Nie działa wspomaganie kierownicy, oraz ABS.

Masz problem ze swoim VW?
Napisz tutaj co go boli :)

Moderatorzy: G0 Karcio, Qto, marcin7x5, VIP

mezcook
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 25
Rejestracja: pn paź 12, 2009 22:00
Lokalizacja: Gdańsk

Nie działa wspomaganie kierownicy, oraz ABS.

Post autor: mezcook » pt gru 04, 2009 11:38

Witam...Jakiś czas temu stałem się posiadaczem Golfa 1.8 RP z niedziałającym wspomaganiem, oraz z zazwyczaj niedziałającym ABSem.
Jeśli chodzi o wspomaganie to wogóle nie wiem od czego zacząć. Nie wiem jak sprawdzić czy pompa tłoczy, a jednocześnie nie syfiac wszystkiego dookoła. Równie dobrze może to być np serwo. Proszę o wskazówki od czego zacząć.
Jeśli chodzi o ABS to raz działa, a innym razem zapala się kontrolka i wtedy nie działa.
Słyszałem że można jakoś ABS zdiagnozować zczytując kody błędów, ale nie wiem co do tego potrzeba i gdzie się podpiąć.

Z góry dziękuję za wszelką pomoc.



Awatar użytkownika
guti
Mistrz KieroVWnicy
Mistrz KieroVWnicy
Posty: 7379
Rejestracja: wt wrz 14, 2004 10:35
Lokalizacja: T-Mobile
Kontakt:

Post autor: guti » sob gru 05, 2009 01:44

mezcook pisze:Jeśli chodzi o wspomaganie to wogóle nie wiem od czego zacząć.
czy masz wogole wspomaganie..
bo byl jeden taki, który mowil., ze mu wspomaganie nie dziala...a wogóle go nie miał...



jezeli juz jestes pewny , ze masz wspome.. to sprawdz czy masz płyn, czy pasek sie nie slizga na kolach , czy jest dobrze naciągniety...


mezcook pisze:Równie dobrze może to być np serwo
serwo nie ma nic do gadania do wspomagania...

a kolejna sprawa, to jak masz ABS to nie masz serwa :)



co do problemów z ABSem , to posprawdzaj czujniki...w kołach, czy nie sa brudne, zasyfione koronki na piastech i w bebnach ( o ile masz bebny z tylu )
sprawdz czy jakis kabelek nie jest urwany.. ogolnie sprawdz stan techniczny ABSu

mozna sprawdzic podobno kodami blyskowaymi ABS,,,,, poszukaj na forum, moze cos znajdziesz o sprawdzeniu ABS w mk II :)


Zycie jest za krótkie , zeby jezdzic DIESLEM!!
Obrazek

Awatar użytkownika
Lipek81
Mistrz KieroVWnicy
Mistrz KieroVWnicy
Posty: 4677
Rejestracja: czw gru 01, 2005 12:20
Lokalizacja: Pruszcz Gdański
Kontakt:

Post autor: Lipek81 » sob gru 05, 2009 12:05

Poszukaj po moich postach, albo daj mi swój e-mail na priv, to wyślę tobie instrukcję (po angielsku) jak zdiagnozować ABS kodami błyskowymi.



mezcook
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 25
Rejestracja: pn paź 12, 2009 22:00
Lokalizacja: Gdańsk

Post autor: mezcook » sob gru 05, 2009 14:57

GUTI
Oczywiście jest wspomaganie i płyn w nim.
Mówiąc serwo miałem na myśli oczywiście wspomaganie kierownicy, które jest układem nadążnym, czyli serwo.



Awatar użytkownika
tympy mechanik
Forum Master
Forum Master
Posty: 1001
Rejestracja: śr mar 18, 2009 20:02
Lokalizacja: ERA
Kontakt:

Post autor: tympy mechanik » ndz gru 06, 2009 21:38

Mówiąc serwo miałem na myśli oczywiście wspomaganie kierownicy, które jest układem nadążnym, czyli serwo.
serwo nie ma nic do wspomagania kierownicy
mezcook pisze:które jest układem nadążnym
co to jest układ nadążny ???????

w mk2 z absem nie ma serwa



mezcook
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 25
Rejestracja: pn paź 12, 2009 22:00
Lokalizacja: Gdańsk

Post autor: mezcook » ndz gru 06, 2009 22:32

Układ nadążny (serwo) jest to układ realizujący sprzężenie zwrotne. :hehe:
Tempomat to np układ nadążny. Ty jeśli starasz się utrzymać np stałą prędkość to działasz jak układ nadążny. Np. jedziesz pod górkę samochód zaczyna zwalniać, a Ty reagujesz dokładając gazu, aby utrzymać prędkość.
Podobnie działa układ wspomagania hamulców, ukad wspomagania kierownicy.
Ostatnio zmieniony ndz gru 06, 2009 22:50 przez mezcook, łącznie zmieniany 1 raz.



Awatar użytkownika
Lipek81
Mistrz KieroVWnicy
Mistrz KieroVWnicy
Posty: 4677
Rejestracja: czw gru 01, 2005 12:20
Lokalizacja: Pruszcz Gdański
Kontakt:

Post autor: Lipek81 » ndz gru 06, 2009 23:13

mezcook pisze:Mówiąc serwo miałem na myśli oczywiście wspomaganie kierownicy, które jest układem nadążnym, czyli serwo.
mezcook pisze:
Układ nadążny (serwo) jest to układ realizujący sprzężenie zwrotne. :hehe:
- dobra, napiszę trochę nie na temat, ale nie mogłem się powstrzymać.
Wspomaganie kierownicy nie jest układem nadążnym, gdyż nie realizuje ono funkcji układu ze sprzężeniem zwrotnym.

Co innego tempomat - tutaj jak najbardziej - jest element wykonawczy, jest sprzężenie zwrotne w postaci pomiaru prędkości pojazdu, jest też regulator, który ustala prędkość i czuwa nad tym, aby ona się nie zmieniała.

Będąc jeszcze studentem też myślałem, ze wspomaganie kierownicy to układ ze sprzężeniem zwrotnym - ale nie, tak nie jest - trzeba poznać dokładnie budowę wspomagania. Tam nie ma żadnego regulatora, żadnego sprzężenia zwrotnego. Jest coś w rodzaju zaworu - jeżeli układ "wyczuje" że następuje obrót kierownicą, to otwiera odpowiedni zawór, proporcjonalnie do siły z jaką działamy na kierownicę, obracając ją. Zawór ten puszcza ciśnienie na tłok znajdujący się wewnątrz przekładni, dzięki temu ułatwia nam robotę przy kręceniu. Nigdzie nie ma tam sprzężenia zwrotnego - układ nie sprawdza, o jaki kąt obrócona została kierownica, czy też nie sprawdza jak mocno działa na tłok w przekładni.
Ktoś zaraz mógłby się uprzeć, że jest przecież pomiar różnicy sił, z jaką działamy na kierownicę i siły przeciwstawnej, pochodzącej od oporów przekładni kierowniczej, tarcia opon... - jest, i owszem, ale co z tego - jeżeli nie będzie wcale płynu w układzie wspomagania to zawór otworzy się dokładnie tak samo, jak w sytuacji kiedy ten płyn by był... Gdyby był układ ze sprzężeniem zwrotnym, zawór, w przypadku braku płynu otworzyłby się na maksa, chcąc jak dać jak największe ciśnienie na tłok, żeby zminimalizować różnicę sił, ale tak niestety nie jest.

Przepraszam, że może nie dokładnie na temat, ale myślę, ze może komuś przydać się ta wiedza.



Awatar użytkownika
guti
Mistrz KieroVWnicy
Mistrz KieroVWnicy
Posty: 7379
Rejestracja: wt wrz 14, 2004 10:35
Lokalizacja: T-Mobile
Kontakt:

Post autor: guti » ndz gru 06, 2009 23:22

jeszcze raz napisze :

Przeciez Niemcy opisujac autka pisza SERVOLENKUNG .. czyli wspomaganie kierownicy...




INFO DLA MODA : Rózge dostałes ??

Lipek81 pisze:Przepraszam, że może nie dokładnie na temat, ale myślę, ze może komuś przydać się ta wiedza.
Tobie tez zaraz usunie jeden taki swiezo upieczony Mod posta... bo jego zdaniem to będzie spam...

a co do samego układu ...

http://www.tu.kielce.pl/~cltm/studenci/ ... lab-03.pdf tutaj piszą ze jednak jest nadaznym układem , układ wspomagania kierownicy ..


Zycie jest za krótkie , zeby jezdzic DIESLEM!!
Obrazek

Awatar użytkownika
edzio
Lord GTI
Lord GTI
Posty: 3937
Rejestracja: pt cze 27, 2008 01:00

Post autor: edzio » ndz gru 06, 2009 23:31

guti pisze:jeszcze raz napisze :

Przeciez Niemcy opisujac autka pisza SERVOLENKUNG .. czyli wspomaganie kierownicy...
Guti widzę,że jesteś uparty,ale co to ma wspólnego z tematem.Chcesz się pochwalic znajomością niemieckiego?,czy co bo nie rozumiem.



Awatar użytkownika
guti
Mistrz KieroVWnicy
Mistrz KieroVWnicy
Posty: 7379
Rejestracja: wt wrz 14, 2004 10:35
Lokalizacja: T-Mobile
Kontakt:

Post autor: guti » ndz gru 06, 2009 23:37

edzio pisze:Guti widzę,że jesteś uparty,ale co to ma wspólnego z tematem.Chcesz się pochwalic znajomością niemieckiego?,czy co bo nie rozumiem.
no to jak nie rozumiesz to ja Ci nic nie poradze....
chce wyjasnic, ze kolega pisac servo myslal o wspomaganiu kirownicy.. a potocznie servo idzie łaczone jest z kierą... tak ciezko zrozumiec ? no jasniej Ci nie potrafie wytłumaczyc...
moze zajrzyj tam gdzie jestes potrzebny ??

[ Dodano: Nie Gru 06, 2009 10:38 pm ]
wiecej spamu nie rób... bo jak to sie mówi , przyganiał kocioł....

jeszcze jakies niejasnosci ?? zaprawszam na PW..


EOT


Zycie jest za krótkie , zeby jezdzic DIESLEM!!
Obrazek

Awatar użytkownika
Lipek81
Mistrz KieroVWnicy
Mistrz KieroVWnicy
Posty: 4677
Rejestracja: czw gru 01, 2005 12:20
Lokalizacja: Pruszcz Gdański
Kontakt:

Post autor: Lipek81 » ndz gru 06, 2009 23:45

Tak, faktycznie piszą - no to albo oni kłamią, albo mnie na studiach kłamali. Ale tak na logikę - układ wspomagania można przyrównać do takiego układu, w którym masz dwa zawory, którymi ręcznie sterujesz. Otwarcie jednego powoduje ruch tłoka w jedną stronę, otwarcie drugiego - ruch tłoka w drugą stronę. W prawdziwym wspomagania jedyna różnica jest taka, że nie mamy dwóch kurków, które odkręcamy jak chcemy skręcić w lewo lub prawo, tylko wał kierownicy jest jakby naszym kurkiem, który steruje specyficznym zaworem - ruch kierownicy w jedną stronę powoduje otwarcie jednego zaworu, ruch kierownicy w druga stronę - powoduje otwarcie drugiego zaworu. Układ tempo realizuje funkcję - wykrywa ruch - otwiera zawór odpowiedni zawór. Jak wykrywany jest ten ruch? Najczęściej za pomocą elementu sprężystego - element elastyczny połączony jest z wałem kierownicy a z drugiej strony jest przytwierdzony w taki sposób, aby możliwy był jego obrót, ale w sposób opóźniony - po porostu punkt obrotu ma duże tarcie. Różnica między pozycją początku i końca elementu sprężystego uruchamia zawór. Jeżeli różnica jest 0 to zawory są zamknięte. Ale to człowiek - kierowca tak na prawdę decyduje o stopniu otwarcia tego zaworu - decyduje ruchem kierownicy.



Awatar użytkownika
Zico63b
Mistrz KieroVWnicy
Mistrz KieroVWnicy
Posty: 4241
Rejestracja: pt cze 06, 2008 21:45
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Post autor: Zico63b » ndz gru 06, 2009 23:54

Analogicznie do tempomatu - wspomaganie kierownicy czyli gwarowo serwo kierownicy byłoby wówczas "układem nadążnym" gdyby utrzymywało zadany np. przez kierowcę, kierunek jazdy, powiedzmy prosto przez 100km.
Ostatnio zmieniony ndz gru 06, 2009 23:55 przez Zico63b, łącznie zmieniany 2 razy.



Awatar użytkownika
ezomezo
Mały gagatek
Mały gagatek
Posty: 144
Rejestracja: pn lut 07, 2005 13:28
Lokalizacja: ELbląg
Kontakt:

Post autor: ezomezo » pn gru 07, 2009 19:10

Po co sie klucic co do ABS-u to tak jak wyzej koledzy pisali musisz sprawdzic czujnik w kolach zazwyczaj sa poprostu brudne wystraczy je dobrze przedmuchac. Ja miałem inny problem polegal on na tym ze przekaznik sie troche upalił tz. styki i czasem poprostu nie załanczał ale to owocowało twardym pedałęm hamulca, mozesz tez sprawdzic polaczenie sterownika ABS-u jest na tylnej scianie w bagazniku styki mogły zasieniedz warto zajrzec i nieco wyczyscic.
Pozdrawiam



mezcook
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 25
Rejestracja: pn paź 12, 2009 22:00
Lokalizacja: Gdańsk

Post autor: mezcook » czw gru 10, 2009 11:06

Układ wspomagania kierownicy to układ nadążny. Zazwyczaj, aczkolwiek rozwiązań jest wiele, jest realizowany za pomocą wałka podatnego skrętnie. Koło kierownicze jest po jednej stronie wałka, a przekładnia kierownicza po drugiej. Jeżeli zaczniemy kręcić kołem kierowniczym to wałek lekko się skręci zanim przekaże obrót na przekładnie kierowniczą. Pojawi się więc różnica kątów obrotu wałka od strony kierownicy i od strony przekładni. Tą właśnie różnicą przemieszczeń kątowych jest sterowany zawór który otwiera się tym bardziej im większą siłę przyłożymy do koła kierownicy, czyli im bardziej skręcimy ten wałek. Układ dąży do tego żeby różnica przemieszczeń katowych była równa zero i dlatego jest to układ nadążny. Są jeszcze onne rozwiązania i jest ich masa, a wszystkie te rozwiązania nazywamy Serwomechanizmami Kierowniczymi.



Zablokowany

Wróć do „Techniczne (archiwum)”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 326 gości