koniecznie wymień płyn chłodniczy bo ktoś mógł dolać wody przed sprzedażą i ci jeszcze przewody zamarną w zimie.

W przypadku wymiany rozrządu wymień pompę wody. SKF kosztuje około 140zł zaoszczędzisz w ten sposób na kasie za robociznę bo stara pompa raczej zacznie ciec przed następną wymianą rozrządu. (w niektórych przypadkach stara pompa na nowym pasku przy nowym napinaczu siada już do 6 miesięcy jazdy)

co do swiec to (nie wiem jaki masz silnik) jak masz silnik 1.6 to cie czeka trochę zabawy bo jest ciężkawy dostep.


kiedyś MK IV

Awatar użytkownika
kiss
VWGolf.pl Killer
VWGolf.pl Killer
Posty: 2884
Rejestracja: ndz mar 12, 2006 13:23
Lokalizacja: Płock

Post autor: kiss » czw lis 30, 2006 16:23

mmisiak pisze:Co powinienem wymienic od razu, sprawdzic, itd itp
Koniecznie: filtr kabinowy, paliwa, świece, obejrzyj klocki i akumulator w jakim jest stanie. Jeśli jeżdżony był na Mobil 1 to jak najbardziej przy nim już pozostań a przy okazji zwracaj uwagę czy silnik nie będzie go nadmiernie konsumował. Przy wymianie oleju wiadomo filtry: oleju i powietrza.
I obserwuj!
Powodzenia :)



woozie_2x_men
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 18
Rejestracja: pt lis 17, 2006 00:03
Lokalizacja: gorzów wlkp.

Post autor: woozie_2x_men » pt gru 01, 2006 11:56

witam wszystkich serdecznie podpinam się pod tą rozmowę ponieważ też w lipcu kupiłem mk4 w kombiaczku żonie zostawiłem mk1 :chytry: więc czytam z ciekawością wszystkie posty dot golfa 4 mam pytanko co to jest ta książka serwisowa ja mam tylko taki niby paszport ( czerwona książeczka) ale tam nic nie pisze o wymianie np. paska rozrządu czy to jest ta książka serwisowa? byłbym wdzięczny za odpowiedź pozdrawiam


AgenT

Zablokowany

Wróć do „Techniczne (archiwum)”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 444 gości