Problem z aletrnatorem firmy Valeo

Masz problem ze swoim VW?
Napisz tutaj co go boli :)

Moderatorzy: G0 Karcio, Qto, marcin7x5, VIP

Awatar użytkownika
wasyl1234
Mały gagatek
Mały gagatek
Posty: 85
Rejestracja: sob sty 31, 2009 21:11
Lokalizacja: DKL

Problem z aletrnatorem firmy Valeo

Post autor: wasyl1234 » wt lip 28, 2009 00:15

Witam. Od Panu dni mam problem z ładowaniem w moim golfiku. Jechałem jak codziennie do Pracy a tu nagle zapala sie czerwona kontrolka ładowania i ie chce zgasnąć. Dojechałem do pracy, wróciłem do domu. Po paru min chciałem ponownie odpalić auto i ... lipa (rozrusznik nie kręcił). Postanowiłem wymienic regulator napięcia. Nic nie pomogło. Dostałem od znajomego uzwojenie wraz z płytką z diodami. Wsadziłem do swojego alternatora i nadal lipa. Postanowiłem wymienić go na jakiś inny.
W garazu znalazłem alt z golfa II 1,6 firmy Valeo. Wsadziłem do autka i ... ładowanie jest, ale za duzzzze 17V. Wymieniłem regulator i nadal to samo. Podjechałem do znajomego na szrot i odkopałem takie same valeo jak moje. Wywaliłem komutator bo był lekko pogięty i miał luzy na łożyskach, po czym zrobiłem z 2-1 wirnik i panel przedni ze starego a pupa z "nowego". Oczywiście regulator nówka Hella.

Wyniki napięciowe jakie otrzymałem sa następujące:
1. jałowy bez świateł
off 12,97V, on 13,49V

2. jałowy + swiatła
off 12,62, on 13,38

3. jałowy + swiatła + wenty;lator na III biegu
off 12,40, on 13,25

napiecia na samym alternatorze tez pomierzyłem i wyszło tak: "duża" sruba 13,75, "mała" 13,91


Cezka mnie za pare dni wyjazd 350 km i chcem byc pewny że wszystko jest ok :)


Może macie jakies sugestie ? Jak wg Was wygladają te napięcia ? Może jest to kwestia dotarcia się szczotek ( na komutatorze jest rowek po wcześniejszych szczotkach, a te moje są troszke wieksze ) ?



Awatar użytkownika
Dedi_S
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 475
Rejestracja: śr maja 21, 2008 14:42
Lokalizacja: Bielsko-Biała
Kontakt:

Post autor: Dedi_S » wt lip 28, 2009 08:03

Z tego co pamiętam to powinno być conajmniej 14V, ale elektrykiem nie jestem.
Podjedź do jakiegoś niech ci to pomierzy i będziesz wiedzial na 100%.


Zanim coś napiszesz i doradzisz to pomyśl bo możesz innych narazić na koszty.

Awatar użytkownika
SToRM
V.I.P.
V.I.P.
Posty: 1770
Rejestracja: czw paź 07, 2004 21:13
Lokalizacja: GOP

Post autor: SToRM » wt lip 28, 2009 08:49

wasyl1234 pisze:napiecia na samym alternatorze tez pomierzyłem i wyszło tak: "duża" sruba 13,75, "mała" 13,91
zle nie ma, przeczysc klemy, miesca stykow kabla z alternatora i smialo jedz w podroz :)



Awatar użytkownika
wasyl1234
Mały gagatek
Mały gagatek
Posty: 85
Rejestracja: sob sty 31, 2009 21:11
Lokalizacja: DKL

Post autor: wasyl1234 » wt lip 28, 2009 10:46

zaraz bede walczył i napisze jakie efkty uzyskałem



pablo992
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 27
Rejestracja: pn kwie 07, 2008 20:47
Lokalizacja: Turek/okolice

Post autor: pablo992 » wt lip 28, 2009 11:17

Za wiele więcej nie uzyskasz bo regulatory w dzisiejszych czasach są lipne tzn nie maja napięcia ładowania 14.4 tylko 13 z hakiem. Dlatego jak chce się mieć dobre ładowanie to lepiej wymienić szczotki (oczywiście jeżeli regulator jest sprawny) a nie cały regulator. Przy tym napięciu co masz powinno być ok .



Awatar użytkownika
wasyl1234
Mały gagatek
Mały gagatek
Posty: 85
Rejestracja: sob sty 31, 2009 21:11
Lokalizacja: DKL

Post autor: wasyl1234 » wt lip 28, 2009 11:31

Kolego wczoraj pojechałem od IC i kupiłem nowy regulator wraz ze szczotkami ( nie chwaląc się firmy Hella)



Awatar użytkownika
Lipek81
Mistrz KieroVWnicy
Mistrz KieroVWnicy
Posty: 4677
Rejestracja: czw gru 01, 2005 12:20
Lokalizacja: Pruszcz Gdański
Kontakt:

Post autor: Lipek81 » wt lip 28, 2009 16:04

Bo ta hella jest do :ass: On ma napięcie ładowania na obudowie 14,1V a ori ma 14,5V. Co więcej, pomimo, że ma napis 14,1 to napięcie ładowania na nim wynosi 13,6V (u mnie tak było). U mnie były padnięte szczotki w ori regulatorze, więc po prostu wymieniłem same szczotki i jest ok - teraz mam ładowanie 14,4V (te 0,1V spada po drodze między altkiem a aku). Kiedyś jeszcze zanim wymieniłem te szczotki, to kupiłem regulator firmy HUCO - to był jedyny, jaki znalazłem w sklepach z napięciem 14,5V - tak, jak ori - i nie działał w ogóle. Oddałem go i zreanimowałem stary. I jest super. Ale na tym hella można jeździć - jak tam chyba z rok jeździłem - i wszystko było ok.
Ostatnio zmieniony wt lip 28, 2009 16:04 przez Lipek81, łącznie zmieniany 1 raz.



Awatar użytkownika
wasyl1234
Mały gagatek
Mały gagatek
Posty: 85
Rejestracja: sob sty 31, 2009 21:11
Lokalizacja: DKL

Post autor: wasyl1234 » wt lip 28, 2009 16:15

gdzie kupiłeś szczotki? mam ori regulator, tylko w nim są troszkę cieńsze niz w hella i nie pasują



Awatar użytkownika
Lipek81
Mistrz KieroVWnicy
Mistrz KieroVWnicy
Posty: 4677
Rejestracja: czw gru 01, 2005 12:20
Lokalizacja: Pruszcz Gdański
Kontakt:

Post autor: Lipek81 » wt lip 28, 2009 19:07

Szczotki kupilem w takim sklepie-warsztacie który zajmuje sie elektryką samochodową. Możesz popytać tam, gdzie robią rozruszniki, alternatory. Ewentualnie elektryków smaochodowych, gdzie można takie coś dostać.



Awatar użytkownika
Paweł Marek
V.I.P.
V.I.P.
Posty: 26259
Rejestracja: czw lis 18, 2004 22:29
Lokalizacja: Biertowice, Małopolska

Post autor: Paweł Marek » wt lip 28, 2009 20:34

Szczotki są w lepszych sklepach motoryzacyjnych. Tylko nie proś o szczotki do alternatora VW bo nie znajdą w katalogu. Proś o szczotki do peguota, a stare oczywiście weź na wzór. Byłbym ci podał wymiary bo kupowałem ostatnio do Valeo ale już go poskładałem sposobem Lipek81


Kto o coś spytał i uzyskał poradę niech czuje się zobowiązany napisać o rezultatach -pomogło, nie pomogło, jakie było właściwe rozwiązanie problemu.

Awatar użytkownika
wasyl1234
Mały gagatek
Mały gagatek
Posty: 85
Rejestracja: sob sty 31, 2009 21:11
Lokalizacja: DKL

Post autor: wasyl1234 » wt lip 28, 2009 20:58

Witam. Zrobiłem pomiary i nagrałem aparatem.

1. Nowy regulator Hella
http://statystyka.neostrada.pl/1.avi

2. Stary ori VW z wymienionymi szczotkami (szczotki wsadziłem od regulatora Boscha troszkę je szlifując na papierze)
http://statystyka.neostrada.pl/2.avi

3. cd 2
http://statystyka.neostrada.pl/3.avi

Koledzy oceńcie czy jest w porządku na tym 2-gim regulatorze (ori) ?

Czy takie skaczące napięcie jest ok ?
Ostatnio zmieniony wt lip 28, 2009 21:01 przez wasyl1234, łącznie zmieniany 2 razy.



Awatar użytkownika
Freeq
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 329
Rejestracja: czw mar 12, 2009 11:56
Lokalizacja: NGO --> NO
Kontakt:

Post autor: Freeq » wt lip 28, 2009 21:29

Zacznijmy od tego, że taki miernik z rynku za 10zł ma duże błędy pomiarowe...
Wg. 1-wszego filmiku rewelacji nie ma... ujdzie w tłoku
Wg. 2-ego filmiku pomiary są niemalże idealne

[ Dodano: Wto 28 Lip, 2009 ]
A co do regulatorów to polecam BOSCH'a...



Awatar użytkownika
Lipek81
Mistrz KieroVWnicy
Mistrz KieroVWnicy
Posty: 4677
Rejestracja: czw gru 01, 2005 12:20
Lokalizacja: Pruszcz Gdański
Kontakt:

Post autor: Lipek81 » wt lip 28, 2009 21:36

No tak to troche dziwnie wygląda. Na pierwszym filmiku to się wszystko zachowuje dokładnie jak u mnie na helli - hella ma 14,1V na obudowie, a ładowanie 13,6V. Drugi filmik był ok - miałeś tam z początku 14,2V, ale to zaraz po odpaleniu silnika i to jest w sumie normalne, bo aku chwilowo z początku ciągnie większy prad, bo przed chwilą częściowo rozładował go rozrusznik, poza tym masz spadek na kablach od altka do aku. Potem miałeś na altku 14,5 - i to jest ok - ogólnie ten pomiar na małej srubie altka to niepotrzebny - tam jest wzbudzenie tylko, mierz na tej dużej. No i na dużej miałeś 14,5V - co jest ok. No i potem następują cuda których nie rozumiem - miernik pokazuje przez chwile 15V, potem na aku pokazuje 13,9V. To coś nie tak jest - tylko nie za bardzo wiem co... Może ten niebieski przewód masz uszkodzony? Choć bez niego to raczej w ogóle nie byłoby ładowania.

Zrób tak - wszystkie pomiary przeprowadzaj między obudową altka i tą dużą śrubą. Najlepeij przeczyść trochę papierem ściernym miejsce przyłożenia końćówek pomiarowych. Podczas pomiaru poruszaj niebieskim przewodem - tuż przy śrubie tej małej - on tam się lubi czasami przełamać, w tej koszulce i tego nie widać. Druga sprawa, to sprawdź stan kostki koło klemy + na aku - tam jest kostka od tego niebieskiego kabelka - może coś tam nie łaczy.

No i jeszcze zastanawiające jest to, że mówisz, że masz na ori regulatorze VW 14,1V - widziałem 3 różne regulatory z tego altka od VW ori i zawsze było 14,5V.

Po prostu tak, jakby ten regulator przez jakiś czas przcował dobrze, a poten jakieś cuda się dzieją.

[ Dodano: Wto Lip 28, 2009 21:40 ]
A no i Freeq, z tym miernikiem ma racje - dobrze by było jakbyś miał jakiś inny do porównania. Ogólnie ładowanie jest ok, i tam te kilka dziesiątych cześci wolta problemu nie zrobi, zastanawia minie tylko to, że potem był taki przysiad - żeby to z czasem się nie pogorszyło.



Awatar użytkownika
Mieniu_69
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 489
Rejestracja: ndz cze 07, 2009 08:32
Lokalizacja: NY
Kontakt:

Post autor: Mieniu_69 » wt lip 28, 2009 22:19

Witam, podepne sie pod temat bo sam mialem Valeo w moim RF-ie, mianowicie naprawialem go pare razy, raz za duzo ladowal raz za malo, to swiatla mruzyly i w koncu zalozylem alternator z boscha i mam swiety spokoj.



Zablokowany

Wróć do „Techniczne (archiwum)”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 443 gości