[mk3]Skrzynia biegów

Masz problem ze swoim VW?
Napisz tutaj co go boli :)

Moderatorzy: G0 Karcio, Qto, marcin7x5, VIP

Awatar użytkownika
Undertaker
Mały gagatek
Mały gagatek
Posty: 53
Rejestracja: pn lut 28, 2005 20:51
Lokalizacja: Sztum

[mk3]Skrzynia biegów

Post autor: Undertaker » śr mar 01, 2006 13:00

Witam.
Proszę kogokolwiek o poradę związaną z wymianą oleju w skrzyni biegów w golfie 3 z silnikiem 1.4(60KM) ABD. Mam problem z tym elementem, a przedstawia się on tak: ze skrzyni biegów dochodziło lekkie piszczenie jadąc na 5 biegu oraz zmiana biegu odbywała się za każdym razem ze zgrzytem. Postanowiłem zmienić olej i gdziekolwiek nie byłem oferowano mi olej przekładniowy 75W90. Taki też kupiłem i wlałem go do skrzyni biegów. Problem z wyciem na piątym biego urósł do wycia na każdym przełożeniu, dodatkowo zmiana biegu zaczęła odbywać sie jeszcze ciężej. W taki sposób przejechałem ponad 100 kilometrów. Teraz już wiem, że nie był to odpowiedni olej do tej skrzyni, podczas wymiany u mechanika stary olej przypominał konsystencją wodę.
Czy może ktoś z Was napisać mi jaki olej i o jakim oznaczeniu lepkości powinienem zakupić? Polecono mi bardzo żadki olej do automatycznych przekładni ale chciałbym usłyszeć opinię kogoś doświadczonego w tym temacie.
Pozdrawiam i czekam na odpowiedz, dzięki.
E-mail: levy1@go2.pl
Ostatnio zmieniony śr mar 01, 2006 23:39 przez Undertaker, łącznie zmieniany 1 raz.



Awatar użytkownika
bongo
V.I.P.
V.I.P.
Posty: 7767
Rejestracja: sob wrz 17, 2005 19:58
Lokalizacja: Londyn
Kontakt:

Post autor: bongo » śr mar 01, 2006 13:04

Najlepiej pełny syntetyk.Mobil SHC,Castrol SMX.
Ostatnio zmieniony śr mar 01, 2006 13:14 przez bongo, łącznie zmieniany 1 raz.



Awatar użytkownika
djtom
V.I.P.
V.I.P.
Posty: 32756
Rejestracja: wt sty 10, 2006 14:51
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Post autor: djtom » śr mar 01, 2006 13:09

A więc tak.
1. Wymiana oleju w skrzyni nie jest zalecana nawet przez producenta, tudzież niektórzy po takiej wymianie rzeczywiście odczuli poprawę.
2. Z tego co wiem oryginalny olej do skrzyni jest drogi.
3. Uciebie chodzi raczej o zuzycie skrzyni niz sam olej.
Zalecane przez VW oleje masz tu:
Obrazek


Nocne Mary Squad :partyman:
djtom w 2009 pisze:Sebastian.... gratuluję. :prayer:

Zlot w Nysie na dzień dzisiejszy jest najlepszym zlotem w kraju w całorocznym kalendarzu.

Awatar użytkownika
Undertaker
Mały gagatek
Mały gagatek
Posty: 53
Rejestracja: pn lut 28, 2005 20:51
Lokalizacja: Sztum

Post autor: Undertaker » śr mar 01, 2006 13:28

Dziękuję za szybką odpowiedz
Djtom tabela którą poleciłeś podaje olej przekładniowy o oznaczeniu SAE 75W-90. Niestety po wlaniu tego oleju wystąpiło znaczne pogorszenie pracy skrzyni biegów. Sama skrzynia po przejechaniu 130 tys. km nie powinna stwarzać wielkich problemów, a słychać wycie, które nasiliło się po wymianie oleju. Uważam, że to jednak olej stanowi problem i musi być inny od 75W-90.
Sprawdzę olej który polecił urzytkownik "bongo" pełny syntetyk Mobil SHC Castrol SMX.
Szkoda, że nie podałeś oznaczeń lekości oleju.


YOUR PRETTY FACE IS GOING TO HELL

Awatar użytkownika
djtom
V.I.P.
V.I.P.
Posty: 32756
Rejestracja: wt sty 10, 2006 14:51
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Post autor: djtom » śr mar 01, 2006 13:31

Oznaczenie nie oznacza producenta, moze produkt ktory wlałes był odpowiedniej lepkości ale słabego producenta...


Nocne Mary Squad :partyman:
djtom w 2009 pisze:Sebastian.... gratuluję. :prayer:

Zlot w Nysie na dzień dzisiejszy jest najlepszym zlotem w kraju w całorocznym kalendarzu.

Awatar użytkownika
Undertaker
Mały gagatek
Mały gagatek
Posty: 53
Rejestracja: pn lut 28, 2005 20:51
Lokalizacja: Sztum

Post autor: Undertaker » śr mar 01, 2006 13:40

Wlałem olej Lotos semi-syntetyk 75W-90 do skrzyń biegów. W większości sklepów polecali mi olej o tej samej lepkości również innych producentów. Zapytałem pewnego mechanika o rodzaj oleju i w odpowiedzi usłyszalem o automatycznych skrzyniach biegów, który jest żadszy. Łożyska zastosowane w skrzyni biegów są rodzaju walcowego o bardzo drobnej budowie, olej, który zastosowałem jest zbyt gęsty by docierać we wszystkie miejsca.
Jak rozwiąże mój problem to napisze na forum jaki w rzeczywistości olej najlepiej stosować.


YOUR PRETTY FACE IS GOING TO HELL

Awatar użytkownika
djtom
V.I.P.
V.I.P.
Posty: 32756
Rejestracja: wt sty 10, 2006 14:51
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Post autor: djtom » śr mar 01, 2006 13:44

No nie wiem, fakt jest taki że jak widzisz dokładnie taką lepkość zaleca VW. Kwestia jakosci konretnej marki.


Nocne Mary Squad :partyman:
djtom w 2009 pisze:Sebastian.... gratuluję. :prayer:

Zlot w Nysie na dzień dzisiejszy jest najlepszym zlotem w kraju w całorocznym kalendarzu.

Awatar użytkownika
bongo
V.I.P.
V.I.P.
Posty: 7767
Rejestracja: sob wrz 17, 2005 19:58
Lokalizacja: Londyn
Kontakt:

Post autor: bongo » śr mar 01, 2006 14:07

Looknij jeszcze na ten link.



Awatar użytkownika
Undertaker
Mały gagatek
Mały gagatek
Posty: 53
Rejestracja: pn lut 28, 2005 20:51
Lokalizacja: Sztum

Post autor: Undertaker » pn kwie 10, 2006 00:11

Już jestem po wymianie oleju w skrzyni biegów. Obiecałem, ze jak się czegoś dowiem konkretnego dotyczącego wymiany oleju to napisze. Otóż najlepszą metodą poraz kolejny okazała się metoda prób i błędów, tylko szkoda, że moim kosztem, a raczej kosztem mojej skrzynki biegów. Po zakupie odpowiedniego oleju pojechałem do "fachowca"- mechanika, któremu powierzyłem swoje autko. Ten zabrał się do wymiany oleju. Pojawiły się jednak kłopoty: "śruby spustowej nie da się odkręcić". Poradzili sobie z tym poprzez zdjęcie bocznej osłony. Potem stwierdził, że olej należy wlać przez czujnik "cofania" ( dzięki temu zapalają się śwaitła cofania). Tak też zrobił, nie interweniowałem i się na to zgodziłem (brak wiedzy). Wlał ok. 1,5 litra oleju (większość wg. mnie i tak się rozlało na boki). Po "dobrze zrobionej" robocie przejechałem tego samego dnia ponad 100km... efektem jest przytarcie skrzynii i synchronizatory juz nie współpracują tak jak powinny :( No i tak to jest zdać się na mechanika, który ściemnia że wie.
No dobra, pomimo że skrzynia już nie ta, jeżdzę dalej.
Pamiętajcie wszyscy: olej do skrzyni biegów w silnikach ABD wlewamy przez wlew umieszczony w dyferencjale!! Jest to korek na śrubę imbusową umieszczony najwyżej, po prawej stronie mechanizmu różnicowego, (patrząc od czoła samochodu). Dość trudno jest się dostać do tego wlewu, pomaga zdjęcie lewego koła.
pozdrawiam ABD-owcó i innych :)


YOUR PRETTY FACE IS GOING TO HELL

Zablokowany

Wróć do „Techniczne (archiwum)”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 439 gości