[MK II] 1.6 PN-Półautomatyczne ssanie-Sugestie mile widziane

Masz problem ze swoim VW?
Napisz tutaj co go boli :)

Moderatorzy: G0 Karcio, Qto, marcin7x5, VIP

irekczek
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 281
Rejestracja: sob gru 24, 2005 17:34
Lokalizacja: Polska
Kontakt:

[MK II] 1.6 PN-Półautomatyczne ssanie-Sugestie mile widziane

Post autor: irekczek » sob paź 14, 2006 11:23

Witam. Zakładam nowy temat, ponieważ wymyślilem inną koncepcję na temat ssania w naszych PN-kach.
Więc tak: Chciałbym zrobić półautomatyczne ssanie, które będzie się składało z : Siłownika do centralnego zamka(6 kg) i przełącznika dwustopniowego, który w jednej pozycji będzie dawał prąd, w drugiej nie.
Zakupiłbym taki siłownik: http://www.allegro.pl/item134064290_sil ... rmach.html
Moje ssanie polegałoby na tym, że siłownik ten ciągnąłby linkę, którą zamocowałem do "półksiężyca" widocznego na zdjęciu nr. 1
Na desce rozdzielczej zamontowałbym przełącznik, który w jednej pozycji da napięcie na siłownik i wtedy pociągnie linkę = ssanie, w drugiej pozycji napięcia nie będzie - siłownik powróci do wcześniejszej pozycji = brak ssania.

Moje pytanie jest następujące: Czy potrzebna będzie centralka, która będzie sterowała tym siłownikiem? Chodzi mi o to, że w momencie ssania silownik cały czas będzie dostawał napięcie - linka pociągnięta. Gdy silnik się rozgrzeje, wyłączamy ssanie i wtedy dopiero napięcia nie będzie. Czy silownik się nie spali gdy będzie dostawał cały czas prąd w momencie ssania? Proszę o jakieś rady.

Zamieszczam także przykładowy schemat jak to będzie wyglądało. Czekam na odpowiedzi.

Zdjęcie nr. 1:
Obrazek

Schemat:
Obrazek


EDIT

Proszę jeszcze o informacje, czy silownik ten(6kg) wystarczy, bo napewno zwykły silownik(3 kg) miałby problemy z pociagnięciem linki, ponieważ trochę sily potrzeba, dlatego proszę o info czy ten 6 kg sobie poradzi.
Na schemacie dodałem jeszcze Diodę LED, która będzie nam mrugać po włączeniu ssania. Pozdrawiam
Ostatnio zmieniony sob paź 14, 2006 19:43 przez irekczek, łącznie zmieniany 1 raz.



PAWEL89
Ma gadane
Ma gadane
Posty: 236
Rejestracja: pn cze 05, 2006 21:32
Lokalizacja: Biskupiec NOL...
Kontakt:

Post autor: PAWEL89 » sob paź 14, 2006 12:57

ten siłownik działa tylko na impuls otwieranie/zamykanie napięcie nie musi być cały czas dajesz impuls i siłownik się zamyka/otwiera centralki też nie potrzeba chyba że chcesz z pilota to włączać :jezor: :grin:



irekczek
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 281
Rejestracja: sob gru 24, 2005 17:34
Lokalizacja: Polska
Kontakt:

Post autor: irekczek » sob paź 14, 2006 13:03

hm.. czyli tak:
kupuję taki przełącznik :
http://www.allegro.pl/item133051881__wy ... n_off.html
Podłączam wszystko wg. schematu. W pozycji 1 siłownik się wychyla - brak ssania. W pozycji nr. 2 silownik ciągnie-ssanie.
Mi chodzi o to, że w pozycji nr. 2 będzie podawane cały czas napięcie i nie wiem czy silownik sie nie spali, skoro ma dostać tylko impuls.



bodzio_j
Lord GTI
Lord GTI
Posty: 3850
Rejestracja: sob lip 09, 2005 10:05
Lokalizacja: Skawina
Kontakt:

Post autor: bodzio_j » sob paź 14, 2006 13:52

irekczek, co do siłownika to najlepiej zapytać w warsztacie gdzie zakładają centralne zamki.
Notomiast schemat jest trochę nie bardzo. Wyłącznik ma tylko dwie móżki. Takie połączenie to zwarcie i tyle, a poza tm trzeba by to jakoś zabezpieczxyć, czyli na jedną nóżkę kabel od bezpiecznika na którym pojawia się napięci po przektęceniu kluczyka, z drugiej nóżki do siłownika, a masę siłownika gdziekolwiek. Prościej, bezpieczniej i na pewno po wyjściu z auta ssanie się wyłączy.



Awatar użytkownika
Duber
V.I.P.
V.I.P.
Posty: 10830
Rejestracja: pt sie 26, 2005 20:30
Lokalizacja: FSW

Post autor: Duber » sob paź 14, 2006 14:23

i jeszcze jeden bol bedziesz mial ssanie zawsze tak samo zaciagniete czyli czy zimny bardzo czy troszke tyle samo ci zaciagnie zawsze bez mozliwosci regulacji tych ssani.ja sam bede robil reczne ssanie(elektryczne)umnie ale zastosuje silniczek krokowy jako element ssania,doprowadze do niego osobne przewody do kabiny i bede przelacznikiem chowal lub wysowal ssanie.ale w rp jest inaczej niestety.i zobacz jaki masz u siebie zakres,chodzi mi ile ci sie wysowa na ssaniach linka a ile pociagnie silownik linki czy nie za duzo



bodzio_j
Lord GTI
Lord GTI
Posty: 3850
Rejestracja: sob lip 09, 2005 10:05
Lokalizacja: Skawina
Kontakt:

Post autor: bodzio_j » sob paź 14, 2006 14:31

piotr2 pisze:i jeszcze jeden bol bedziesz mial ssanie zawsze tak samo zaciagniete czyli czy zimny bardzo czy troszke tyle samo ci zaciagnie zawsze bez mozliwosci regulacji tych ssani
problem jest , ale chyba nie aż tak duży. Zazwyczaj ssania automatyczne łączone są dłużej niż to konieczne. Myślę, że jak silnik już nieco się zagrzeje to będzie można wyłączaś, i będzie to chyba szybciej niż automat (mniejsze spalanie). W razie potzreby zawsze można włączyć. I na dobrą sprawę to ważniejsza jest temp. silnika niż elementu sterującego ssaniem.
Skok linki myślę, że można wyregulować jakąś dźwignią.



Awatar użytkownika
Mis
Forum Master
Forum Master
Posty: 1126
Rejestracja: pt sie 04, 2006 21:46
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: Mis » sob paź 14, 2006 18:24

a czy nie bedzie takiej opcji ze uszkodzi sie silownik od temperatury silnika



Awatar użytkownika
Paweł Marek
V.I.P.
V.I.P.
Posty: 26259
Rejestracja: czw lis 18, 2004 22:29
Lokalizacja: Biertowice, Małopolska

Post autor: Paweł Marek » sob paź 14, 2006 18:35

Idea niezła. Wydaje mi się jednak że siłownik od cz nie wytrzyma przepływu prądu przez tak długi czas bez obracania. Zamieni się w grzałkę i spali. Taki mi sie wydaje że lepiej byloby dostosować jakiś pneumatyczny siłownik od gaźnika (np 2e2) sterowany podciśnieniem z dodanym elektrozaworem uruchamianym włącznikiem z kabiny. To byłoby trwałe rozwiązanie.


Kto o coś spytał i uzyskał poradę niech czuje się zobowiązany napisać o rezultatach -pomogło, nie pomogło, jakie było właściwe rozwiązanie problemu.

irekczek
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 281
Rejestracja: sob gru 24, 2005 17:34
Lokalizacja: Polska
Kontakt:

Post autor: irekczek » sob paź 14, 2006 19:10

więc tak:
co do włącznika, to podałem tylko przykladowy.
Zdaję sobie z tego sprawę, że Na zimnym jak i troche ciepłym silniku obroty będą takie same, ale ważne że ssanie będzie.
Co do uszkodzenia siłownika od temperatury to zamontuję go w takim miejscu, że temperatura nie powinna mu zaszkodzić.
natomiast do: Paweł Marek

Właśnie mi o to chodziło, czy z siłownikiem nic nie będzie jeżeli będzie dostawał cały czas napięcie. Co do silownika podciśnieniowego to hm.. trudno dostępne są takie rzeczy i z wymyśleniem poprawnego działania byłby problem, więc postanowiłem wymyślić coś prostszego


Cały czas myślę jak to rozwiązać, żeby po pstryknięciu przełącznika siłownik dostał impuls i naciągnął linkę i trzymał, przestawiam pozycję przełącznika i siłownik powraca do wcześniejszej pozycji. Proszę o koncepcję. Moze jednak będzie potrzebna centralka??

jeszcze jedno. Czy nie będę miał problemu z tym, że linka którą zamontuję do ssania będzie ciągła cięgno silownika i siłownik się otworzy?? Linkę tą zamontuję na tym półksiężycu widocznym na zdjęciu nr. 1 w pierwszym poście. Półksiężyc ten jest na sprężynie więc będzie ciągnął linkę, ale nie wiem czy siłownik się wtedy nie otworzy.

Czekam na podpowiedzi.



Awatar użytkownika
Paweł Marek
V.I.P.
V.I.P.
Posty: 26259
Rejestracja: czw lis 18, 2004 22:29
Lokalizacja: Biertowice, Małopolska

Post autor: Paweł Marek » sob paź 14, 2006 19:22

A może tak. Jeden siłownik pociąga półksiężyc, ale robidz jakąś zapadkę na nim, która go zatrzyma w pozycji ssania tak że dalsz działanie siłownika będzie niepotrzebne. Z kolei ta zapadka to niech będzie jakiś bolec ktory połączysz z dugim siłownikiem albo jakimś w miarę mocnym elektomagnesem, np coś ze starego zawotu od gazu. I teram masz jakiś przełącznik dwupołożeniowy. Pierwsze połozenie: naciskasz na moment, ssanie działa, zapadka zaskakuje, dugie położenie: elektromagnes lub drugi siłownik uwalnia zapadę. Takie rzeczy mi chodza po głowie.


Kto o coś spytał i uzyskał poradę niech czuje się zobowiązany napisać o rezultatach -pomogło, nie pomogło, jakie było właściwe rozwiązanie problemu.

irekczek
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 281
Rejestracja: sob gru 24, 2005 17:34
Lokalizacja: Polska
Kontakt:

Post autor: irekczek » sob paź 14, 2006 19:40

hm.. pomysł dobry, ale ... jest tam bardzo mało miejsca do manewru.

hm.. a może dałoby radę zamontować jakoś ten siłownik w miejsce tej puszki(FOTO) i dźwignia siłownika będzie wypychała ten półksiężyc tak jak to widać na zdjęciu. Gdy wyłączymy ssanie cięgno siłownika się schowa, a linkę wyregulowałbym na pancerzu, że obroty będą normalne.
Tylko nadal kwestia tego impulsu, żeby siłownik wypychał, a później się chował

FOTO:

Obrazek



Awatar użytkownika
wojtass4
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 17
Rejestracja: czw lut 09, 2006 20:56
Lokalizacja: Skarżysko - Kamienna
Kontakt:

Post autor: wojtass4 » sob paź 14, 2006 20:48

A może warto byłoby zastosować od silniczek regulacji reflektora? Z tego co wiem to można regulować jego położenie. Nie jest to pomysł mój ale chyba warto się nad takim czymś zastanowić :bigok:



Awatar użytkownika
KamilW
Forum Master
Forum Master
Posty: 1761
Rejestracja: wt lut 07, 2006 21:22
Lokalizacja: Bielsko-Biała
Kontakt:

Post autor: KamilW » sob paź 14, 2006 21:46

Witam. optymalnym rozwiazaniem jest silownik regulacji reflektora. AleProblem w twoim rozwiazaniu jest nieco inny... otoz chcesz otwierac glowna przepustnice... tylko po co? przeciez otwierasz ja pedalem przyspieszenia? To nie jest ssanie tylko przyspieszanie obrotow. Ssanie w 2EE i 2E2 jest reralizowane przez dodatkowa przepustnice na szczycie gaznika, mozna by ja bylo zaprzac do ssania wg twojego pomyslu tyle ze jest pewien problem... ona odpowiada za kilka innych rzeczy, i jak ja przymknieszi zablokujesz w danym polozeniu to daleko nie zajedziesz.... sam zrobilem ssanie w oparciu o silownik reflektora zasilany sygnalem z czujanika temp, tyle ze w WEBERZE i tam spisuje sie swietnie robiac zarowno za podwyzezenie obrotow jak i za ssanie. Ogolnie jedyne do da sie tutaj zrobic to pewien rodzaj zderzaka o ktory opierala by sie przepustnica. a caloscregulowana by byla potencjometrem z kabiny... lub czujnikiem temp cieczy

ogolnie dosc skomplikowana rzecz do zrobienia... i istnieje mozliwosc uszkodzenia nastawnika przepustnicy... ktory bedzie prubowal caly czas ja domknac... czy nie prosciej naprawic to co powoduje ze 2EE nie trzyma obrotow?

[ Dodano: Sob Paź 14, 2006 21:48 ]
a ta puszka to nastawnik przepustnicy... bez niego to ten gaznik wogole zwariuje... i daleko nie zajedziesz...



Awatar użytkownika
Paweł Marek
V.I.P.
V.I.P.
Posty: 26259
Rejestracja: czw lis 18, 2004 22:29
Lokalizacja: Biertowice, Małopolska

Post autor: Paweł Marek » sob paź 14, 2006 21:52

KamilW pisze: 2EE i 2E2 jest reralizowane przez dodatkowa przepustnice na szczycie gaznika
KamilW masz rację ale tylko w 1/2 :) ponieważ w trakcie rozgrzewania silnika w 2E2 wax element uchyla nic innego jak przepustnicę głóną I-go stopnia.
Oczywiście że cały ten pomysł nie jest idealny ale pewnie funkcje swoją by spełnił.

[ Dodano: Sob Paź 14, 2006 9:54 pm ]
KamilW pisze:a ta puszka to nastawnik przepustnicy... bez niego to ten gaznik wogole zwariuje... i daleko nie zajedziesz...
a ten nastawnik też nic innego nie robi, tyle że jest sterowany elektronicznie


Kto o coś spytał i uzyskał poradę niech czuje się zobowiązany napisać o rezultatach -pomogło, nie pomogło, jakie było właściwe rozwiązanie problemu.

Zablokowany

Wróć do „Techniczne (archiwum)”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Google [Bot] i 175 gości