wskaźnik temperatury silnika mk3 tdi

Masz problem ze swoim VW?
Napisz tutaj co go boli :)

Moderatorzy: G0 Karcio, Qto, marcin7x5, VIP

mieti
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 15
Rejestracja: pn wrz 19, 2005 19:18
Lokalizacja: Gniezno

wskaźnik temperatury silnika mk3 tdi

Post autor: mieti » czw sty 12, 2006 00:25

Witam wszystkich
Mam problem ze wskaźnikiem temperatury silnika skacze od 0 stopni do 90 później spada do zera Wymieniłem czujnik temperatury silnika a ostatnio termostat.Po wymianie termostatu pogorszyło się teraz wskazówka skacze do 90 stopni powoli dochodziło maksa a później spada powoli do 90 stopni później znowu do zera i tak dziwnie skacze. Nie wiem co jeszcze mogę wymienić może czujnik od wiatraka chłodnicy. Bardzo proszę o pomoc!!!



Awatar użytkownika
Bondas
Gadatliwa bestia
Gadatliwa bestia
Posty: 842
Rejestracja: pt gru 30, 2005 16:52
Lokalizacja: okolice warszawy

Post autor: Bondas » czw sty 12, 2006 01:28

czyjmik wiatraka nie ma tu nic wspolnego

pewnie pad lwakaznik albo masz ajkis nie styk w desce rozdzielczej



bodzio_j
Lord GTI
Lord GTI
Posty: 3850
Rejestracja: sob lip 09, 2005 10:05
Lokalizacja: Skawina
Kontakt:

Post autor: bodzio_j » czw sty 12, 2006 10:16

Być może termostat który założyłeś jest uszkodzony, nie jest to wcale rzadki przypadek. Jeśli założyłeś inny niż WAHLER to prawdopodobieństwo wzrasta



mieti
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 15
Rejestracja: pn wrz 19, 2005 19:18
Lokalizacja: Gniezno

Post autor: mieti » czw sty 12, 2006 10:57

Deskę sprawdzali mi komputerem nie było błedów.Wczoraj po wymianie termostatu (vernet) sprawdziliśmy go czy chodzi i chodził wiatrak załączył się.Jedyne co to ten wskaznik od wiatraka podobno też ma styczność z płynem chłodniczym.Tak naprawde nie wiem co dalej z tym zrobić chyba pojade kupić ten wskaznik od wiatraka wymienie i napisze czy coś sie zmieniło.



bodzio_j
Lord GTI
Lord GTI
Posty: 3850
Rejestracja: sob lip 09, 2005 10:05
Lokalizacja: Skawina
Kontakt:

Post autor: bodzio_j » czw sty 12, 2006 11:29

mieti pisze: ten wskaznik od wiatraka
co to jest wskaźnik od wiatraka? Chyba masz na myśli czujnik. Jeśli tak to owszem, ma on styczność z płynem chłodniczym ale po to aby jesli temp osiagnie za dużą wartość załączyć wiatrak. Ze wskaźnikiem nie ma nic wspólnego.



mieti
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 15
Rejestracja: pn wrz 19, 2005 19:18
Lokalizacja: Gniezno

Post autor: mieti » czw sty 12, 2006 13:40

Podobno to mogą być przewody gdzieś sie stykają i jest przeklamanie na wskażniku temperatury.Nie mam siły już na ten wskaznik.Kazdy mechanik mówi coś innego.



juniorwwa
Ma gadane
Ma gadane
Posty: 207
Rejestracja: pn sty 02, 2006 20:21
Lokalizacja: poznań
Kontakt:

Post autor: juniorwwa » czw sty 12, 2006 14:10

Jak masz możliwość to podłącz inne zegary od golfa sprawnego i wtedy będziesz wiedziała czy to czujniki czy może sam licznik....


www.juniorwwa.fotosik.pl zapraszam

VR-ka zmieniła właściciela.....
pojawiło sie E46 by BMW no cóż życie...
wkrótce toledo 2.3V5 do zmodyfikowania:):)
http://www.forum.auto-moto.sklep.pl/profile.php?mode=register&refer_id=178] [img]http://e-numizmatyka.pl/phpBB2/img/41788.jpg[/img][/url]

mieti
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 15
Rejestracja: pn wrz 19, 2005 19:18
Lokalizacja: Gniezno

Post autor: mieti » czw sty 12, 2006 16:09

Dziekuje wszystkim za pomocne odpowiedzi.Wszystko się ustabilizowało musiałem dolac płynu do chłodnicy mechanik który wymieniał termostat zle odpowietrzył układ chłodniczy dzisiaj troche pojeździłem trzy razy dolałem płynu i wszystko wróciło do normy.



Awatar użytkownika
cowboy
V.I.P.
V.I.P.
Posty: 7253
Rejestracja: czw wrz 15, 2005 13:27
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: cowboy » czw sty 12, 2006 16:19

bodzio_j pisze:
mieti pisze: ten wskaznik od wiatraka
co to jest wskaźnik od wiatraka? Chyba masz na myśli czujnik. Jeśli tak to owszem, ma on styczność z płynem chłodniczym ale po to aby jesli temp osiagnie za dużą wartość załączyć wiatrak. Ze wskaźnikiem nie ma nic wspólnego.
czujnik temperatury nie ma nic wspólnego ze wskazówką w liczniku ?? to skąd wskazówka wie ile sie ma wychylic ? :)

wg tego co juz sie tu na forum dowiedziałem to czujnik temperatury na stykach 1 i 3 zmniejsza rezystancję wraz ze wzrostem temperatury - czyli jak się zewrze styki w wiązce (odpowiednio dla styków 1 i 3 czujnika) to wskaźnik wyhyla się na maxa

Mam ten sam problem - miałem termostat francuski (był dobry tzn nie puszczał pełnego obiegu) wymieniłem na Wahlera a mimo to wskazówka teraz przy mrozach -10 ledwo odrywa się od słupka :(

dodam że mam silnik AFN i ogrzewanie pracuje bardzo wydajnie w aucie ciepło robi się po około 3-4 km po mieście...

w wolnej chwili sprawdze swój czujnik omomierzem czy czujnik jest sprawny - po zagrzaniu do temperatury około 70-80 stopni - można sprawdzić organoleptycznie ręką na rurze wchodzącej z góry do chłodnicy- powinno być około 40 ohm...

jeśli rezystancja będzie wieksza to czujnik...- tak myślę..

cała tabela tu za arctusem:
0*C - 5600 +-600 ohm
10*C - 4000 +-500 ohm
20*C - 2500 +-500 ohm
30*C - 1750 +-250 ohm
40*C - 1250 +-250 ohm
50*C - 825 +-125 ohm
60*C - 625 +-125 ohm
70*C - 450 +- 50 ohm
80*C - 300 +- 45 ohm
90*C - 235 +-35 ohm
100*C - 200 +-25 ohm

http://forum.vwgolf.pl/viewtopic.php?t= ... sc&start=0

aha pytałem w serwisie ten czujnik kosztuje 88 PLN....

[ Dodano: Czw Sty 12, 2006 15:21 ]
no to masz problem z głowy ja sie niepotrzebnie napisałem.... ale i tak dalej mam problem u siebie :(

w każdym razie żeby odpowietrzył się układ trzeba dobrze zagrzać auto i włączyć ogrzewanie na full...



bodzio_j
Lord GTI
Lord GTI
Posty: 3850
Rejestracja: sob lip 09, 2005 10:05
Lokalizacja: Skawina
Kontakt:

Post autor: bodzio_j » czw sty 12, 2006 16:31

cowboy pisze:czujnik temperatury nie ma nic wspólnego ze wskazówką w liczniku ?? to skąd wskazówka wie ile sie ma wychylic
chyba niedokładnie przeczytałeś. Chodzi o czujnik, a właściwie powinno się powiedzieć wyłącznik termiczny - od WENTYLATORA. a ten załącza wiatrak a nie steruje wskaźnikiem :)



Awatar użytkownika
cowboy
V.I.P.
V.I.P.
Posty: 7253
Rejestracja: czw wrz 15, 2005 13:27
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: cowboy » czw sty 12, 2006 16:41

bodzio_j pisze:
cowboy pisze:czujnik temperatury nie ma nic wspólnego ze wskazówką w liczniku ?? to skąd wskazówka wie ile sie ma wychylic
chyba niedokładnie przeczytałeś. Chodzi o czujnik, a właściwie powinno się powiedzieć wyłącznik termiczny - od WENTYLATORA. a ten załącza wiatrak a nie steruje wskaźnikiem :)
to ja juz nic nie wiem - ludzie mi piszą że żeby sprawdzić CZUJNIK TEMEPERATURY przy króćcu z bloku to mam zagrzać auto i czekac czy się załączy wiatrak ...
skoro wiatrak jest starowany innym czujnikiem to .... ja wymiekam - co ma piernik do wiatraka...po jakiego wała VW umieścił tam tyle czujników ?!?!?!

myślałem że czujnik 4 stykowy steruje wskaźnikem i wentylatorem... hmmm szkoda że nie wiadomo jak to jest naprawde ...

jak sprawdze omomierzem to napisze co mi wyszło...



bodzio_j
Lord GTI
Lord GTI
Posty: 3850
Rejestracja: sob lip 09, 2005 10:05
Lokalizacja: Skawina
Kontakt:

Post autor: bodzio_j » czw sty 12, 2006 16:53

cowboy, Czujnik który załącza wentylator jest w chłodnicy, a ten od wskaźnika w głowicy. Musi tak być, wskaźnik ma pokazywać temperatut silnika, a nie płynu w chłodnicy. Gdyby było tak jak chcesz ( czujnik wskaźnika w chłodnicy) to w przypadku awariitermostatu ( w pozycji zamkniętej) temp płynu w chłodnicy była by niewielka, a w silniku np. 110 stopni, jaki byłby tego efek.....lepiej nie mówic



Awatar użytkownika
cowboy
V.I.P.
V.I.P.
Posty: 7253
Rejestracja: czw wrz 15, 2005 13:27
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: cowboy » czw sty 12, 2006 17:06

bodzio_j pisze:cowboy, Czujnik który załącza wentylator jest w chłodnicy, a ten od wskaźnika w głowicy. Musi tak być, wskaźnik ma pokazywać temperatut silnika, a nie płynu w chłodnicy. Gdyby było tak jak chcesz ( czujnik wskaźnika w chłodnicy) to w przypadku awariitermostatu ( w pozycji zamkniętej) temp płynu w chłodnicy była by niewielka, a w silniku np. 110 stopni, jaki byłby tego efek.....lepiej nie mówic
nie !
źle mnie zrozumiałeś :) ja "chce" tzn myślałem że wentylatorem steruje czujnikw w GŁOWICY...a nie jak piszesz w chłodnicy
w przypadku awarii termostatu w pozycji zamkniętej to właśnie czujnik w głowicy szybciej pokaże wysoką temperaturę ... bo stamtąd wchodzi ogrzana woda z silnika do chłodnicy



bodzio_j
Lord GTI
Lord GTI
Posty: 3850
Rejestracja: sob lip 09, 2005 10:05
Lokalizacja: Skawina
Kontakt:

Post autor: bodzio_j » czw sty 12, 2006 17:21

cowboy pisze:w przypadku awarii termostatu w pozycji zamkniętej to właśnie czujnik w głowicy szybciej pokaże wysoką temperaturę ... bo stamtąd wchodzi ogrzana woda z silnika do chłodnicy
Tak masz rację czujnik pokaże wysoką temperaturę. Ale jesli termostat będzie zamknięty to jak ta gorąca woda dostanie się do chłodnicy? Wiatrak może się kręcić do zarżnięcia i bedzie chłodził i tak zimną wodę, a w silniku będziesz mógł Sobie ugotować np. jajko. Jako, że temp. jest bardzo ważna, to oprócz wskaźnika często stosuje się jeszcze kontrolkę. A co do ilości czujników to są jeszcze czujniki tem. które niczego nie pokazują, podają natomiast impuls do komputera który na tej podstawie ustala skład mieszanki.



Zablokowany

Wróć do „Techniczne (archiwum)”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 361 gości